Jak udělat kariéru v kosmetické branži
Hana Pekhartová. Znala jsem ji jako bookerku jedné pražské modelingové agentury. Pak ze dne na den odešla, aby začala podnikat s Mary Kay. Chtěla líčit, školit tým, být součástí módních přehlídek.

Tak jsem ji poprosila o rozhovor. Zajímala mě jak Mary Kay, tak hlavně její úspěch (už jsem říkala, že se do roka stala nezávislou obchodní ředitelkou?). Doufám, že ať už chcete podnikat/uspět v čemkoli, že vám rozhovor nabídne nové myšlenky a dodá kuráže:-)

Hani, co byl první impuls opustit pozici bookerky v modelingové agentuře a začít podnikat s kosmetikou?

Mě ta práce hrozně bavila, pracovat v modelingovém průmyslu byl vždycky můj sen. Ale v zaměstnání mi chyběla svoboda, která je pro mě strašně důležitá. Milovala jsem kosmetiku a k Mary Kay jsem se přidala proto, že mě – silnému atopikovi – neuvěřitelně pomohla s pletí.

Samozřejmě jsem se bála do toho jít. Říkala jsem si, že mě to neuživí, bála jsem se opustit dobré místo, oslovovat zákaznice...

To jsem se chtěla zeptat – většině lidí je tohle nepříjemné, někomu volat a nabízet se.

To je ten strach z odmítnutí, ze kterého máme strach. Je to jen v hlavě. Já se s tím srovnala ve chvíli, kdy mi došlo, že nabízím kvalitní služby a že klientky je můžou ocenit. Ale zase nejsem typ, že bych oslovovala zákaznice na ulici.

Já jsem v začátcích spolupracovala s fitness centry, s butiky – pořádala jsem tam dny krásy, zadarmo líčila jejich klientky a z těchto akcí jsem měla výbornou klientelu. To mi v rozjezdu hodně pomohlo.Když si opouštěla agenturu, už jsi věděla, kam se chceš dostat?

Kariéru u Mary Kay jsem znala a toužila jsem po ní. Nechtěla jsem jen prodávat kosmetiku, chtěla jsem i školit, pořádat beauty akce, mít svůj tým poradkyň. Ale ani jsem nedoufala, že náš tým by skoro každý měsíc mohl skončit v TOP 30 v celém Česko Slovensku:-)

Líčíš na módních přehlídkách, děláš poradenství, charitu, přednášíš o úspěchu a vedeš svůj tým...co Tě na té práci z toho baví nejvíc?

Školení týmu. Když vidím, že ze začátku přijde nejistá nesebevědomá dívka, která se pak stává čím dál úspěšnější. Líbí se mi pozorovat ten vývoj v sebevědomou ženu.

Co je podle Tebe rozdíl mezi úspěšným člověkem a neúspěšným?

Často v přístupu a především v ochotě na sobě pracovat. Úspěch si žádá jak neustálou práci, tak i různé oběti. A hlavní je na začátku vydržet a stále hledat nové cesty!


Do roka jsi se stala nezávislou obchodní ředitelkou. To jsi to měla tak dobře rozplánované?

Já spíš neustále pracovala, abych byla tam, kde jsem být chtěla. Ale je fakt, že plány jsou důležité a že si plánuju, co každý měsíc potřebuju udělat – jaké akce mě čekají, kolik chci mít lidí v týmu, kolik klientek. A podle mě i když ten plán člověk nesplní, tak stejně dojde dál než kdyby si ty cíle nevytyčil vůbec.

A ještě k Mary Kay jako kosmetice, co z ní můžeš doporučit nejvíc?

Jednoznačně péče o pleť, na tom si zakládáme. Jak jsem říkala, mě pomohla s pletí zásadně. Je tam ale potřebná celistvá péče a vědět, jak se o pleť starat. Na druhou stranu, pokud jsou problémy velké, je něco špatně v těle a tam je potřeba začít jako první.

A jaký je Tvůj kosmetický tip na zimu?

Letos se hodně vracejí tekuté linky a samozřejmě se v zimě dá použít výraznějších barev a rtěnek. Ale ne každý si samozřejmě tmavší rtěnky může dovolit. Třeba úzké rty to ještě zužuje. Je potřeba přihlížet i k typu obličeje. Je fajn se trendy inspirovat, ale ne je slepě kopírovat:-)


Hanka je rovněž majitelkou Visage Studia v centru Prahy:-)
Jak by podobná kariéra bavila vás?
Luc.

22 komentářů:

 1. super rozhovor!! :) s Mary Kay jsem se setkala na podzim a kamarádka - kosmetická poradkyně, mi nabízela, jestli se taky nechci zapojit. Přišlo mi to hodně lákavé, ale momentálně z důvodu času a jiných věcí, jsem to brát nemohla. Ale možná v budoucnu. Přijde mi, že to mají vážně skvěle vymyšlené, a motivovaný člověk, co chce něco dokázat, se může skvěle vypracovat :) líbí se mi přístup Hannah, fandím jí! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Páni, super nápad udělat tenhle rozhovor! Díky :)

  OdpovědětVymazat
 3. Pěkná kariéra, chtělo to hodně odvahy a talentu... Co se ale týče Mary Kay, tu značku moc nemusím. Je mi nesympatická právě tím odchytáváním lidí a co hůř, když za vámi kamarádka příjde jestli jí budete figurovat, že se učí líčit, vy tam dorazíte a nakonec vás líčí ta její... jak se jim říká? školitelka? Povykládá vám jak je všechno super, boží, že oleje na obličej jsou špatné, protože vysušují a vaše kosmetické návyky vlastně úplně hrozné, ale s touhle super odličovací sadou od MK... bla bla bla... A nakonec vám dají papír a chtějí alespoň pět kontaktů na kamarádky. Připadá mi hloupé dávat cizím lidem kontakty na někoho kdo o tom ani neví... Celá tahle strategie je pro mě pekelná a vypadá jako šeredné letadlo.. Veronika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak já jsem se nechala kamarádkou nalíčit. O tý kosmetice jsem si ráda nechala poradit, protože mě docela zajímá, co na sebe patlám, pleť mam hodně problematickou, tak nemůžu jen tak něco. Kontakty na kamarádky mě nikdo naštěstí nenutil dávat. Sice se mě pak kamarádka ptala, jestli taky nechci dělat, ale všechno mi to přišlo tak, že jsem měla svobodu rozhodnutí... stejně tak si myslim, že to braly moje další 3 kamarádky, co u toho byly...

   Vymazat
  2. ale věřím, že taky záleží člověku a slyšela jsem, že někde to je horší... ale to je se vším... :)

   Vymazat
 4. Moc pekne rozhovor, diky za nej :).

  OdpovědětVymazat
 5. Já se přidám k Verče, moc se mi tenhle systém získávání klientek nepozdává. U Hanky jsem byla na líčení kdysi asi před 3 roky, byla milá, šikovná a všecko, ale fakt se mi příčilo dávat jí kontakty na své kamarádky. No a kosmetika MK - někdo tvrdí, jak je skvělá a že za to stojí (evidentně to může pomoci i se zdravotním problémem kůže) - to nikomu neberu, nicméně na mě samotnou to působí jako takový předražený Avon a nic mě nezaujalo natolik, abych za to vysolila ty prachy.
  Nicméně obdiv Hance za její kariérní úspěchy, tomu se říká jít si za svým cílem! ;-)
  Verunka

  OdpovědětVymazat
 6. Je vidět, že Hanka si jde za svým cílem a ví, co chce. Má tedy obdiv.
  Co se týče kosmetiky MK, tak se bohužel musím přidat k Verčám. Příčí se mi dávat kontakty na své kamarádky, o to víc, když nejsem úplně přesvědčená, že za ty peníze je to opravdu tak dobré.
  Pokud někomu vyhovuje, neberu mu to. Já jsem několik věcí zkusila, ale znovu jsem si už nic nepořídila.

  OdpovědětVymazat
 7. Fajn rozhovor, díky. Strašně mě baví číst o lidech, kteří dokázali změnit obor. Já zatím ne:) A linky koukám, jak se vrací, nosí je teď úplně všechny..i modrooké blondýny, kterým podle mě moc nesluší, nejhezčí jsou na tmavých tipech . nebo je to jen předsudek?.)

  OdpovědětVymazat
 8. Pro mě je Mary Kay příliš drahá záležitost, já si pořád paplám ty svoje olejíčky od Saloosu. Ale paní/slečna Hanka je rozhodně inspirací ;) Takže děkuju za zajímavý rozhovor :)

  OdpovědětVymazat
 9. Já mám s Mary Kay dobrou zkušenost, i když je na moje poměry příliš drahá. Pokud má ale někdo problémy s pletí určitě stojí za vyzkoušení, znám několik případů, kterým opravdu pomohla. Jinak článek je super inspirativní... takže ve znamení motivace se jdu zas učit :D

  http://snowwhitesisters.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 10. když se daří,tak se daří:) super

  OdpovědětVymazat
 11. Obdivujem ľudí, ktorí sa dokážu takto vypracovať! :)

  OdpovědětVymazat
 12. Je super, když má někdo svůj cíl, kterého se pevně drží a snaží se vypracovat co nejvýše to jde :).

  OdpovědětVymazat
 13. krásný rozhovor, už takhle z odpovědí působí paní moc sympaticky. Mary Kay znám, mamka má od této značky pár věcí, ale jinak se k ní moc nedostanu.

  no a samozřejmě by se mi to taky líbilo. být závislá jen sama na sobě.. komu ne? :)

  OdpovědětVymazat
 14. Fandím jí. Je to opravdu nelehké stát se ředitelkou. Přípravky jsou některé opravdu dobré a používám je také proto, že je nakupuji se slevou. S kamarádkami vždy jednou za čas dáme dohromady objednávku.

  OdpovědětVymazat
 15. velmi pekny rozhovor:), super, ze si plni sen:)

  OdpovědětVymazat
 16. super rozhovor, je dobrá! Já s její značkou nemám zkušenost, ale navnadila mě jí zkusit. Já bych si přála pomáhat s oblíkáním lidí, takový styling, http://katefashionstyle.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 17. Skvělé počtení, které může být pro někoho inspirací.

  OdpovědětVymazat
 18. Tuhle slečnu po očku sleduji už dlouho, taky protože sama dělám kosmetické a vizážistické služby na vyšším levelu pro kosmetiku jako Payot, Mac, Dior, YSL apod. takže jen co v oboru dostuduji nastupuji na plný úvazek do jednoho hodně vlivného studia. :)Pro mě je zase velkým vzorem Marta Šantorová, její práce stojí za shlédnutí. ;)

  OdpovědětVymazat