Co všechno si vezmeme do hrobu?


Ahoj kamarádi,

nedávná zkušenost v Itálii mě donutila popřemýšlet o tom, co je v životě vážně hodnotné... Je to dojemný příběh:

Přijeli jsme do předem zamluveného apartmá, našeho nového italského domu. Je to krásný, prozářený byt, s 2 balkony a nádherným výhledem. Vše je zařízeno renesančně, máme i vlastní pracovnu.

Jenže! Přijeli jsme na místo a otevřeli skříně! Veškeré skříně, šuplata i šuplíky, všechny poličky i úložné prostory byly již plné!
Plné zbytečností - nikdy nepoužitých ubrusů, tisíce sad příborů, hrnečků, rozbitého nádobí, suvenýrků, sošek, nábožných předmětů, koberců, kosmetiky, svíček...

Asi je to v Itálii normální, že byty nevyklízejí, nevím. Nicméně tu žili lidé, kteří si všechno skladovali pro "lepší příležitost", pro horší časy, pro vnoučata, "jednou se může hodit.."

A pak náhle zemřeli. Jejich rodina si neodnesla nic, jsou tu i jejich snubní prstýnky a diáře. Vše to, co celý život skladovali jsme nyní - cizí lidé - dali do krabic, vyhodili či použili.

Je mi to moc líto. Je mi líto těch lidí, jak moc si na tom zakládali. Je mi jich líto, že se toho jejich děti nevšimly.
Ale do hrobu si nic nevezmeme!

Dáváme tedy jejich věci stranou, snad si pro to příbuzní přijedou. Snažím se s tím nakládat s úctou a láskou.
Ale je mi jasné, že nemá smysl shromažďovat - zabírá to místo, energii a hlavně - jednou to stejně někdo vyhodí. Můžeme jen obměňovat:-)

Přeju vám hodně prima dní a krásných zážitků.
Posílám trochu sluníčka z Florencie.

Luc.

2 komentáře:

  1. To jsem celá já. Taky si věci skladuji ,,pro lepší příležitost". A přitom si říkám, že bych měla toto myšlení potlačit a hned to použít :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Já neskladuji nic, přece si nepořídím něco abych to dala do skříně a nikdy bych to nepoužila, protože se mi žádná příležitost nezdá moc dobrá. Já se snažím aby každá chvíle byla dobrá příležitost. ke každé večeři doma zapaluji svíčky a prostírám jako na oslavu a cítím se tak dobře a nepřijde mi divný, že vlastně není proč něco čančat..

    OdpovědětVymazat