Den nepřečtených knih


Na tuhle chvíli jsem čekala dost dlouho.
Cituji: Nejvíce čtou knihy mladí lidé, 45 % čtenářů je ve věku 18 – 25 let.
Ne že by mi šlo o vzdělanost mládeže. Chci říct. Ano, bylo by to fajn.
Ale - musela bych začít u sebe. A toho se bojím.

Konečně ale máme jednu věc nad důchodci. A to - nesedíme celé dny jen u počítače. My dokonce čteme! A dokonce i víc než oni. Takže už ani slovo. Ani slovo!

Nicméně, teď zase musíme sklopit ocasy - občas něco nedočteme. To se stává. Člověk nemůže stíhat všechno na sto procent. Internetové knihkupectví Martinus tak vyhlašuje tuhle sobotu 31.8. jako Den nepřečtených knih.

To znamená, že v sobotu z postelí nevylézáme a poctivě dočítáme vše, co jsme z nějakého důvodu odložili (ale co stále stojí za dočtení). V ČR jde již o druhý ročník, který tak spojí čtenáře po celém světě. Lidi v Praze, Bangkoku, v Little Rocku, v Berlíně a třeba i na Sibiři usednou k nedočteným knihám a znovu se začnou do nedočtených příběhů.

A které knížky dočítáme nejhůře?


„Z výzkumu, kterého se účastnilo téměř 2 tisíce lidí, vyšlo také najevo, že nejvíce českých čtenářů nedočetlo knihu Žítkovské bohyně autorky Kateřiny Tučkové,” říká Dušan Murčo z internetového knihkupectví Martinus.cz. 

Druhá nejčastěji nedočtená kniha je erotický bestseller Padesát odstínů šedi (EL James), následována detektivkou Šváby (Jo Nesbo) a Prázdným místem (J.K.Rowling). Do první desítky nejrozečtenějších knih se také dostaly Atlas mraků (David Mitchell), Velký Gatsby (F.S.Fitzgerald), Ztracený symbol (Dan Brown) či S tebou nikdy (Alexandra Potter).


Co budu dočítat já?


Mám momentálně rozečtenou Betty MacDonaldovou - Vejce a já. Ale to, že jí mám nedočtenou, je pravda jen trochu. Mnohokrát už jsem ji četla. V Itálii permanentně. Dodávala mi pocit, že dokud nemusím vstávat ve čtyři ráno a jít nakrmit a vykydat dobytek, je můj život plnohodnotný a radostný.

Betty MacDonald (a její Kdokoli může dělat cokoli) je taková moje životní bible. Provádí mě životem s pořádnou dávkou humoru.
Další má bible je i Aromaterapie od Karla Hadka. Věnoval mi dokonce dva díly a kdyby hořet začalo, budou první, co vynesu z baráku. Taky děsně chytrá věc.A aby celý Den nepřečtených knih nebyl jen tak, přichází Martinus s další vychytávkou - díky sdílení svých příspěvků pod #dnk2013 (na FB, Twitteru, Instagramu) můžete tento rok vyhrát poukázky na nákup dalších knih. A ještě zjistit, kolik lidí v tom jede s váma:-)

A proč o tom dneska píšu?
Protože se mi ten projekt docela líbí.
A protože na chvíli, kdy už nebudu moc být osočována z toho, že sedím celý dny jen u počítače, jsem čekala opravdu dlouho...:-)

Přidáte se? A co dočítáte?
Luc.

22 komentářů:

 1. Já toho mam rozečtenýho vždycky spoustu, jsem s tim hrozná, ale muž je knihovník, takže mam neustálej přísun a to je pak těžký. Na druhou stranu musim říct, že jsem celkem dočítač. Dočetla jsem i Žítkovské bohyně a ostatní knížky z top 10, který jsem četla (kromě Padesáti odstínů, to se podle mě nedá).
  Tak příjemnou sobotu! :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Je to ehzký projekt, takové knížky mám doma hned dvě :) Jéé a jaká je to knížka od Hádka,???Něco mi uteklo?????:/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, KH pravidelně vydává své časopisy Aromaterapie, asi tak 4x ročně. A po třech letech je vždycky vezme, nechá svázat a vznikne z toho tak pořádná bichle v tvrdých deskách, kterou on pak rozesílá zřejmě svým věrným zákaznicím. Bohužel nevím, zda se dá od něj přímo koupit, ale zkus se ho případně zeptat:-)

   Vymazat
 3. Moc zajímavá informace pro mě, díky, o tomto dni slyším poprvé. Já mám většinou rozečtených knížek více, ale většinou dočítám, i když pomalu. I těch Padesát odstínů:-) Ale Vejce a já jsem začala číst, vrátila do knihovny a zapoměla. Takže díky za připomínku! Zavrtat se s knížkou do peřin a učíst se k spánku - to se počítači nikdy nevyrovná:-)

  Ms. Blogger Eva

  OdpovědětVymazat
 4. Ja mam pocit, ze nemam nedoctenou zadnou. Mam asi na knizky nos a to co by me nebavilo nekupuju ani nepujcuju v knihovne :). A knizky ctu zas a znova klidne i po padesate :D. Ale projekt je to zajimavy :)).

  OdpovědětVymazat
 5. To bych mohla začít hned, protože se k tomu v sobotu jen tak nedostanu, budu celý den u skla ve vinárně :D:D a tam jsou bohužel fofry.
  Ale čtu Řadu nešťastných příhod a ten díl, který zrovna mám rozečtený je v angličtině a tak mi šíleně dlouho trvá, než si to popřekládám. A do toho se mi opravdu nechce. :D

  OdpovědětVymazat
 6. To je super projekt, cokoliv se tyka knih me bavi! Bohuzel uz nectu tak moc, jak jsem cetla, ale porad se snazim! Pravdou je, ze nesnasim nedokoncene, takze knihy docitam, i kdyz to trva eeehm, mesice :) Ted ctu Zadie Smith N-W a chystam se na Gatsbyho, tak uvidim, jestli spadnu do kategorie nedoctenych :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky nesnáším nedočtené knížky, ale občas se to fakt nedá. Naštěstí kupuju jen ty, u kterých vím, že mě to bude bavit od začátku do konce. A knihovnu mám na ty experimenty:-)

   Vymazat
 7. Mám už asi 2 měsíce rozečtenou historickou trilogii Arn od Jana Guillou (ano všechny 3 díly :D), je to "román" s minimem romantiky a než se k sobě hlavní hrdinové vrátí, uběhne 25 let. Ale moc se mi to líbí, je tam spousta historických událostí a člověk se dozví spoustu věcí z historie Švédska (a historii tu já překvapivě ráda, jako historik bych ji MĚLA mít ráda ;) ). Trilogie je čtivá, zajímavá, děj rychle ubíhá a není tam nuda. Hlavně minimum sexu, nesnáším knížky kde je víc jak polovina děje sex, pak příběh kde je hrdinka blbá, naivní chudinka a hrdina napřed blbec, pak ho láska změní a v polovině knížky už tušíte, jak to všechno skončí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leniesku, máš koukám vytříbený vkus. Ani jsem netušila, že jsi historik:-). Tak přeju příjemnou dočítací sobotu:-)

   Vymazat
 8. Přidám se :-) Mám zrovna nedočtenou 50 odstínů šedi a Ze-mě od Brzákové.

  OdpovědětVymazat
 9. Super nápad :-) Já si dávám hned na seznam "Winning Balance" od Shawn Johnson. Je to knížka o americké gymnastce, která vyhrála v roce 2008 zlato. Tak snad bude i ta knížka tak vydařená. :)

  OdpovědětVymazat
 10. Já musím dočíst Prázdné místo a Nesba, nějak se do toho vůbec nemůžu včíst :D.

  OdpovědětVymazat
 11. To je opravdu hezký nápad. Někdy ho realizuji:) Vlastně mám rozečtené knihy dvě. A z poměrně prozaických důvodů - jednu chodím číst na pokračování do čajovny (Nikdykde) a druhou dočíst nechci, protože nechci aby skončila špatně, postavy jsem si moc oblíbila (Quo Vadis). Veronika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veru, neboj, Quo Vadis můžeš v klidu dočíst. Ale snad jsem moc neprozradila...:-)

   Vymazat
  2. Když já se bojím:) Veronika

   Vymazat
 12. Škoda, že jsem to nevěděla dřív, jinak bych se toho dne účastnila. Ale bohužel jsem si do Německa nevezla moc knížek. :)

  OdpovědětVymazat
 13. Mám šílený zvyk, rozečíst tři až čtyři knihy najednou a pak se k nim postupně vracet a dočítat.

  OdpovědětVymazat
 14. Já dočítám Dallas 63 od Stephena Kinga :)

  Chtěla bych tebe a tvé čtenáře pozvat k sobě na blog, kde právě probíhá giveaway na tém back to school :) Budu ráda, když se zúčastníte! :)

  http://tereziiestaysalive.blogspot.cz/2013/08/ready-for-school.html

  OdpovědětVymazat
 15. v tento den jsem byla v práci, ale také mám rozhodně co dočítat. od Fitzgeralda knihu Něžná je noc. Rozečetla jsem také Egypťana Sinuheta, když jsem byla u babičky, nicméně ta osmisetstránková bible se dočíst nedala, ani kdyby prázdniny trvaly o měsíc déle :D ale určitě si ji někdy koupím a dočtu ji. je to skvělá kniha.

  OdpovědětVymazat
 16. Já nechápu, jak může být nejnepřečtenější knížkou Žítkovské bohyně? Já jsem ji přečetla snad za tři dny. Přitom ten konec je nej! :-D Stejně tak Dana Browna, toho taky čtu jedním dechem. Já mám, co si uvědomuju, jedinou rozečtenou knihu, a to Jméno růže od Eca. A už jsem viděla film, takže ji už asi nedočtu... A to jsem si ji dokonce i koupila :-).

  OdpovědětVymazat