Vánoční čas nebo horečka Vánoc?

Co se vám vybaví, když se řeknou Vánoce? Buďme upřímní. Užíváme si těchto dní a bereme je jako neopakovatelné,plné vánoční romantiky, nebo doslova šílíme z příprav na Štědrý den a z nákupu dárků?


Ve všech nákupních centrech to dnes vypadá stejně. Chaos a rychlé shánění dárků pod stromeček jak rodičům a partnerům, tak i kamarádům. Možná, abychom si udělali radost i sami sobě. Nevíme, hledáme, láteříme a počítáme peníze!


Naproti tomu třeba v Africe, na druhém konci světa, jsou lidé, kteří pojem Vánoce neznají. Mají docela jiné problémy. Nebo jako můj kamarád Anoop, je nevyznávají.
Anoop je nesmírně inteligentní pětadvacetiletý Newyorčan, jehož rodiče pocházejí z Indie. Ač sám není příliš věřící, vyznává hinduismus, a tedy svátky vánoční s rodinou neslaví. Nezdobí ani stromeček.

"A nechybí ti to? Ty dárečky, rituály, tradice a ta atmosféra?" ptám se. "Lucy," dostává se mi odpovědi, "my nezdobíme stromeček, nepečeme cukroví a ani nemáme krocana k slavnostní večeři 25. prosince. Dá se říct, že ten den pro nás nemá význam. Ale oslavujeme - jiný den - lásku a to, že jsme spolu. Většinou se scházíme v domě mé sestry a dárečky si dáváme. Jen jako hinduisté neuznáváme tu komerci všude okolo a pohodu jen tak "na oko". A nepřijdeme si nijak ochuzení. "Máme hodnoty jinde!"Možná bychom si občas na hinduisty měli zahrát a nelpět na dokonalém Štědrém večeru, o kterém máme vlastní představy často zkreslené americkými filmy.
Vždyť Vánoce (pomnožné podstatné jméno!) přeci nejsou rovnicí jen k večeru 24. prosince, smaženému kapru a salátu, nýbrž k času tepla, lidskosti, lásky a obdarovávání těch, které milujeme za to, že tu jsou.

Až tedy půjdete vystresovaní nakupovat či se na vás pod stromečkem budou usmívat tepláky s ponožkami, rovněž se usmějte a vzpomeňte si na mého kamaráda: "Hodnoty máme jinde..."


1 komentář:

  1. Absolutely! :) já to říkám už od svých nevim asi 8 let a nikdy mě neposlouchá. A je to vždycky stejný, uklízíme jak blázni, pak si utahaní sedneme ke stromečku a jediný krásný jsou svítící žárovičky:) a stejně se vždycky těším, že to bude hezký.

    OdpovědětVymazat