Přeskočit na hlavní obsah

Použití zdrobnělin podle Holanďana


To, že je Holanďan velký český lingvista, který dokáže do mrtě rozebrat každé slovíčko, to víme dávno. S češtinou je to prý leckdy horší než s ženskou - postrádá smysl pro logiku, jediné její slovo si lze vyložit mnoha způsoby a když už si je člověk něčím jistý, tak v tom bude určitě nějaký háček. Minimálně výjimka.

Ale což o to. Horší je, že některá česká slovíčka znějí Holanďanovi dost tvrdě. A to prosím nemá rád. Od toho jsou tu jiný jazyky. Můžete mít v angličtině nebo němčině celý repertoár sprostých slov a je to v pohodě, ale opovažte se něco podobného vypustit z pusy v jeho milované češtině.

V angličtině cokoli, ale česky jedině s láskou!

Aby tak vyjádřil své rozhořčení a přitom nezněl vulgárně, dal si mnohá slovíčka do zdrobnělin.

 • "Vůbec nechápu, jak se mu to podařilo ukrást. Ten hajzlík!" - pár dní před naší svatbou mu zloděj v tramvaji ukradl peněženku i s dokladama. Člověk by si řekl, že je konec světa, že se nelze ženit bez občanky, nemluvě o všech těch kartičkách a penězích. Ale ne, když to byl jenom hajzlík. To je pak svět v hned příjemnějších barvách.

 • "On ho propustil na hodinu. Na hodinu, no chápeš to? Ten darebáček!" - zprávy před spaním ho vždycky naprosto odrovnají, vyburcujou, zdevastujou. Zachází do nechuťáren a jeho slovník přiostřuje!

Pak jsou samozřejmě ještě věci, které má Holanďan osobně dost rád a čeština je nedokáže dostatečně ocenit. I pro tento případ je tak potřeba hodit zdrobnělinu.

Holanďan ovšem není jediný, kdo si oblíbil zdrobněliny. V práci v Kotvě by mohly vyprávět.

Pantoflíky - jeho pantofle velikosti 46, co zabírají asi tak půlku jeho zavazadla. Ale procestoval s nima půlku světa, takže je má rád!
Jeřábek - padesát metrů dlouhý jeřáb, jenž trčí hrůzostrašně nad celým městem. A staveniště, to je jeho.
Komínek - to byl ten jeho obří komín, který když se rozhodli zbourat, nepoložila ho pořádně žádná nálož dynamitu. Ale protože holt už nestojí, nějací darebáčci se mu ho rozhodli úplně bezdůvodně zbourat, tak je to chudák nebožtík komínek.

V ostatních případech se zdrobněliny používají jen tehdy, když potřebuje vyžehlit průser, nebo naopak pokud mě chce o něčem přesvědčit a něco mi nabulíkovat. Holanďan má pro češtinu jednoduše cit. A nebojí se jej použít. Já už mám však cit pro každou bejkárnu, která se za zdrobnělinou skrývá.
Luc.


Komentáře

 1. No tak když už to dokážeš odhalit, tak pak není o čem.. =D, máš ho prokouklýho a může zdrobňovat do aleluja =D.
  Ale zase si to vem, že je to svým způsobem roztomilé, no ne? A když se nad tím i občas zasměješ, máš hned lepší den =)
  I když..kdyby někdo říkal jeřábek nečemu, co mi kazí výhled, asi bych mu jednu nafackoval =D

  Michael
  www.ontheleaf.net

  OdpovědětSmazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 3. Holanďan při úterním ránu opět pobavil! Vyřizuji mu za to velký dík! :)

  OdpovědětSmazat
 4. Řekla bych že v podání nikoho jiného neznějí české zdrobněliny tak dobře jako v podání Holanďana :D Prostě dokonalost Luci :)

  New in: May 2015

  OdpovědětSmazat
 5. Haha vtipálek, to jsi mě zase jednou svým článkem rozesmála:-). Možná mu to připadá i normální. V holandštině mi přijde, že je zdrobňování snad národní sport. Kdo nezdrobňuje, jako by nebyl...;-)

  OdpovědětSmazat
 6. Uprímně jsem se zasmála, jeřábek! :D Díky :)

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tleskám: 4 nejlepší novinky přírodní kosmetiky roku 2019!

Rok 2019 byl mimořádně silný na poznání. Minimálně na poznání skvělých kosmetických bio značek.
Přesto jsem si řekla, že vyberu pouze 4 značky, které jsou na trhu nově a tento rok mě naprosto uchvátily. 

Už je určitě znáte. Mluví se o nich, píše se o nich a já je zmiňuji pravidelně: u 3 ze 4 jsem měla možnost poznat přímo výrobce a jejich filosofii, jako velké plus u všech čtyř značek vnímám i to, že k nám nepřiletěly přes půl planety, nýbrž maximálně od sousedních států a vždy jde o malé, poctivé výrobce, někdy i rodinnou firmu.

1.) dieNikolai

Země původu:Rakousko
Proč je miluju: 100% regionální a biodynamický produkt z Wachau
Pravdou je, že už jsem o dieNikolai psala loni touto dobou, jelikož jsou v Česku od podzimu 2018. Tento rok jsem však mohla poznat přímo výrobce a dvakrát zavítat tam, kde se to celé míchá - do biodynamických vinic ve Wachau, kde zrovna probíhala mimo jiné sklizeň šafránu. Zásady dieNikolai stojí na biodynamice, tedy pěstování bez chemických postřiků a s minimáln…

30 věcí, které jsem se naučila za 30 let

Jop. Je mi třicet. 
To je takový ten věk, kdy už by člověk měl mít aspoň rozum, když na moudrost si ještě musí počkat. Ale za 30 let jsem se naučila aspoň základních 30 věcí:


Že silonky mají být neviditelné.Že urputnost, lež a nenávist nikdy nevyhraje.Že mi rychlá chůze dělá sakra dobře, ale nesmí se tomu říkat sport. Že nechci žít/pracovat/přátelit se s těmi, které si před sebou musím neustále omlouvat. Že nedokážu žít bez kysaných mléčných výrobků, ať si kdokoli říká cokoli.Že co způsobím druhému, způsobí mi třetí. Že jsme všichni stejní, jen to máme každý nastavený jinak. Že je super udělat jednou za čas kompletní čistku - v lidech, v šatníku, v práci - a že je úleva chvilku nic nemít. Že prostě nejsem ranní ptáče a nemám s tím problém.Že je potřeba si to dělat hezký. Všude. Že hodní lidé se neopoustějí! Že ve všem můžeme klouzat po povrchu, nebo jít do hloubky. Ve všem. Že pavouci nejsou zlí, nejsou zlí, nejsou zlí!Že jsem pořád stejná, i když říkám, že ne. Že nemám chodit spát s …

Co bych letos doporučila Ježíškovi?

Na Vánoce vyvstávají dva problémy: člověk neví, co koupit těm druhým a zároveň neví, co si od nich má přát. Všechno máme, nebo si koupíme a spoustu věcí nechceme, aby za nás vybíral někdo jiný. (To podtrhávám, mami!)

Takže jestli máte podobné problémy, tak si pojďme přát něco z těch materiálních potěšení, které ovšem dávají smysl - jsou čistě přírodní nebo udržitelné a radost budou dělat někdy i po dlouhých desítkách let.
Niche parfém: Linda Landenberg: Lavender & wool  Jestli něčeho není dost, tak je to vůní. Parfémů. Ideálně niche parfémů, které používají kvalitní suroviny, z velké části přírodní, a které jsou tak neotřelé, že vás okolí identifikuje na míle daleko. Lavender & wool obsahuje francouzskou levanduli, lavandin, čokoládu, pačuli, mléčné tóny, kardamon, ale i pepř, šalvěj muškátovou, kmín či cedrové dřevo. Finální vůně je příjemně pudrová, lehce mýdlová, připomínající vůni vlněných svetrů a pytlíčků levandule v nich schovaných.  Přírodní svíčka: L’ODAÏTÈS Přírodní …