Přeskočit na hlavní obsah

Moudrý příběh od Paula Coelha


Dnešní příběh si musíte přečíst POŘÁDNĚ, pomalu a ještě jednou. Podle mě je to jeden z nejkrásnějších příběhů Paula Coelha a najdete ho v knize Jako řeka, jež plyne. Teď už ale samotný příběh a jak jsem řekla: POŘÁDNĚ, pomalu a ještě jednou:-)

Chlapec se díval, jak babička píše dopis. Potom se zeptal: „Píšeš o něčem, co se přihodilo nám? A není to snad příběh o mně?“
Babička přestala psát, usmála se a odpověděla vnukovi: „Máš pravdu, píšu o tobě. Ale důležitější než slova je tužka, kterou píšu. Chtěla bych, aby ses jí podobal, až budeš velký.“
Chlapec se na tužku zvědavě podíval, ale neviděl na ní nic zvláštního. „Je přece stejná jako všechny ostatní tužky, které jsem kdy viděl.“
„Všecko záleží na tom, jak se na věci díváš. Tužka má pět vlastností, a když si je udržíš i ty, bude ti na světě vždycky dobře.

První vlastnost: můžeš dělat velké věci, ale nikdy nesmíš zapomenout, že existuje Ruka, jež řídí tvé kroky. Této ruce říkáme Bůh a On tě má vždy vést podle své vůle.

Druhá vlastnost: čas od času musíme přestat psát a použít ořezávátko. To tužce trochu ubližuje, ale je pak ostřejší. Proto musíš občas snést nějakou bolest, jelikož z tebe učiní lepšího člověka.Třetí vlastnost: tužka nám vždy umožní, abychom vzali gumu a vymazali chybu. Uvědom si, že opravit něco, co jsme udělali, nemusí být špatné, ale je to naopak důležité, abychom setrvali na správné cestě.

Čtvrtá vlastnost: na tužce není nejdůležitější dřevo nebo vnější tvar, nýbrž tuha, jež je uvnitř. Proto vždy dávej pozor na to, co se děje ve tvém nitru.

A konečně pátá vlastnost: tužka vždy zanechává stopu. Stejně tak nic, co v životě uděláš, nezůstane bez následků, a proto si buď dobře vědom toho, co činíš.“

Krásné, že? Doporučuji vytisknout, opsat a nosit tenhle příběh pořád u sebe:-)
Luc.

Pokud se vám tento článek líbí a přijde vám užitečný, sdílejte ho prosím se svými přáteli na emailu, Twitteru či Facebooku. Děkuji!

Komentáře

 1. Úžasný příběh. Myslím, že stojí za to, abych si ho vytiskla a položila pod sklo na svém stole. Moc krásné:)

  OdpovědětSmazat
 2. Víc takových článků! Člověka to donutí (ve dvě ráno, haha) odložit učebnici s dýchací soustavou a pořádně zapřemýšlet nad tím co vůbec dokázal, co dokázat chce a co všechno mu v tom vlastně stojí...

  Super:)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milá Kim, doufám, že jsi o tom nemusela přemýšlet celou noc a že sis taky zdřímnula:-)

   Smazat
 3. Nikdy by mě nenapadlo o tužce takto přemýšlet :) Na tom Coelhovi asi něco bude, tuším, že bych od něj měla aspoň něco přečíst... ;-)
  Verunka

  OdpovědětSmazat
 4. moc hezké. tuhle knížku jsem od něj zatím nečetla, ale jinak klobouk dolů před panem Coelhem, je to PAN SPISOVATEL!

  OdpovědětSmazat
 5. To bylo krásný! Já mám P. Coelho hrozně ráda, Alchymistu jsem přečetla jedním dechem:-)

  OdpovědětSmazat
 6. Příběh je dobrý a poučný. Až na první bod. To je teda vrcholná pitomost. Tohle bych svému dítěti/vnoučeti v životě neřekla. Ano, Bůh je. Ale tvrdit, že jsme jen ovečky nechající se vést jen jeho rukama, jak chce? Ale notak. To je odporná teorie. A hloupoučká.

  OdpovědětSmazat
 7. Jeeee, dalsi clovek, ktery ma Coelhovskou uchylku:-) Mam doma vsechny knihy a vetsinu jsem cetla nekolikrat. Vzdycky me tak nejak uklidni a potesi.. Veronika

  OdpovědětSmazat
 8. Luci, dneska jen stručně - mám husí kůži jako vrata! :-x

  OdpovědětSmazat
 9. super článek! http://katefashionstyle.blogspot.com/

  OdpovědětSmazat
 10. Nevím čím to je, ale ty mě vždycky dostaneš!!! Samozřejmě v dobrém:) Ten příběh je fakt úúúžasný!!!:)

  OdpovědětSmazat
 11. To si musím vytisknout a přípnou na nástěnku, je to ádherné a pravdivé. To přirovnání s tužkou mě dostalo, ach, tu knížku si musím sehnat! :)

  OdpovědětSmazat
 12. Opravdu nadherne...knizky od Coelha mam strasne rada a takz jsem jich peknou radku ne precetla, ale naprosto zhltala jednim dechem.
  Luci, uz jen par dni, ja uz se taaaak strasne tesim!!!!!
  CHIC SICILY

  OdpovědětSmazat
 13. To je nádherné Lucinko..:) Skvělý příběh, pravdivý a má pointu.. Dokonalost, myslím, že si to vážně opíšu..:)

  OdpovědětSmazat
 14. Milá krásná Lucinko, to je moc obohacující! Osobně mám Coelha hrozně ráda. Už se těším až si najdu čas na všechny jeho božské knihy. Připomnělo mi to Dona Miguela Ruize a jeho čtyři dohody.. Takovou literaturu bych zavedla jako povinnou. :)
  pac a pusu <3

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tleskám: 4 nejlepší novinky přírodní kosmetiky roku 2019!

Rok 2019 byl mimořádně silný na poznání. Minimálně na poznání skvělých kosmetických bio značek.
Přesto jsem si řekla, že vyberu pouze 4 značky, které jsou na trhu nově a tento rok mě naprosto uchvátily. 

Už je určitě znáte. Mluví se o nich, píše se o nich a já je zmiňuji pravidelně: u 3 ze 4 jsem měla možnost poznat přímo výrobce a jejich filosofii, jako velké plus u všech čtyř značek vnímám i to, že k nám nepřiletěly přes půl planety, nýbrž maximálně od sousedních států a vždy jde o malé, poctivé výrobce, někdy i rodinnou firmu.

1.) dieNikolai

Země původu:Rakousko
Proč je miluju: 100% regionální a biodynamický produkt z Wachau
Pravdou je, že už jsem o dieNikolai psala loni touto dobou, jelikož jsou v Česku od podzimu 2018. Tento rok jsem však mohla poznat přímo výrobce a dvakrát zavítat tam, kde se to celé míchá - do biodynamických vinic ve Wachau, kde zrovna probíhala mimo jiné sklizeň šafránu. Zásady dieNikolai stojí na biodynamice, tedy pěstování bez chemických postřiků a s minimáln…

30 věcí, které jsem se naučila za 30 let

Jop. Je mi třicet. 
To je takový ten věk, kdy už by člověk měl mít aspoň rozum, když na moudrost si ještě musí počkat. Ale za 30 let jsem se naučila aspoň základních 30 věcí:


Že silonky mají být neviditelné.Že urputnost, lež a nenávist nikdy nevyhraje.Že mi rychlá chůze dělá sakra dobře, ale nesmí se tomu říkat sport. Že nechci žít/pracovat/přátelit se s těmi, které si před sebou musím neustále omlouvat. Že nedokážu žít bez kysaných mléčných výrobků, ať si kdokoli říká cokoli.Že co způsobím druhému, způsobí mi třetí. Že jsme všichni stejní, jen to máme každý nastavený jinak. Že je super udělat jednou za čas kompletní čistku - v lidech, v šatníku, v práci - a že je úleva chvilku nic nemít. Že prostě nejsem ranní ptáče a nemám s tím problém.Že je potřeba si to dělat hezký. Všude. Že hodní lidé se neopoustějí! Že ve všem můžeme klouzat po povrchu, nebo jít do hloubky. Ve všem. Že pavouci nejsou zlí, nejsou zlí, nejsou zlí!Že jsem pořád stejná, i když říkám, že ne. Že nemám chodit spát s …

Co bych letos doporučila Ježíškovi?

Na Vánoce vyvstávají dva problémy: člověk neví, co koupit těm druhým a zároveň neví, co si od nich má přát. Všechno máme, nebo si koupíme a spoustu věcí nechceme, aby za nás vybíral někdo jiný. (To podtrhávám, mami!)

Takže jestli máte podobné problémy, tak si pojďme přát něco z těch materiálních potěšení, které ovšem dávají smysl - jsou čistě přírodní nebo udržitelné a radost budou dělat někdy i po dlouhých desítkách let.
Niche parfém: Linda Landenberg: Lavender & wool  Jestli něčeho není dost, tak je to vůní. Parfémů. Ideálně niche parfémů, které používají kvalitní suroviny, z velké části přírodní, a které jsou tak neotřelé, že vás okolí identifikuje na míle daleko. Lavender & wool obsahuje francouzskou levanduli, lavandin, čokoládu, pačuli, mléčné tóny, kardamon, ale i pepř, šalvěj muškátovou, kmín či cedrové dřevo. Finální vůně je příjemně pudrová, lehce mýdlová, připomínající vůni vlněných svetrů a pytlíčků levandule v nich schovaných.  Přírodní svíčka: L’ODAÏTÈS Přírodní …