Přeskočit na hlavní obsah

Vánoční čas nebo horečka Vánoc?

Co se vám vybaví, když se řeknou Vánoce? Buďme upřímní. Užíváme si těchto dní a bereme je jako neopakovatelné,plné vánoční romantiky, nebo doslova šílíme z příprav na Štědrý den a z nákupu dárků?


Ve všech nákupních centrech to dnes vypadá stejně. Chaos a rychlé shánění dárků pod stromeček jak rodičům a partnerům, tak i kamarádům. Možná, abychom si udělali radost i sami sobě. Nevíme, hledáme, láteříme a počítáme peníze!


Naproti tomu třeba v Africe, na druhém konci světa, jsou lidé, kteří pojem Vánoce neznají. Mají docela jiné problémy. Nebo jako můj kamarád Anoop, je nevyznávají.
Anoop je nesmírně inteligentní pětadvacetiletý Newyorčan, jehož rodiče pocházejí z Indie. Ač sám není příliš věřící, vyznává hinduismus, a tedy svátky vánoční s rodinou neslaví. Nezdobí ani stromeček.

"A nechybí ti to? Ty dárečky, rituály, tradice a ta atmosféra?" ptám se. "Lucy," dostává se mi odpovědi, "my nezdobíme stromeček, nepečeme cukroví a ani nemáme krocana k slavnostní večeři 25. prosince. Dá se říct, že ten den pro nás nemá význam. Ale oslavujeme - jiný den - lásku a to, že jsme spolu. Většinou se scházíme v domě mé sestry a dárečky si dáváme. Jen jako hinduisté neuznáváme tu komerci všude okolo a pohodu jen tak "na oko". A nepřijdeme si nijak ochuzení. "Máme hodnoty jinde!"Možná bychom si občas na hinduisty měli zahrát a nelpět na dokonalém Štědrém večeru, o kterém máme vlastní představy často zkreslené americkými filmy.
Vždyť Vánoce (pomnožné podstatné jméno!) přeci nejsou rovnicí jen k večeru 24. prosince, smaženému kapru a salátu, nýbrž k času tepla, lidskosti, lásky a obdarovávání těch, které milujeme za to, že tu jsou.

Až tedy půjdete vystresovaní nakupovat či se na vás pod stromečkem budou usmívat tepláky s ponožkami, rovněž se usmějte a vzpomeňte si na mého kamaráda: "Hodnoty máme jinde..."


Komentáře

  1. Absolutely! :) já to říkám už od svých nevim asi 8 let a nikdy mě neposlouchá. A je to vždycky stejný, uklízíme jak blázni, pak si utahaní sedneme ke stromečku a jediný krásný jsou svítící žárovičky:) a stejně se vždycky těším, že to bude hezký.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tleskám: 4 nejlepší novinky přírodní kosmetiky roku 2019!

Rok 2019 byl mimořádně silný na poznání. Minimálně na poznání skvělých kosmetických bio značek.
Přesto jsem si řekla, že vyberu pouze 4 značky, které jsou na trhu nově a tento rok mě naprosto uchvátily. 

Už je určitě znáte. Mluví se o nich, píše se o nich a já je zmiňuji pravidelně: u 3 ze 4 jsem měla možnost poznat přímo výrobce a jejich filosofii, jako velké plus u všech čtyř značek vnímám i to, že k nám nepřiletěly přes půl planety, nýbrž maximálně od sousedních států a vždy jde o malé, poctivé výrobce, někdy i rodinnou firmu.

1.) dieNikolai

Země původu:Rakousko
Proč je miluju: 100% regionální a biodynamický produkt z Wachau
Pravdou je, že už jsem o dieNikolai psala loni touto dobou, jelikož jsou v Česku od podzimu 2018. Tento rok jsem však mohla poznat přímo výrobce a dvakrát zavítat tam, kde se to celé míchá - do biodynamických vinic ve Wachau, kde zrovna probíhala mimo jiné sklizeň šafránu. Zásady dieNikolai stojí na biodynamice, tedy pěstování bez chemických postřiků a s minimáln…

30 věcí, které jsem se naučila za 30 let

Jop. Je mi třicet. 
To je takový ten věk, kdy už by člověk měl mít aspoň rozum, když na moudrost si ještě musí počkat. Ale za 30 let jsem se naučila aspoň základních 30 věcí:


Že silonky mají být neviditelné.Že urputnost, lež a nenávist nikdy nevyhraje.Že mi rychlá chůze dělá sakra dobře, ale nesmí se tomu říkat sport. Že nechci žít/pracovat/přátelit se s těmi, které si před sebou musím neustále omlouvat. Že nedokážu žít bez kysaných mléčných výrobků, ať si kdokoli říká cokoli.Že co způsobím druhému, způsobí mi třetí. Že jsme všichni stejní, jen to máme každý nastavený jinak. Že je super udělat jednou za čas kompletní čistku - v lidech, v šatníku, v práci - a že je úleva chvilku nic nemít. Že prostě nejsem ranní ptáče a nemám s tím problém.Že je potřeba si to dělat hezký. Všude. Že hodní lidé se neopoustějí! Že ve všem můžeme klouzat po povrchu, nebo jít do hloubky. Ve všem. Že pavouci nejsou zlí, nejsou zlí, nejsou zlí!Že jsem pořád stejná, i když říkám, že ne. Že nemám chodit spát s …

Co bych letos doporučila Ježíškovi?

Na Vánoce vyvstávají dva problémy: člověk neví, co koupit těm druhým a zároveň neví, co si od nich má přát. Všechno máme, nebo si koupíme a spoustu věcí nechceme, aby za nás vybíral někdo jiný. (To podtrhávám, mami!)

Takže jestli máte podobné problémy, tak si pojďme přát něco z těch materiálních potěšení, které ovšem dávají smysl - jsou čistě přírodní nebo udržitelné a radost budou dělat někdy i po dlouhých desítkách let.
Niche parfém: Linda Landenberg: Lavender & wool  Jestli něčeho není dost, tak je to vůní. Parfémů. Ideálně niche parfémů, které používají kvalitní suroviny, z velké části přírodní, a které jsou tak neotřelé, že vás okolí identifikuje na míle daleko. Lavender & wool obsahuje francouzskou levanduli, lavandin, čokoládu, pačuli, mléčné tóny, kardamon, ale i pepř, šalvěj muškátovou, kmín či cedrové dřevo. Finální vůně je příjemně pudrová, lehce mýdlová, připomínající vůni vlněných svetrů a pytlíčků levandule v nich schovaných.  Přírodní svíčka: L’ODAÏTÈS Přírodní …