3 rady cynika pro manželské štěstí


Slavíme s Holanďanem naše 4. výročí svatby. Dát na mou mamku, která mi celý dětství kazila větou o tom, že se v tom nejlepším má přestat, tak už jsem dávno rozvedená. Ale to ne. Rozhodla jsem se i tentokrát prosadit svou a dobrovolně tak začít odklepávat ten pátý rok.

Často se mě lidé ptají, jak je možné mít tak šťastné manželství. Při této otázce mi vždycky dojde, že být vdaná celé 4 roky je něco tak nekonečně dlouhého, že bych vlastně měla rozdávat rady na potkání.

A to já zase ráda. Jsem Češka. Radu a názor mám na všechno. A pro všechny. A zatímco se Holanďan kdysi bál, aby si domů nepřivedl holku bez názoru, tak pro příště bude za takovou hrozně rád. Ale abych to nezamluvila a mohla svou vrozenou moudrostí ovlivňovat masy.

Půjčovna tepláků? Jen tak. V manželství se to občas hodí.

1.)
Základ je myslet pozitivně. Opravdu. Člověk může být bručoun v práci, v soukromí, s otravnou rodinou i před kamarádama. Tam se to ztratí. Ale nikdy ne s chlapem. Nikdy si nesmím ani pomyslet, že by mohl kdy mít něco se svou sekretářkou, naopak musím předpokládat, že ty SMSky o půlnoci mu posílá maminka s pusinkama na dobrou noc a že kamarádky mužů existují.

2.)
Druhým pilířem velice kvalitního vztahu je mít na toho druhého něco. Buď něco, čím ho budu moci v budoucnu vydírat nebo na co ho naopak budu lákat. "Když budeš sekat latinu, na blog to psát nebudu." nebo "Vždycky jak po sobě dáš dolů prkýnko, dostaneš ... (doplňte si servis)"

Tady je dobré dobře si promyslet nabízený servis či službu. Jelikož druhý pilíř slouží především k utužení pouta manželského. Takže je blbost nabízet jídlo, protože láska sice prochází žaludkem, ale my se bavíme o manželství, ne o lásce.


3.)
Třetí věcí, která je rovněž nezbytná pro zcela funkční domácnost, je jednoduchá - znát jeho limity. Ve všem. Hlavně ty chvíle, kdy jsem poznala, že mám už radši sklapnout, že se mám držet v povzdálí a nebo ho prostě nechat spát, ty nám hodně daly. Tomu druhému to přinese (zcela mylný) pocit respektu a pochopení a to je hned na každém manželství znát.

A to je vlastně všechno, co za moudrosti můžu předat.
Já vím, já vím. Zní to možná trošku moc sladkobolně a přeslazeně, rovněž uznávám, že je to trošku ohraná písnička a těžké klišé, ale prostě to funguje.


Nám to prostě vždycky pokvete.
My se nerozvedem. My dva ne. Respektive pokud se nerozvedem po tomhle textu, pak už asi nikdy.
Jaké jsou vaše rady na krapet šťastný vztah?
Luc.

8 komentářů:

 1. My letos s manželem budeme slavit páté výročí svatby a uteklo to jako voda. Máme moc pěkný vztah :-)) pěkný článek.
  http://monalisabeautyeri.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 2. Manželství v tomhle státě asi jen tak ještě na vlastní kůži nezažiju, no snad se jednou dočkáme..
  Ale v podstatě souhlasím..hlavně to pozitivní myšlení musí být ale u obou! A přidal bych ještě upřímnost spojenou s tím, že to člověk musí ze sebe vysypat v pravou chvíli..ono dobrý načasování je totiž k nezaplacení =D.

  Prima nový týden =),
  Michael
  www.ontheleaf.net

  OdpovědětVymazat
 3. My s manželem ještě žádné výročí nemáme :-) Brali jsme se letos, za to po 10 letech vztahu :-) Souhlasím s pozitivní náladou a přístupem, to je k nezaplacení... A důležité je umět toho druhého vytáhnout ze splínu a špatné nálady

  OdpovědětVymazat
 4. My za pár dní taky slavíme 4 roky, nějaké zvláštní rady asi nemám, protože nám to prostě klape :)

  OdpovědětVymazat
 5. Nebejt kráva. :)
  A mít se ráda (což se mi u exvztahů nakonec nepodařilo, takže jsem byla ve finále maminka dospělého smradlavého dítěte).

  OdpovědětVymazat
 6. Luci, jsem s manželem 33 šťastných let a rada? Stát si po boku, když to ten druhý potřebuje, vycítit, když chce být sám, tak utéct a hlavně smích, radost, tolerance..( já jeho sportovní přenosy v televizi a on můj blog :o))- z toho pak vyplývá dokonalá souhra:o)...Jo a ještě by Vás holky neměla bolet každý večer hlava:o))..chce to si celý ten život užívat:o))...Luci, Vám to určitě vydrží...krásné dny a nové roky..Inka

  OdpovědětVymazat
 7. moje základní rada je asi umět se smát a to i sám sobě :) věřím, že spoustu poznámek, které na sebe s přítelem máme by spoustu lidí minimálně udivilo a asi by moc nechápali, že už sme spolu skoro 5 let :D ale všechno je to o tom umět se zasmát svým chybám nebo prostě jen tomu, co ten druhý plácne :D a druhá rada je, brát toho druhýho tak, jak je i se vším, co k němu patří :D ať sou to PC hry nebo my little ponny :D :D to chce hodně času, protože podle mě máme všechny trošku tendenci se snažit toho druhýho předělat, ale dokud nebude chít i ten druhej, tak s tim stejně nic neuděláme :D :D a i když se nám to podaří, tak to nemusí dopadnout, jak sme chtěly ;) přesně podle hesla "když to nedělám, je to špatně..když to dělám, je to taky špatně" :D :D jinak gratuluju k výročí ;)

  OdpovědětVymazat
 8. Gratulace k výročí! Tolerance, respekt, pozitivní přístup.
  Já pořád tvrdím "není nad to se dobře vdát"

  OdpovědětVymazat