Dobrodružný život Joy Adamsonové


Ahoj! Abych jen pořád nepsala jen o sobě, protože to už musí být vážně nuda, mám tady jeden krásný životní příběh:

Češka, která prožila dětství jako příslušnice německé komunity v Sudetech a která téměř půl století žila v chýši v divočině, aby zanechala světu zprávu o dávných kmenech a zákonech přírody...

Joy Adamsonová, pravým jménem Frederika Viktorie Gessnerová, se narodila roku 1910 v Opavě, kde i vyrůstala. Víc než šest let Joy strávila v různých koutech Keni mezi domorodými kmeny. Ač byla velice svobodomyslná, celý život hledala vlastní identitu. Učila se od náčelníků o tradičních obřadech, mravech a životě například čarodějů, vojáků, věštců.

Po dobu jejího pobytu s nimi se jí deník začal plnit obdivuhodnými až téměř neuvěřitelnými poznámkami. Zde naplno rozvinula další svou vášeň - vyobrazování portrétů, totemů, ornamentů.
Touto dobou se již považovala za Rakušanku, ve svých pracích se však nechávala ovlivnit především dětstvím na Moravě a Sudetech. Možná proto měla obrovský dar zachytit věci do nejmenších a nejjemnějších detailů.


Nic ji ale nevystihuje tak, jako láska k divokým zvířatům. Naučila se žít s šelmami, lvi byli její nejlepší kamarádi a Joy neustále hlásala jejich věrné přátelství. Se svým - již třetím - manželem, Georgem Adamsonem, inspektorem pro ochranu zvířat, pomáhala zřizovat národní parky a rezervace. O tom všem vznikla nejedna kniha, Narozena na svobodě (Born in free) byla dokonce zfilmována. Na dokumentu se čilá autorka podílela i v pokročilejším věku.

3.1.1980 byla Joy zabita místním lupičem. Svůj popel nechala rozsypat nad národní park a navrátila se tak opět své milované zemi. Ať už byla Joyina smrt jakkoliv brutální, ona svůj čas rozhodně nepromarnila. Tam, v chudé zemi, v chýši, nalezla smysl svého bytí, splynula s čistou přírodou, jako první Češka vystoupila na Kilimandžáro a zanechala po sobě odkaz duše zvířat a života dávných kmenů. A my se od ní učíme dodnes...

Žádné komentáře:

Okomentovat