9 vlastností, které si osvojíte na intru


Naši dlouho nevěděli, co se mnou.
A tak mě v patnácti dali na intr. Abych jako poznala, co skutečný život obnáší.
Naučila jsem se to dokonale.

Co se naučíte v prváku:


1.) Vyjednávat

"Ty mi dáš brambory, já ti dám maso."
"Když mi půjčíš zejtra tohle tričko, tak za tebe napíšu sloh na ájinu!"
"Vychně to neřeknu, ale seženeš mi číslo na Tomáše!"

Je to jedna z prvních vlastností, jak se člověk naučí vyjednávat a hlavně prosazovat se. A prezentovat to, co nabízí, v mnohem lepším světle. Jinými slovy, naučí se vydírat.

2.) Poznat nepřítele 

Už ten první měsíc na intru člověk pozná bezpečně, že lidi jsou různí. Různě divní.
A že v každém kolektivu je minimálně jedna kráva, se kterou se budete muset naučit vycházet. Nebo jí aspoň ignorovat. Nebo jí aspoň nenechat, aby vás trávila. Případně jí trávit taky.

"Hele, co nejvíc platí na tu můru odvedle? Zase mi sežrala všechny jogurty!"

3.) Myslet ekonomicky

Dostanete dvě kila na týden a z toho něco přes stovku zaplatíte za cestu tam a zpátky. To, co jste si vyfasovali od maminky, vám někdo z lednice sežral, v jídelně máte brambory i na snídani, a přesto nesmíte umřít hlady.

Třetina lidí se zadluží, třetina najede na čínské polívky a zbylá třetina přestane jezdit domů.


Ve druháku:


4.) Naučíte se uklízet

Každý čtvrtek se bodujou pokoje a musí se tak uklízet. Zatímco v prváku trapně dodržujete pravidla, ve druháku se naučíte, že válendy jsou tu od toho, aby se do nich dalo narvat opravdu co nejvíc. A řekněmě si upřímně, člověk není úplně hrdej na to, co tam dokáže před vychnou schovat...

5.) Co je tvoje, to je moje

Jeden pokoj, tři spolubydlící. Buď si brzo přestanete dělat nárok na své vlastní oblečení, anebo už vlastně ani nebudete vědět, jestli je to tričko vaše nebo ne. Jednoduše vidíte tričko, špinavý není, zmuchlaný taky ne, nesmrdí, super, můžete na rande.

6.) Zdárně přesvědčujete

Potřebujete nutně propustku. Nutně. Je to otázka života a smrti. A vychna vás pustit nechce, že už jste si jednu tenhle tejden vybrali.

To je přesně ten moment, kdy na to musíte chytře. Musíte té nebohé paní vychovatelce vnutit to, že vás vlastně dobrovolně a ráda pustí a že vám ještě pomáhá. Samozřejmě jí musíte přesvědčit, že se vám nic nestane, že ten kluk fakt stojí za to, že vaši o tom ví (neví), že budete rychlí a: "já to na vás neřeknu, že jste mě pustila už podruhý."


Ve třeťáku:


7.) Táhnete za jeden provaz

"Kde je Terka? Říkala, že do večeře je zpátky," ptá se vychna.
"Terka?"
Ježiš, kde by asi byla. V hospodě. Chlastá s klukama. A v mejch hadrech.
"Jo Terka, no ona šla do tý knihovny a tam se dneska prej pořádá nějaká přednáška od Americkýho Institutu, jakože rodilí Amíci tam vypráví o svý zemi, a tak psala, že se zdrží," vysvětluju.

Musíte táhnout za jeden provaz. Přátelé si musejí pomáhat, že?
A pak - aspoň budete moc brzo použít bod č.1.

8.) Naučíte se chodit rovně

U nás na intru byly šedivé dlaždičky. Jen podél pokojů se táhly červené lajny. A ty byly zásadní po každém propitém večeru. Když mozek pod tíhou alkoholu vypíná, jedno přesto registruje - snažit se chodit jen po červených pruzích, aby vychna nepoznala, že sotva držíte balanc.

Má to jen dva háčky - vychna není blbá, prozradí vás tón hlasu, neobvyklá rozvernost a červené oči. A pak je problém ten, že ty lajny vidíte hned několikrát!

Ve čtvrťáku:


9.) Jste pánem

Ve čtvrťáku už je vám všechno jedno. Zákony džungle už jste zvládli a jelikož jste na intru nejstarší, máte plno mladších obětí, na které můžete cokoli hodit.

Ucpaná sprcha? Prvačky!
Někdo nevypnul televizi? No čtvrťačky to nebyly!
Zmizelo někomu něco? Zase prvačky, páč minulá léta se tu nekradlo.


Konec frajeřiny. Občas to vypadalo i takhle.

Jak říkám. Intr měl jasná pravidla. Všechna byla během těch čtyř let pokořena. Některá i víckrát.
Naši ze mě museli mít fakt radost, zvládla jsem to na výbornou!
Byla to ta nejlepší léta mého života...
Kde jste se vy naučili ta nejdůležitější pravidla a proč jste tací, jací jste:-)?
Luc.

15 komentářů:

 1. Naprostej souhlas! :D
  Co se týče pravidla číslo čtyři, tak pokoje nám bodujou každej den.. A ty úložný prostory ve válendě se fakt hodí. A taky celkem velký skříně.. Tam toho člověk narve..:D A když se ve čtvrtek uklízí.. Vychnu volám vždycky hned po vytření podlahy, když je ještě mokrá.. Stoupne si mezi dveře a říká "Vy máte ještě mokrou podlahu, tak abych vám tady nenašlapala.. Já jen kouknu" Rozhlídne se po pokoji se slovy "Vy máte vždycky pěkně uklizeno".. Skříně sotva drží zavřený a vychna odchází.. :D
  Bod číslo osm..:D Měnili nám dlaždičky! Průser! Ty červený lajny už tam nejsou.. :D
  Ale jedno je jasný.. Vždycky za všechno můžou prvačky.. Páč dřív se to tu nedělo :D Příští rok už budu taky tím pánem! Zákony džungle! :D

  OdpovědětVymazat
 2. Já na intru nebyla, ale taky mě asi nejvíc poznamenala střední. :D

  OdpovědětVymazat
 3. Já na intru byla a byla to velká pohodička, nikdo neprudil, vychovatelky v pohodě, vycházky kdykoli. Nikdo nám nic nebodoval, uklízely uklízečky, samozřejmě svůj bordel si uklidil každý sám :D Nikdo nikomu nic nebral. Byly nás tam čtyři patra holek a v poho. Je pravda, ale že se o některých vědělo, že jsou krávy,no tak s nima se člověk prostě nebavil ;)

  OdpovědětVymazat
 4. Nabudúci rok idem na intrák, tak dík za tipy. :D To upratovanie mi pripomína školu v prírode v treťom ročníku, každý deň sme všetko nahádzali do válendy a nakoniec sme vyhrali prvé miesto v poriadku. Nikto iný, len my sme mali takéto postele, všetci mali tie obyčajné drevené bez úložného priestoru. :D

  OdpovědětVymazat
 5. Taky na intru, bylo to super...a pak na koleji v Plzni :-D

  OdpovědětVymazat
 6. Luci, opět super článek! :)
  Na intru jsem nebyla, ale hodně mi dala střední a pak taky erasmus, tam je to navíc stížené o to, že česky nikdo nerozumí, když se něco řeší. Takže když jsem něco řešila s Hausmeisterem, který mluvil jen bavorsky, tak bylo občas zapotřebí použít ruce a nohy. :-D

  OdpovědětVymazat
 7. Výborný článek, na intru jsem sice nebyla a ani si to moc neumím představit, ale i tak jsem si to mezi chlapama užila.

  Já jsem se naučila, že i chlapi umí být pořádné drbny, nejednou se řešilo, že "Tomovo" tričko vypadá jako vrch od pyžama nebo že má "Pepa" beďara na nose a zamaskoval to make upem a to jsem myslela, že budu mít na průmyslovce klid :D. A pak jsem se naučila, že vlastně před tabulí o nic nejde, protože polovina spolužáků vůbec neregistruje, že nějaký referát probíhá a ta druhá polovina po hodině neví, že jste ten referát odkoktali vy, i když jste jediná ženská ve třídě, a stejně mi to nepomohlo a před tabulí jsem se klepala jak ratlík dál :D.

  OdpovědětVymazat
 8. Perfektní článek Luci :) Já na intru nebyla, ale všechno co jsem se naučila mám asi ze střední, z první práce a spoustu věcí se člověk učí i teď :D

  Giveaway Realash ♥

  OdpovědětVymazat
 9. Internát bol naj! kľudne by som sa do tých čias vrátila

  OdpovědětVymazat
 10. Souhlasím! Moje nejlepší léta jsem taky zažila na intru. Jen ty lajny na zemi jsme neměli a to se pak blbě vysvětlovalo, proč chodíme ode zdi ke zdi. :-) Super článek!

  OdpovědětVymazat
 11. Nikdy jsem nebyla na intru ani na koleji, ale mezi mé nejlepší životní etapy patří právě návštěvy kolejních párty starších známých, což jsem já byla ještě na gymplu. Super, škoda že to je pryč a že jsem si toho dostatečně nevážila :-))

  OdpovědětVymazat
 12. Mě by asi teda nejvíc dokázalo nasrat to, že někdo si dovolí sežrat cizí jídlo. Stačí, že brácha doma vždycky všechno zbaští, ještě aby mi to dělal někdo úplně cizí. Já jsem na to za ty roky háklivá i kdyby to měl být blbý jogurt.

  OdpovědětVymazat
 13. všechno sedí :D někdy mi ale ten intr chybí, já byla celkem spokojená, pokoj po dvou..úklid se dal vždycky nějak zvládnout, čerstvý rohlíky k snídani :) ..jenom službu na popelnice - plasty jsem nesnášela ...

  OdpovědětVymazat
 14. Chození v lajně kachliček používám i dneska :-)

  OdpovědětVymazat