Jak si vzít cizince (Zn: A vyzrát na úřednice!)

AaaaHoooJ!

Jelikož jsem minulý měsíce užila dosytosti zařizování svatby s Holanďanem (přišla tak o čtyři kila čistého tuku, zásobu nerových zakončení, kus ze své trpělivosti a postarala se o zešedivění zbytku svých vlasů), rozhodla jsem se - pro všechny nevěsty - sepsat pár důležitých rad, jak se vdát a přitom nezkolabovat, nedostat z úřednic srdeční infart, nevykřičet si hlasivky a získat všechny potřebné dokumenty k tomu, aby si mohly v klidu vzít cizince z Evropské Unie.

Prý je to v době EU jednoduché, ale...

1.) ...ale matrikářky samy moc nevědí, jaké dokumenty přesně potřebujete (to vědí jen na Praze 1)
2.) ...nevědí, jak dotyčné dokumenty vypadají
3.) ...kde je sehnat


Pravidlo no. 1: Radši se 10x zeptejte a všechno si ověřte, než začnete zařizovat

Pravidlo no. 2: Nikomu nevěřte, že apostilu na cizí rodný list vám vystaví na Ministerstvu zahraničí. Blbost! Tu vám vystaví pouze ve státě, kde byl rodný list vydán!

Pravidlo no. 3: Rodný list musí být originál, pochopitelně. Často by však měl být i mezinárodní a ten vašemu nastávajícímu vydají na matrice města, kde se narodil...

Pravidlo no. 4: Soudního překladatele seženete na www.justice.cz - tam si za pár stovek necháte přeložit rodný list s apostilou. Trvá to jen pár dní...

Pravidlo no. 5: Budete rovněž potřebovat potvrzení ze všech zemích, kde váš drahý oficiálně (!!!) žil, že se tam nikdy neoženil. Na ambasádě vám řeknou, kde o to zažádat a potvrzení vám přijde na adresu trvalého bydliště.

Pravidlo no. 6: Raději 10x zavolejte na ambasádu, která vám musí vydat potvrzení o právní způsobilosti a zeptejte se, jaké dokumenty (a jak staré!) k tomu potřebujete.

Pravidlo no. 7: Nenechte se nikdy odbít a klidně podplácejte (ne že to na mě prásknete!), vztekejte se a vyhrožujte. V lásce je dovoleno všechno a já se přesvědčila o tom, že to i na úřednice funguje (to vyhrožování, samozřejmě!)

Pravidlo no. 8: Zásadně pište emaily ať máte důkazy při ruce. Po telefonu vám kdokoli může nabulíkovat cokoli.

Pravidlo no. 9: Začněte vše dávat dohromady co nejdříve, abyste předešly nervovému zhroucení.

Pravidlo no. 11: Pokud váš drahý nerozumí česky, musíte si na vlastní náklady sehnat soudního překladatele na obřad, jinak se svatba nemůže uskutečnit. Anebo ho naučte česky ať ví, do čeho jde...:-)

Pravidlo no. 11: Na obřad si nezapomeňte občanku a ženich pas, jinak máte smůlu.

Pravidlo no. 12: Gratuluji, zvládli jste to. Užijte si svatbu a nechte své manželství legalizovat i v zahraničí.Tak co, docela jednoduchý návod, ne?
A ještě abych nezapomněla: Berete - li si někoho mimo EU, najměte si svatební koordinátorku, jinak to dohromady nedáte...

Přeji vám krásné vdávání a s tím jen samé příjemnosti,
Luc.

Pokud vám tento článek přijde užitečný, sdílejte ho prosím s ostatními na Facebooku, Twitteru či emailem. Děkuji:-)

7 komentářů:

 1. Když to tak čtu, tak mi z toho vyplývá jen jediné: NIDKY SI NEVEZMU CIZINCE!!! :-D

  OdpovědětVymazat
 2. Jéé, tak to blahopřeju novomanželko! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Nikdy si nevzít cizince nebo si vzít k ruce koordinátorku! Jinak je to opravdu o nervy:-D!

  OdpovědětVymazat
 4. Gratuluji, že jste to všechno ve zdraví zvládli a ať to funguje i nadále. Je vidět, že budete mít na co vzpomínat. Přeji Vám hodně štěstí, smyslu pro humor a dál pevné nervy :-)

  OdpovědětVymazat
 5. no tý jo ´=O ´=D

  OdpovědětVymazat
 6. Odbít se píše s tvrdým y odbýt, ale podle obsahu článku by se sneslo i měkké, jelikož se jedná i o bitvu s úředníky! Zdraví přítel Puer.

  OdpovědětVymazat
 7. Odbít, rozbít, zabít. Přesně tak, Puer:-). Jinak velice děkuji ke gratulacím a už taky budu psát o něčem jiném, slibuji:-D

  OdpovědětVymazat