Přeskočit na hlavní obsah

Co všechno si vezmeme do hrobu?


Ahoj kamarádi,

nedávná zkušenost v Itálii mě donutila popřemýšlet o tom, co je v životě vážně hodnotné... Je to dojemný příběh:

Přijeli jsme do předem zamluveného apartmá, našeho nového italského domu. Je to krásný, prozářený byt, s 2 balkony a nádherným výhledem. Vše je zařízeno renesančně, máme i vlastní pracovnu.

Jenže! Přijeli jsme na místo a otevřeli skříně! Veškeré skříně, šuplata i šuplíky, všechny poličky i úložné prostory byly již plné!
Plné zbytečností - nikdy nepoužitých ubrusů, tisíce sad příborů, hrnečků, rozbitého nádobí, suvenýrků, sošek, nábožných předmětů, koberců, kosmetiky, svíček...

Asi je to v Itálii normální, že byty nevyklízejí, nevím. Nicméně tu žili lidé, kteří si všechno skladovali pro "lepší příležitost", pro horší časy, pro vnoučata, "jednou se může hodit.."

A pak náhle zemřeli. Jejich rodina si neodnesla nic, jsou tu i jejich snubní prstýnky a diáře. Vše to, co celý život skladovali jsme nyní - cizí lidé - dali do krabic, vyhodili či použili.

Je mi to moc líto. Je mi líto těch lidí, jak moc si na tom zakládali. Je mi jich líto, že se toho jejich děti nevšimly.
Ale do hrobu si nic nevezmeme!

Dáváme tedy jejich věci stranou, snad si pro to příbuzní přijedou. Snažím se s tím nakládat s úctou a láskou.
Ale je mi jasné, že nemá smysl shromažďovat - zabírá to místo, energii a hlavně - jednou to stejně někdo vyhodí. Můžeme jen obměňovat:-)

Přeju vám hodně prima dní a krásných zážitků.
Posílám trochu sluníčka z Florencie.

Luc.

Komentáře

  1. To jsem celá já. Taky si věci skladuji ,,pro lepší příležitost". A přitom si říkám, že bych měla toto myšlení potlačit a hned to použít :-)

    OdpovědětSmazat
  2. Já neskladuji nic, přece si nepořídím něco abych to dala do skříně a nikdy bych to nepoužila, protože se mi žádná příležitost nezdá moc dobrá. Já se snažím aby každá chvíle byla dobrá příležitost. ke každé večeři doma zapaluji svíčky a prostírám jako na oslavu a cítím se tak dobře a nepřijde mi divný, že vlastně není proč něco čančat..

    OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tleskám: 4 nejlepší novinky přírodní kosmetiky roku 2019!

Rok 2019 byl mimořádně silný na poznání. Minimálně na poznání skvělých kosmetických bio značek.
Přesto jsem si řekla, že vyberu pouze 4 značky, které jsou na trhu nově a tento rok mě naprosto uchvátily. 

Už je určitě znáte. Mluví se o nich, píše se o nich a já je zmiňuji pravidelně: u 3 ze 4 jsem měla možnost poznat přímo výrobce a jejich filosofii, jako velké plus u všech čtyř značek vnímám i to, že k nám nepřiletěly přes půl planety, nýbrž maximálně od sousedních států a vždy jde o malé, poctivé výrobce, někdy i rodinnou firmu.

1.) dieNikolai

Země původu:Rakousko
Proč je miluju: 100% regionální a biodynamický produkt z Wachau
Pravdou je, že už jsem o dieNikolai psala loni touto dobou, jelikož jsou v Česku od podzimu 2018. Tento rok jsem však mohla poznat přímo výrobce a dvakrát zavítat tam, kde se to celé míchá - do biodynamických vinic ve Wachau, kde zrovna probíhala mimo jiné sklizeň šafránu. Zásady dieNikolai stojí na biodynamice, tedy pěstování bez chemických postřiků a s minimáln…

30 věcí, které jsem se naučila za 30 let

Jop. Je mi třicet. 
To je takový ten věk, kdy už by člověk měl mít aspoň rozum, když na moudrost si ještě musí počkat. Ale za 30 let jsem se naučila aspoň základních 30 věcí:


Že silonky mají být neviditelné.Že urputnost, lež a nenávist nikdy nevyhraje.Že mi rychlá chůze dělá sakra dobře, ale nesmí se tomu říkat sport. Že nechci žít/pracovat/přátelit se s těmi, které si před sebou musím neustále omlouvat. Že nedokážu žít bez kysaných mléčných výrobků, ať si kdokoli říká cokoli.Že co způsobím druhému, způsobí mi třetí. Že jsme všichni stejní, jen to máme každý nastavený jinak. Že je super udělat jednou za čas kompletní čistku - v lidech, v šatníku, v práci - a že je úleva chvilku nic nemít. Že prostě nejsem ranní ptáče a nemám s tím problém.Že je potřeba si to dělat hezký. Všude. Že hodní lidé se neopoustějí! Že ve všem můžeme klouzat po povrchu, nebo jít do hloubky. Ve všem. Že pavouci nejsou zlí, nejsou zlí, nejsou zlí!Že jsem pořád stejná, i když říkám, že ne. Že nemám chodit spát s …

Co bych letos doporučila Ježíškovi?

Na Vánoce vyvstávají dva problémy: člověk neví, co koupit těm druhým a zároveň neví, co si od nich má přát. Všechno máme, nebo si koupíme a spoustu věcí nechceme, aby za nás vybíral někdo jiný. (To podtrhávám, mami!)

Takže jestli máte podobné problémy, tak si pojďme přát něco z těch materiálních potěšení, které ovšem dávají smysl - jsou čistě přírodní nebo udržitelné a radost budou dělat někdy i po dlouhých desítkách let.
Niche parfém: Linda Landenberg: Lavender & wool  Jestli něčeho není dost, tak je to vůní. Parfémů. Ideálně niche parfémů, které používají kvalitní suroviny, z velké části přírodní, a které jsou tak neotřelé, že vás okolí identifikuje na míle daleko. Lavender & wool obsahuje francouzskou levanduli, lavandin, čokoládu, pačuli, mléčné tóny, kardamon, ale i pepř, šalvěj muškátovou, kmín či cedrové dřevo. Finální vůně je příjemně pudrová, lehce mýdlová, připomínající vůni vlněných svetrů a pytlíčků levandule v nich schovaných.  Přírodní svíčka: L’ODAÏTÈS Přírodní …