Přeskočit na hlavní obsah

Jak se řekne česky jelen


Všeobecně se dají cizinci v ČR rozdělit na 3 skupiny:

1.) Racionální týpci - ať jsou odkudkoliv, sázejí na mezinárodní angličtinu, jelikož dobře vědí, že se domluví. Když jde do tuhého, umějí ještě větu: "Jedno pivo, prosím."

2.) Ignoranti - anglicky neumějí ani čůrat, jelikož mají pocit, že celý svět přeci mluví tím jejich jazykem. Pochopitelně. Je to přeci něco jako nadnárod a ignoranti jsme my.

3.) Masochisté - týpci, co si pletou krásu českých žen s krásou jazyka českého. Razí teorii, že když už tady žijou, naučí se česky. Lehký masochismus je v tomto případě roztomilý. Těžký masochismus - když vám ten druhý hodlá vyprávět historku o pěti dějstvích v češtině a nutí vás, abyste jej opravovali s každým slovem, aby se to naučil, to už hraničí se sadismem.


Simon byl jeden z těch případů. Krásný Angličan se před pár lety usadil v Praze, aby zde se svou krásnou českou manželkou mohl trousit a množit anglické gentlemanství a když se jim česko-anglická verze narodila, bylo pochopitelné, že musí svýmu dítěti česky rozumět.


Byla to velká party, kde byly všechny 3 typy cizinců. Člověk tak musel dávat pozor na každé slovíčko. Někdo mumlal anglicky, někdo mumlal podivně česky a u někoho jsem až měla pocit, že mě udá, když si s ním nebudu povídat v jeho rodné tatarštině.

A do toho ta jména a ty cizí země a ty přízvuky...
Zkrátka - byla jsem z toho divoká. 
Do toho jsem se připletka k Simonovi, který mi zrovna potřeboval říct to velké dobrodružství z výletu.

Simon: "A tak jsem jeli a silnice byla u ... forest, teď mi to vypadlo,"
Já: "U lesa."
Simon: "Jo, u lesa, díky. A chtěli jsme si tam dát pauzu a menší snack, but meanwhile,"
Já: "Ale mezitím."
Simon: "Ano, díky. Ale mezitím tam vběhnul jelen, sakra, jak se řekne jelen česky?"
Já: "Eh..." v mém už tak dost přepjatém mozečku to začalo šrotovat, "ehm, já si vzpomenu, ale pokračuj, vím, co myslíš."

Jak se sakra může říct jelen česky?
Jsem já úplně blbá?
Už to mám na jazyku!
No. A nevím.

Jelen česky? Za boha si nevzpomenu.

Teprve až když se jelen ukázal zcela zásadním, leč neškodným a historka dospěla k závěru, došlo mi, jak moc jsem byla napjatá. Jak moc jsem se snažila všechno rozlousknout, porozumět každému slovíčku a jak moc jsem se snažila všechno správně a pohotově přeložit.
Jinými slovy, jak moc mě ten džus s vodkou zřídil.

Takže drazí cizinci. Můžeme si povídat česky, to víte že jo. Mileráda. 
Že vám dělá potěšení se tejrat češtinou, budiž. 
Ale do podobných věcí mě laskavě netahejte.

U vás něco ztraceno v překladu?
Luc.
 

Komentáře

 1. Tak já nevím, když je cizinec ingonart a mluví jenom anglicky (aspoň) a neučí se česky, tak je to špatně. Když se snaží mluvit česky, tak taky špatně :)

  Small Everyday Joys blog

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není to špatně, jen je to vtipný :)

   Smazat
 2. ,,A když rozlišujete rody na životné a neživotné, bude mít jinej rod živá kočka a jiný pak kočka mrtvá?"
  Neměla jsem páru, jak odpovědět. :D :)

  OdpovědětSmazat
 3. S přítelem (Skandinávcem) se raději do podobných sociálních expertů nepouštíme - jeho pamět je zvláštně selektivní, umí říct králík, kurvafix, prasátko nebo paštika, pivo si s tím sice neobjedná, ale alespoň už domů nenosí Jesenky místo pasty na zuby ;)

  OdpovědětSmazat
 4. Já miluju ty tvý posty =D. U nás to není až tak kritické, ale občas i ta slovenština dokáže kouzlit..pak jsem "bitej" za to, že se směju a neoceňuju snahu =D.

  Michael
  www.ontheleaf.net

  OdpovědětSmazat
 5. Až do teď mi nedošlo, jak svý německý přátele jejich vlastním jazykem šikanuju. Jsem trojka vděčná za to, že jde se mnou ještě někdo na kafe...

  OdpovědětSmazat
 6. Doneste mi prosím jedno prase ... eee ... presso.

  OdpovědětSmazat
 7. Konkrétní historku nebo větu si teda nevybavím, ale během mýho semestrálního pobytu ve Francii se mi tohle stávalo často :D Zvláště během večerů, kdy se mluvilo francouzsky, anglicky i česky, to jsem pak rozuměla i jiným jazykům (ten alkohol...) :D A nejlepší byl večer, kdy jsme se dvě Češky a Portugalka dívaly na film s jak českýma, tak portugalskýma titulkama, na film, kterej byl ve francouzštině. A pak jsme o tom diskutovaly anglicky :)

  OdpovědětSmazat
 8. Kdysi jsme jeli na dovolenou, polopenze, Tunisko, vodu za levno jsme tajně vláčeli z obchůdku vedle hotelu. No každopádně nám i přes to bylo každý večer nabídnuto pití. "Dáte si víno nebo pivo?" Zeptal se číštík a v ten moment to začalo. Babička se mu snažila marně vysvětlit, že opravdu nemáme plnou penzi a opravdu za pití platit nebudeme. No, začala větu anglicky a pak se někde něco rozbilo, přeplo, kdo ví co a babička uprostřed slova přeřadilo plynule do francouštiny. Ten číšník na ni čuměl jak kdyby spadla z višně, my s mamkou brečely smíchy a samozřejmě jí to každou dovolenou připomínáme :D.

  OdpovědětSmazat
 9. zase supr clanek :) uplne jsem se v nem nasla. :)

  OdpovědětSmazat
 10. :-D :-D Jinými slovy, jak moc mě ten džus s vodkou zřídil. Ježiš, Luci, já z těch tvých historek nemůžu :-D

  OdpovědětSmazat
 11. tvoje články se čtou samo 😃😃😃

  OdpovědětSmazat
 12. Můj Ital chtěl jednou zamachrovat jak umi skvěle česky a říkal mojí mamce: "Ráno to byla ale šukanice! (chtěl říct ovšem FUJAVICE)" :)

  OdpovědětSmazat
 13. Luci, ja zase nemuzu. Pomalu tu brecim smichy, do toho mi boli natekla dasen u moudraku a smich tomu nepomaha.
  Ted mi doslo, ze asi svoji nemcinou tyram nemecke kolegy i zakazniky, ale zatim si nildo nestezoval. :) Ale mne se povedlo prelozit si spatne hovorove recenou vetu od nemeckeho kolegy. Misto abych to pochopila tak, ze byl zahlcen analyzami dilu z BMW a Daimlera a na me dily nemel cas, tak jsem si to prelozila, ze nemel cas a moje dily ztratil v BMW a v Daimleru. :) Tak jsem mu psala, ze se o takove dily nejedna, ze si to plete a pak se mi dostalo vysvetleni, jak to myslel... Proste Goethe ze me asi nikdy nebude. :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Veru, ty Tvoje německý perličky jsou taky celkem slušný. Doufám, že brzo bude něco novýho. I když samozřejmě, přát se takový věci nemaj :-D

   Smazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tleskám: 4 nejlepší novinky přírodní kosmetiky roku 2019!

Rok 2019 byl mimořádně silný na poznání. Minimálně na poznání skvělých kosmetických bio značek.
Přesto jsem si řekla, že vyberu pouze 4 značky, které jsou na trhu nově a tento rok mě naprosto uchvátily. 

Už je určitě znáte. Mluví se o nich, píše se o nich a já je zmiňuji pravidelně: u 3 ze 4 jsem měla možnost poznat přímo výrobce a jejich filosofii, jako velké plus u všech čtyř značek vnímám i to, že k nám nepřiletěly přes půl planety, nýbrž maximálně od sousedních států a vždy jde o malé, poctivé výrobce, někdy i rodinnou firmu.

1.) dieNikolai

Země původu:Rakousko
Proč je miluju: 100% regionální a biodynamický produkt z Wachau
Pravdou je, že už jsem o dieNikolai psala loni touto dobou, jelikož jsou v Česku od podzimu 2018. Tento rok jsem však mohla poznat přímo výrobce a dvakrát zavítat tam, kde se to celé míchá - do biodynamických vinic ve Wachau, kde zrovna probíhala mimo jiné sklizeň šafránu. Zásady dieNikolai stojí na biodynamice, tedy pěstování bez chemických postřiků a s minimáln…

30 věcí, které jsem se naučila za 30 let

Jop. Je mi třicet. 
To je takový ten věk, kdy už by člověk měl mít aspoň rozum, když na moudrost si ještě musí počkat. Ale za 30 let jsem se naučila aspoň základních 30 věcí:


Že silonky mají být neviditelné.Že urputnost, lež a nenávist nikdy nevyhraje.Že mi rychlá chůze dělá sakra dobře, ale nesmí se tomu říkat sport. Že nechci žít/pracovat/přátelit se s těmi, které si před sebou musím neustále omlouvat. Že nedokážu žít bez kysaných mléčných výrobků, ať si kdokoli říká cokoli.Že co způsobím druhému, způsobí mi třetí. Že jsme všichni stejní, jen to máme každý nastavený jinak. Že je super udělat jednou za čas kompletní čistku - v lidech, v šatníku, v práci - a že je úleva chvilku nic nemít. Že prostě nejsem ranní ptáče a nemám s tím problém.Že je potřeba si to dělat hezký. Všude. Že hodní lidé se neopoustějí! Že ve všem můžeme klouzat po povrchu, nebo jít do hloubky. Ve všem. Že pavouci nejsou zlí, nejsou zlí, nejsou zlí!Že jsem pořád stejná, i když říkám, že ne. Že nemám chodit spát s …

Co bych letos doporučila Ježíškovi?

Na Vánoce vyvstávají dva problémy: člověk neví, co koupit těm druhým a zároveň neví, co si od nich má přát. Všechno máme, nebo si koupíme a spoustu věcí nechceme, aby za nás vybíral někdo jiný. (To podtrhávám, mami!)

Takže jestli máte podobné problémy, tak si pojďme přát něco z těch materiálních potěšení, které ovšem dávají smysl - jsou čistě přírodní nebo udržitelné a radost budou dělat někdy i po dlouhých desítkách let.
Niche parfém: Linda Landenberg: Lavender & wool  Jestli něčeho není dost, tak je to vůní. Parfémů. Ideálně niche parfémů, které používají kvalitní suroviny, z velké části přírodní, a které jsou tak neotřelé, že vás okolí identifikuje na míle daleko. Lavender & wool obsahuje francouzskou levanduli, lavandin, čokoládu, pačuli, mléčné tóny, kardamon, ale i pepř, šalvěj muškátovou, kmín či cedrové dřevo. Finální vůně je příjemně pudrová, lehce mýdlová, připomínající vůni vlněných svetrů a pytlíčků levandule v nich schovaných.  Přírodní svíčka: L’ODAÏTÈS Přírodní …