Šetřím sebe i přírodu. Používám přirozenou antikoncepci.

Pearly - v ČR nová přirozená antikoncepce

Jako velký BIO milovník mě zaujala přirozená antikoncepce.
Ano, čtete správně. Přirozená antikoncepce.
Ne, nejde o směs bylinek a éterických olejů, které by zabraňovaly početí.
Celá ta věc má pár gramů, v Německu se vyrábí přes 25 let a říká si Pearly.

Když jsem v lednu skončila v nemocnici, následovala různá (a různě bolavá) vyšetření, na kterých se mimo jiné ukázalo i to, že ze všeho nemůžu obviňovat chudokrevnost nebo štítnou žlázu. Tu mám například zcela v pořádku. Sáhla jsem si do svědomí a skončila s HA.

Při pátrání po jiné formě antikoncepce jsem na jednom anglickém fóru objevila pár hezkých slov o Pearly. Jde prý o malý teploměr bazální teploty, který ukazuje plodné a neplodné dny. Neplodné dny člověk řešit nemusí a plodných dní má žena 4 - 6 dní v měsíci a to jednoduše použije kondom.


Jeden den ovulace a pár plodných dní předtím.
A kvůli pár dnům mám brát HA s omluvou, že v blbým kuřeti je víc hormonů jak v celém platíčku pilulek? A jak si asi chci omluvit fakt, že tím ničím životní prostředí? Čtu tedy dál...

Co Pealy slibuje?


 • Slibuje přirozenou ochranu před početím
 • Určí plodnost ženy pro nejbližších 24 hodin a předpoví ji i pro následujících 6 dní
 • Měření bazální teploty 1x denně po dobu 60 sekund
 • Srovnává a vyhodnucuje naměřená data s více než 700 tisíci ovulačními cykly
 • Spolehlivost 99,3% ověřená klinickými studiemi
 • Přesné zachycení nepravidelných cyklů
 • Dá se navíc použít i obráceně a použít jej k početí

Než se člověk začne ohánět větami, že to určitě fungovat nebude, nechť si výše propočte veškeré studie, kterými tahle věcička prošla. Po dlouhé kalkulaci všech dat a pročítání všech diskuzí, co se jen daly ve světě internetu objevit, se nakonec přesvědčí i Holanďan a Pearly objednáváme.

Manuál k pearly

Co mě na tom baví?


 • Ráno vstanu, naměřím teplotu a vím, jak moc budu celý den ne/plodná
 • Velice rychle se zorientuje v celém cyklu 
 • Ukazuje to nejen plodné dny, ale i ovulaci
 • Měří to teplotu
 • Budí to o fous příjemněji než uřvaný budík
 • Dokáže rovněž určit i těhotenství a to už 18. den od početí
 • Informuje také o anovulaci (nepřítomnost ovulace)
 • Předvídá a pracuje s celým menstruačním cyklem

Ač je ještě brzy na nějaké závěry, jsem zatím velice spokojená a velice netěhotná. Řeším pouze první neduhy, které s sebou přináší vysazení HA. Klasika. Ale jsem radši, že nemám vůči životnímu prostředí a svému tělu další BIO vroubek.

Přidávám se tak k životnímu stylu LOHAS (Lifestyles of Health and Sustainability – Životní styl pro zdraví a udržitelnost) a to i přesto, že je mi jasné, že Pearly vyvolá vlnu skepse a vlnu kritiky. Nebudu vás o ničem přesvědčovat, stejně jako vy mě o nezávadnosti HA taky nepřesvědčíte. Kdo si chce informace vyhledat a zajímá ho to, vyhledá si víc. Kdo ne, ten může vsadit na kondomy či nehormonální tělísko, cokoli je libo. LOHAS není nic, co by mělo život komplikovat. Jde jen o to vylézt z váčku ignorace a pohodlnosti a začít se zajímat o to, jak můžu pomoci (a neubližovat) já.


Někdo si třeba ještě pár let počká než to v něm uzraje. I já jsem s HA žila 7 let a vždycky jsem o zdravotních rizicích věděla. Doufám jen, že vás od braní pilulek nedonutí zdravotní problémy a miliarda různých (a různě bolavých) vyšetřeních.

Jak řešíte antikoncepci vy?
Luc.


118 komentářů:

 1. Teda Lucko ty mi čteš myšlenky?:))) O tomhle Naturcompu uvažuji již dva měsíce, přečetla jsem si skvělý článek v Pravém domácím časopise ( vřele doporučuji, moc by se ti líbil ) a od té doby jsem pátrala po víc info, nenašla jsem jedinou zápornou reakci, kamarádky o tom taky uvažují jen chyběl někdo vokolí kdo věcičku již má..beru HA už strašně dlouho takže se také bojím vysazení...asi si naplánuji nákup na konec léta at si ještě mohu na dovolenou posunout cyklus a pak už konečně bez chemie!! Díky za článek další důvod proč si ho koupit...přemýšlím ještě nad tou dražší verzí,ale takhle asi bude stačit.

  OdpovědětVymazat
 2. Ty kráso, já stál přemýšlim, že bych ji vynechala.. Ale jak jsi psala, ta skepse a klasika u mě zůstává. Taky mam strach, že by se něco mohlo zvrtnout, toho zní přeci jenom moc jednoduše.
  Velice mi vadí, kolik hormonů do sebe cpu a chci s tím něco udělat... Toto je doopravdy krok kupředu.
  EJNET

  OdpovědětVymazat
 3. Já už o tom četla a docela vážně o tom uvažuju. Akorát jsem někde četla, že si až tak úplně neumí poradit s hodně nepravidelným cyklem, takže napřed potřebuju, aby se to srovnalo. A je jasný, že se najde spousta lidí, co si o tom bude myslet spoustu věcí, nicméně si myslím a mám takovou zkušenost nejen u sebe, ale i z okolí, že ty mimina si beztak chodí, jak chtějí, jsou lidi, co opakovaně otěhotní i před HA, ať ji berou poctivě, jak chtějí, někdo vysadí a neotěhotní jak dlouho a pak najednou z ničeho nic ano... Docela se těším na nějaké zhodnocení po delší době.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak tohle je super článek. Beru klasickou antikoncepci v práškách. Poslední dobou sleduji křečové žíly, které jsem neměla pak celulitidu, kterou jsem taky neměla. Antikoncepci beru , abych neotěhotnila, ale také abych to měla pravidelně. Tohle mě moc zajímá, děkuji za super tip. Zrovna tenhle týden jsem zvědavá, co mi doktor řekne až mu ukážu křečáky! A co bych s tím měla dělat, když mám týden menstruace a jsem jak vyfetovaná a bolí mě hlava! :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Už pár let jsem buď těhotná nebo kojící, takže jsem poté, co jsem z obdobných důvodů jako ty, antikoncepci vysadila, ochranu řešit nemusela.
  Ale teď jsem pravděpodobně těhotná naposled, tak už se poohlížím po něčem, co by mi vyhovovalo :-) A tohle je super vychytávka...kam se hrabe obyč teploměr a pracné smolení grafu plodných a neplodných dní ;-)
  Držím palce ať dál funguje jak má a děkuju! :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Jak to řeším já se mi sem psát nechce, nicméně polykání uměle vyrobených hormonů mi přijde fakt hnusné. Se stejným účinkem lze kombinovat 2 nehormonální metody (spermicidní krémy, kondomy, coitus interruptus, výpočet plodných dní, měření bazálni teploty) a je to. Hlavně si ale myslím, že by spolu lidi neměli spát jen tak, ale být připraveni na případné následky. A tím nemyslím potrat. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak pod to bych se podepsala! :) Hlavně ty dvě poslední věty.

   Vymazat
  2. Pod tohle bych se taky podepsala!!!

   Vymazat
  3. Ananas, Ty jsi hlava, ty poslední dvě věty by se měly tesat! 100% souhlasím..

   Vymazat
  4. Opravdu hezky řečeno a podepsala bych se pod to. Ale ať si každý se svým zdravím dělá co chce, ale ať taky zváží následky. Metod je spousta a to i těch nehormonálních, viz výše uvedené :) Jen škoda, že dnešní gynekologové o tom strašně málo informují a každé mladé holce předepíšou hned prášky.
   Dneska jsem na pitevním stole viděla miminko a musím říct, že zabít něco takového (i když ve stadiu embrya) je prostě nelidský a zcela upřímně to odsuzuju. (teda samozřejmě ne v těch krajních případech kdy plod ohrožuje matku apodob.)

   Vymazat
 7. Tak o tom slyším poprvé :-O A nezní to vůbec špatně. Jen je to opravdu pěkná pálka.
  Já používám Nuvaring a jsem moc spokojená. Upravil mi cyklus přesně na den a jelikož to nejsou prášky, které prochází žaludkem, tak je to určitě šetrnější. Ale ten brouk v hlavě tam prostě je.

  OdpovědětVymazat
 8. Já na to nemám...přijde mi to stejně nedostatečně spolehlivé...stačí jedna malá mrška a musím na potrat, to mě děsí...neměla bych nervy. A hlavně pak ten zážitek s interupcí? Tyjo, to asi nechci. Je to zajímavý nápad, ale já bych byla věčně vycukaná a šetřila peníze na potrat :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na druhou stranu je rozdíl, kdyby se na tuto metodu spolehála náctiletá holka nebo někdo, pro koho by případné těhotenství nebyl zas takový "problém". Na období, kdy si říkám, že věk už bych měla začít přemýšlet o dětech, ale ještě bych klidně chvilku počkala, bych to brala jako ideální metodu.

   Vymazat
  2. souhlasím s Ivet. pro náctiletý holky (kterou jsem ještě pár měsíců i já, haha :D) bych to moc jako řešení neviděla. sama sebe si tak nedokážu představit, a ještě chvíli umět nebudu. ale ve chvíli, kdy by to těhotenství nebyl až takový malér - proč ne?

   Vymazat
  3. Také souhlasím s Ivet i Natáljí - aktuálně to pro sebe beru jako příliš velké riziko před dvacítkou, ale později bych určitě raději přešla k podobně šetrné metodě než jsou právě hormony. :)

   Vymazat
  4. To jo, ale já už jsem kupříkladu stará bába (24 :)) a vím, že děti minimálně tak ještě pět let ne, takže pro mě by to byla katastrofa...kterou bych musela řešit bohužel tím smutným způsobem. Takže raději jedu "na jistotu".

   Vymazat
  5. No já jsem ještě "starší bába", ale děti nechci, v případě, že by mi případné těhotenství zas tak nevadilo, tak bych do tohoto typu antikoncepce klidně šla. Zajímalo by mě, jak to funguje v případě nepravidelného životního stylu, nebo třeba pokud je člověk nemocný a má teplotu apod. Také jak je myšleno, že si má člověk měřit teplotu hned po probuzení... já se většinou budím na několikrát :D

   Vymazat
  6. Na tohle je myšleno a je toho plný návod. Nemoc to automaticky rozpozná podle teploty (jaké z toho vyvodí závěry ještě nevím), o měření je tam toho taky docela dost (jak a kdy a kdy ne) a dá se ho používat i na cestách, tedy v zemích s jiným časovým pásmem.

   Vymazat
 9. Je to víc než zajímavé ale já osobně bych si to asi neriskla používat. Zatím používám antikoncepci, beru ji 4 roky s menší přestávkou a co bude v budoucnu se uvidí :) !
  Dřív každá žena používala antikoncepci normálně a teď by ji nejraději každá druhá vysadila..

  OdpovědětVymazat
 10. O tom slyším poprvé a jsem ráda, že to vím! Díky za článek! Já HA neberu, stačilo mi, co mi udělala, když jsem ji brala.....

  OdpovědětVymazat
 11. Vidim to prvne, ale ja osobne bych tomu duveru nedala, naprosto se shoduji s Romankou Lanskou. Beru HA pres tri roky a zatim ok, nemam v planu zatim vysazovat a uprimne mi prijde, ze z vysazovani se ted stava trend, kterymu se zatim hodlam vyhybat.
  Beauty of pink

  OdpovědětVymazat
 12. Tak o téhle věcičce jsem vůbec nevěděla, takže děkuju Luci, za osvětu :) Do budoucna se nad ní určitě zamyslím.

  OdpovědětVymazat
 13. Tohle je přesně to, co momentálně vyhledávám a plánuji koupi. Už jsem o Pearly slyšela, když jsem žila v UK, ale nikdy jsem se o to moc nezajímala. HA jsem brala asi 2 roky a potom, co jsem si přečetla nějaká studia ve Francii o HA, tak jsem ji přestala okamžitě brát, samozřejmě se mi hned objevilo akné atd. ,ale už jsou tomu 3 roky od vysazení a jsem ráda za to, že můžu žít zdravěji.

  OdpovědětVymazat
 14. přiznám se, že bych se asi bála. já vím, že jsou ty studie a tak, ale já jsem měla vždycky cyklus tak šíleně rozházený, že bych si to nelajzla. HA beru přes 5 let, ale kromě ochrany před početím nemusím konečně řešit, jestli si radši brát každý den tampón nebo ne, bát se jít do vody nebo u někoho přespat. samozřejmě to ale nebyl primární důvod, proč jsem ji začala brát! každopádně zatím u mě prostě převažují ta pozitiva, musím zaťukat, že kromě celulitidy se na mě HA zatím zdravotně neprojevila (snad, teď jsem byla i na krevních testech a dobrý), tak snad to tak ještě chvíli zůstane. ale během příštích pár let rozhodně plánuju vysadit, nějak cítím, že už na mě jdou ty mateřské pudy :D

  OdpovědětVymazat
 15. Tak s tímhle jsi přišla jak na zavolanou! Řeším, jestli užívat prášky, proto mi k ochraně před početím skoro vůbec neslouží.. Sex nemám skoro vůbec, dlouhodobě nemám chuť a už z toho dokonce podezřívám právě i samotné prášky. A na co do sebe cpát pilulky, když neslouží svému účelu? Abych měla pravidelný cyklus..? To mi přijde jako blbost.
  Akorát, hoodně se děším toho, co by vysazení prášku udělalo s mojí, už takhle dost mizernou, pletí..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martí, je taky možné, že nic, nebo se Ti naopak zklidní. Mně se pleť najednou zničila (viním z toho Missha BB =D) a až 3 měsíce na to jsem vysadila HA a rozdíl v tom nebyl - ani zlepšení ani zhoršení..

   Vymazat
  2. Ahoj, chci tě v tom podpořit, po 5 letech jsem se rozhodla přestat HA používat právě z důvodu velmi sníženého libida. Nejdřív jsem chtěla jen zkusit změnit druh HA (četla jsem že přechod z "mono" na "tri" fázickou občas pomůže), protože jsem se bála zhoršení pleti, zhoršení stavu vlasů, už takhle jsem občas vypadala jako by na mne šla puberta.. No, po rozhovoru s doktorkou, která mi řekla, že se libido možná zlepší, leč nevrátí do původního stavu jsem se rozhodla to risknout.. No, tak jsem teď "čistá", nejdřív jsem si myslela že s tím libidem půjde jen o sugesci, no, není to pravda. Vlasy i pleť jsou pořád ve stejném stavu.. Takže bych se toho nebála:)

   Vymazat
  3. Holky, děkuju za názory :) Třeba mi to nic neudělá, ale třeba.. Na tohle jsem fakt velkej posera, obzvlášť, když pracuju s lidma.. už takhle je svou vizáží musím děsit! Dobrala jsem platíčko a teď váhám.. (jo, ne nadarmo jsem váhavej Střelec:))

   Vymazat
  4. Jestli jsi Střelec, tak to rozstřel a jdi do toho ;) hlavně ať máš po rozhodnutí čisté svědomí, pak je každé rozhodnutí správné (jsme nerozhodná jako sviňa - Blíženec jak poleno, takže se pořád hádám sama se sebou a tohle mi dost pomáhá ;) =D

   Vymazat
  5. Já jsem na tohle fakt hrozná. I když vím, že je to moje rozhodnutí a nemůže se nic špatného stát, stejně mi v hlavě skáčou otázky 'co když...' :D

   Vymazat
  6. To je na tobě, vrátit se k ní můžeš vždycky a taky můžeš vždycky ušetřené peníze za HA investovat do něčeho účinného na pleť :D

   Vymazat
  7. Marti, za sebe musím napsat, že jsem se taky rozhodovala dlouho, zda HA vysadit nebo ne, ale nakonec jsem to udělala. Taky jsem se bála, že pleť bude ještě horší, než normálně, vypadají mi poslední zbytky vlasů, ale...zatím jsou to 2 měsíce a žádná podobná změna nenastala. Pleť je stejná, paradoxně skoro lepší. S menstruací taky nemám problém. Pozoruju změny hlavně co se týče psychiky, dřív se mi změnila nálada během dne několikrát (taky jsem blíženec :-D), byla jsem hrozně podrážděná a teď mám pořád dobrou náladu. A hlavně ten pocit, že do sebe necpu ty prášky, k nezaplacení :-).

   Vymazat
  8. Jojo, souhlasím s Katkou, na to jsme úplně zapomněla. Ty nálady byly šílené. I tak mám blíženčí mentální kotrmelce furt, ale tohle bylo už příliš, byla jsem na lidi fakt hnusná, v období menstruace jsem měla i lehce depresivní stavy, hrozně mě bolívala hlava a chuť na sex pomalu ustupovala. A co se týče cyklu, tak i po vysazení byl na chlup stejný a pravidelný na hodinu přesně - každý 4. pátek v 10 dopoledne byla jistota..
   jo a s vlasy mi to ani nehlo, možná se mi spíš víc zlepšily =)

   Vymazat
  9. Má slova:)) Mě se taky jako většině blíženců nálada mění rychlostí blesku:)
   Jinak už tři roky neberu antikoncepci a cítím se skvěle. Teď používáme kondom a pohoda:)

   Vymazat
  10. Martí, v životě jsem si žádné mizerné pleti u Tebe nevšimla. Ale je pravda, že jsem se toho taky bála. A bojím se vlastně pořád. A váhaví střelci a blíženci? Pchá! To nic neni oproti váhavým vahám:-D

   Vymazat
  11. Luci, to je pravda, na váhavé váhy jsme i my - střelení blíženci - krátcí =D

   Vymazat
  12. Tak je to dobrý, nejsem vadná, jsem jen blíženec :-D

   Vymazat
 16. Luci, skvělé!
  Já si tenhle přístroj už dlouho plánuju koupit a důvod proč ho ještě nemám je vysoká cena. Antiko už neberu několik let a cítím naprosto přirozeně, jak mé tělo reaguje podle jednotlivých hormonálních hladin. A ta chuť na sex kolem ovulace a před nástupem MS je výborná záležitost:-)
  Inspirativní kniha a práce je od spisovatelky Mirandy Grey, která na téma MS cyklus a jeho vliv na ženu napsala několik zajímavých knih.
  Mimochodem nechápu argument 25 letých a výš, že co kdybych přece jen proboha otěhotněla? No pokud mají partnera, může se jednat o životní výhru:-))))) nic jiného.
  Po třiceti řada z nich přemýšlí, proč proboha nemůžu otěhotnět? Proč zrovná já? Takže tak asi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se sem musím Lucce vmíchat.. Veru, ta poznámka o chuti na sex kolem ovulace - čteš mi myšlenky - to je přesně to, co s HA moc holek nezaije, protože tak utlumí všechny hormonální výkyvy, že to snad tělo ani nezaznamená.. A druhá odstave.. Amen, pravdu díš =)

   Vymazat
 17. Tak to je hodně zajímavé, spolehlivost 99,6% je mnohem vyšší než třeba právě kondomy. Ale taky ve mně hlodá ten červíček, že to přece nedokáže zohlednit uplně každou odchylku cyklu, která se může snadno přihodit třeba stresem nebo nemocí. Ale naprosto souhlasím s potřebou víc se zajímat o účinky HA, protoze ty zdaleka nejsou jen pozitivní a její uzivani bohuzel neovlivňuje jen jeji uživatelky. HA jsem vysadila už před dvěma lety a jsem velice spokojená. Zhubla jsem 10 kilo, přestala jsem být naladova, obnovila se mi chuť na sex, která předtím byla na nule a hlavně nemám pocit, že do sebe cpu chemii, která jednou muze způsobit cokoli (ať už problémy s otěhotněním, krecove zily, trombózy, embolie...). Jinak nechala jsem si zavést nehormonalni nitrodelozni telisko Gynefix a naprosto mu duveruji a nemůžu si ho vynachválit:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mohla bych mít na tebe pár otázek ohledně Gynefix???

   Vymazat
  2. Můžu se zeptat.. ta nechuť k sexu se dostavila ihned s užíváním HA, nebo až časem, řekněme až po několika letech?

   Vymazat
  3. Martina: už jsem ti odpověděla na mail..:)

   Wonderfull Today: nechuť na sex se objevila postupně, plíživě, asi po čtyřech letech.. pak se to vystupňovalo tak, že už jsem neměla náladu nikdy.. a teď nikdy nemám dost, takže jsem si jistá, že za to mohla HA..:)

   Vymazat
 18. Jééé, kurňa, holka, tak tohle potřebuju =D sice nejedu na žádné HA ani jiné formě ochrany, ale proto by mě to zajímalo právě z té druhé strany využití =) Prosím Tě, kde a za kolik jsi to kupovala? Tak nic, už jsme to nešla přes ten odkaz.. sakra, to je ale drahé.. tak teď mám dilema: kosmetika, Pearly, kosmetika, Pearly, kosmetika, Pearly, achjo.. fakt zapeklité.. =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo tááák. Takže baby Mitsuuko, tak to se máme na co těšit:-)
   Ta samá firma vyrábí ještě přímo Baby Compy, což už je ale dost drahá hračička, ale je to mnohem detailnější, vypočtené snad z hodiny na hodinu:-)

   Vymazat
  2. Baby Mitsuuko v ne/dohlednu, zatím jen hypotetické =D ale bude to mazec, to je asi pravda, to už nebudu mít jen jednoho blogoasistenta =D

   No, ten Baby comp, co jsem jen letmo viděla je už fakt dětský hi-tech a já už bych se asi bála to mít doma v bytě, aby to třeba nebouchlo, nebo tak =D

   Vymazat
 19. HA jsem brala 9 let a skončila s ní před půl rokem. Fuj, má pleť se sice naplno vrátila do puberty, ale už se k pilulkám nevrátím.
  O metodě počítání plodných dnů jsem slyšela mockrát, ale TEDA NIKDY mi nikdo neřekl, že na to existuje mašinka, která to za mě spočítá! Myslela jsem si, že se to prostě musí počítat "růčo", což mi přišlo hrozně nespolehlivé, vzhledem k tomu, že ani menstruaci nemám zrovna pravidelnou. Asi jsi mi vytrhla trn z paty, takže díky, půjdu do tohodle :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že poreferuješ o životnosti, protože skoro 8 tisíc není zrovna legrace!

   Vymazat
  2. Luci, až na výměnu baterky výrobci slibují 5 let. Jestli ještě za 5 let bude tenhle blog fungovat, určitě dám vědět:-)

   Vymazat
 20. Luci, já už antikoncepci beru dlouho, ale taky v poslední době přemýšlím o vysazení. Tohle by mohla být dobrá varianta pro ochranu;) díky za tip

  OdpovědětVymazat
 21. Tohle jsem viděla před nějakou dobou, ale odradila mě tehdy cena... Tak se na to tedy podívám zas :-) (a jsem zvědavá, jak dlouho to účinné bude :-)

  OdpovědětVymazat
 22. Já třeba ovulaci jsem schopná rozpoznat sama moc dobře, prostě to hodně silně cítím a ověřuji si to i ovulačními testy, ale tohle vypadá jako super věcička. Antikoncepci jsem brala 10 let a vysadit ji bylo mé nejlepší rozhodnutí.

  OdpovědětVymazat
 23. Luc, tak o tomhle jsem neslysela a hodlam si taky neco procist :). Ale tak kdyz to schvalil Holandan, ktery urcite fakt precetl cely internet, tak verim tomu, ze to bude bezpecne. Ale teda souhlasim, ta cena me dostala. Jenze na druhou stranu se to vyplati, kdyz by si clovek prave spocital, kolik utrati za antikoncepci. U me se to vyplati uz po dvou letech. I kdyz antiky teda ted neberu, me o nich uz taky nikdo nepresvedci, ale az bude treba, asi do tohohle taky asi pujdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No právě, Luci. Pearly má (až na výměnu baterie) vydržet 5 let. Já dávala 2600 Kč ročně jen za HA, tedy 13 000 Kč za pět let. A to se vyplatí:-D

   Vymazat
 24. O téhle mašince slyším poprvé! Doufám, že pak - časem - poreferuješ, jaké s ní máš zkušenosti... Moc by mě zajímaly.
  Ela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Eli,

   určitě poreferuju. I když...jestli budu do konce roku s břichem, tak ani slova nebudou potřeba:-D

   Vymazat
 25. Zdravím Lucie,
  jsem ráda, když někdo upozorní na neduhy HA. Já jsem po rodinné tragédii - z části zaviněné HA - prášky vysadila. Tělo se mi od toho očistilo asi až po třech letech, což je mimochodem stejně dlouhá doba, po kterou jsem HA před tím brala. Přijde mi nenormální v patnácti téměř plošně nasazovat holčinám hormonální antikoncepci, "léčit" tím akné apod.
  Ať si HA bere kdo chce, ale si nechá dělat pravidelné testy krve, jater atd. Ještě bych podotkla genetické testy - z nich mi vyšlo, že prostě HA nesmím.

  OdpovědětVymazat
 26. Teď jsem vysadila HA ze zdravotních důvodů a musím říct, že mám naopak pleť sušší :D Ale tak do ví, je to jen druhý týden :)
  Pomůcka hodně zajímavá, líbí se mi, že jí využiješ, když dítě nechceš, i když ho chceš, takže je to prima investice do budoucnosti ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky mám po vysazení antikoncepce pleť spíše sušší :-D. Už 3 měsíce a nevypadá to, že by se to chtělo měnit.

   Vymazat
 27. Po 4 měsících užívání HA jsem skončila na JIPce s trombozou.Takže tudy cestA NEVEDE. Kondom chce používat málokterý muž. Plodné a neplodné dny jsem si měřila, než jsme počali Jeníka..a tomuhle bych bohužel nevěřila...Já jsem otěhotněla v době, kdy bych teoreticky neměla. V plodných dnech se mnou tehdy manžel nespal... A kolik to stojí???

  OdpovědětVymazat
 28. V září minulého roku jsem po téměř 8 letech přestala brát HA a to z jednoho prostého důvodu - moje tělo to prostě odmítalo. Každý měsíc jsem měla návaly, křeče do břicha, dlouhou, silnou a bolestivou menstruaci a hlavně deprese, že jsem ani nevěděla, co se sebou dělat. Tak jsem se rozhodla vysadit a mohu říct, že mi je o 100% lépe. Menstruaci mám 3 dny, je slabá, nemám depky a téměř žádné bolesti ;) A hlavně necpu do sebe další hormony! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Luci, jsi zářný případ. Nechci zelenat závistí, ale fakt se máš:-D

   Vymazat
 29. HA jsem brala od patnácti, vysadila asi dva měsíce před otěhotněním a už bych se k ní nikdy nevrátila... Ta změna je těžko popsatelná, přesto zásadní. Po mašince jsem už pokukovala, škoda, že je drahá. Jinak už by byla moje...

  OdpovědětVymazat
 30. Super článok. Určite ho ocení dosť báb.
  Do mňa už toľko doktorov chcelo natlačiť anti - kožný kvôli pleti, ginda - kvôli pravidelnosti a už si ani nepamätám kto, lebo vždy to ide jedným uchom dnu druhým von. Po prvé nie som na pravidelné užívanie niečoho, lebo som zábudlivá a lenivá. Po druhe príde mi to drahé a zbytočné, ak má niekto naozaj vážne zdravotné problémy a inak sa nedá ok, ale inak by to mňa HA nikto nedostal.
  Toto vyzerá ako zaujímavá alternatíva, ale ani toto ma nenalákalo.

  OdpovědětVymazat
 31. odomňa máš velký LIKE.toto ma napadlo,ked si písala ako si hladala pilulku Ha na koberci ale nechcela som rýpať.hormonalka je velky bordel,ono to na prvy pohlad moc nevidno a to je prave nebezpečné.kvitujem tvoje rozhodnutie,tvoje telo sa ti určite podakuje.

  OdpovědětVymazat
 32. Vypadá to skvěle a kdybych bez HA byla v klidu, hned bych do toho šla raději.. Problém je, že HA beru snad od 14let a to proto, že to bez ní prostě nejde - mám jinak měsíčky snad celý měsíc a tak polovinu dní nehorázné bolesti břicha. Prostě moje tělo si ten cyklus samo nedokáže načasovat tak jak by mělo, takže i když třeba jen na měsíc vysadím, nezvládám to.. Je to škoda a je plno věcí, které mě na HA štvou, ale asi je to pro mě stejně nejlepší řešení

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosím, teď to neber jako rejpání, fakt jen dotaz.. ale pokud bereš HA už od 14ti, jak víš, jaký máš ve skutečnosti cyklus? ten se totiž tvoří cca do 17-18, tedy rádoby dospělosti ženského organismu.. a bolesti jsem měla i při braní HA.. pokud pak zkusíš vynechat jednou prášky, je jasné, že za měsíc se tělo nesrovná, zvlášť když bylo na umelém cyklu už od 14ti, chce to chvilku počkat.. Ale záleží, jestli ji bereš opravdu jen kvůli pravidelnosti cyklu, nebo i z jiných důvodů, samozřejmě..

   Vymazat
  2. Mitsuuko, naprostý souhlas, pod to bych se podepsala. Myslím, že my ženy jsme nejen vlivem HA totálně přestaly vnímat svoje tělo. Nemluvě o vážném zásahu do přirozeného výběru. Je dokázáno, že ženy, které berou HA necítí mužské feromony, a naopak. To se pak diví, když po otěhotnění nebo vysazení se můžou s prominutím poblít ze zápachu propoceného trička svého partnera.

   Vymazat
  3. Asi tak, zvlášť s těmi vůněmi - jsme naprostý blázen do vůní, jakýchkoli - mám odst rozvinutou čichovou paměť a rozjela se mi až po vysazení HA,zajímavé, že? =) No, jsou to takové hokus pokusy, samozřejmě to bude mít spoustu přívrženců i odpůrců. Sama za sebe se nekloním k žádnému táboru, mně to prostě vyhovuje,neberu ji a jsem spokojená, každý má pro vše své vlastní důvody.. jen záleží, jakou pro ně má argumentaci a jestli je opravdu opodstatněná

   Vymazat
 33. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 34. Ty jsi mne nahlodala. Já si dodnes myslela, že mi HA vyhovuje. Bez ní jsem měla nic moc pleť, hrozný bolesti při ovulaci i menstruaci, náladovost. Budu o tom přemýšlet. Křečové žíly budou u mne spíše dědičné, ale proč to podporovat. Kamarádka ještě rok po vysazení bojuje s pletí a utrácí za kosmetiku, kosmetičky atd. Každý to má jinak...

  OdpovědětVymazat
 35. Já jsem se rozhodla vysadit.. doberu tři prášky a končím. Nicméně chránit se asi budu Pharmatexem, co jsem četla tak je spolehlivý. Tenhle článek je moc přínosný pro všechny kdo hledají alternativu antikoncepce. I ta cena mi přijde přiměřená tomu, že to je něco co žena používá každý den, stejně jako telefon, notebook aj. Budu o tom přemýšlet a něco si o tom přečtu, každopádně díky za článek. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pharmatex, to je zajímavé, ještě jsem o něm neslyšela, ale určitě se podívám, protože jsem taky vysadila antikoncepci a rozjela se mi alergie na latex, takže kondomy nepřipadají v úvahu :-(.

   Vymazat
 36. Super. Těším se na recenzi po delším užívání. Chtěla jsem ho před x-lety, ale tedy jsem byla hloupá a pohodlná (navíc to tady nikdo neznal) a pořídila jsem si tělísko. Dodnes toho lituju, za ty problémy (bolest, vyrážka) mi to nestálo. A to se děsím chvíle, kdy to půjde ven :/ Takže za rok, až se toho zbavím jdu do Pearly. Už se těším :) (byť ta výroba moc eko nebude).

  OdpovědětVymazat
 37. Tak je to zajímavý =o)
  ále já papkam 9 let HA a nemůžu si stěžovat... probírala jsem to i s doktorem různý věci, co jsem četla na netu jak je to špatný, on mi to vyvrátil a tak jí papkam spokojeně dál...
  No :-) samozřejmě proti gustu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni doktoři moc rádi vyvracejí negativní důsledky HA, protože z receptů na její předepisování mají peníze :). Nicméně, pokud nemáte žádné problémy, tak proč ne :).

   Vymazat
  2. tak já myslím, že to hlavně záleží na doktorovi. Moje doktorka vyžaduje vždy aktuálním informace o zdravotním stavu celé rodiny, dělá mi pravidelné testy a prášky mi předepíše vždy ty nejvhodnější a nejlevnější i když jsou na trhu stejné za třikrát vyšší cenu. Věřím jí na sto procent a zatím si nemůžu stěžovat. Antinu beru nejen z důvodu ochrany, ale hlavně kvůli tomu, abych mohla fungovat. Beru jí od 17ti a kousek a děkuju za ní. Předtím jsem pravidelně každý měsíc tři až čtyři dny prozvracela, proomdlívala a nepomohlo nic. Přírodní úlevy, léčitelé, chemie nic. Omezovalo mě to ve škole, v práci, v osobním životě. Jediný negativní účinek, který jsem pozorovala bylo zpomalené hubnutí a to se změnilo s výměnou prášků, které odvodňují. Všemi omílaná ztráta libida a náladovost se mě netýká, náladovka jsem byla i předtím a s tím druhým mám spíš opačný problém:D útlum bych uvítala:D

   Vymazat
 38. Ony existují i další příznaky plodnosti ženy. Zkuste si něco zjistit o symptotermální metodě. Zaznamenává se nejen bazální teplota, ale také cervikální hlen, tvrdost děložního čípku apod.

  OdpovědětVymazat
 39. U nás funguje jako nejdokonalejší antikoncepce pes. Jeden zvědavej studenej čumák, co se ve správnou chvíli otře o partnerovo tělo, a hned mám jistotu, že nejenže neotěhotním, ale dokonce si neužiju ani žádnej sex. To je ta nejspolehlivější antikoncepce na světě. Bohužel v jistém ohledu taky dost neuspokojující - žádnej sex, žádná zábava.

  OdpovědětVymazat
 40. Já už o tady tom měření bazální teploty slyšela, a i když věřím, že nějakou účinnost to má, nespoléhala bych na to. Na internetových diskuzích je spousta příspěvků od žen, které otěhotněly v "naprosto neplodných" dnech. A pokud by žena měla skutečně jen nějakých cca 5 dní v měsíci plodných, asi by neběhalo na světě tolik neplánovaných dětí :D Třeba se ještě čistíš od HA a nějaká ta ochrana tam je, i když samozřejmě nechci zpochybňovat něco, o čem nemám tolik načteno.
  Já o vysazení HA uvažuji už delší dobu, nemám s ní žádné problémy, ale nechci už si takhle prasit tělo. Partnerovi naštěstí nevadí kondom, takže zřejmě budeme kombinovat s Pharmatexem.

  OdpovědětVymazat
 41. Tak abych také přispěla svou troškou do mlýna...
  HA jsem brala od 15ti, takže nějakých 8 let... v rodině se mi objevil infarkt a protože nemám po svém boku žádného chlapa, tak jsem ji vysadila (je to cca půl roku). Cyklus mám rozházený naprosto nehorázným způsobem :D mám to jednou za 2 měsíce :D (užívám si to) a případný sex řeším kondomem.
  Líbí se mi, že to nijak nezatěžuje tělo a kdyby to nestálo tolik, tak už tu kouzelnou věcičku mám doma.. ale ta cena je přemrštěná, takže zatím zůstanu u čepiček a pokud se dám dohromady s nějakým chlapem a budu mít sex pravidelně (doufám, že často! :D), tak pak se uvidí... ale HA bych se chtěla vyhnout

  OdpovědětVymazat
 42. Super, sem ráda, že se o tomto způsobu antikoncepce píše stále časteji. Já sama HA brát nemohu z důvodu naprosto šíleného ekzému, migrén a zvýšených jaterních enzymů, které mi způsobovala. Já osobně používám již 3. rok přístroj LadyComp, funguje na stejném principu jako Pearly, čili si každé ráno změřím teplotu a pak přístroj vyhodnotí plodný/neplodný den. Ani nevíš, jak si mě potěšila, že o tom píšeš, protože si myslím, že je důležité tohle šířit, aby do sebe slečny od 15-ti let necpaly kila hormonů a pak třeba ve 30-ti nemohly otěhotnět, což se sice jeví jako extrémní případ, ale právě takových není vůbec málo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Terezko, souhlasím. Jak Ti funguje LadyComp? Je to vlastně stejný výrobce, co vyrábí Pearly. Jseš s ním spokojená? Díky:-)

   Vymazat
 43. Tak já HA neberu už 8 let a díky Bohu za to. Ovšem poslední dva roky jsem právě uvažovala na LadyComp, ale vždy mě odradila ta cena. Nicméně teď mám naprosto jasno. Díky moc za tento článek, asi rozbiju prasátko :-)

  OdpovědětVymazat
 44. HA u mňa nikdy nebola favoritom, dokonca môj priateľ o nej nikdy nechcel počuť. Tá frekvencia u nás nie je taká častá, takže to zvládame s kondómom. Ale tento typ antikoncepcie ma láka, určite si o nej niečo viac prečítam. Snáď si bude rozumieť aj s mojim nepravidelným cyklom :)

  OdpovědětVymazat
 45. Jsem právě ve stadiu, kdy 6,5 roku mám přítele a tu stejnou dobu beru HA - od mých 16 let. Dřív jsem byla ráda, že ji beru a nedokázala jsem si představit, že bych ji nebrala - strach z otěhotnění byl velký. Teď jsem se ale dostala do fáze, kdy bych už děti chtěla. Mám skvělého muže, s kterým rodinu plánujeme a přestože to z ryze praktických důvodů ještě chceme o chvíli posunout, vlastně by nám nevadilo, kdyby prcek přišel už teď - vhodný čas na dítě stejně není nikdy. A proto jsem začala přemýšlet o vysazení HA. Na druhou stranu, pokud bych děti opravdu nechtěla, nedokážu si představit, že bych na tuto metodu spoléhala.

  OdpovědětVymazat
 46. Tohle bych používala právě na to abych počala než abych nepočala. Nedokázala bych se asi na to spolehnout. Každopádně jsou různé metody než jen prášky a je na každém co si zvolí.

  OdpovědětVymazat
 47. Ješiš Luc, to asi nutně potřebuju!!! :) HA jsem vysadila loni také ze zdrav. důvodů. Trošku mě vyděsilo, jak málo informovaná jsem celou dobu byla a že všechny ty depky a dalších milion problémů způsobovaly tablety, který jsem vlastně polykala jen z pohodlnosti :( Teď je mi skvěle, musela jsem tedy přenést přes srdce, že jsem přišla o prsa (o číslo menší), naskákalo mi pár (dobře docela dost) pupínků a poslední čtyři měsíce bych na menstruační bolesti málem umřela, ale jinak PARÁDA! S přítelem jsme se rozhodli, že všemu necháme volný průběh, ale asi jako každá se ráda zkoumám, takže tahle věcička by mi mohla vyhnat brouka z hlavy! Díky Ti! :*

  OdpovědětVymazat
 48. Luc, velmi sa mi paci, ako si cely problem ponala v sirsich suvislostiach, zdielam identicky nazor ako ty k celej veci. Ocenujem odvahu a otvorenost, velikanskyy lajk

  OdpovědětVymazat
 49. No zajímavé, já bych tomu ani nevěřila. Jsem skeptická i ke kondomům. Zatím jsem na HA, nemám žádné problémy ani vedlejší účiny, testy jsem si dělat nechala. Umím si dost představit, že ji ale časem vysadím. Ale k tomu asi potřebuju vnitřně dozrát.
  Možná, kdyby k přístroji dali nějakou garanci, že při otěhotnění vrátí peníze nebo zaplatí roční zásobu plenek :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zásobu plenek:-D
   Umím si představit, že s takovou garancí by se naše populace docela slibně rozrůstala:-D

   Vymazat
 50. Tak ono je na HA nejzrádnější právě to, že co to dělá nebo nedělá, zjistí člověk až potom, co vysadí... Ona to teď není žádná módní vlna nebo trend to vysazování, ale jen logický důsledek, protože ta první generace, která používala už tu dnešní, běžně předepisovanou HA, teď přestává rodit, kojit a tak a najednou si člověk všimne, že se cítí fakt jinak a protože logicky začíná další ochranu před početím řešit, tak to do toho zahrne. A tyhle zkušenosti má, bohužel, skoro každá (výkyvy nálad, nechuť na sex, deprese...). Jenomže pokud člověk začal brát HA třeba v 16, tak tyhle projevy přijdou jakoby postupně, není to tak, že člověk spolkne první piluli, upadne do depky a z pohledu na chlapa se mu dělá šoufl. Takže si to s tím často nespojí. Když jsem já začala brát HA, tak se sice dělaly jaterní testy, ale o ničem jiném nikdo nemluvil. Moje první HA byla Diane 35, kterou mi napsala kožařka na akné. Diane přišla na trh s reklamou, že se jedná de facto o lék na problematickou pleť, který má jako příjemný bonus ochranu před početím. No neberte to. Teď je třeba ve Francii zakázaná, protože představuje příliš velké zdravotní riziko. Jakou mám záruku, že to, co mi někdo napíše teď, nezakážou za 5 let taky, protože prostě procento lidí, kteří budou mít problémy, bude prostě moc vysoký? On je problém v tom (stejně jako s vakcínami), že tyhle léky jdou na trh hrozně rychle a prostě nejsou dostatečně dlouhodobě vyzkoušený, nehledě na to, že to „zkoušení“ je na můj vkus dost neefektivní, já prostě nevěřím tomu, že testy na zvířatech jsou dostatečně prokazatelný a to nemluvím vůbec o té etické dimenzi. A to, že se HA řeší problémy s menstruačním cyklem, je prostě zvěrstvo a nic jiného. Pokud má někdo problém s cyklem, tak to není samo sebou, někde je prostě problém. Odstranit ten problém tím, že nahradím přirozený hormonální cyklus něčím uměle vytvořeným, takže se vlastně o cyklu ani nedá mluvit, je prostě stejný jako kdyby mě bolelo koleno a jako léčbu mi tu nohu uřízli a dali protézu. Jo, přestane to bolet. Jenže to, že člověka něco bolí, není žádný zlomyslný žert matky přírody, je to prostě signál o tom, že někde se něco neděje správně. A ve většině případů se to prostě nespraví samo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Reni, teď jsi i mnohým doktorům vzala vítr z plachet. Díky a ámen:-)

   Vymazat
 51. tak to je super vychytávka! :)

  OdpovědětVymazat
 52. HA jsem přestala užívat před dvěma lety a cítím se moc dobře. Tato věcička se mi líbí, ale je to docela pálka.

  OdpovědětVymazat
 53. Už delší dobu přemýšlím o vysazení HA, beru jí 7 let a do budoucna určitě přemýšlím o prckovi. Kolem sebe mám spoustu kamarádek, které po vysazení antikoncepce nemohou otěhotnět a já se tomu chci vyhnout.
  Nehledě na to, co se mnou HA dělá - jsem náladová víc než předtím a utlumuje ve mně chuť na sex, což je ve 24 letech dost blbý :( :D

  http://normal-life-of-a.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 54. Já už HA skoro rok nejedu a používáme kondomy. Když já bych se u tohodle bála, že bych něco sama zanedbala (ale to se musíš bát asi vždy)... škoda že je tohle bráno jako "alternativní metoda" protože kdyby se to bralo jako regulérní metoda, víc by se o tom mluvilo a bylo by víc lidí, kterých se optat na zkušenosti apod.

  OdpovědětVymazat
 55. Pěkný článek:-) Já jsem kdysi užívala HA sedm let bez potíží, pak jsem vysadila a měla jsem rok úplně rozhozený cyklus (takže už nikdy více). Pak těhotenství, kojení, těhotenství, kojení, a pak nehormonální nitroděložní tělísko - super věc. Tahle vychytávka, o které píšeš, vypadá moc zajímavě, ale používala bych ji asi jen v době, kdy by mi případné otěhotnění nevadilo. Prostě bych tomu úplně nevěříla. Takže u mě už na tuhle věcičku asi nedojde, už by těch dětí bylo až moc:-) Přeji ti pevné zdraví bez hormonů!

  OdpovědětVymazat
 56. Toto znie ako adept na Nobelovku. Nikdy som HA nebrala a s kamoskami sa mi o jej minusoch hadat nechcelo... takymto tipom ale velmi rada zaargumentujem.

  OdpovědětVymazat
 57. supr článek, vážně, já HA neřeším, protože bych ráda otěhotněla a připadá mi to i jako dobrá věc pro zjištění těch plodných dnů :) anti jsem vysadila už dávno a je mi líp, nehledě k tomu, že mám o sedm kilo méně

  OdpovědětVymazat
 58. Vypadá to doře, už jsem o tom někde četla a docela mě to zaujalo.

  OdpovědětVymazat
 59. Nic ve zlém, ale já jsem skeptik, já si na další recenzi počkám radši tak rok, dva. =D

  OdpovědětVymazat
 60. Rozesmala jsi me. Rano vstanu a vim jak jsem ten den ne/plodna :D Je super ze jsi sepsala tenhle clanek. Pred mesicem jsem stim taky skoncovala a resime co dal...mimojine me ale potkali takovy bolesti, ze bez brufenu by to bylo vazne nesnestelny a tak me hned napadalo, ze nejim jedny prasky, ale budu se stejne cpat jinyma? Bylinky v tehle pripadech prece jen nezaberou tak moc jak je treba. Snad se to nejak ustaly, i u tebe ;)

  OdpovědětVymazat
 61. HA je děsný svinstvo... udělalas dobře!

  OdpovědětVymazat
 62. Luci, chtěla jsem se jen zeptat, jestli to zvládne nepravidelný cyklus? Vím, že píšeš, že ano..ale já myslím opravdu nepravidelný. Třeba že 8 měsíců menses nemám, pak 2x jo a pak měsíc pauza a pak 1 a pak zase půl roku nic a tak dále nepravidelně....
  Děkuju!

  OdpovědětVymazat
 63. Honey, tak to nemám, přiznám se, tucha. Jedna věc je bazální teplota, druhá menstruace jako záchytný bod. Upřímně nevím, co je víc. S menšími nepravidelnostmi si to poradit dokáže (jelikož komu to šlape jako hodinky, že?), ale půl roku nic, to opravdu nevím. Ale časem určitě budu informovat:-)

  OdpovědětVymazat
 64. Já brala HA necelé 2 roky, pak jsem ji vysadila kvůli epilepsii a teď to neřeším...s partnerem nepoužíváme ani kondom...riskujeme, ale ví, co dělá :D což já taky doufám :D ale přemýšlím o spermicidních globulích...

  OdpovědětVymazat
 65. Já brala HA šest let. Skončilo to tak, že mi brněly ruce a nohy, měla jsem šílený migrény a nikdo netušil, co se mnou je. Pak mě napadlo vysadit hormonální antikoncepci a bylo po problému. Pleť se mi zlepšila, dokonce ani PMS na sobě nepozoruju. Jenže nejistota a moje nedůvěřivost ke kondomům mi nedaly spát. Takže mám od listopadu Gynefix, nehormonální tělísko, které tvoří čtyři měděné válečky navlečené na provázku. A nemůžu si to vynachválit :)

  OdpovědětVymazat
 66. Teda klobouk dolů před Vámi Lucie, protože já bych měla nahnáno. Studie nestudie, podle toho co mi říkali známí doktoři (plus jeden kterýho mám přímo doma - mamka) výpočet plodných a neplodných dnů + přerušovaná soulož je ta neriskantnější forma "antikoncepce" - jestli se tomu ještě tak dá říkat. Každý samozřejmě ať se chrání podle svého uvážení, ale teď už je na trhu tolik různých forem antikoncepce (té opravdu spolehlivé), že si vybere téměř každý (s hormony nebo bez). :)

  OdpovědětVymazat
 67. Na něčem podobném je založena i symptotermální metoda http://lpp.cz/?a=20&id=1 http://www.cenap.cz/ppr-porad.php

  OdpovědětVymazat
 68. ahoj, můžu se zeptat, jak hodnotíš po těch dvou letech? zrovna to taky zvažuju :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kristýnko, skoro už po třech letech a stále velice spokojená. Baterka zatím nedošla, k omylu také ne :-). Samozřejmě je skvělé znát i metodu tchoyf.com (Knížka Taking Charge of your fertility), ale tohle je pohodlné a spolehlivé řešení. Celkem dost opatrné :-)

   Vymazat
 69. ahoj, a ten senzor se strká kam...? kde se měří ta teplota?

  OdpovědětVymazat
 70. Luci, můžu se zeptat, na kolik dní teď vychází plodné dny, když už přístroj používáte v řádu několika let? A za jak dlouho po začátku užívání se jejich počet tak nějak ustálil?
  Děkuji :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těch plodných dní je reálně tak 6 v měsíci, nicméně Pearly je dost opatrný, a tak označuje až 9 plodných dní. :-)

   Vymazat