Dobrý skutek na Vánoce, co vám to udělá?


Dneska je poslední adventní neděle. Doba, kdy si buď už užíváme nádherné vánoční atmosféry anebo se jen zbytečně stresujeme nákupy dárků jako by na tom snad záleželo...

Před týdnem jsem přijela do Prahy a od té doby každý den usínám s těžkou hlavou.

V Jindřišské ulici, na rohu hlavní pobočky České pošty totiž denně až do setmění stojí zhruba 80 letá paní, co prodává růže. Drží vždy jen jednu růžičku, nemluví a jen se smutně kouká do nepřítomna.

Stojí tam denně nehledě na počasí. Jedna kytička stojí třicet korun. A lidi jen tak procházejí, aniž by si všimli, v jak špatném stavu je tahle paní a aniž by si všimli, že v zimě nemá ani pořádné boty...

Někdo moudrý mi řekl, že ekonomická situace země se pozná podle toho, kdo žebrá na ulici. Když jsou to bezdomovci, co potřebují na pivo, je to normální. Pokud ale žebrají děti a starci, pak to ukazuje, že se o ně stát nedokáže postarat...

Takže neustále myslím na to, co hrozného se téhle paní asi mohlo stát, že na ulici prodává kytky za pár korun. To nemá nikoho, kdo by se o ní postaral? Nepobírá důchod? Má vůbec nějaký domov? Co se stalo, že skončila takhle na ulici?

Paní moc nemluví a nenechá si koupit ani jídlo ani horký čaj na zahřátí. Nic nechce a nežebrá. Je ale vděčná za každou růži, kterou od ní koupíte.

Včera se s ní dlouze bavil nějaký děsně důležitý manager. Dal ji vizitku, potřásl si s ní rukou, ale kytku nekoupil jedinou. Prostě debil. Bez pardonu debil. Hlavně, že potřebuje ukázat, že je na úrovni. Ha Ha...


Co jsem v Praze, koupila jsem už několik růží. Jsou opravdu nádherné. Tímto článkem chci taky poprosit všechny Pražáky, aby se u ní zastavili a něco nakoupili. Kdo ví, kde paní bude trávit Vánoce. Kdo ví, jak je na tom zdravotně. A kdo ví, zda není na tom světě úplně sama.

A jestli je těch třicet korun to jediné, jak si nechá pomoc, pak to můžeme udělat ve velkém. Není to charita, je to dobrý skutek. Je to prostý lidský soucit. A kdy jindy ho rozdávat než o Vánocích...

Děkuji za každou koupenou kytičku.
Děkuji za sdílení tohoto článku.
A děkuji za podporu.

Krásné Vánoce,
Luc.

9 komentářů:

 1. Tu paní taky znám a málokdy to vydržím si od ní něco nekoupit.

  Ale v poslední době přemýšlím, proč to dělá?

  Řekl bych, že si musí vydělat velmi slušné peníze (ono se to nezdá, ale když jsem ji chvíli pozoroval, tak se tam velmi často někdo zastavil. Navíc tím, že něco prodává, bych čekal že si přijde na výrazně více než běžný žebrák), více než může potřebovat sama pro sebe.

  Takže proč to dělá? Živí vnuka na drogách, nebo co propadl automatům? Vydírá jí někdo nebo nutí ji k tomu prodeji?

  Možná to tak není. Možná je sama a potřebuje více, než na co ji stačí důchod. Těžko říct.

  OdpovědětVymazat
 2. Každý člověk je anděl...,měly bychom si pomáhat! Moc rád si koupím tucet růží...,je mi jedno co jí souží nebo trápí...,sic každý umíráme sám..,ale pomáhat bychom si měly všichni!

  OdpovědětVymazat
 3. Pokud v blízké době budu zase v Praze, koupím si od ní nějaké růže. Nejenže ji udělám velkou radost, ale i mé mamce, které ji pak ty růže dám.

  OdpovědětVymazat
 4. Kvalitní článek. Skvěle jsem se začetl. Jen bych hned manažera neodsuzoval. Kdo ví, o čem spolu mluvili.

  OdpovědětVymazat
 5. Nemůžu si pomoct, ale jedinou "charitu", které jsem schopná a která mi dělá radost je pomoc útulkům se zvířaty a zvířatům celkově (přispění na veterinu, postarání se o ně, sehnání krmiva, atd.). Těm pomáhám fakt pravidelně a ráda. U lidí takovou potřebu moc nemám. No divné, já vim. Každý děláme co umíme :-)

  OdpovědětVymazat
 6. ještě tam paní stojí a prodává?

  OdpovědětVymazat
 7. Sakra lidi, to jste slepí?! Kde by asi paní vzala peníze na takové krásné růže, z důchodu? Nejsem jediná co jí po ránu viděla, jak jí přivezlo právě do Jindřišské ulice velmi hezké luxusní auto a vysadilo... Je mi z toho moc smutno a kudla se mi v kapsa otvírá, když vím, že někdo takhle svoje prarodiče využívá!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat