Proč (aspoň občas) poslouchat matikářky


V životě člověk narazí na hodně životních mouder. Většinou je slýcháváme od lidí, kteří to s námi myslí dobře. Nebo od těch, co se nás chtějí bezpracně zbavit. Podobné věty jsem si vyslechla hlavně od svých učitelek a hlavně od matikářek...

Chci říct. Dokud jsme zůstávali u malé násobilky, byla jsem chytré dítě s jedničkama. Pak se ale přidalo dělení pod sebe a tehdy jsem to slyšela poprvé:
"Pamatuj si, Lucko, ženská se má tak dobře, jak dobře se vdá..."
Dokonalá věta, když někomu chcete jemně říct, že se třeba jednou objeví někdo, kdo vás bude chtít i blbou.

Na druhém stupni už se vypočítávaly obsahy a objemy a plochy krychlí, kvádrů a jehlanů. A jako příklad mi matikářka dávala, že až si jednou budu chtít vydlaždičkovat koupelnu, tak musím vědět, kolik dlaždiček nakoupit, že. Problém byl, že se ty zkurvený dlaždice v písemce nedaly půlit!
"Lucko, život je o pozitivním myšlení."
"Nebojte, logické myšlení roste a vyvíjí se po celý život."
Utěšovala matikářka mou máti na každé třídní schůzce, která tak nabyla dojmu že z jejího dítěte bude jednou možná i génius. Ovšem jen do tý doby, než se jí matikářka odhodlala říct mou známku na vysvědčení.

 Na střední už jsem ani netušila, co to počítáme. A teprve tehdy přišla věta zřejmě nejzásadnější...
"Víš co, Lucko? Když už nic nevíš, tak to aspoň opisuj od těch správných lidí!"

Ha! To bylo ono!
Ano, umět se dobře vdát je důležité. Zvlášť pokud nemůžete nabídnout, že vydlaždičkujete koupelnu.
Ano, život je o pozitivním myšlení. O víře, že matika se vašemu životu úplně vyhne.
Ne, logické myšlení se nevyvíjí po celý život. Pouze blbost sílí!
A ano, nikdy není na škodu motivovat se (tedy opisovat) od těch správných a úspěšných lidí.

Mám to celý život na paměti. A žije se mi dobře.
I na výpisu z účtu vidím, že stejně víc jak malou násobilku nepotřebuju.
Co vy? Jaké je vaše nejpravdivější životní moudro?

Luc.


32 komentářů:

 1. Mohla bych také něco přidat. "Já ti to nevysvětlím, prostě to tak je."
  Život nám taky nikdo nevysvětlí a my ho musíme, alespoň někdy, brát takový jaký je :)
  Tenhle příspěvek, článek, se mi moc líbí :)

  OdpovědětVymazat
 2. Nebo když nám jednou učitelka na střední řekla (na naše protesty, že takovou kravinu snad v životě potřebovat nebudem): "Sice to nikdy nepoužijete, ale naučit se to musíte, protože to bude v písemce a u maturity. Pak to klidně zapomeňte." Tož asi tak :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To učitelka řekla i mě. Když jsem ji ujistila, že matika nebude můj maturitní předmět požádala mě abych alespoň nevyrušovala :-)

   Vymazat
 3. Jo..! Ty jsi můj člověk.. Malá násobila - z té jsem měla jedničky, potom už to začalo být horší a kvádry, jehlany, objemy, obsahy, to už my nějak nešlo do hlavy, taky mi učitelka říkala podobné věty co tobě..:D

  OdpovědětVymazat
 4. Já mám podobný názor na chemii. Je hezký vědět, jak přesně se replikuje DNA nebo jak probíhá metabolismus tuků, ale já to v životě nikdy nepoužiju. Rozdíl, mezi naším matikářem a chemikářem je ten, že chemikář nás to donutí naučit, protože chce, abychom to všichni uměli. Matikář řekne, že počítání je zbytečný.. (a pak se snaže, když vás matika baví a jde vám..)

  OdpovědětVymazat
 5. Já to taky zabalila u dělení. Štvala mě ve čtvrté třídě učitelka s tím jejím: "Budou čtyři příklady, čtyři známky, stejně příklad vypočítáte buď správně (za jedna) nebo špatně (za pět)." To bylo pětek.... hlavně z nervů.

  OdpovědětVymazat
 6. S tou matikou to znám :D Pamatuju se, že jsem ji "vzdala" na gymplu při derivacích, protože jsem si říkala, na co mi to sakra bude. A pak jsem slyšela moudro "K čemu to je, že je holka hezká, když neumí derivovat?" :D Každopádně derivace už jsem zapomněla, obejdu se taky s malou násobilkou a žije se mi taky fajn :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. haha, derivace, to přesně každá žena v životě potřebuje :D to mě pobavilo

   Vymazat
 7. Luci, matika bola aj moja "láska":) A vždy sa rada dozviem, ako to majú s logikou iní:) Lebo životné múdro, z ktorého som mala traumu od detstva, bolo, keď nie a nie to učivo do malej hlavičky dostať a zúfalá mama tasila svoju poslednú (zúfalú) zbraň a hovorí mi: "Veď logicky!!" A bola som vybavená. Nie, že mi to vôbec nepomohlo, ešte som mohla rozmýšľať, čo to to "logicky" vlastne je;))

  OdpovědětVymazat
 8. Denně slýchávám, jak se mi ta rovnice k něčemu přeci jenom bude šiknout, že vypočítat si tohle támhle se mi taky bude hodit, ale přeci jenom, vážně nevěřím, že by mi taková lineární rovnice nebo graf přímý úměrnosti nějak zásadně pomohl :-D pokud o všem nechci být matematik a to já nechci :-D

  OdpovědětVymazat
 9. Můj děda říkával "Na všechno v životě mi stačila malá násobilka i s tou dokážeš velké věci" podle toho jsem se zařídila :-)

  OdpovědětVymazat
 10. Matikářky nemají moc smyslu pro humor a tak si nevšimly, jak strašně moc jsi vtipná, což je do života určitě lepší než um spočítat dlaždice.))

  OdpovědětVymazat
 11. s matematikou to mám stejně, nikdy mi nešla :D díky bohu, že jsem jí na střední měla jen dva roky a že z ní nematuruju. všechny učitelky ze mě vždycky málem trefil šlak :D

  OdpovědětVymazat
 12. Vystižny članok, neznášam matiku a matikarky mi lezu na nervy, stale si vravim že mi to nebude potrebne k životu.fuj :D

  OdpovědětVymazat
 13. Jéé, no to si mě pobavila, budu na tebe vzpomínat na zítřejším testu z trigoniometrie.. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trigoniometrie? Veru, tak sprostá slova se tady na blogu nepoužívají:-D. Ale ať to dopadne na výbornou:-)

   Vymazat
 14. Vidím, že s matikou jsme na tom všichni hodně podobně. Nikdy nezapomenu, jak jsem na gymplu seděla vedla kamarádky, které matematika opravdu šla, zoufala koukala, jak počítá nějaké šílené příklady a já si jen říkala, sakra, jak na to mohla přijít! Naštěstí jsme měli skvělou matikářku, která chápala, že ne každému musí matika jít, tak vždycky říkala, že mě nechá, ale nesmím jít na žádnou vejšku, která má něco společného s matikou (jasně, že nejsem sebevrah, jen zkoušku z logiky v rámci společenskovědního základu jsem dělala sedmkrát ze šesti možných termínů :-D). Ale nejhorší je, že matikáři mají pocit, že je matematika nejdůležitější předmět a že se dá naučit. Snažím se kolegy přesvědčit, že nedá, ale zatím na mě koukají dost podezřele :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Therezko a jaký předměty učíš Ty? Doufám, že něco stravitelnějšího a méně logického:-).

   Vymazat
  2. češtinu a občanku :-D :-D, takže nic logického! Jsem maximálně humanitní! Já jsem na peďáku vždycky říkala, že na tuhle kombinaci člověk nepotřebuje žádně extra schopnosti, že se to dá docela dobře naučit!

   Vymazat
  3. s tím teda souhlasím, ale určitě ještě historii :) chce to jen dobrou paměť

   Vymazat
 15. A moje nejpravdivější životní moudro, které ale nemá s matikou nic společného zní: "Nic neřeš, vše se nakonec vyřeší samo." A ono to celkem funguje :-D.

  OdpovědětVymazat
 16. Tak já jsem zrovna matematický typ, doteď ráda používám trojčlenky, rovnice, různé vzorečky a podobné věci v reálném životě:) Párkrát se mi i stalo, že jsem jako jediná měla jedničku z písemky, tím to ale končí, na co to teď mám? Stejně by mi bylo líp, kdybych se dobře vdala:)

  OdpovědětVymazat
 17. Já se řídím podle moudra "Jaký si to uděláš, takový to máš", je to sakra pravda. A matika...? Mít doma otce s červeným diplomem z matfyzu a vůbec nechápat matematiku je teprve to správný peklo. Vyřešila jsem to odchodem na uměleckou školu. Tam byla všem matika upřímně jedno, měli jsme ji povinnou jen první dva ročníky a matikářka schovívavě zavírala oči nad taháky a oslovovala nás "Vy moji umělci" :).

  OdpovědětVymazat
 18. Úžasný článek. S tím opisováním mi to taky někdo na střední škole řekl a je to svatá pravda. :)
  Style Without Limits

  OdpovědětVymazat
 19. "ženská se má tak dobře, jak dobře se vdá..."
  to platilo dřív, dnes je to spíš "ženská se má tak dobře, jak dobře se rozvede..."

  OdpovědětVymazat
 20. Ble matika, chemia a fyzika boli moj najneoblubenejsi trojlistok. Mna nikto nechapal, lebo v nasej 5 clennej rodine mame styroch ekonomov a ja som no...vystudovala psychologiu :)

  OdpovědětVymazat
 21. U mě byla matika v pohodě, dokud nepřišly derivace a integrály. Všechny předměty na ekonomce z ní tak nějak vycházejí.
  Ani to nejde opsat, ptž tě v aule posadí tak, že nic nevymyslíš :D.

  OdpovědětVymazat
 22. Tak teraz si ma hlboko sklamala, ale uz chapem, preco si ma moj partner chce zobrat. Ten ma chudak problem tiez s matikou, zatial co ja pocitam vsetko z hlavy. Takze ani nevytahuje kalkulacku, len nahlas oznami a ja automaticky hovorim vysledok :D Hej, treba sa dobre vydat :D

  OdpovědětVymazat
 23. Jooó matika, tak to moc dobře znám ;) ještě že mám skvělého přítele, který z matiky nemá jinou známku jak jedničku :)) nechápu to prostě , on se to ani neučí (jeho sešit mám já :D, ve svých zápisech z matiky se nevyznám :)) já se to učím sama, pak s ním, na písemce mám tahák na vzorce a stejně vždycky něco pokazím :)))
  ale ty tvé moudra jsou super!!! :)) Dobře se vdát :D :))

  OdpovědětVymazat
 24. V životě se řídím heslem: "Liška mění srst, nikoli zvyky." Já to aplikuji tak, že lidská povaha se nemění a sketa zůstane sketou, i když se jí podaří člověku vetřít do rodiny, což mi připomíná staré přísloví: "Rodinu a sousedy si člověk nevybere." V obou případech to platí dokonale.

  OdpovědětVymazat