Když máte v rodině elektrikáře


Taťka.
O tom tu ještě řeč nebyla.
Abych ale řekla pravdu - tento článek píšu v domnění, že můj taťka žádný počítač nepoužívá. Takže jestli mu tohle někdo napráší, tak ať si mně nepřeje!

Takže. Je pár věcí, které jako rodinka s naším taťkou elektrikářem (a ekologem, pozor!) musíme překousnout (promiň, tati):

1.) Konvice se vyndavá z podstavce

Uděláte si čaj, ale konvici neposadíte zpátky na místo, neboť by mohla chytnout a podpálit barák. OK. Konvice pofidérně stojící vedle hřejivého podstavce mi nevadí. To, že se ale i ten podstavec musí po každém použití vyndavat pracně ze zásuvky, to už je k vzteku.


2.) Mobil se nabije za hodinku

Potřebujete nabít mobil? Pak vám prodejce řekne nabíjet několik hodin a BEZ PŘESTÁNÍ. V rámci zachování dlouhé životnosti baterky. ALE vysvětlujte to elektrikářovi. Ten si umí spočítat, kolik takový mobil zapojený hodiny v zásuvce žere a jakmile ho spustíte z dohledu (elektrikáře i mobila), tak vám ho okamžitě vypojí s tím, že víc nepotřebuje!
Máte silnější argument?

3.) Zhasínej!

Chápu, šetříme životní prostředí. Ale u našich to občas vypadá tak, že se nemůžete posunout z jedné místnosti do druhé, aniž byste za sebou neslyšeli: "Zhasínej! Nemusíme svítit po celým baráku!"

4.) Vaří se v papiňáku

Papiňák taky šetří energii, jasně. Ale jde z něj hrůza. A já to s ním neumím. Buď z něj vyndám brambory natvrdo nebo už br.kaši. Zákonitě nic mezi tím.

5.) Vaří se na dvojku

Zapnu plotýnku na maximum, naleju vodu a čekám až se dostane do varu. Pak tam tu polívku z prášku hodim, že. Ale nie-ie. Jakmile se přižene taťka, okamžitě plotýnku stáhne na dvojku. A pak tu blbou polívku z pytlíku vařím stejně dlouho jako ruskej boršč (ten ale nevařím, to víme).

6.) Televize se vypíná

Ne, nemusíte televizi vypínat s každou reklamou. Ale jakmile jste dokoukali, vypněte ji. Ne ovladačem, samozřejmě. To je jen úsporný režim a to taky žere plno peněz. Ale hezky zvednout prdýlku a vymáčknout čudlík. A když už jste na nohou, tak to rovnou vytáhněte z elektřiny!


7.) Úsporné lustry

O tom, jak mám u našich hnusnej a hlučnej lustr, nebudu radši ani povídat. Snad jen řeknu, že v laboratoři pro ekology by nadělal parádu.

8.) Počítač se vypíná

Jestli všechno předtím dokážu pochopit (ano, náš taťka vám přesně vypočítá kolik elektřiny je na všechno třeba), tak jedno ne - vypínat počítač čudlíkem.

Odejdu si uvařit čaj, nechám na notebooku něco rozpracováno. Jde okolo taťka, počítač svítí a on neví, jak ho má vypnout. Mačká první velké tlačítko, které vidí a noťas ještě (opět) vytahuje ze zásuvky. A pro jistotu vypne i Wi-Fi.
Stejně bych se měla jít vysmradit ven, že.
Pak já přijdu s čajem, veškerá práce v čudu, noťas rozdivočelej se musí aktualizovat a já nasraná.


Tak takhle nějak to u našich doma vypadá.
Holt každá profese má něco.
Ale zase je fakt, že elektrikář lecos opraví, lecos nainstaluje, lecos dá dohromady. Takže nikdy není třeba něco reklamovat, stačí poprosit a slíbit, že odteď už všechno vypojíte ze zásuvky:-)

Jak se profese projevuje na vás? Nějaké libůstky:-)?
Luc.


67 komentářů:

 1. :D to s tou varnou konvicí znám taky! holt otcové :)

  OdpovědětVymazat
 2. velice pěkný článek - ale dost mě překvapilo to zhasínání, žiji v domění, že "nastartovat, nažhavit" žárovku či jiný spotřebič stojí více energie než ho nechat běžet chvíli o samotě :) Alespoň se tím tak bráním, neb nechávám běžet PC celý den a televizi i když se jdu vykoupat....
  teď tak přemýšlím o tom, co na mně zanechala moje profese ....hmmmmhmmmm..... asi to, že dávám neustále každému druhé, třetí, ba i čtvrté šance :)
  pěkný den a více tak povedených článků přeji!

  OdpovědětVymazat
 3. Zase jsi mě pobavila:) Ale mám to stejně a to táta není elektrikář.. jdu se jen vyčůrat a slyším, že mám zhasínat a vypínat tv/ntb... :)


  www.kejtsworld.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 4. Varnou konvici jsem se uz naucila vytahovat ze zasuvky, bo maminka. ALe v podstavci ji jako nechavam, pac to vypada lip :). S tim notasem by me to zabilo. Velky obdiv za tvou trpelivost :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no já jsem si říkala, že by přece stačilo jen vytáhnout ze zásuvky

   Vymazat
 5. wuaaa, umieram! moj /uz/ manzel ma tiez par elektrikarskych uchyliek - vsade mame super usporne LED ziarovky, lebo usetia 5 centov.. no a co ze stali 50x viac ako obycajne.. :D

  OdpovědětVymazat
 6. No tak jak pozor, konvice se v žádném případě nemůže nechat v podstavci, bo drahý, který má na starost bezpečnost práce mě o tom sálodlouze přesvědčoval (však mě to bylo fuk po 5 vteřinách, ale ok, pochválila jsem, jak je chytrý). No a jelikož je krom bezpečáka v práci zodpovědný i za logistiku, tak do lednice vše řadíme systémem FIFO (first in, first out).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. boha jeho, FIFO :D to neznam :) ale jako svou logiku to ma :) ja teda radim vzdy sladky, maso-syry a piti :) ale stejne ji mam porad skoro prazdnou :)

   Vymazat
  2. Neznáš FIFO??? U nás je znalost FIFO předpokladem pro klidný a spokojený partnerský život :-D

   Vymazat
  3. Hele je to taková ta logická záležitost, že nově nakoupené věci se dávají dozadu a vepředu jsou starší? Ono to má odborný název? Hurá, mám čim machrovat, že to není MŮJ nablblý výmysl, ale všeobecně uznávaná věc :D

   Vymazat
  4. No jasně! Je to odborný termín a na vysoké škole se z toho skládají zkoušky!!!

   Vymazat
  5. tak to je husty :) u me v koupelne teda FIFO rozhodne nevladne :D

   Vymazat
  6. tak ak to dostanem na maturite ako otázku spomeniem si na tú chladničku :D

   Vymazat
 7. Hahaha, taky mám tatínka elektrikáře. A naštěstí nemusím vytahovat ze zásuvky, protože pořídil takové ty prodlužky s tím vypínacím čudlíkem. Takže stačí, když vypnu ten. U nás ale věčně docházelo k paradoxům, že ač elektrikář v domě, výměna žárovky trvala několik týdnů. Opravil sice kde co, ale po dlouhém přemlouvání a hysterických scénách a vždy to opravil tak nějak provizorně, že to buď bylo v podstatě nepoužitelné (jakože aby to člověk mohl používat, musel kolem toho udělat takových pičičuřinek, že si to raději rozmyslel) nebo opravený stav vydržel tak dva týdny max. Ale jinak je tatínek zlatý a nevím, co bych si bez něj počala. Jo a konvici musím sundávat z podstavce u drahého. Ten má z té elektřiny v podstatě doktorát.

  OdpovědětVymazat
 8. Soucítím s Tebou :-) Tchán je vystudovaný "elektro". ;-) A to buď ráda, že nemáte kotel na elektřinu :-))
  PS: A doufám, že tchán nečte tvůj blog ;-)

  OdpovědětVymazat
 9. To je dost děsivé... :D
  Já zase mívala v rodině přehršel pedagogů... :D

  OdpovědětVymazat
 10. To jsem se po ránu tak nasmála! :D

  OdpovědětVymazat
 11. Žádného elektrikáře v rodině nemáme, naštěstí. Zato několik zdravotníků - takže já nemám obyčejnou rýmu já mám vždycky minimálně ebolu :D. Děti nemají modřiny protože lítají jak splašené - mají hematomy, protože... protože proto. Domácí lékárnička obsahuje všechno možné, včetně infuzí (no co kdyby kocovina nebo dehydratace z průjmu?), ale na Paralen člověk nenarazí.
  Plus mateřská demence - žádná bouračka - auta udělala bum a mají bebí, a cokoliv s Kytinnou je "jééééééééééééééééééé helééééééééééé" (a to už je spíš k pláči D)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to znám, taky jsem ze zdravotnické rodiny a v lékarničce bylo všechno, od šití po infuze, ale ibalgin na bolehlav nebo náplat na pořezanej prst ne:D moje máma mi brala krev v 6 ráno, když odcházela do práce, ve spánku, prej že mi jí dlouho nikdo nekontroloval, jen pro jistotu. Jednu východu to má, nebojím se injekcí ani doktorů a v nemocnici se cítím jako doma,protože tam za mamkou často chodim na návštěvu.


   www.kejtsworld.blogspot.com

   Vymazat
  2. A tak to já se nebojim injekcí, pokud jsem na tom nešpičatém konci :D Mě bolí i měření tlaku a sama přece nejlíp vím, jak mi mají tu danou věc udělat, že :D
   A být v nemocnici jako pacient - no noční můra, vždycky mi dojde, jak je to stresující být pacient, v cizím prostředí, s divným režimem...

   Vymazat
 12. To je jak vystřižené z naší domácnosti. Taky musím vyndavat konev z podstavce (protože ta stejná se mámě vzňala v práci, tak co kdyby). A moje drahá polovička pokaždé, když odjíždíme na víkend zavírá vodu, plyn, atd, div nevypíná i jističe. A pak dvakrát kontroluje, jestli to fakt vypnul. A TV se u nás taky pokaždé vypíná tím knoflíkem, ne jen ovladačem. Zato ale zásadně svítí po celém bytě, když je doma TV je v permanenci, takže to není ekolog, ale má strach z domácích havárií. Třeba nesmím zapnout pračku a jít do práce nebo na nákup, co kdyby praskla hadice s vodou?!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tvým drahým bych si rozuměla :D Vodu a plyn vypínám taky jakmile jsme někde i jen na jednu noc :D A všechno vyndavám ze zásuvek. A asi 20x kontroluju zavřená okna :D
   A pračku taky "neopouštim" a když doperu, vodu vypnu a ze zásuvky ji vytáhnu. Vidim katastrofu na každým kroku :D

   Vymazat
  2. Můj drahý pojistky, když jedeme pryč na dýl jak půl dne, doopravdy vypíná.

   Vymazat
 13. Chacha, tos mě zase dostala :D Manžel je hasič - je potřeba to více komentovat? :D

  OdpovědětVymazat
 14. haha, tak s tou varnou konvicí to dělám taky (jen ji tedy nevypínám celou ze zásuvky) ;) Jinak tvůj tatík mi silně připomíná moji mamku a ta je prosím vojanda, tak nevím no, jestli je to postižení z povolání :-D

  OdpovědětVymazat
 15. Máme to stejně a to můj taťka elektrikář není! :D

  OdpovědětVymazat
 16. smutný je, že při stavu elektroinstalace v našem postarším baráku bych měla tyhle úchylný zásady dodržovat (ono to dřív vážně mělo opodstatnění), ale já jsem moderní neelektrikář, takže jenom řvu, když se zbytečně svítí v koupelně...ale počítač mi nikdo vypínat nebude!

  pragueneedsmorestyle

  OdpovědětVymazat
 17. Ani nevíš, jak já se v tom poznávám :D :D :D :D :D Oč horší je, že mi to dělá děda... Má teda svoji část domu, ale tímto mě neskutečně ničí..
  Navíc se naučil ( nevím proč) vytahovat ze zásuvky připojení k netu. Což mě žere neskutečně, protože si sednu- zmáčknu vypnutý čudlík na teď nevím jak se to jmenuje, něco jako prodlužka, ale je tam víc těch zásuvek :D, zapnu počítač a ejhle..net nejede, takže znova.
  Zapnu topení, on za chvíli vypne topení. O tom, že zapínat troubu můžu jen podle dražšího a levnějšího proudu už ani nemluvím :D

  OdpovědětVymazat
 18. Mamky přítel je původně také elektirkář, ale takhle extrémní není. Naštěstí přítel jen chce, aby se zavíraly dveře v zimě, aby neutíkalo teplo. :) Za to je hrozný pedant na auto, i když majitelem jsem já. :D Za to hrozný šetřílek (ale šetří na nesprávném místě) je skoro tchýně. Zavře kohoutky od topení v celémm baráku, když někam jedou, takže po příjezdu je v baráku max. 10 stupňů a xco na tom, že se musí znovu vytopit vymrzlé zdi a spotřebuje se tepla víc, ale hlavně, že netopí a "ušetří". Raději to nekomentuju, já tam nebydlím. :D

  OdpovědětVymazat
 19. chachá tak to je opět skvělý pobavení po ránu :))
  Lucinko něco málo z Tvého taťky bych potřebovala aby dělal můj, mě třeba rozčiluje když taťka usne u televize a ta běží celou noc.. Takže na druhou stranu Tvého taťku chápu. :) A mám taky zlozvyk všechno vytahovat ze zásuvky, co zrovna není třeba (mikrovlnka,..) :)

  OdpovědětVymazat
 20. Náš taťka elektrikář není, ale ekolog ano, a máme to hodně podobné :-D Počítače vypínat, světla zhasínat, topit maximálně na trojku (ze šesti stupňů) a další radosti... a je zle, jakmile to někdo nedodrží :-D Ale jeho zuby už se trochu otupily, dřív jsme taky museli všechno vypojovat i ze zásuvky :-D

  OdpovědětVymazat
 21. Tak táta je sice ekonom, ale s elektrikou pracoval dlouhé roky, takže toho hodně z toho co píšeš, zná. Nesmírnou výhodou je, že vše dokáže opravit.
  Sestra se zase nadchla pro ekologii a řve i na sousedy, kteří nechtějí třídit :D.

  Moc pěkný článek!

  OdpovědětVymazat
 22. To jsem se zase nasmála takhle při poledni, díky holky za komentáře. Je vidět, že může být ještě hůř:-)

  OdpovědětVymazat
 23. Taťka je takovej ten elektrikář na baterky, on ví, že by se ušetřilo vypínáním televize, ale prostě to neudělá. Už dva roky mu říkám, aby mi koupil rozdvojky bez vypínače, že to zbytečně svítí a žere elektriku, ale on, že to zas tolik nežere... a tak mi v noci svítí zpod nabýtku červený světla. On třeba i ví, že něco může začít hořet, ale kašle na to, že jemu se to přece nemůže stát... jsem ráda, že přítel je na takový věci puntičkář. :D

  OdpovědětVymazat
 24. Haha tak to mě pobavilo :D U nás je to to samé se svícením, pořád slyším, abych za sebou zhasínala a ve všech místnostech musíme mít úsporné žárovky :)

  OdpovědětVymazat
 25. Tak Luci,on nemusi byt nikdo elektrikar,aby delal min.pulku z tech tvych prikladu,ale staci mit po desitkach let driny v nasem statecku duchod znacka zivotni minimum,jako moje mamka,tak ta uz televizy cudlem vypina davno a konvici ze zasuvky take,ale to jsem uprime videla ve vice domacnostech,tak me to tak neprijde a je fakt,ze asi jsem v minulem zivote byla ekologem,i kdyz to jeste nebylo v mode,protoze si neumim predstavit mit cely den zapnuty PC,i kdyz jsem na nem casto a uz vubec ne v noci a neni to kvuli penezum,ale nejak me to je prirozeny,takze tatku chapu a mobil vyndavam se zasuvky take poctive.

  OdpovědětVymazat
 26. :D:D tak asi ještě že doma nemáme elektrikáře, picnul by se tu

  OdpovědětVymazat
 27. to som sa takto na vecer pobavila, uzasny clanok :D u nas jednu dobu fungoval system - nevypnes svetlo ked ides z izby, minus 1 euro z vreckoveho :D vtedy som sa to konecne naucila :D kanvicu u nas nikto neriesi, zapnute notebooky taktiez nie, kedze ich doma mame 5 a sme styria, tv nebola normalne vypnuta uz ani nepamatam ... setrenie energiou uzasne :D

  OdpovědětVymazat
 28. Juj Luci ne že bych nebyla nešetrná,ale tohle bych doma mít nemusela-v dobrém :-))))

  OdpovědětVymazat
 29. :-D ješiš, o tátovi bych mohla napsat článků, máme to podobné! nesnáší, když nikdo ráno nevytáhne rolety, když neotřeme kapky vody z kohoutku a jeho okolí a o svícení ani nemluvim :-D
  konvici zas pro změnu vytahuju ze zásuvky já, známejm chytla a málem vyhořely... jde o zvyk :-)

  OdpovědětVymazat
 30. Hi hi, můj zlatý tatínek je taky elektrikář, takže doma prdlačku vidíme, ale hlavně že máme úsporné žárovky :-) A toho bych mohla vykládat víc.

  OdpovědětVymazat
 31. Teď jsi mě vážně rozesmála :D Úplně tě chápu. Tohle dělá moje babička :D

  OdpovědětVymazat
 32. jó můj taťka taky dělá s elektrikou. nebo né úplně, ale zabývá se tím :D u nás to naštěstí není tak hrozný, ale taky.. je reklama a já teda jdu od tv dělat něco lepšího a asi za minutu slyším "jestli se už nebudeš dívat, tak to vypni!" :D :D
  nejhorší ale je, že můj taťka je na pořádek, přerovnává věci, zkrátka puntičkář jak vyšitý :D takže věčně nacházím moje věci posunutý, nebo rovnou na jiným místě :D teď když to píšu, tak se tomu směju, ale jindy teda moc ne :D zvlášť když s ním za zadkem myju nádobí místo deseti minut hodinu :D :D

  OdpovědětVymazat
 33. môj oco je elektrikár a takéto veci u nás božedaj, nie sú! ;D chvalabožku

  OdpovědětVymazat
 34. Takže u nás všechno tohle ovládá babička. Kromě toho počítače. Konvice div že nestojí ve vedlejším pokoji, televize je podle mě pořád pokažená, protože ovladačem nejde zapnout (po deseti minutám mi dojde, že je vlastně vypnutá úplně, ne jen do toho úsporného režimu) a sem tam nechávám rozsvíceno v koupelně pět minut dýl, to jen abych babi poškádlila a byla sem tam sranda ;) a ne, babička není elektrikář :)

  OdpovědětVymazat
 35. Cituji: A já nasraná!
  já myslela, že se tu počůrám smíchy :D já miluju tvůj život! ty máš furt něco :)

  OdpovědětVymazat
 36. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 37. Opět jsem se pobavila :) Až ti zase budou vypínat notebook zpomen si že může být i hůř :) Můj tchán je gynekolog, jeho bratr psycholog a švagr psychiatr. Miluju rodinné oslavy, ještě, že nejsou moc často :)

  OdpovědětVymazat
 38. no to já jsem háklivá na vytahování mikrovlnky ze zásuvky - nesnáším, když to někdo nedělá!:D a mám panickou hrůzu z toho, že by nám třebas v bytě mohl unikat plyn..:D

  OdpovědětVymazat
 39. Jo a mamka má doslova ostrozrak na drobky..normálně nosí brýle, ale bez brýlí vidí mikrodrobek pomalu ze 160 centimetrů..:D takže nás neustále kvůli drobení "šikanuje"..:D

  OdpovědětVymazat
 40. Luci, asi do 1/3 článku jsem si myslela, že píšeš o mojí mamce! Konvice, zhasínání v bytě... no mohla by se pod to jen podepsat! :D :D :D

  OdpovědětVymazat
 41. Hodne vtipny :-)

  http://www.pudlo.cz/blog

  OdpovědětVymazat
 42. Naprosto Luxusní článek..:-D Živě jsem to viděla, něco z toho se děje i u nás..:-D Ale můj otec zase pracuje s vodou, takže když si chci udělat čaj, do konvice smím dát vodu pouze na ten čas, ani o trošku víc, to je plýtvání..! Ty ruce si taky nemusím mejt půl hodiny ne? A co teprve sprcha..! :-D

  OdpovědětVymazat
 43. Ahoj dovolila som si Ťa zapojit do ,, blogerského letadla ,, Ak by si mala čas a chuť budem rada ak na moje otázočky odpovieš a posunieš svoje vlastné ďalej. Mňa označila milá blogerka Markéta a moje odpovede nájdeš na mojom blogu. Moje otázočky :

  Kam by si chcela aby tvoj blog smeroval ?
  Ako si udržuješ postavu?
  Načo najviac mínaš peniažky ?
  Čo by si nikdy neurobila? Neskúsila?
  Vzťah Ty a deti? :D
  Tvoj názor na plastické operácie je ?
  Tvoj fashion Idol ?
  Najväčšiu radosť mi urobí ....?
  Čo ťa na chlapoch najviac irituje?
  Moje tri najlepšie vlastnosti sú? :)
  Moje tri najhoršie vlastnosti sú? :)

  Určite sa všetci tešíme na odpovede :) Papa Lucko

  OdpovědětVymazat
 44. myslím, že tohle nemá s povoláním co dělat :) na některé z těhle "problémů" je vysazený i můj tatínek a elektrikář není :)jen jestli to prostě není nějaký chlapský zvyk všeobecně...a co se týká varné konvice-já v ní teda vždy nechávám trochu vody- kdyby se třeba sama čistě náhodou nějak zapnula,tak se ta voda uvaří a nic neshoří :)

  OdpovědětVymazat
 45. Můj taťka je elektrikář a naštěstí žádnou z těchto "libůstek" netrpí :D, To on si radši pořádně rozsvítí, aby dobře viděl na křížovky :D.

  OdpovědětVymazat
 46. No, něco z toho znám taky... Nejvíc mě rozzuří to stáhnutí sporáku... a taky mi na všechno, co vařím, strká pokličky, což nesnáším... a polévka se musí servírova tak horká, že si nejdřív každý spálí jazyk a pak musí čekat, až vychladne. A hlavně - chleba NESMÍ ležet "na zádech" - tedy na té vyduté straně... Ach jo!

  OdpovědětVymazat
 47. úžasné, něco mi to připomíná:), http://katefashionstyle.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 48. Taťka je zas prodejce oken (taky doufám, e si toto nikdy nepřečte:D) No ale vstávejte aždý ráno včetně víkendu proto, že vás probudil průvan. Protože za sklem se zadržuje vlhkost a musí se větrat. Nevadí, že je prosinec a venku dest pod nulou. Okna v celým domě prostě musí být aspoň deset minut dvakrát denně úplně dokořán. :D

  OdpovědětVymazat
 49. Tvůj článek mě velmi pobavil :D Můj tatínek je taky elektrikář, ale jelikož s ním nebydlím tak takové story nemám. Ale přeci jen máme doma jednu kuriozitu. Někdo věčně na záchodě nechával rozsvíceno a tak se jeden nejmenovaný člověk rozhodl, že vyndá žárovku. No a já už rok chodím na záchod po tmě. Ještě štěstí, že máme ještě jeden záchod v přízemí s žárovkou :DDDDD

  OdpovědětVymazat
 50. Dobré peklo!:) S vytahováním konvice odevšad jsem se setkala na vlastní kůži (bývalá spolubydlící), dost mě to štvalo, protože jsem si ráno rozespalá nalila do ní vodu, zapla... šla si čistit zuby atd., přišla, nalila do hrnku a ono to bylo studené! Nenapadlo mě zkontrolovat zásuvku, že... Jednoznačně nejhorší z tvých bodů je ale to vypínání počítače. Zbláznila bych se! Veronika

  OdpovědětVymazat
 51. :-) musíš tatínka pochopit, on je zvyklý na jiné spotřebiče kde tato opatření byla přínosná...

  standa | www.stanislavkolarik.cz

  OdpovědětVymazat
 52. Jéé tvůj taťka se pohybuje i u nás doma jen je převlečený za mou mamku :-)

  OdpovědětVymazat
 53. ja len jedno, že som rada, že môj otec nie je elektrikár :D,ale čo ty vieš možno sa to raz vyplatí

  OdpovědětVymazat