Týpci z vlakuNejvíc se toho o životě člověk stejně nejvíc dozví ve vlaku. Kde jinde.
Po čtyři roky mého studentského života jsem jezdila každou neděli na intr a každý pátek domů.
Strakonice - Plzeň, 72 km, 53 Kč se studentskou slevou.
Každou neděli a pátek jsem tak dostávala lekce z hodiny života.

České dráhy mi totiž poskytovaly celou řadu lidí v kupé, kteří nějakým způsobem můj život ovlivňují až do dnešních dní. Složení bylo totiž více méně pořád stejné:

 • Pravý chlap. Nejdřív přišel odér pravého chlapa, pak pivní bříško, pak taška s pivama a následně zarostlý chlápek, co jak usedl, tak vybalil rohlíky, salám a lahváče otevřel o odpadkový koš v kupé. Nebo zubama.
 • Nerudný důchodce/důchodkyně. Vtrhnul do kupé s tím, že přeci nebude zdravit někoho o desítky let mladšího a s tím, že se nezeptá, zda je volno. Jen začne prskat něco o velkých brašnách, jelikož nemá kam dát své tři velké polské tašky.
 • Alternativní jedinec. Nebo alternativní dítě. Obojí pohroma, která produkuje množství hluku na celý vagon. 
 • Slušný pán. Tváří se mile, ale jakmile se vlak v Plzni rozjede, tak vás poprosí, že si odskočí a jestli mu nepohlídáte kufr, načež se vrátí až v Horažďovicích, tedy po víc jak půl hodince.
 • Chtivý student. Sedne si naproti, nápadně mrká a nápadně moc se snaží začít rozhovor. Když to nepomáhá, propaluje vás očima z odrazu okna ve vlaku.
 • Tetička. Čí prej jsem, kam a odkud cestuju a co dělaj naši. "A Novákouc odtamtud neznáš? Určitě je znáš. Ona je neteř snachy mojí sestřenice a maj pole hned pod hřbitovem. A říkej mi teto."
 • Ujišťovatelka. Usedne a okamžitě volá. "Tak prosím tě, už sedím ve vlaku. Jo, dobrý, stíhala jsem, ale potřebovala jsem hrozně čůrat, tak jsem si došla tady na záchodky na nádraží a dobíhala jsem na poslední chvíli, to jsem se zapotila. To mi zase vyraší vyrážka!"
 • Odposlouchávač. Nejhorší typ lidí. Odposlouchávač sedí tiše a netknutě. Hltá ovšem každé slovo, co se v kupé pronese. Poznáte to tak, že hltá rozhovor Ujišťovatelky a hlasitě se směje hlavně u pasáže s vyrážkou.


Jezdila jsem pravidelně celé čtyři roky, ale tyhle týpky prokoukla už po prvním měsíci.
Ale dalo mi to hodně. Dokonce tolik, že už vlakem vlastně vůbec nemusím jezdit. Nikdy.
Co vy a spolucestující?
Luc.

28 komentářů:

 1. Autobusy nejsou tak zajímavý, ale nikdy jsem neměla odvahu risknout sama vlak, protože kdo ví, jakým směrem se nakonec rozjede... Štvou mě důchodci, co o něco požádají, chovají se chvilku slušně a pak začnou drbat všechno, co se jim na lidech ve vlaku nezdá. Na toho odposlouchávače bych nebyla tak kritická... ono je těžký na tak malým prostoru něco přeslechnout... :D

  OdpovědětVymazat
 2. Takové ve vlaku nepotkávám od té doby, co jezdím do Olomouce Leo expressem. Když jsem kdysi dávno jezdila ČD, tak přesně ty typy lidí jsem potkávala. Perfektně jsi je popsala.
  Hezkou sobotu! Jdu na vlak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen poznámka k Leo expressu. Nikdo tam nechodí nahoře bez, jak se mne kdosi ptal.

   Vymazat
 3. Tenhle blog jsem neměla objevit! Od doby, co ho čtu pravidelně posiluji břišní svalstvo pod nápory smíchu :D! Ale krásně jsem si vzpomněla na své cesty s ČD na střední škole :D!

  OdpovědětVymazat
 4. Tak přesně tyhle lidi jsem potkávala dlouhých 5 let, přesně jsi to vystihla. Mimochodem, ty jsi ze Strakonic?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo jo přesně tak. Ten svět je vážně malej :D

   Vymazat
  2. No né, ty jsi ze Strak? Jednou jsem jela autobusem do Prahy a zřejmě jsem tě tam viděla, ale neodvážila jsem se tě oslovit, protože jsem si říkala, co bys v takovej díře dělala :D

   Vymazat
  3. Jaká díra? To je pupek světa přeci:-D

   Vymazat
  4. Ty jsi fakt ze Strakonic? :D No tak to je gól.. :D kolik se nás tu sejde?

   Vymazat
  5. Já bydlím tak 20 km od Strakonic.:-D

   Vymazat
 5. Tys chodila na školu do Plzně? To jsem netušila :-) a na cestovní ruch na hotelovku nebo nerudovku? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Darinko, na hotelovku na Borech. To byly časy. Ty snad taky...:-)?

   Vymazat
 6. mňa najviac bavila cesta Žilina-Praha.boli to zaujímavé zmesy ludí.a budem ti oponovať.najhorší sú trampy,čo sa vracajú zo záťahu a chcú si vyzuť nohy a vyložiť na sedadlo oproti.

  OdpovědětVymazat
 7. Dôchodcovia bez miestenky, ktorí si sadnú na miesto s miestenkou a keď príde dotyčný majiteľ a vyhodí ich, namiesto toho aby vstali a uvoľnili miesto, rozhliadajú sa zúfalým pohľadom po kupé a čakajú kto im uvoľní miesto. Jedna pani raz takto vyhnala chalana s miestenkou, ostatní sme mali oceľové nervy. Neskôr, keď išla vystupovať a boli sme v kupé len tri, začala sa znova bezradne rozhliadať a že kto jej pomôže s taškami, ako ich dá dolu a pod. Mama len povedala, že asi sprievodca, čím jej zatvorila ústa a bol pokoj :D

  OdpovědětVymazat
 8. Z Budějovic do Olomouce a zpět je takovejch lidí... :) ještě holky, co si povídají o tom, kdy se která ožrala, jaký jsou teď na vejšce párty, kdo je gay a kdo má dítě. A ještě úchylové co čumí a svlíkají holky okolo pohledem.

  OdpovědětVymazat
 9. Přidala bych ještě typ, který zcela pravidelně doprovází mé cesty - Smraďoch. Když už si myslíš, že ho nepotkáš, najednou se otevřou dveře a přestože sedíš na druhé straně vagónu, už ho cítíš. Směsici potu, cigaret, ponožek a hospodského odéru doplňuje půl roku nepraný model, přibližně stejně dlouho nemyté vlasy a strniště ve stylu nedbale neelegance. Fuj!

  OdpovědětVymazat
 10. Lépe bych to nenapsala! Jezdím každý pátek do Prahy za přítelem, v neděli zpátky. Přes dvě a půl hodiny cesty...:D Už jsem alergická skoro na všechny, ale minule když přišel jeden takový "pravý chlap" rozdělal plechovku s pivem a za chvíli chrápal na celý vagón, to bylo něco! A vůbec mu nevadilo že tam sedí další lidi a že je to opravdu slyšet. A to se mi stává často no. Děti které skáčou a piští celou cestu to je taky zábava.Obvykle si plánuji že se tam zatím něco naučím, ale stalo se tak asi jen dvakrát. :D

  OdpovědětVymazat
 11. já někdy vůbec nemám nervy na to, abych poslouchala jaký kraviny kdo řeší, tak si raději vezmu sluchátka a je to :) ovšem když je třeba zapomenu doma a nebo mám vybitou baterii, to je peklo :D
  nesnáším ale lidi, kteří když si přisednou tak mi čumí pomalu až do kabelky, a když třeba píšu smsku tak mám někdy sto chutí je požádat - jestli to nechtěji náhodou napsat za mě :D

  OdpovědětVymazat
 12. Bydlím u Jizerských hor, který jsou dle mýho odhadu hrozně oblíbený mezi důchodcema-turistama, páč je ve vlaku potkávám minimálně třikrát týdně. Kromě toho, že osobně znají asi tak půlku obyvatel Český republiky a mají tendence zjišťovat, jestli neznám Helenku, je to překvapivě milá skupina lidí. Věčně se usmívají a když jedu ze školy hodně unavená, nabídnou mi čas od času kus bábovky nebo řízek.

  Ale taky mám často kliku na rozjívený haranty a rezignovaný rodiče, který se ale měněj v hysterický hovada, když si někdo dovolí jim spratka kopajícího mu do tašky, okřiknout. Rodinnej vagon by byl milý řešení.

  OdpovědětVymazat
 13. Haaa, jednou za týden je to ještě fájn, ale co takhle jezdit 4 roky jako já každý všední den, hodinu tam a hodinu zpátky s přesedáním. To jsem teprve potkala divných lidí! :D

  OdpovědětVymazat
 14. Co teprve cesta z Prahy na Moravu,4 a půl hodiny a někdy i 7 hodin,vlak plný slováků,ukrajinců co jezdívají domů na návštěvu,vážně luxus! To jsou 4D,nyní jezdím Regio Jetem a nebo Leo Expresem a mám klid,jen u Leo expresu mi vadí vagony spojený s dětským částmi,kdy já mívám opravdu štěstí na uřvaný a věčně posratý prťata :D

  OdpovědětVymazat
 15. HAHA musím říct, že to mám stejně! Bohužel se mnou jezdí do školy podobný lídé :D

  OdpovědětVymazat
 16. Já jsem ten odposlouchávač ;-)

  OdpovědětVymazat
 17. Jak to tady čtu, je zvláštní, že vlakem nejezdí obyčejní lidé.
  Takoví, co pomohou se zakleslými dveřmi vagonu či pomůžou sundat nebo zvednout těžkou tašku z nebo na polici. :-(

  OdpovědětVymazat
 18. Neberte to zas tak vážně, pane Vojto :-) Obyčejní lidé většinou neprodukují vtipné a veselé příhody, o kterých by se s lehkostí psalo na blogu :-)

  OdpovědětVymazat
 19. NESNÁŠÍM veškerou mhd! A miluju kolony =o)
  V kolonách si pustím SVOJE rádio, sedím ve SVÉM čistém autě, které voní a je mi tam dobře.
  MHD = blbý kecy voňavých spolucestujících, já to faaakt nesnáším!

  OdpovědětVymazat
 20. Jééé Plzeň!! já jezdila Planá-Stříbro, Plzeň-Stříbro...a pak Plzeň-Ostrava a občas Plzeň - Budějce..:D takže moc dobře znam..a já jsem ten odposlouchávač..:D :D :D zíram nenápadně na lidi, když se baví tak nejde neposlouchat a culit se..nebo dyž sedim za někym kdo čučí na seriál, čučim nenápadně taky..:D a pak mi došlo, že ten díl už jsem viděla a pustim si něco svýho :D to byly časy..

  OdpovědětVymazat