Přeskočit na hlavní obsah

Jak si vzít cizince (Zn: A vyzrát na úřednice!)

AaaaHoooJ!

Jelikož jsem minulý měsíce užila dosytosti zařizování svatby s Holanďanem (přišla tak o čtyři kila čistého tuku, zásobu nerových zakončení, kus ze své trpělivosti a postarala se o zešedivění zbytku svých vlasů), rozhodla jsem se - pro všechny nevěsty - sepsat pár důležitých rad, jak se vdát a přitom nezkolabovat, nedostat z úřednic srdeční infart, nevykřičet si hlasivky a získat všechny potřebné dokumenty k tomu, aby si mohly v klidu vzít cizince z Evropské Unie.

Prý je to v době EU jednoduché, ale...

1.) ...ale matrikářky samy moc nevědí, jaké dokumenty přesně potřebujete (to vědí jen na Praze 1)
2.) ...nevědí, jak dotyčné dokumenty vypadají
3.) ...kde je sehnat


Pravidlo no. 1: Radši se 10x zeptejte a všechno si ověřte, než začnete zařizovat

Pravidlo no. 2: Nikomu nevěřte, že apostilu na cizí rodný list vám vystaví na Ministerstvu zahraničí. Blbost! Tu vám vystaví pouze ve státě, kde byl rodný list vydán!

Pravidlo no. 3: Rodný list musí být originál, pochopitelně. Často by však měl být i mezinárodní a ten vašemu nastávajícímu vydají na matrice města, kde se narodil...

Pravidlo no. 4: Soudního překladatele seženete na www.justice.cz - tam si za pár stovek necháte přeložit rodný list s apostilou. Trvá to jen pár dní...

Pravidlo no. 5: Budete rovněž potřebovat potvrzení ze všech zemích, kde váš drahý oficiálně (!!!) žil, že se tam nikdy neoženil. Na ambasádě vám řeknou, kde o to zažádat a potvrzení vám přijde na adresu trvalého bydliště.

Pravidlo no. 6: Raději 10x zavolejte na ambasádu, která vám musí vydat potvrzení o právní způsobilosti a zeptejte se, jaké dokumenty (a jak staré!) k tomu potřebujete.

Pravidlo no. 7: Nenechte se nikdy odbít a klidně podplácejte (ne že to na mě prásknete!), vztekejte se a vyhrožujte. V lásce je dovoleno všechno a já se přesvědčila o tom, že to i na úřednice funguje (to vyhrožování, samozřejmě!)

Pravidlo no. 8: Zásadně pište emaily ať máte důkazy při ruce. Po telefonu vám kdokoli může nabulíkovat cokoli.

Pravidlo no. 9: Začněte vše dávat dohromady co nejdříve, abyste předešly nervovému zhroucení.

Pravidlo no. 11: Pokud váš drahý nerozumí česky, musíte si na vlastní náklady sehnat soudního překladatele na obřad, jinak se svatba nemůže uskutečnit. Anebo ho naučte česky ať ví, do čeho jde...:-)

Pravidlo no. 11: Na obřad si nezapomeňte občanku a ženich pas, jinak máte smůlu.

Pravidlo no. 12: Gratuluji, zvládli jste to. Užijte si svatbu a nechte své manželství legalizovat i v zahraničí.Tak co, docela jednoduchý návod, ne?
A ještě abych nezapomněla: Berete - li si někoho mimo EU, najměte si svatební koordinátorku, jinak to dohromady nedáte...

Přeji vám krásné vdávání a s tím jen samé příjemnosti,
Luc.

Pokud vám tento článek přijde užitečný, sdílejte ho prosím s ostatními na Facebooku, Twitteru či emailem. Děkuji:-)

Komentáře

 1. Když to tak čtu, tak mi z toho vyplývá jen jediné: NIDKY SI NEVEZMU CIZINCE!!! :-D

  OdpovědětSmazat
 2. Jéé, tak to blahopřeju novomanželko! :)

  OdpovědětSmazat
 3. Nikdy si nevzít cizince nebo si vzít k ruce koordinátorku! Jinak je to opravdu o nervy:-D!

  OdpovědětSmazat
 4. Gratuluji, že jste to všechno ve zdraví zvládli a ať to funguje i nadále. Je vidět, že budete mít na co vzpomínat. Přeji Vám hodně štěstí, smyslu pro humor a dál pevné nervy :-)

  OdpovědětSmazat
 5. no tý jo ´=O ´=D

  OdpovědětSmazat
 6. Odbít se píše s tvrdým y odbýt, ale podle obsahu článku by se sneslo i měkké, jelikož se jedná i o bitvu s úředníky! Zdraví přítel Puer.

  OdpovědětSmazat
 7. Odbít, rozbít, zabít. Přesně tak, Puer:-). Jinak velice děkuji ke gratulacím a už taky budu psát o něčem jiném, slibuji:-D

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tleskám: 4 nejlepší novinky přírodní kosmetiky roku 2019!

Rok 2019 byl mimořádně silný na poznání. Minimálně na poznání skvělých kosmetických bio značek.
Přesto jsem si řekla, že vyberu pouze 4 značky, které jsou na trhu nově a tento rok mě naprosto uchvátily. 

Už je určitě znáte. Mluví se o nich, píše se o nich a já je zmiňuji pravidelně: u 3 ze 4 jsem měla možnost poznat přímo výrobce a jejich filosofii, jako velké plus u všech čtyř značek vnímám i to, že k nám nepřiletěly přes půl planety, nýbrž maximálně od sousedních států a vždy jde o malé, poctivé výrobce, někdy i rodinnou firmu.

1.) dieNikolai

Země původu:Rakousko
Proč je miluju: 100% regionální a biodynamický produkt z Wachau
Pravdou je, že už jsem o dieNikolai psala loni touto dobou, jelikož jsou v Česku od podzimu 2018. Tento rok jsem však mohla poznat přímo výrobce a dvakrát zavítat tam, kde se to celé míchá - do biodynamických vinic ve Wachau, kde zrovna probíhala mimo jiné sklizeň šafránu. Zásady dieNikolai stojí na biodynamice, tedy pěstování bez chemických postřiků a s minimáln…

30 věcí, které jsem se naučila za 30 let

Jop. Je mi třicet. 
To je takový ten věk, kdy už by člověk měl mít aspoň rozum, když na moudrost si ještě musí počkat. Ale za 30 let jsem se naučila aspoň základních 30 věcí:


Že silonky mají být neviditelné.Že urputnost, lež a nenávist nikdy nevyhraje.Že mi rychlá chůze dělá sakra dobře, ale nesmí se tomu říkat sport. Že nechci žít/pracovat/přátelit se s těmi, které si před sebou musím neustále omlouvat. Že nedokážu žít bez kysaných mléčných výrobků, ať si kdokoli říká cokoli.Že co způsobím druhému, způsobí mi třetí. Že jsme všichni stejní, jen to máme každý nastavený jinak. Že je super udělat jednou za čas kompletní čistku - v lidech, v šatníku, v práci - a že je úleva chvilku nic nemít. Že prostě nejsem ranní ptáče a nemám s tím problém.Že je potřeba si to dělat hezký. Všude. Že hodní lidé se neopoustějí! Že ve všem můžeme klouzat po povrchu, nebo jít do hloubky. Ve všem. Že pavouci nejsou zlí, nejsou zlí, nejsou zlí!Že jsem pořád stejná, i když říkám, že ne. Že nemám chodit spát s …

Co bych letos doporučila Ježíškovi?

Na Vánoce vyvstávají dva problémy: člověk neví, co koupit těm druhým a zároveň neví, co si od nich má přát. Všechno máme, nebo si koupíme a spoustu věcí nechceme, aby za nás vybíral někdo jiný. (To podtrhávám, mami!)

Takže jestli máte podobné problémy, tak si pojďme přát něco z těch materiálních potěšení, které ovšem dávají smysl - jsou čistě přírodní nebo udržitelné a radost budou dělat někdy i po dlouhých desítkách let.
Niche parfém: Linda Landenberg: Lavender & wool  Jestli něčeho není dost, tak je to vůní. Parfémů. Ideálně niche parfémů, které používají kvalitní suroviny, z velké části přírodní, a které jsou tak neotřelé, že vás okolí identifikuje na míle daleko. Lavender & wool obsahuje francouzskou levanduli, lavandin, čokoládu, pačuli, mléčné tóny, kardamon, ale i pepř, šalvěj muškátovou, kmín či cedrové dřevo. Finální vůně je příjemně pudrová, lehce mýdlová, připomínající vůni vlněných svetrů a pytlíčků levandule v nich schovaných.  Přírodní svíčka: L’ODAÏTÈS Přírodní …