Moudrý příběh od Paula Coelha


Dnešní příběh si musíte přečíst POŘÁDNĚ, pomalu a ještě jednou. Podle mě je to jeden z nejkrásnějších příběhů Paula Coelha a najdete ho v knize Jako řeka, jež plyne. Teď už ale samotný příběh a jak jsem řekla: POŘÁDNĚ, pomalu a ještě jednou:-)

Chlapec se díval, jak babička píše dopis. Potom se zeptal: „Píšeš o něčem, co se přihodilo nám? A není to snad příběh o mně?“
Babička přestala psát, usmála se a odpověděla vnukovi: „Máš pravdu, píšu o tobě. Ale důležitější než slova je tužka, kterou píšu. Chtěla bych, aby ses jí podobal, až budeš velký.“
Chlapec se na tužku zvědavě podíval, ale neviděl na ní nic zvláštního. „Je přece stejná jako všechny ostatní tužky, které jsem kdy viděl.“
„Všecko záleží na tom, jak se na věci díváš. Tužka má pět vlastností, a když si je udržíš i ty, bude ti na světě vždycky dobře.

První vlastnost: můžeš dělat velké věci, ale nikdy nesmíš zapomenout, že existuje Ruka, jež řídí tvé kroky. Této ruce říkáme Bůh a On tě má vždy vést podle své vůle.

Druhá vlastnost: čas od času musíme přestat psát a použít ořezávátko. To tužce trochu ubližuje, ale je pak ostřejší. Proto musíš občas snést nějakou bolest, jelikož z tebe učiní lepšího člověka.Třetí vlastnost: tužka nám vždy umožní, abychom vzali gumu a vymazali chybu. Uvědom si, že opravit něco, co jsme udělali, nemusí být špatné, ale je to naopak důležité, abychom setrvali na správné cestě.

Čtvrtá vlastnost: na tužce není nejdůležitější dřevo nebo vnější tvar, nýbrž tuha, jež je uvnitř. Proto vždy dávej pozor na to, co se děje ve tvém nitru.

A konečně pátá vlastnost: tužka vždy zanechává stopu. Stejně tak nic, co v životě uděláš, nezůstane bez následků, a proto si buď dobře vědom toho, co činíš.“

Krásné, že? Doporučuji vytisknout, opsat a nosit tenhle příběh pořád u sebe:-)
Luc.

Pokud se vám tento článek líbí a přijde vám užitečný, sdílejte ho prosím se svými přáteli na emailu, Twitteru či Facebooku. Děkuji!

18 komentářů:

 1. Úžasný příběh. Myslím, že stojí za to, abych si ho vytiskla a položila pod sklo na svém stole. Moc krásné:)

  OdpovědětVymazat
 2. Víc takových článků! Člověka to donutí (ve dvě ráno, haha) odložit učebnici s dýchací soustavou a pořádně zapřemýšlet nad tím co vůbec dokázal, co dokázat chce a co všechno mu v tom vlastně stojí...

  Super:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Kim, doufám, že jsi o tom nemusela přemýšlet celou noc a že sis taky zdřímnula:-)

   Vymazat
 3. Nikdy by mě nenapadlo o tužce takto přemýšlet :) Na tom Coelhovi asi něco bude, tuším, že bych od něj měla aspoň něco přečíst... ;-)
  Verunka

  OdpovědětVymazat
 4. moc hezké. tuhle knížku jsem od něj zatím nečetla, ale jinak klobouk dolů před panem Coelhem, je to PAN SPISOVATEL!

  OdpovědětVymazat
 5. To bylo krásný! Já mám P. Coelho hrozně ráda, Alchymistu jsem přečetla jedním dechem:-)

  OdpovědětVymazat
 6. Příběh je dobrý a poučný. Až na první bod. To je teda vrcholná pitomost. Tohle bych svému dítěti/vnoučeti v životě neřekla. Ano, Bůh je. Ale tvrdit, že jsme jen ovečky nechající se vést jen jeho rukama, jak chce? Ale notak. To je odporná teorie. A hloupoučká.

  OdpovědětVymazat
 7. Jeeee, dalsi clovek, ktery ma Coelhovskou uchylku:-) Mam doma vsechny knihy a vetsinu jsem cetla nekolikrat. Vzdycky me tak nejak uklidni a potesi.. Veronika

  OdpovědětVymazat
 8. Luci, dneska jen stručně - mám husí kůži jako vrata! :-x

  OdpovědětVymazat
 9. super článek! http://katefashionstyle.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 10. Nevím čím to je, ale ty mě vždycky dostaneš!!! Samozřejmě v dobrém:) Ten příběh je fakt úúúžasný!!!:)

  OdpovědětVymazat
 11. To si musím vytisknout a přípnou na nástěnku, je to ádherné a pravdivé. To přirovnání s tužkou mě dostalo, ach, tu knížku si musím sehnat! :)

  OdpovědětVymazat
 12. Opravdu nadherne...knizky od Coelha mam strasne rada a takz jsem jich peknou radku ne precetla, ale naprosto zhltala jednim dechem.
  Luci, uz jen par dni, ja uz se taaaak strasne tesim!!!!!
  CHIC SICILY

  OdpovědětVymazat
 13. To je nádherné Lucinko..:) Skvělý příběh, pravdivý a má pointu.. Dokonalost, myslím, že si to vážně opíšu..:)

  OdpovědětVymazat
 14. Milá krásná Lucinko, to je moc obohacující! Osobně mám Coelha hrozně ráda. Už se těším až si najdu čas na všechny jeho božské knihy. Připomnělo mi to Dona Miguela Ruize a jeho čtyři dohody.. Takovou literaturu bych zavedla jako povinnou. :)
  pac a pusu <3

  OdpovědětVymazat