Taková normální rodinka I.: Brzké vstávání

 

Holandsko:


Zavolat před desátou ranní je něco společensky nepřípustného.
Je to něco jako narušení nočního klidu.
Přijít na návštěvu před desátou ranní? To už je skoro hyenismus a tím veškeré přátelství končí.
Opravdu dotyčného chcete doprovázet ranní hygienou, oblékáním a nedáte mu pokoj ani o snídani?

Česká republika:


Každoročně naše babička s dědou pořádají "Vánoční rodinný večírek" na Štědrý den.
Aby se potkalo i vzdálené příbuzenstvo aspoň jednou ročně.
Takový večírek se koná od 9:00 - 10:30 ráno.
Pak už všichni chvátaj domů rychle smažit kapra na večeři. 
"V devět ráno?" ptá se se smrtí v očích Holanďan. "Nemá to bejt od slova večír-ek?"
"Nejsou Vánoce náhodou křesťanský svátek? Tak proč musíme vstávat tak nekřesťansky ráno?"
To ovšem ještě netušil o 3 zásadních zásadách naší rodinky:

1.) Být tam předem - je začátek oficiálně v devět ráno? Pak je jasné, že se musí přijet na půl devátou. Chápejte. Devátá je ten nejpozdější možný termín. A je lepší být všude první než poslední, že.

2.) Musí se na hroby - ještě předtím, než se zajede k babičce, objíždí celá naše rodinka všechny hroby v okolí 30 kilometrů. Musí se to udělat hned, protože odpoledne už je pozdě. Odpoledne už na hroby údajně nikdo nechodí, a tak tam nikdo neuvidí naší svíčku a výzdobu.

3.) Do jedenácti se obědvá - nebo možná pardon, do deseti.

Nevyspalí a tudíž zničení na prach se s Holanďanem snažíme probrat silným zeleným čajem, vánočkou, chlebíčky a cukrovím. S tím má ovšem problém náš taťka. Odbije půl jedenáctá a je čas oběda.

"Je oběd, u stolu se má sejít celá rodina, takže pojďte, dokud je to teplý," křičí pravidelně.
"Vždyť jsme teď snídali," křičíme zase pravidelně s Holanďanem.
"Nemáte vstávat tak dlouho."
"Dlouho? V osm už jsme nastrojení objížděli hroby široko daleko."
"V osm, v osm," kroutí nevěřícně hlavou taťka.

"Normální člověk pracuje od šesti. Od šesti. Takže vstává ve čtyři. To je normální! V deset já už v práci obědvám!"Holanďan se na tu desátou teprve probírá z komatu a tahle věta je tak to první, co slyší.
"Ve čtyři?" kouká na mě vyděšeně. "Nemělo by to bejt nelegální? Bože, že já nezůstal v Holandsku. Vy Češi jste fakt sadisti!"

Co vaše rodinka, vánoční sešlosti a brzké vstávání?
Luc.

32 komentářů:

 1. doma to máme hodně podobný :-D :-D :-D

  ChickWithKick and her life

  OdpovědětVymazat
 2. Teda Luci, ne že bych se nepobavila! :D Máte doma veselo koukám, a to je dobře :).

  OdpovědětVymazat
 3. to je nejlepsi!!!:)) u babicky by taky byl obed v deset:)) chudak Holandan..:))

  OdpovědětVymazat
 4. U nás je hlavně mamka ranní ptáče. A já si vedle ní připadám teda jako Holanďan, protože já bych ještě spala, ale ona už by mě nejraději viděla venku z postele. :)

  OdpovědětVymazat
 5. my sme doma všetci spáči :) vďakabohu :) (práve raňajkujeme :D)

  OdpovědětVymazat
 6. Haha super článek , a má pravdu, vstavat se má na desátou !

  OdpovědětVymazat
 7. Právě o svátcích si užíváme vstávání v 10, ale vzpomínám, že to bývalo za mého dětství hodně podobné jako u vás. Holanďan zažívá kulturní šoky a já se bavím. Je to moc prima si takto počíst a zavzpomínat.

  OdpovědětVymazat
 8. Luci, tak to si s tvým drahým můžu podat ruku, jsem vyloženě noční tvor a takhle brzké vstávání by mě zabilo!

  A ti co se pokusili me probrat dříve si to schytali tak, že už to v životě nedělají. Po ranu jsem totiž extra nepříjemná, pokud nemam alespon hodinu klid.

  OdpovědětVymazat
 9. Ježííš, takhle brzo vstávat :-D My objíždímě hroby po obědě. Ráno v klídku vstaneme, koukneme na pohádku, poobědváme chlebíčky a hurá na hřbitov. Dál návštěva babička, předání dárků, hurá domů a v 6 večeře, dárečky....:-)

  OdpovědětVymazat
 10. O sobě tvrdím, že ač jsem vzhůru, budím se až v deset. Do té doby mám pocit, že mi hlava nefunguje. Holaňďaňův šok z ranních akcí chápu.

  OdpovědětVymazat
 11. Mně se to líbí, ráno se totiž nejvíc udělá. :D

  OdpovědětVymazat
 12. Na Štědrý den jsme naštěstí doma všichni a pokud mamka nemusí do práce (protože dělá v obchodě), tak spí každý tak, jak chce, tohle by mě asi mučilo. :D ale tak jednou do roka to neuškodí, ale je mi v tom líto Holanďata. Jen ať si zvyká. :D

  OdpovědětVymazat
 13. Tak tenhle článek jsem četla s nevěřícným, zároveň vystrašeným a soucítícím výrazem. Brrr.

  OdpovědětVymazat
 14. Naše babi, a vstává v 5. Udělá dědovi kakao, namaže mu rohlík a v 6 ho jde vzbudit. V 8 u nás klasicky klepe na dveře, přičemž my s mámou obě spíme, pokud to jedna z nás slyší, děláme, že nejsme doma. Dát dědovi klíče byl asi ten nejhorší skutek ever, protože ho nic nezastaví a o víkendu nám pravidelně zajišťuje budíček:D

  OdpovědětVymazat
 15. Asi jsem se měla narodit v Holandsku... :)
  Ty dny, kdy můžu vstát až na desátou jsou pro mě vždycky takové malé prázdniny - naštěstí mě nikdo dřív z postele netahá, pokud to není opravdu nutné. :)) Ale například můj táta, který navíc pracuje z domova a s počítačem (takže by teoreticky mohl začít pracovat klidně až v poledne), by si s tvým tátou notoval, nejradši totiž vstává v pět a pracuje od šesti. Většina lidí se tomu ale hrozně diví, takže bych řekla, že tihle ultraranní ptáčata budou patřit spíš k menšině. To přece není normální! :))

  OdpovědětVymazat
 16. :) Děkuju ... samozřejmě, že se vrátím, jestli to na té chatě přežijeme. :D Míním dál psát a číst vaše články. :)

  OdpovědětVymazat
 17. Stěhuji se do Holandska!
  U nás to naštěstí není tak hrozné, taťka stává třeba v osm a nás nechává spát klidně do desíti nebo i déle.:-) Babička sice stává brzy, ale budit nás nechodí. Horší je když k ní máme jít na oběd. Obědvá se přece ve dvanáct. Těžko jí vysvětlovat, že my snídáme v jedenáct, takže obědváme nejdřív ve dvě.:-)

  OdpovědětVymazat
 18. Super!
  U babičky je pokaždé oběd ve 12, našěstí. :-D Ale stejně, když já vylezu z postele kolem desáté, v půl jedenácté snídám, tak obvykle obědvám tak v jednu. Jo, je to víkendová a "volnodnová" kompenzace za brzké vstávání do práce. :)

  OdpovědětVymazat
 19. Jaaak dlouho, pozdě! :D
  Jako mě někdo někam tahat na 9. hodinu, tak se na ně vykašlu. Spávám, především o svátcích a volnu, do oběda :D Takže plně sympatizuji s Holanďany. Hlavně nesnáším, když mi má PPL nebo jiná doručovací společnost doručit balík a volají mi v 7 ráno! To nezvedám nejen proto, že spím, ale taky proto, že mě tím neskonale vytočí a přijde mi to jako drzost. :D Takže ti ty časy vážně neezávidím... Uf.
  A jinak tebe i tvé čtenářky zvu k nám na blog na Vanilčino Giveaway Vánoční nadělování (klik sem), stěhuje se do Kanady a tak věnovala do GA opravdu krásné kousky, které by si vzala s sebou, kdyby nebyla omezená kufry...
  Přeji vše nejlepší do nového roku!

  OdpovědětVymazat
 20. Ahoj Luci. Úplně Holanďana chápu. Já od té doby, co začaly Vánoce, vstávám hrozně pozdě a den co den se to protahuje. Dneska už je to extrém, právě jsem vstalava a se zalepenýma očima pročítám blogy, takže z postele se dřív jak ve dvanáct určitě nedostanu :-)

  OdpovědětVymazat
 21. Tak už vím do jaké země, abych si mohla pospat :D.

  OdpovědětVymazat
 22. Jsem ráda, že moje mamka pochopila, že pokud přes týden vstávám do práce v půl 6, tak o víkendu a volnu vůbec dříve jak v 11 nevylezu. Zkoušela jsem to třeba už v 9, ale pak jsem si po obědě stejně musela na ty dvě hoďky zdřímnout a dospat se. :-D

  OdpovědětVymazat
 23. Chudák Holanďan, to musel být pro něj vážně šok. U nás naštěstí tyhle ranní hodiny neplatí :-)

  OdpovědětVymazat
 24. Nu, docela se stotožňuju s Holanďanem :)

  OdpovědětVymazat
 25. Mně je toho Holanďana tak líto! :) Jak tak koukám, tak čím jsem starší, tím víc se ze mě stává podobný Holanďan :)

  OdpovědětVymazat
 26. haha, já bych se měla odstěhovat do Holandska! to je jak u naší babi a dědy! :D oběd kolem půl 11, 11... to já, když můžu teprve snídám :D

  OdpovědětVymazat
 27. Ahoooj, no že mě to nepřekvapuje! U nás je to taky takový na h... Jako bychom nemohli jet na hroby před svátkama nebo po nich, nééé voni to ty mrtvý asi poznaj! Tak my se z toho zatím úspěšně vykrucujem, jsme prostě zaspali a dorazíme až k babce na oběd, což je v 11:00 :-D no po obědě nás cpou sladkym i když sladký nejíme, nabalej nám domů tunu jídla a zřejmě si myslej, že doma žádný jídlo nemáme...

  OdpovědětVymazat
 28. Děkuju moooc, snad mi to vydrží, určitě! :) A doufám, že jsem tě natolik inspirovala, že takový článek taky sepíšeš, protože si ho moc ráda přečtu :)

  OdpovědětVymazat
 29. Naše rodina dodržovala tyhle šílenosti, dokud k nám babička jezdila na návštěvu z Kutné Hory do Prahy. To jsem musela v sobotu - opakuji v sobotu (1x za 14 dní) vstávat v sedm ráno, pomoct uklidit, a v devět už stát u okna a mávat babičce, která se šourala ze zastávky k nám. Následovali povinné společenské hry, prohlížení fotek, procházka a povídání. Celé to trvalo až do pěti, pak se odporoučela na vlak. Následovalo vyčerpání a padák v šest večer do postele.
  Na Vánoce u nás byl a je naštěstí každý rád, že žije a nenapadne je lézt z postele dřív jak v devět :)
  Jinak doopravdy obdivuju Holanďana, že nám trpí ty naše někdy šílené české zvyky!

  OdpovědětVymazat
 30. Prej normalni clovek vstava ve 4... Dyt to je jeste pulnoc! Ja teda kdyz mam ranni, tak ve 4 vstavam a je to peklo. V metru jedu s lidmi, co se vraci z kalby, vypadam jak bezdak jak tam pospavam, jeste ta silena zima. Prijdu z prace a doma na cely odpoledne vytuhnu. Takze cely den v haji.

  OdpovědětVymazat
 31. U nás se na tohle nehraje. Každý vstává, jak se mu zachce :D Brzy (rozumějte v 6:30) vstává jen máma, aby "všechno stihla". Já na Štědrý den nevstávám vůbec. Teda většinou. Nějak jsem si navykla noc před Štědrým dnem nespat :D Místo toho plaším po kuchyni a peču na ráno čerstvou vánočku se štrůdlem :D

  OdpovědětVymazat