Přeskočit na hlavní obsah

Šlechtické jméno van Koten. Nebo snad ne?

Foto: Fabulously Broke

Jmenuju se Koten. Van Koten. Je to to jediné a skutečné příjmení, které mi zdobí občanku.

"Lucie van Koten, blogerka, těší mě," představuju se na jedné akci paní organizátorce.
"Jé, vy si založíte ten svůj blog a hned si dáváte umělecký jméno, jo? A proč zrovna van Koten? Aby to znělo šlechticky? Němci mají takové to "fon" a mám pocit, že to vždycky ukazuje na nějaký urozený původ, ale opravte mě, jestli se mýlím," dodává líbezně.

Začínám omluvně říkat, že německá jména neznám, že tohle je holandský a že asi nic neznamená, ale že nevím. Paní ale říká, že dělá v reklamě a jestli mi prý může dát radu. Že jestli chci být úspěšná v ČR, ať zůstanu u svého skutečného jména. Že tady ti blogeři ještě nejsou v pozici umělců a dávat si umělecká jména zní trochu směšně, čímž se mě nechce dotknout, samozřejmě, jen mi dává radu jako starší a zkušenější.

Super. Pozvou mě na akci, nic si o mně nezjistí a ještě se mě nechtějí dotknout.
A to je přesně ten moment, kdy...

...kdy mě tíha její ironie donutí ji všechno odkývat. Ano, máte pravdu. Říkám, že...
...že to je moje skutečné jméno, protože jsem si vzala Holanďana...
...že je hezké si myslet, že má modrou krev, ale že...
...že dneska už se to tam tak nedodržuje...
...že to možná bývávalo, ale víte jak...
...dneska už to šlechta není...
...a vůbec, těch pár pozemků, co JSME zdědili, to nestojí za řeč...
...jinak už jeho rodině toho ani moc nepatří...

Foto: ABC News

No co, chtěla to slyšet, tak jsem se trochu zasnila. A jsem v tom dobrá. Láduju do ní informace, který jsem si nejen dokázala vymyslet, ale i informace, které jsem o šlechtě kdy slyšela a četla. Třeba jako v bulváru o Kate Middleton. A jde mi to. Její ironie začíná slábnout, zatímco má ironie sílí.

Ještě bych mohla přidat něco o tom, že to není tak jednoduché, jak se to zdá a že jsme pod neuvěřitelným tlakem mít děti. Jako dědice toho velkýho holandskýho imperia, že jo. Ale to už si netroufám. To už by by to bylo moc okatý.

Foto: US Magazine

Já vím, že si mě paní projede Googlem a zjistí pravdu. Tedy že žádné hrabství, žádné bohatství a žádné pozemky. Ale v danou chvíli mi to nevadí. A až si mě vyhledá, možná nebudu ta jediná, které to bude trapné.

Nějací milí lidé u vás v okolí?
Luc.

Komentáře

 1. Těchto "chytrých" paní bude všude hodně a ty jsi úžasná. Parádní reakce. No a já se opět skvěle pobavila.

  PS: ještě že ti do občanky nenapsali Vankotenová :-)

  OdpovědětSmazat
 2. Taktnost některých dam jednajících s veřejností je okouzlující :D :D

  OdpovědětSmazat
 3. Jak já bych chtěla bejt u toho, to muselo bejt báječný! Ať žijou lidi s patentem na rozum...

  OdpovědětSmazat
 4. ty jsi užasná :)) tohle mě fakt baví :D :))

  OdpovědětSmazat
 5. škoda, že jsem nebyla u toho, asi bych se neudržela, a musela se smát :D tyhle "chytrolínky" miluji :D

  OdpovědětSmazat
 6. tak to nemá chybu :D já to slyšet, tak se směju a nikdo mě nezastaví :D

  OdpovědětSmazat
 7. "..a proto žijeme tady. Po pár týdnech jste prostě unavená z toho, že nemůžete za roh do Albert Heijn v teplácích bez toho, aby to druhý den nebylo na druhé straně De Telegraaf..." :-)))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anebo: "Člověk už ani služebnictvu nemůže věřit. Jinak si nedovedu vysvětlit, kdo by médiím vykecal i to, že jsme si pořídili malý ostrůvek v Tichomoří."

   Smazat
  2. .."kdo by médiím vykecal i takovou drobnost jako ten maličký ostrůvek v Tichomoří" :-D

   Smazat
 8. Jo, lidi mému jménu taky nevěří... A pritom jsem si ho nevybrala :-)

  OdpovědětSmazat
 9. :D Úžasná historka, nandalas jí to, o tom žádná, úplně mě to rozesmálo :D Každopádně zmíněná paní by si měla raději zjistit o pozvaných hostech aspoň něco málo, příště by ji totiž někdo mohl díky jejím řečem poslat do nehezkých míst :)

  New in: September 2014

  OdpovědětSmazat
 10. A proč se vlastně nejmenuješ Van Kotenová? ;-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Že jo:-)? Ale jelikož jde o holandské jméno, smí se nepřechylovat. Ale van Kotenová je děsně sladký.

   Smazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 12. Tak paní mě vážně pobavila :-D

  OdpovědětSmazat
 13. Super historka, Luci! Paní je asi "hodně taktní". Ale pěkně jsi jí to nandala a ikdyž bude googlit, tak se trapně může cítit jen ona. ;)
  Ale nejsi v tom sama, mně komolí nové příjmení, jak můžou. Buď tam místo čárky dají přehlásku, takže je ze mě myslivec nebo vynechají jedno písmenko a je ze mě jeden český hokejista. :-D Ono si nevybereš....

  OdpovědětSmazat
 14. No Luci, ja bych nevěděla, jestli to myslí vážně, když mě na tu akci pozvali. Přece kdo si přečte byť jediný tvůj článek, tak vi, jak to s tím tvým van Koten je :-D

  Jsi skvělá, že jsi takhle bleskove zareagovala a paní by se mela stydět! Ne za to, že NEVĚDĚLA, ale že ti vůbec vykládá takové blbiny, at by to bylo jakkoliv.

  OdpovědětSmazat
 15. Haha, přesně takový ten typ člověka, co vychrlí svý myšlenky, aniž by je zaznamenal, co? :D Dobře si to provedla! :)

  www.infinitetreasure.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat
 16. Luci, to jsme se zase zasmála. Mně psala jedna slečna do mailu "dobrou radu", že jméno, co mám v názvu blogu je divné a že by se mělo psát jinak.A jeslti si nechci vymyslet jiné. - co dodat, když se tak ve skutečnosti opravdu jmenuju =D

  OdpovědětSmazat
 17. TO znám, když někomu něco vykládáte a čekáte, kdy mu dojde, že si děláte srandu a pořád nic, tak trochu přibarvíte, furt nic...... Vypadám asi dost přesvědčivě. Baví mě to, jen nesklouznout a udržet to v mezích normy :-D :-D

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tleskám: 4 nejlepší novinky přírodní kosmetiky roku 2019!

Rok 2019 byl mimořádně silný na poznání. Minimálně na poznání skvělých kosmetických bio značek.
Přesto jsem si řekla, že vyberu pouze 4 značky, které jsou na trhu nově a tento rok mě naprosto uchvátily. 

Už je určitě znáte. Mluví se o nich, píše se o nich a já je zmiňuji pravidelně: u 3 ze 4 jsem měla možnost poznat přímo výrobce a jejich filosofii, jako velké plus u všech čtyř značek vnímám i to, že k nám nepřiletěly přes půl planety, nýbrž maximálně od sousedních států a vždy jde o malé, poctivé výrobce, někdy i rodinnou firmu.

1.) dieNikolai

Země původu:Rakousko
Proč je miluju: 100% regionální a biodynamický produkt z Wachau
Pravdou je, že už jsem o dieNikolai psala loni touto dobou, jelikož jsou v Česku od podzimu 2018. Tento rok jsem však mohla poznat přímo výrobce a dvakrát zavítat tam, kde se to celé míchá - do biodynamických vinic ve Wachau, kde zrovna probíhala mimo jiné sklizeň šafránu. Zásady dieNikolai stojí na biodynamice, tedy pěstování bez chemických postřiků a s minimáln…

30 věcí, které jsem se naučila za 30 let

Jop. Je mi třicet. 
To je takový ten věk, kdy už by člověk měl mít aspoň rozum, když na moudrost si ještě musí počkat. Ale za 30 let jsem se naučila aspoň základních 30 věcí:


Že silonky mají být neviditelné.Že urputnost, lež a nenávist nikdy nevyhraje.Že mi rychlá chůze dělá sakra dobře, ale nesmí se tomu říkat sport. Že nechci žít/pracovat/přátelit se s těmi, které si před sebou musím neustále omlouvat. Že nedokážu žít bez kysaných mléčných výrobků, ať si kdokoli říká cokoli.Že co způsobím druhému, způsobí mi třetí. Že jsme všichni stejní, jen to máme každý nastavený jinak. Že je super udělat jednou za čas kompletní čistku - v lidech, v šatníku, v práci - a že je úleva chvilku nic nemít. Že prostě nejsem ranní ptáče a nemám s tím problém.Že je potřeba si to dělat hezký. Všude. Že hodní lidé se neopoustějí! Že ve všem můžeme klouzat po povrchu, nebo jít do hloubky. Ve všem. Že pavouci nejsou zlí, nejsou zlí, nejsou zlí!Že jsem pořád stejná, i když říkám, že ne. Že nemám chodit spát s …

Co bych letos doporučila Ježíškovi?

Na Vánoce vyvstávají dva problémy: člověk neví, co koupit těm druhým a zároveň neví, co si od nich má přát. Všechno máme, nebo si koupíme a spoustu věcí nechceme, aby za nás vybíral někdo jiný. (To podtrhávám, mami!)

Takže jestli máte podobné problémy, tak si pojďme přát něco z těch materiálních potěšení, které ovšem dávají smysl - jsou čistě přírodní nebo udržitelné a radost budou dělat někdy i po dlouhých desítkách let.
Niche parfém: Linda Landenberg: Lavender & wool  Jestli něčeho není dost, tak je to vůní. Parfémů. Ideálně niche parfémů, které používají kvalitní suroviny, z velké části přírodní, a které jsou tak neotřelé, že vás okolí identifikuje na míle daleko. Lavender & wool obsahuje francouzskou levanduli, lavandin, čokoládu, pačuli, mléčné tóny, kardamon, ale i pepř, šalvěj muškátovou, kmín či cedrové dřevo. Finální vůně je příjemně pudrová, lehce mýdlová, připomínající vůni vlněných svetrů a pytlíčků levandule v nich schovaných.  Přírodní svíčka: L’ODAÏTÈS Přírodní …