Příspěvěk od Holanďana: 5 důvodů, proč miluje Českou republiku

Holanďan, Česká republika, Holandsko, Kalifornie, Itálie, Dánsko, lásko, Češi,

Jelikož se u nás na vlastní zemi nadává, tak já tentokrát budu chválit.
Ať už jsou vaše výtky jakékoli, víte, co je u nás jedinečné? Co na naší zemi milujou cizinci?
Holanďan si po 20 letech v ČR sepsal seznam všeho, proč se mu tu krásně žije (tedy kromě mně, že:-). Projel přitom celou Evropu, kus Spojených států, Asie i Austrálie. A kromě Čech žil v Holandsku, Dánsku a Itálii.

1. Plno místa

"Lidi říkaj, že Toskánsko má nádhernou přírodu. A já se vždycky ptám, jak to ví, když to nejkrásnější je soukromý pozemek obehnaný vysokými zdmi tak, aby se přes něj nikdo nedostal. Na co mi je krásná příroda, když tam člověk nemůže jít na procházku?"

"A to je na ČR super - máte tu lesy, máte tu hory, máte tu parky a všechno volně přístupný. Chci na procházku? Dojdu si kamkoli jen chci a nepřijdu si jak ve vězení!"

štěstí, spokojenost, život, tráva, příroda

2. Zdravotní péče

"O italským zdravotnictví mluvit nebudu, to je bordel. Holandský zdravotnictví je na vysoký úrovni, ovšem obvoďák vás nechce posílat ke specialistovi, abyste ušetřili. A nechtěj vám pořádně předepisovat ani léky, pořád jen "počkáme ještě týden a uvidíme." Jo, jsou lakomí. A když jsem v roce 2000 šel s bolestí břicha k doktorovi v Kalifornii, doma na mě čekal účet 24 000 Kč. Za obyčejnou prohlídku."

"A tady v Čechách si zaplatím jen zdravotní pojištění a doktoři tu vyléčí a vyoperují snad všechno. Nechtěl bych být sice na straně doktorů, ale moc nechápu lidi, co si stěžují. Poslal bych je do Ameriky. Nebo do Itálie, do Ruska, do Holandska nebo Anglie..."

Lékař, doktor, zdravotnictví, zdravotní péče, nemocnice,

3. Češi

"Vy Češi jste zvláštní druh lidí. Jste příjemní, neuvěřitelně pracovití a skromní, štědří, ale ze začátku budíte dojem, že se vůbec nechcete přátelit. První rok jsem si říkal, že asi pro vás nejsem dost dobrej, ale po létech mi došlo, že je to naopak - že v sobě máte zakořený to, že jste tu měli komunisty, pořád si myslíte, nejste dost vyspělej stát, že nikdy nedoženete Německo a jako byste se za to styděli."

"Ostatní národy můžou mít shit, ale na svojí zemi budou vždycky pyšní. Tu pýchu vy nemáte. A můžu opakovat pořád dokola, jak je tady hezky, jak se mi tu líbí a že se skutečně nikdy nechci do Holandska vracet. Stejně mi to nevěříte a pořád se ptáte, proč z tak bohatý země zůstávám zrovna v ČR. No...jste trochu na zabití." :-)


4. Veřejná doprava

"Jestli je něco naprosto unikátního na Praze, pak to, že se všude dá dostat MHD. Všechno na sebe dokonale navazuje - metro, busy, tramvaje. A to nemluvím o nočních spojích! Takhle dobře pokrytá města maj snad jenom Němci. V Holandsku to neexistuje, proto taky furt jezdíme na kole. Bez kola se ve velkým městě žít nedá."

Praha, doprava, tramvaje, spojení, busy, MHD

5. Free Wi-Fi

"V Itálii se zeptáte číšníka, jestli mají Wi-Fi a on vám řekne, že takovej drink nemají. V Německu se člověk ubytuje v drahým hotelu a za internet si musí těžce připlatit, jelikož není v ceně. A v ČR se člověk ubytuje na tej nejhorší ubytovně nebo si jde sednout do toho největšího zakouřenýho pajzlu a tam je volně přístupný Wi-Fi samozřejmostí. Na Čechy v tomhle nikdo nemá!"

wifi, Itálie, mobil, internet,

Myslím, že tenhle článek by mohl pokračovat minimálně na tři části.
Jediné, co Holanďanovi opravdu vadí jsou kuřácké restaurace. Má rád češtinu ("místo být napíšeš bít a hned na tebe pošlou policajty), český humor a české komedie ze 70. a 80. let, kde ho nejvíc fascinujou báby udavačky:-)

Holanďan sem začátkem 90. let přišel čistě za studiem.
Žil na koleji s Němcem a český holky - pod tíhou podivné porevoluční módy - nepovažoval za atraktivní.
Po pár letech však potkal dvě hezký ženský a rozeznal, že mluví česky.
"Ty vole, já jsem viděl fakt hezký ženský. A byly to Češky," vyhrknul na Němce.
"Ježiš a proč myslíš, že jsem po revoluci začala jezdit půlka západní Evropy? Za krásnejma Češkama. Nebo ty si tu kvůli čemu? Kvůli studiu snad?"
Holanďan: Poker face...

Jaké věci máte rádi na ČR vy?
Luc.


58 komentářů:

 1. Jé, to je fajn číst, že se v ČR někomu líbí :) S tím bodem 3 musím souhlasit, mrzí mě, jak lidi pořád srovnávají ČR se zahraničním a řeší, co si tam o nás budou myslet, jako kdyby nás snad někdo řešil :) Pořád se budem za něco stydět a podceňovat se.
  Já mám ráda na ČR spoustu věcí: krásnou krajinu, památky, lidi, jazyk, jídlo atd.

  OdpovědětVymazat
 2. Úžasnej článek! Já si taky myslím, že Češi ani pořádně nevědí, co mají.

  OdpovědětVymazat
 3. Krásný článek. Už to chápu, proč tu chce žít.

  OdpovědětVymazat
 4. Výborně napsané! Pro spoustu lidi to bude myslím levné pivo. Je to klišé ale přece jen v mnohých západních zemích je luxus posedět večer venku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tomu dávám jasné like :) večer s kamarády v hospůdce tu máme s prominutím za pár drobných oproti cizině.

   Vymazat
 5. super clanok :D

  btw, nominovala som ta u seba na blogu na jeden TAG, tak ak mas zaujem, pridaj sa :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Tak to je super článek :-) .... a hlavně souhlasím s bodem 5 to je pravda, jelikož pracuji v internetové společnosti, tak vím že každá maličká hospoda chce připojení a wifi zdarma :-) pro nás reklama pro ně lepší cena. Jinak mám taky naši zemi ráda - krajina, lidi, jídlo. Městkou dopravu už méně na menších městech je to katastrofa :)))

  OdpovědětVymazat
 7. Celý článek se mi moc líbí, vzbuzuje ve mě dojem, že opravdu jsme příliš kritičtí a zbytečně negativní vůči naší zemi. Myslím si, že to z velké části dělá znechucení politikou, korupce a celkový stav společnosti, což cizinci zřejmě tak nevnímají - a to je jenom dobře. Překvapilo mě, jak nás, Čechy, vnímá povahově, protože mám dojem, že Češi jsou závistiví a spíše "soukromničí" , než aby se podělili :)

  Ale abych reagovala na Tvou otázku..Já jsem pyšná na naši kulturu, pámátky, jazyk, na naší historii, která je opravdu bohatá, ačkoli se to nezdá, tak i na houževnatost a vytrvalost Čechů.
  Vadí mi negativita, nepřejícnost a postrádám pozitivní naladění. :)

  OdpovědětVymazat
 8. Já to tu mám moc ráda, země naše je krásná. Místy nechápu, proč někteří tak nadávají na ČR. To špatné, co tu kdo zažil a co mu vadí plyne z lidí, z jejich povah a přitom tu nejsme všichni stejní. Žije se tu pěkně :)

  OdpovědětVymazat
 9. Super článek!! Klidně bych brala víc takových :-) Jinak já naši zemi dřív nějak moc nemusela, ale čím jsem starší a čím víc cestuju, tím to tu mám radši. A krajinu máme opravdu nádhernou.
  Kamarád se zrovna včera vracel odsud domů (Mexiko), a nemohl si to tu vynachválit :-)

  OdpovědětVymazat
 10. Děkuji, je to milé pohlazení po duši.

  OdpovědětVymazat
 11. Supr článek :) To o tom zdravotnictví by měli vysílat v televizi!:D Myslím, že si to málokdo uvědomuje jak si tu máme dobře

  OdpovědětVymazat
 12. To je dobrý...já jsem teď o víkendu podnikla s jednou Holanďankou výlet tady v Anglii. Cílem byl jeden starej krásnej barák, kterej jsme obě chtěly vidět. Cesta tam trvala 5 hodin a když jsme byly na místě, Holanďanka byla tak neskutečně unešená z okolní přírody a z toho velkýho otevřenýho prostoru, že jí ten dům úplně přestal zajímat. Pro mě to bylo jen pár kopečků, stromy a potok...toho mam doma spoustu na každym rohu. Tak jsem si říkala, že svůj přístup k ČR budu muset radikálně přehodnotit...jsme krásná země.

  OdpovědětVymazat
 13. Tak to je naprosto vystizne. Asi jsem tvuj Holandan :D Nejvic souhlasim se zdravotni peci, uplne tady z toho silim, ruplo mi v kolene v lete a boli me to tri mesice, ale k doktorovi nepujdu, protoze me stejne poslou do dza, protoze muzu chodit, ze... :)

  OdpovědětVymazat
 14. Určitě mi ten článek krapet zvedl hrdost, na to že žiji v Čechách, žiji v pohraničí a je tu spousta věcí, co mi na tomto koutě Čech vadí. Vadí mi, že my Češi máme na ulicích čurbes, že nám je zatěžko hodit papír do koše, že tu řvou a dělají bordel Hnědočeši, že nás málo zajímá komunální dění ve městech... atd. Ale přesto to tu mám ráda a jsem ráda, že jsem Češka.. :-)))

  OdpovědětVymazat
 15. Naši zemi mám ráda, s bodem 3 nemůžu, tak zcela souhlasit, já jsem hrdá na to, že jsem Češka (vlastně Moravačka) a jsem hrdá na to, co naše země dokázala (ač to posledních 20 let jde od 10 k 5), mám ráda naši krajinu, české výrobky, sýry, porcelán, naše hrady a zámky, moravská vína a v neposlední řadě naši historii (ano přiznávám trochu profesionální deformace).
  Doprava v Praze a Brně mě taky fascinuje, od zastávek je to všude kousek :D To my u nás doma nemáme, i když já jsem ta poslední, kdo by s mě stěžovat, bydlím 60 metrů od zastávky busu ;)
  Ale k té zdravotní péči bych dodala jen jedno, ano máme tu dobré doktory a vysokou úroveň zdravotnictví, ale za předpokladu, že nemocného pacienta CHTĚJÍ léčit. Bohužel to vím z vlastní zkušenosti. Můj tatínek umřel jen proto, že mu nebyli za celý rok schopní dát chemo, vlastně jakoukoli léčbu, i když věděli, jak špatně na tom je. Takže mám důvod nemít ráda české zdravotnictví a FN Bohunice Brno se vždy vyhnu velkým obloukem...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mě moc mrzí, Leniesku:-(. Doufám, že už máš vybráno a že už podobnou zkušenost mít nikdy nebudeš!

   Vymazat
  2. Promiň, možná se pletu, ale tvůj otec mohl také chemoterapii prodělat a zemřít po dvou měsících v hrozných bolestech, doktoři také musí posoudit, jestli klient má na chemoterapii dost sil, ona totiž neničí jen rakovinné buňky, ale i ty správné. Takže závěrem mu možná spíš nějaký ten měsíc přidali.

   Vymazat
  3. souhlasím s freya, nějaký důvod k tomu asi byl (mohl to být i nádor, který by na léčbu chemem prostě nereagoval), ale samozřejmě bohužel existují i špatní doktoři. Ale i ti nejlepší nejsou všemocní :( . Každopádně, když se to vezme celorepublikově, tak v hodně oborech patříme mezi světovou špičku, ale o tom se nemluví, ve zprávách se vždycky jen dozvíme, co kde doktoři udělali špatně a znám hodně lidí nadávat na naše zdravotnictví a vychvalovat západní, ale nikdy jej tam neokusili...

   Vymazat
  4. Souhlasim s Adou. Ziju 6 let v Anglii a zdravotnictvi je tady totalni katastrofa. Mohla bych tu o tom napsat clanek na 10 stranek, ale jen strucne co mam zkusenosti svoje, manzela a kamaradu:
   1) roztristenej nos - doktor "to se musi nechat 2 tydny ulezet nez se to bude rovnat". Za 2 tydny uz je pozde a nos zustane krivej uz na furt protoze jedinna moznost je plastika za 300tis kc
   2) zlomena a kriva klicni kost, ze se konce vubec nedotykaj - doktor "s tim se nic neda delat". Holka sedla na letadlo do cr a tam ji okamzite operovali.
   3) zlomena a kriva kost na ruce - doktor ani neudelal rentgen a poslal ji domu s paralenem. Rentgeny tu totiz v podstate vubec nedelaj.
   4) mladej pacient naraz ochrne na pulku tela, nikdo nevi proc a musi cekat 3 mesice na vysetreni, protoze nemaj driv volnej termin na magneticke rezonanci
   5) pacient po nehode na snowboardu nemuze skoro pohnout nohama kvuli ukrutnym bolestem v brise. Prijede do nemocnice na voziku, doktor jenom prohmata bricho, rekne ze to jeste nikdy nevidel, ze to je nejaky divny a ze ma asi natrzeny brisni svaly a posle pacienta zpatky domu (na vozejku) s ibuprofenem.
   Atd atd
   Hlavne se tu neda zajit ke specialistovi jako v cr, kde jdete rovnou treba na gyndu, orl, neurologii, proste kamkoliv. Tady je potreba prvne k obvodakovi, kterej musi souhlasit s tim, ze cloveka posle ke specialistovi, napsat tomu specialistovi dopis, za mesic az 2 prijde odpoved s terminem, kterej muze byt treba za dalsi 4 mesice!

   Vymazat
  5. No ty vole!
   Je pravda, že to s tím obvoďákem je to to samý v Holandsku. Čekací lhůty šílený a navíc - abys ušetřila - tak Tě radši budou léčit sami. Ale jakmile se prý dostaneš do rukou odborníků, tak už prý dobrý.

   Nicméně ta Anglie je tím pověstná. Mám tam kamarádku a ta když otěhotněla, tak jí na gyndě řekli ať přijde za 6 měsíců a udělají teprve první testy, rozbory krve, ultrazvuky. Jenže za 6 měsíců může být na leccos pozdě, tak sedla na letadlo a přijela na pořádnou prohlídku do Čech.

   Přeju hodně štěstí v Anglii, Anerejko:-)

   Vymazat
  6. Pro Freyu a Áďu: Nerada bych se o tom moc rozepisovala, ale napíšu ve zkratce, jak to bylo. Tatínek z ničeho nic ochrnul a zjistili, že má nádor na prostatě a na páteři metastáze, vyoperovali (jen) nádor na páteři a léčili léky na bázi chema (nikoli chemo). Půl rok v pohodě, naučil se znovu chodit, jenže za půl roku se mu začaly zvyšovat testy PSA (něco jako markery rakovinových buněk) na 100 násobek povolených hodnot, lékaři nedělali nic, žádná léčba, žádná snaha, za dalšího půl roku znovu ochrnul, pár dní byl v nemocni, žádné léčení, žádná operace zbývajícího nádoru se nekonala. Za půl roku, kdy už hodnoty PSA byly na 1000 (povolená norma je asi 16) dostal poloviční dávku chema, když máma volala, jak to s ním vypadá, doktorka jí řekla, že chemo nezabralo, jak čekali, tak žádné už nedostane, byla jsem vedle mámy, když tam volala, takže se nemůžu plést. Žádnou další léčbu nedostal, žádné chemo, žádné kapačky na bázi chema, žádné pořádné léky, prostě nic. Za půl roku umřel, protože nádor metastázoval do celého těla. Nedostal léčbu ne proto, že by chemo nesnesl, dokonce je snášel dobře, jen pro lékaře nebyl perspektivní pacient. Tohle není o tom, že by tatínek umřel a my všude hledali viníky, ale o tom, co jsme na vlastní kůži s doktory zažily, já s tatínkem do té nemocnice jezdila, máma byla u několika vyšetření s ním a bohužel to byla vina doktorů, což je evidentní i z jeho zdr. záznamů. Ale jak řekla naše doktorka u nás: „nic s tím nenaděláte, jeden doktor bude krýt záda druhýmu“
   PS: Luci, promiň, nechtěla jsem to tady tak rozepisovat, jen jsem to slečnám chtěla objasnit. Ne naše zdravotnictví není špatné, ale vše je o lidech.

   Vymazat
  7. Leni, já děkuju za komentář. Nevyznám se v tom, ale jak říkám - doufám, že už máš vybráno. I když je mi jasný, že tuhle zkušenost už nic nesmaže...:-(

   Vymazat
 16. Ať je tu sebevětší bordel a věčně se na něco nadává tak já to tady miluju a nestěhovala bych se ani za zlaté prase. Jediné co mi tu chybí je moře. Ale co, na zahradu dám písek a zapustím vanu do země.

  OdpovědětVymazat
 17. Super článek :) Za mého Belgičana ještě můžu dodat, že ikdyž jsme Slovanský národ, tak aspoň v Praze angličtina prostě frčí, nočních tramvají si váží doteď a za takový rohlík s vysočinou, když má hlad, by vraždil :-D

  OdpovědětVymazat
 18. Moc hezky napsané, a pokračování uvítám! :) Je supr vědět, že se tu i cizinci může žít hezky a být spokojený (i když na tom máš stejně největší zásluhu ty :D)

  OdpovědětVymazat
 19. Dokonale napsaný článek :) Moc se povedl. A taky se mi líbí, že se tady můžu projít téměř kamkoli. :)

  OdpovědětVymazat
 20. Me by zajimalo jak velkou korekci prosel text pred zverejnenim :)). Jestli Holandan umi tak dobre cesky tak tleskam, ja doufam, ze se muj manzel Ron taky jednou cesky nauci. Myslim, ze jeho nazory naprosto davaji smysl a clovek, kdyz se rozletne do sveta a zkusi zivot jinde, zjisti, ze u nas se mame prece jenom nejlip!!! Ja to rikam porad!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mariko, díky moc:-)
   Odkud je manžel?
   Jinak - článek jsem přepisovala já, ale příště ho to možná nechám napsat jeho a ani na to nesáhnu. Chudák chlap:-D

   Vymazat
  2. Tak to je skoda, ze jsi neukazala aspon kousek originalu :). Muj manzel je puvodem z Miami. Prosim priste o original :D.

   Vymazat
  3. On bohužel všechno píše v angličtině, takže jsem to já přepisovala do češtiny. Ale určitě - příště ho nechám něco napsat česky:-). Tvůj manžel umí česky?

   Vymazat
 21. Pěkný článek :) Souhlasím s MHD, Wifi i se zdravotnictvím jen v tom jsme až moc proti alternativám oproti jiným zemím plus mě štve povinnost očkování bez diskuzí! Jsem pro svobodnou volbu jako jinde. A řekla bych , že jsme bohužel dost závistivý národ :/ Alespon já mám tu zkušenost. Ale jinde bych žít nechtěla :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. základní povinné očkování má svůj význam a rozhodně oprávněný (díky němu se u nás např. nevyskytuje dětská obrna- jakmile by se přestalo očkovat, už by tu to riziko bylo, atd), ale to už je diskuze na trochu jiné téma a každý samozřejmě na očkování má svůj názor a postoj :)

   Vymazat
  2. Spíše jde o možnost volby jaké a v jakém věku, možnost vybrat si apod. Ale jak píšete co člověk to názor :)

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 22. Moc krásně napsané, vykouzlilo mi to úsměv na tváři.. Jojo, moc nechápu, když někdo nadává na české zdravotnictví.. takový člověk by si to opravdu měl zkusit někde jinde.. Každopádně je moc krásné číst, že někdo z bohaté země (jak sám Holanďan říká) je u nás takto spokojený :)

  OdpovědětVymazat
 23. Já jsem ráda, že nás někdo z ciziny vidí takhle :) Já mám ráda takovou tu českou malebnost - Český Krumlov, Kutnou horu a podobně. Doma je doma...

  OdpovědětVymazat
 24. Veľmi pekne napísaný článok, nebudeš mi asi veriť, ale aj keď nie som češka tak mi takto pozitívne ladený článok o Česku potešil dušu ;-)

  OdpovědětVymazat
 25. Jé, to je milý, že nás cizinci vidí takhle (jo, tetelím se nad tím, že jsme hezký holky :D). Já jsem ve svym okolí asi jediná osoba, která má Českou republiku ráda a nežene se bydlet jinam. Neříkám, že mě to neláká, ale není to z důvodu, že bych tu nebyla spokojená. A taky musím souhlasit s tím bordelem v italském zdravotnictví - na dovče jsem si rozsekla nohu a zašíval mi ji tehdy doktor na Elbě. O tom, že neuměl anglicky a já italsky, pomlčím, ale to, že mi tu nohu neuměl zašít a vypadalo to jak od řezníka, to už byl vážně hárdkór :D Takže dovolený ano, ale bydlet prozatím zůstanu tady, zatím mi tu vážně nic nechybí :)) Měj se krásně a pozdravuj Holanďana!

  OdpovědětVymazat
 26. .....souhlasím se vším, ale ani Holandsko není špatné, taky se mi ta ze pár věcí libilo:) i když to počasí bych zřejmě nedala:)

  OdpovědětVymazat
 27. Jéé, Luci, to je strašně milý článek! Já, jak učím na tý střední, tak jsem zrovna v týdnu řešila ve druháku strašně negativní vztah k ČR hned od víc lidí. Ale jako že mi to bylo až nepříjemný - jak je to tu hrozný, že je bohužel naším národním jazykem čeština, že už konečně chtějí vypadnout někam do ciziny, jak by chtěli do Německa, Ameriky apod. Jako správná profesorka občanské nauky, i když je na ni zrovna nemám, jsem se jim pokusila mluvit do duše a asi na mě koukali jako na exota, když jsem říkala, že bych jinde, než v Čechách žít nechtěla. Že to tu samozřejmě není dokonalé, ale že jsem toho procestovala už docela dost a vždy se těšila domů. Že mám hodně známých, kteří v zahraničí pracují a že jich dost plánuje, až přijde vhodná doba, návrat do Čech. Tak příště budu moct použít i argumenty od tvého Holanďana (pokud k tomu dostanu svolení :-D).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasný, ale určitě Ti nebudou věřit, že jinde třeba není wifi nebo že se tam nepracuje o víkendu nebo že pivo stojí 8 éček. Ale já byla taky taková, to si člověk musí prožít. I když je pravda, že po Německu toužím pořád:-D

   Vymazat
  2. Jojo, Německo je sympatický a je blízko Čech. Ale na mě jsou Němci moc pořádkumilovní! Jinak s tou wifinou máš pravdu, ta opravdu funguje jen v USA! Ale tam ji mají opravdu skoro všude.

   Vymazat
  3. Tak to se ti Amíci maj. Skoro jako my tady:-)
   Ale čím západněji v Evropě, tím větší problém. A čím východněji, tím volná wifina taky úplně všude. Jednou jsme našli "wifi lavičku" in the middle of nowhere v Bulharsku:-D

   Jinak máš můj obdiv, že zvládáš krotit puberťáky:-D

   Vymazat
 28. Chtělo by to určitě další díly! To být a bít mě fakt pobavilo. Vlastně tyhle věci se mi na ČR líbí taky :).

  OdpovědětVymazat
 29. Tyjo, hodně dobrej článek, spoustu věcí si jako Čech ani neuvědomuješ, že bys za ně měla být ráda!

  OdpovědětVymazat
 30. myslím, že čechům na česku vadí prostě věci, které mohou být lepší, umíme být pyšní na sportovce, ale rádi bychom byli pyšní i na to, že se tu má žít dobře, ovšem většině čechů se zas tak dobře nežije... tomu Holanďanovi fandím a jsem rád, že se mu tu líbí, ale asi nebere plat, jako bere ta většina, já osobně si nestěžuji, ale když vidím spoluobčany důchodce, nebo bordel v korupci atd, tak se holt zlobit musím, nerad sem zatahuji politiku, ale určitě nebudu jediný kdo to tak vidí

  OdpovědětVymazat
 31. To se krásně čte. A pohladí po duši.

  OdpovědětVymazat
 32. Ten komplex mněcennosti mi takz dost vadí. Já osobně jsem velkej vlastnec, což je z velký části daný i tím, že jsem žila v různých zemích (shodou okolností teď zrovna v holandsku) a uvědomuju si, že doma všechno funguje dobře. A co mi taky příšerně vadí je ten český skepticismus/pocit že všude je korupce a postoj "tohle by se jinde-rozuměj v západní Evropě stát nemohlo". Dějou se tam úplně stejný zvěrstva, ale nikdo tam dramatickz neprohlašuje "že se okamžitš odstěhuje, protože v takový zemi se žít nedá"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Evi,
   moje řeč. Víš, já žila dva roky v Itálii, což je například na žebříčku korupce asi 20 příček za ČR. To, co se děje v Itálii, to snad ani v televizi nevymyslej. Ale Italové? Ne! Pro ně je korupce všude jinde jen ne u nich. A u nás je to úplně obráceně:-D

   Navíc si myslím, že Češi mají oproti jiným národům trochu toho rozumu, jsou racionální a nezávislí. A to je taky fajn.

   Ať se Ti v Holandsku líbí:-)

   Vymazat
 33. Musela jsem se smát u té wifi.
  Tam, kde člověk nečeká, že by vůbec mohla být je a tam, kde čeká, že bude a že bude hodně rychlá. Není.
  Osobně jsem se s tím setkala v Praze v Hotelu Hilton. Také mají za vysoký příplatek. :-D
  Čtu tento blog dnes poprvé a je to snad poprvé, co nejsem na blogu tak dlouho kvůli obrázkům, ale kvůli textu, který mě baví. :-)
  Jinak musím říct, že jsem taky měla Holanďana, tak jsem musela zkontrolovat, jestli se zcela náhodou nejedná o toho samého. Nejedná! :-D Ten můj česky neuměl. :-D (jedno ze zjištění)

  Moc chválím Lucii a její blog! ;-)

  OdpovědětVymazat
 34. Díky, Leni. Jsem ráda, že si s Holanďanama nelezeme do zelí:-)

  OdpovědětVymazat
 35. To je naprosto super článek. Musím s tvým holandanem douhlasit a to jsem češka. Z prahy. A od te doby co ziju v italii si kazdym dnem vic a vic uvedomuju jak jsem se v te nasi krasne praze mela skvele :D
  looromanova.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 36. To je naprosto super článek. Musím s tvým holandanem douhlasit a to jsem češka. Z prahy. A od te doby co ziju v italii si kazdym dnem vic a vic uvedomuju jak jsem se v te nasi krasne praze mela skvele :D
  looromanova.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 37. Prosím pokračování! :)) Byla jsem 3 měsíce za prací v Řecku a musim říct že si toho u nás hned víc vážim..jen mě občas serou ČD :D

  OdpovědětVymazat