Jak správně vychovat mladšího sourozence


Minule jsme si říkali, že nebýt mě, není moje ségra na světě. Skončili jsme částí, kdy mi došlo, že to dítě bude potřeba taky nějak vychovat a zformovat do nějaké vábné podoby. V ten moment začala celá ta řehole výchovy, která mě pochopitelně doprovází dodnes.

Ale buďme fér! Já jako starší sourozenec mám nejen vůči tomu mladšímu sourozenci povinnosti, ale i určitá práva, která rodiče uplatňovat nemůžou (přišla by na ně sociálka). Osnova mé výchovy měla 4 základní body a jak se k výsledku dopracovat, to už jsem nechala na svém nejlepším svědomí.

Naučit jí mluvit


To byla ta zásadní chyba! Ještě dneska bych si za to nafackovala. Zaprvé měla moje ségra od maličky těžce pedantské sklony a tudíž se to velice rychle zvrhlo v komandování celé rodiny a zadruhé se sestřička za celý život nenaučila tu pusinku zastavit.

(Jedinou výjimkou je porce svíčkové s dvanácti. Ta vám zajistí chvilku klidu do té doby, než sestřičce dojdou brusinky. Nebo knedlíky, pozn. blogerky.)


Na čem jsem ale musela zapracovat, to byla její výslovnost. Jako malé žvatlavé mimino mně místo Luci oslovovala láskyplně Pusy. Pussy. S odstupem času si říkám, že tehdy uměla anglicky lépe, než dnes.

Naučit jí chodit


To ovšem bylo užitečné, na rozdíl od mluvení. Dlouho to odmítala, a tak bylo potřeba přijít s inovační metodou. Jednou večer, když máti nebyla doma, jsme jí s taťkou měli hlídat. Šlo nám to výborně. Zařízli jsme to oba u televize a když nás nevzbudil ani půlhodinový hladový rykot té malé nenažrané bestie, došla si ségra pro jídlo sama. A najednou jak to šlo!

Rozvíjet talent


Mnozí v sobě neobjeví talent celý život. Já ho v sestřičce viděla okamžitě (vizte odstavec o pedantství). Jakmile tak uměla chodit (a bohužel i mluvit), bylo na čase to umět správně uchopit a využít.

Někdo by mohl říct, že jsem ségru nutila za mě umýt nádobí, zamést, uklidit exkrementy našeho psa nebo spoušť po rozbité skleničce s mlíkem. To je ovšem velice špatný úhel pohledu. Jelikož to všechno byly činnosti, které milovala dělat, já jí naopak denně dopřávala tu možnost se v tom rozvíjet a věnovat se svému koníčku již od plenek.

A chci říct. Teď z ní roste učitelka pro první stupeň, kde využije všechno z toho, co se díky mé striktní výchově naučila.* A můžu si já přát pro svoje skoro-dítě něco víc?

* Ještě jednou bude ráda vzpomínat na exkrementy psí.

Nenechat se napálit


Zde bylo potřeba dobrého příkladu, který by jí navždy utkvěl v paměti. Jednoho krásného dne jsem si tak z hrstičky posledních jahod udělala mléčný koktejl. Věděla jsem, že jakmile ségra zbystří, že já mám něco sladkého a ona ne, bude to chtít zákonitě taky. (Tuhle nemilou vlastnost má ostatně po máti.)

Ráda jsem jí vyhověla, ale jahody už nebyly. Podobnou barvu mléčnému koktejlu mohly zajistit jedině rajčata, a tak jsem použila ta. Příklad to byl znamenitý. Rajčatovo-mléčný koktejl v ní nechal tak silnou vzpomínku na ty 2 dny plné zvracení, že dneska už se nenechá napálit a už se nespokojí jen tak s něčím. 

Sestřička s máti na maturáku. A obávám se, že dá i tu vejšku. Se stejně širokým úsměvem.

Nikdo neměl hezčí dětství než moje ségra se mnou.
A ještě se mi výchova povedla. Ségru se mi podařilo zformovat do celkem vábné podoby.
A to učitelství jsem jí stejně už dávno odpustila.

Luc.


13 komentářů:

 1. Dokonaly clanek! Napise jeden i sestra z jejiho pohledu? To by bylo teprve poctenicko :-)))

  Sestra je take krasna!

  OdpovědětVymazat
 2. Jak ty umíš pobavit a udělat ze sestry nějaký nevábný exemplář, ze kterého se ti podařilo udělat něco k světu. :D:D Aby ti to nevrátila na tvých dětech. :D Jste boží. :D

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle nemůže dospělá ženská myslet vážně, opravdu ne, Simono.

   Luc, tvůj článek mě pobavil jako vždy, ale tentokrát to tenhle hloupý komentář prostě zabil.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Hloupý komentář Luččin článek zabil? :) Píšeš hlouposti Sabino, jsi jak malá holka :D

   Vymazat
 4. =D až na ten rajčatovo-mléčný koktejl měla náhodou fajn dětství s tebou =D, ale připojuju se ke komentáři výše, jestli by i ségra nehodila karty na stůl ze svého pohledu =D

  Michael
  MesHommes.com

  OdpovědětVymazat
 5. Fajn počtení, krásný smysl pro humor, super pohledné ségry :)

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. Tak to já poskytovala svojí sestře mnohem tvrdší výchovu. Ale vyplatilo se! Co jsem ji naučila, to jí zůstalo. Ovšem jak to převzali rodiče, šlo to do háje :D

  OdpovědětVymazat