Majitelka značky Cosm´etika: Život jedné neobyčejné české podnikatelky"Teď už vím, že je možné úplně všechno a člověk by to měl nechat, ať se to stane, protože na každou neuvěřitelnou věc navazuje další neuvěřitelná věc," napsala mi jednou majitelky BIO dekorativní značky Cosm´etika. 

Jak se původně francouzská kosmetika vyráběná v Itálii dostane přes českou majitelku až do rukou arabským ženám, o tom jsem si popovídala s Michaelou Kochanovou. Třeba se z rozhovoru dozvíte, co se může stát, když si řeknete, že je možné úplně všechno...:-)


Jste majitelkou BIO dekorativní značky Cosm´etika, kterou ovšem vyrábíte v Itálii a koupila jste ji od Francouze. Jak tahle mezinárodní spolupráce vůbec začala?

Spolupráce začala asi v únoru 2011. To už jsem přes dva roky distribuovala berlínskou i+m Naturkosmetik a zákaznice poptávaly dekorativní biokosmetiku. Tak jsem hledala nějakou značku. Ta musela splňovat hlavně kvalitu, také cenovou dostupnost pro naše zákaznice a dobrou komunikaci s dodavatelem.Takže jsem oslovila osm výrobců z Evropy, USA i Zélandu. Vyšla z toho Cosm´etika. Patřila francouzsko-italské společnosti. Stala jsem se distributorem a něco přes rok to tak fungovalo. Na jaře 2012 mi jeden z majitelů, což byl Francouz, oznámil, že Cosm´etika nesplnila zcela jejich očekávání a rozhodli se mi ji nabídnout k odkupu. Vlastnili ještě jednu značku a té se chtěli věnovat naplno. Mě si vybrali, protože po tom roce spolupráce věděli, že se o ni dobře postarám. Přeci jen do ní hodně investovali a nechtěli ji svěřit jen tak někomu. Podmínkou bylo, že ji přeberu se vším všudy, včetně existujícího skladu a že se vynasnažím obnovit výrobu, tentokrát už v mojí režii. Jednání chvíli trvala, ale nakonec jsme to domluvili ke spokojenosti obou stran a v červnu 2012 jsem se stala hrdou majitelkou. 

Chtěla jste vždycky podnikat s kosmetikou? Pokud vím, tak jste ještě exkluzivním distributorem značek i+m a Benecos...

S kosmetikou jsem určitě podnikat nechtěla. Ale jako zákaznici mi vadilo, že na našem trhu je tak málo dostupných bio značek. Nabídka biokosmetiky tu byla opravdu velmi úzká. Pro svoji vlastní potřebu jsem si nakupovala v Německu a při pohledu na tamní e-shopy přecházel zrak. Značka i+m mě zaujala jako zákaznici, tak jsem jen tak nezávazně napsala výrobci. To byl začátek roku 2008. Odepsala mi přímo paní Stamm, což je majitelka, ale také osoba, která vlastnoručně připravuje receptury i samotné výrobky.
Značku zrovna předělávali, měnili kelímky za lahvičky s pumpičkami, což bylo v té době velmi převratné a žádná značka tento typ obalů neměla. Také vytvářeli nové řady. Trvalo ještě asi půl roku, než mi paní Stamm napsala, že už mají hotovo. Tedy nebyla to podoba značky, v jaké je to dnes, do té to potom došlo postupem dalších let. Ale byla velmi moderní, jedinečný design, úžasné složení výrobků, byla jsem docela ohromena. A to ohromení dost rozhodlo.

Do té doby i tak nějak uzrál čas, takže takto jsem se dostala k prodeji kosmetiky. S Benecosem jsem začala pracovat někdy na přelomu roku 2011 a 2012. To už jsem distribuovala Cosm´etiku a potýkala jsem se u ní s nevhodnými odstíny makeupů a absencí tužek na oči. Což měl Benecos velmi dobré.

Nedávno jste uzavřela smlouvu se Saúdskou Arábií, kde se nyní Cosm´etika prodává. To zní docela jako kosmetická revoluce pro místní ženy. Jak se liší jejich požadavky od Evropanek?

Se Saúdskou Arábií spolupracuji teprve necelý půlrok, takže tamní situaci ještě nedokážu zcela zhodnotit. Saúdské ženy se líčí, ve srovnání s námi asi i výrazněji. Počítám s tím, že bude třeba pro ně vyrobit navíc tmavší odstíny pudrů a makeupů. V Saúdské Arábii jsem nebyla, takže jsem zcela odkázaná na komunikaci se saúdským obchodním partnerem. Spolupráce s nimi je ale velmi dobrá a velmi uctivá. Když nevezmu v úvahu řasenky a linky na oči, tak všeobecně mi připadne, že české ženy spíše kupují korektory, pudry a makeupy a zahraniční zákaznice spíše stíny a rtěnky.Když jste začala spolupracovat s Lady boxem, strhl se neuvěřitelný zájem o Vaše výrobky, především o BIO pálené pudry a tvářenky. Je pravda, že já už taky po jiném pudru nesáhnu. V čem podle vás vězí ta oblíbenost?

Určitě v kvalitě. Naprostá většina pudrů a tvářenek jiných značek obsahuje mastek. A to i značky věhlasné a ukrutně drahé. Ten se používá kvůli nízkým výrobním nákladům. Má ale špatné vlastnosti. Výrobky na pleti moc nedrží, mastek vysušuje, ucpává póry, snadno ulpívá ve vráskách, navíc hrozně práší, což je kámen úrazu zejména u tvářenek.

Cosm´etika neobsahuje mastek vůbec. Místo něj je ve složení slída. Ta nepráší, dobře kryje a nemá všechny ty negativní vlastnosti mastku. Výrobky také obsahují vysoké koncentrace pigmentů, které jsou výhradně minerálního původu. Díky tomu se stačí očních stínů jen dotknout a už jste nalíčená, jak zákaznice s oblibou říkávají. Výrobci ostatních značek slídu a tyto vysoké koncentrace pigmentů nepoužívají, protože jsou velmi drahé. Mastek nakoupí za pětinovou cenu oproti slídě, takže zkrátka šetří.
Cosm´etika je značka bez kompromisů a proto se k ní zákaznice rády vrací. Navíc oproti výrobkům jiných značek v této kvalitativní kategorii se mi stále daří držet dobrou prodejní cenu. Další výhodou je, že se jedná o bio a vegan značku. Výrobky nezatěžují pleť zbytečnými chemikáliemi a při výrobě jsou respektovány etické standardy. Toto i uživatelky konvenční kosmetiky většinou vnímají jako přidanou hodnotu.

Ale teď k Vašemu životu. Jak reagovalo okolí, přátelé a rodina, když jste chtěla podnikat s kosmetikou, koupit si značku, zařídit certifikáty Vegan a bio a dostat ji do povědomí české veřejnosti?

Začátek byl velmi těžký. Nikde na internetu není žádná příručka jak být dobrým distributorem nebo majitelem kosmetické značky, takže člověk na začátku vlastně vůbec neví, jak se to dělá a musí na to přijít. Úspěch se tedy nedostaví hned, docela mu to trvá. Moje rodina viděla jen to, že hodně pracuju a bohatství a sláva stále nepřichází, takže v jejich očích naprostá marnost. Od práce mě odrazovali. Neposlouchala jsem je a dnes všichni uznávají, že jsem dobře udělala. Ono je důležité v životě dělat to, co člověk sám uzná za vhodné a nenechat se odradit od vizí, které ostatním připadají naprosto bláznivé.

Kromě majitelky jste i ta kreativní hlavička. Vytváříte a vymýšlíte si všechno sama – od nových výrobků, odstínů až po design výrobku. Jak vypadá takový Váš běžný den?

Můj běžný den začíná kolem šesté ráno. Zrovna řeším nové kosmetické obaly, které se vyrábějí v Asii a jsou na zakázku. Takže komunikace s asijskými dodavateli musí probíhat jako první věc, kvůli časovému posunu. Obaly vybírám sama a u nich je ještě podmínkou kompatibilita s plnicími stroji, což musí potvrdit italský výrobce kosmetiky. Je tedy nutné, aby od všeho dostal vzorky, čímž se celý proces výroby hrozně zdržuje. Ale zase odhalíte kvalitu obalu a když je špatná, je nutné hledat jiného výrobce. S designem výrobků je to tak, že výrobce obalů ode mě obdrží grafický návrh, který částečně vychází z úplně původní grafiky. Ten ještě upravuje podle možností a potřeb tisku a posílá mi k odsouhlasení. V asijských firmách komunikujete s někým, kdo má v popisu práce pouze komunikaci se zákazníkem, na grafické oddělení to posílá. Takže se s grafikem domlouváte zprostředkovaně, což znamená další zdržení nové výroby.

Řešit samotné nové výrobky a jejich odstíny už je pouze radost. Během dopoledne se také věnuji administrativě a organizačním záležitostem, ale také třeba vlastnímu účetnictví. Jako zákaznice jsem si neuměla ani představit, co všechno musí výrobce vyřešit, abych si mohla finální výrobek koupit. Na osobní schůzky s kýmkoli už není absolutně čas. Takže všechno probíhá přes telefon, mail a skype. Odpoledne balím zboží podle objednávek zákazníků. K večeru vyřizuji poštu a nějaké zbytky práce na počítači, jako je třeba ještě ta grafika, propagační texty, fotky výrobků a co je třeba. Pracovní den mi končí kolem dvacáté hodiny večer.

Byznys s kosmetikou (a ještě k tomu BIO) vypadá jako práce snů. Ale musíte se prokousat množstvím papírováním, právní stránkou věci, jednat s obchodními partnery a zajišťovat logistiku. Co je v těchto chvílích pro Vás tou největší motivací či odměnou?

Když jsem značku přebírala do své péče, tak jsem si říkala, že by bylo fajn mít také něco podle nás. Ty nejkvalitnější dekorativní výrobky v Evropě jsou vždy určeny primárně pro francouzský trh, který je hodně velký a asi nejnáročnější. Pro nás jsou ale barevně nevhodné. Německá dekorativka je barevně vhodnější, ale až na výjimky není tak kvalitní, protože tam jde vzhledem k velké konkurenci značek zase hlavně o cenu, což znamená horší vlastnosti. A zákaznice konvenční kosmetiky tato nižší kvalita často odradí od užívání bio dekorativky už po první zkušenosti.
Tak proč nespojit původně francouzsko-italskou kvalitu s českými požadavky. Tato myšlenka byla velkou motivací. A největší odměnou je, když mi zákaznice sdělí, že vlastní nějaký výrobek od Cosm´etiky a že je úžasný. Většinou mi dámy píšou, někdy mám možnost se s nimi setkat třeba na veletrhu. Samozřejmě jsem ráda, když mi řeknou i svoje výhrady k výrobkům. Neustále je to zlepšovat a zpětná vazba od zákaznic je velmi důležitá.

Jakou máte profesní deformaci:-)?   

Jednu mám. Neustále hodnotím, čím je která žena nalíčena. Dospělo to tak daleko, že už se nemůžu normálně dívat na televizi, protože můj mozek neustále zpracovává, jakou má ta dáma rtěnku, jestli by se mi tento odstín hodil do sortimentu, jestli tato barva očních stínů je tvořena kombinací fialové a černé nebo proč dnes redaktorka ve zprávách použila pudr se třpytkami, když jí to vůbec nelichotí. Nedokážu pochopit, proč je v nějakém filmu ve třech záběrech jdoucích po sobě herečka nalíčena nejdřív růžovým, potom oranžovým a následně opět růžovým odstínem rtěnky. 
Které z výrobků (ať už Cosm´etiky, i+m či Benecos) sama používáte a za které dáte ruku do ohně?


Z Cosm´etiky používám korektor na kruhy pod očima. Dále sypký pudr, fialové oční stíny, řasenku a hnědou rtěnku. i+m má v sortimentu jeden superprodukt – Freistil sprchový gel. Je to asi jediná věc, kterou se můžu spolehlivě odlíčit, aniž by se vysušila moje extrémně citlivá pleť. A protože je to superprodukt, stačí jeden gel na celé tělo, nemusíte mít na každou část těla speciální gel. Také mám ráda šampon Rovnováha divokých bylin, protože dokáže prodloužit mycí cyklus vlasů a vlasy po něm vypadají svěže po delší dobu ve srovnání s jinými šampony. A Freistil hydratační krém, což je mimochodem nejprodávanější krém z celé nabídky i+m.


Michaela Kochanová

Cosm´etiku vlastníte už přesně rok. Na co jste za ten rok nejpyšnější a na co se do dalšího roku můžeme těšit?

Nejpyšnější jsem na to, že značka opravdu přežila, jak bylo v plánu a že pomalu vychází na svět nové výrobky. Před tím rokem byla její budoucnost nejistá. Bylo nutné se velmi rychle naučit všechno pro její zachování. Také bylo jasné, že pokud se výrazně nezvýší zájem, tak nebude možné výrobu obnovit. Dnes už máme nové řasenky a linky na oči. Hodně jsem u nich přemýšlela, jestli se držet původního vzhledu nebo jestli to trochu odlehčit. Především kvůli minimalizaci odpadu z obalů, ale také se bílý papír na řasenkách rychle ušpinil, což nevypadalo moc dobře. Nakonec jsem to odlehčila, odstranila papírové primární i sekundární obaly a přišla celá řada pozitivních reakcí. To mě motivovalo k dalším změnám.
Do konce léta se můžete těšit na nové rtěnky. Ty by měly mít solidnější obaly než před tím a hlavně se nebudou samovolně otvírat v kabelce. Následně vyjdou nové oční stíny. V jejich obalech chystám velkou inovaci a ta by se měla dotknout i pudrů. Co to bude, to si ale zatím nechám jako překvapení.
--------------------------------------------------------------------------

Tak. A teď víte, kdo se za celou Cosm´etikou skrývá:-)
Znáte tu značku? Máte něco vyzkoušeného?
Luc.

24 komentářů:

 1. moc pěkný rozhovor, vážně skvělý článek! :)
  tuhle značku neznám, ale vypadá zajímavě, něco
  určitě v budoucnu vyzkouším :)

  OdpovědětVymazat
 2. Velice zajimavy rozhovor, diky za nej. Je nejaka kamenna prodejna (pokud mozno v Praze), kde jsou produkty k vyzkouseni? Mela bych zajem o make up nebo pudr, ale kupovat naslepo bez vyzkouseni odstinu se mi moc nechce. Diky.

  OdpovědětVymazat
 3. Je sice hezké, že tato kosmetika má certifikát Vegan a Bio, používá dobré a kvalitní suroviny a celkově je kvalitní. Ale celkový super dojem mi tak nějak sráží ta výroba obalů v Číně, bohužel moc dobře vím, v jakých podmínkách tam lidé žijí a pracují. Jo jsem si vědoma, že ty obaly v Asii vyrábí hodně značek, ale tohle mi na nich prostě vadí. Jako jo, značky jsou Vegan, Bio, mají Ecocert netestují a bůhví co ještě, jsou ohleduplní k životnímu prostředí, ale co ti chudáci lidi.

  OdpovědětVymazat
 4. To je hodně zajímavý rozhovor. Já od nich mám linky z Ladyboxu a jsem moc spokojená, možná pořídím i další výrobky, ale asi spíš pudrové konzistence jako tvářenku nebo pudr, korektorům bych nevěřila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám taky linky a jsou ty nejlepší, co jsem kdy měla. Korektory neznám, ale pálený pudr už nikdy nevyměním:-)

   Vymazat
 5. Zajímavý rozhovor a celkově pěkný článek.

  OdpovědětVymazat
 6. Super rozhovor :-) Jestli chceš mrkni na můj blog :-)) Bude se na tebe těšit http://kyrkys.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 7. Opravdu skvělé počtení. Jsem zase o něco chytřejší, i když s touto značkou nemám žádné zkušenosti. Zaregistrovala jsem jí v Ladyboxu, ale to je tak všechno. A ty obaly se mi moc líbí! :)

  SIMPLE LIFE

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A mě zrovna v Ladyboxu proklouzla, což mě strašně mrzí. Holt no jo, krabičky krásy jsou jedno velké tajemství a člověk nikdy neví, co za poklady tam na něj čeká:-)

   Vymazat
 8. Ten puder by som chcela velmi vyskusat, skoda, ze u nas na Slovensku je tato znacka takmer nezohnatelna.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Niky, ono se nedá poslat zboží na SK přes jejich e-shop? Protože by bylo škoda, aby se to přes hranice nedostalo:-)

   Vymazat
 9. skvelý článok a ešte lepší blog :). O kozmetike som už čo to počula ale zatiaľ nič nevlastním :).

  OdpovědětVymazat
 10. Mám od nich oblíbenou tvářenku, ale nemile mě překvapila hrozně krátká doba trvanlivosti, jak celkově, tak vlastně na pudrový produkt, nevíš proč to tak je a jestli je to u pudrů stejné?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dejničko, to nevím, ale u BIO kosmetiky je ta doba trvanlivosti vždycky o kus kratší. Co tak sleduju ostatní značky, tak krémy jsou tak kolem půl roku (kupuju výrobky bez alkoholu pro suchou pleť). Tam to hlídám docela dost, protože jak jsou v tom oleje, tak se to rychle kazí. Ale musím říct, že tyhle výrobky od Cosm´etiky, co mám (stíny a pudry), tak ani nevím, jaká je trvanlivost. Kupovala jsem je asi v únoru myslím a nic se na nich nezměnilo:-)

   A jestli je to tak u všech pudrů stejné? To nevím, ale můžu se Ti zeptat:-)

   Vymazat
  2. Dejničko, tak můj pudr má trvanlivost do 12/2013, takže asi rok mezi výrobou a expirací tam je.

   Vymazat
  3. Já to mám právě také tak a chápu, že bio kosmetika mívá kratší trvanlivosti, ale mrzí mě, že to nikdy v tom pŕípadě nestihnu do toho data spotřebovat.

   Vymazat
 11. Hezký článek Luci! Vůbec jsem netušila, že je to česká značka:) A nic jsme od nich nezkoušela. Možná prubnu v Kotvě odstíny pudrů... i když si říkám, že ten svůj stejně nevyměním:) Veronika

  OdpovědětVymazat
 12. Ještě nikdy jsem neměla žádnou Bio ani Vegan kosmetiku. Snad jsem nad tím ani nikdy ještě nepřemýšlela:) Rozhovor super, asi se na něco i juknu a třeba mi něco padne do oka:).

  OdpovědětVymazat
 13. Moc pěkný rozhovor, značku jsem ani neznala, hned jsem o poznání ,,chytřejší´´ :-)

  OdpovědětVymazat