Jak upéct perník


Věrný čtenář jistě zbystřil už s názvem článku.
Vsadím se, že podobně odvážný post o pečení jste ode mě nečekali.
Ale nezapomínejte prosím, že mám hotelovku. Tam se peklo a vařilo každé pondělí.
Takže si vezměte zástěry, jdeme na to!

Sedím na kafi s kamarádem, když mi najednou zazvoní mobil. Eliška.
"Promiň, to musím vzít. Volá kamarádka, má dost složitý životní období, víš?"
Ano, nikomu jinému bych to nevzala. Ale nejlepší kamarádce se pomoci musí. Bývá občas lehce... emočně nestabilní. Ne, že by to byla nějaká oficiální diagnóza, ona navíc bývá většinou zcela příčetná. Ale občas má holt krizi. Protože chlapi. Neptejte se.

"Ahoj, copak se děje?"
"Prosím tě, nevím, komu zavolat, tak to zkouším u tebe. Včera jsme si řekli pár fakt hnusnejch věcí, posral to on, ale já si teď říkám, že bych ho chtěla překvapit. Upeču mu perník. Myslíš, že tam mám dát marmeládu?"

Vidíte? Krize. Já vám to říkala. Ale nečekala jsem, že to bude takhle vážný. Byla jsem připravená na hodně. Na slzy. Na hysterii. Na scénu. Na to, že se rozcházejí. Na všechno jsem měla připravenou odpověď. Ale u pečení perníku mi došla slova.


"To víš, že jo. Bez marmelády je to suchý."

"No dobře," říká Eliška. "Mám tu recept na perník, je to jednoduchý, ale nevím, jak mám do těsta dát tu marmeládu, aby byla přesně uprostřed. Podle mě se to musí spéct dohromady, ne?"
"Eliško, miláčku, to nejdřív upečeš perník, pak ho rozkrojíš a potřeš marmeládou. Jinak to neuděláš."

Závažnost situace mi došla v moment, kdy už i kamarád spustil oči od displeye svého mobilu, nevěřícně koukal a čekal, jak se celé dráma bude vyvíjet.

"To je moc složitý, to nerozříznu. Tak já to poliju čokoládou, to bude stačit. Díky za pomoc, ještě se asi ozvu."

Ozvala.
Nejdříve, aby se zeptala, jak moc blbej nápad byl nalít těsto na alobal a jestli se z toho alobal po upečení sundá.
Podruhé psala, že čokoládovou polevu spálila, ale že už větrá a že než se její milý vrátí domů, po kouři nebudou už ani stopy.
Psala i potřetí. Prý našla Milku a jestli může rozpustit tu.
Než jsem stačila odpovědět, tak psala počtvrtý. Milka prý rozpustit nejde, asi je prošlá. Nicméně našla kokos, a tak to posype kokosem.
Pátá zpráva už byla fotka perníku. Vyvedl se prý mimořádně dobře.

Výborně. Člověk má ze sebe hned lepší pocit, když někomu může pomoci. Navíc se dmu pýchou. Ta hotelovka jen přeci k něčemu byla. (To já jí říkala, že alobal není dobrý nápad a že potřebuje čokoládu na vaření, pozn.)

Kamarád ale mé nadšení nesdílel. "Ty že dáváš rady kamarádkám, jak péct? Ty? To mi chceš říct, že je na tom některá s pečením ještě hůř než ty?"


Jako mezi námi - to byla dost jedovatá poznámka. 
To, že jsem nikdy nepekla ještě neznamená, že to neumím.
Já bych určitě perník zvládla. Kdyby šlo do tuhého.
Naštěstí mám ale rozum. A tak na to radši peču.

Luc.


9 komentářů:

 1. Luci, diky za tenhle clanek. Hrozne jsem se nasmala. :)
  Ja jsem taky trochu traged na vareni i peceni, ale dzem vim, kdy dat do perniku.

  OdpovědětVymazat
 2. Zase jsem se u tvého článku pobavila :)
  Jinak my teda do perníku marmeládu nedáváme, takže bych něvěděla vůbec nic :D

  OdpovědětVymazat
 3. Haha zase mám díky Tvým článkům lepší ráno! Nejlepší je perník politý čokoládou a zasypaný kokosem. Ne že bych to tak dělala - snažím se nepéct :D Skoro nikdy se mi nepovedlo nic pečeného, tak dělám spíš nepečené dorty.

  Diary of M

  M.

  OdpovědětVymazat
 4. Vítej zpět, drobku :-) přesně pro takovéhle čtení jsem si sem vždycky chodila :-DD Hned mám lepší den! :-)
  Bebe

  OdpovědětVymazat
 5. A já už jsem kulila oči, že bych tu snad našla recept, ale nezklamala jsi a zase pobavila. :D Taky mám teď okolo sebe bohužel víc než jednu kamarádku s těžkou situací, kéž by mě překvapily s tím, jak péct perník... :D

  OdpovědětVymazat
 6. Hned jsem si říkala, že tu určitě recept nenajdu, ale ohromně se zase pobavím. A taky že jo! Kdybys teda náhodou chtěla něco "péct," tak se můžeš ozvat ty mně :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Šikovná kuchařka :-))) Dělá radost nejen příteli, ale spoustě čtenářů :-) Já perník peču tak, že si koupím prášek do pečiva na perník :-) S tím se dá udělat perník úplně z čehokoliv :-))))

  OdpovědětVymazat
 8. Hahááá, tohle mi chybělo!! A kde je fotka toho perníku? Jsem doufal, že ho aspoň uvidíme, když už nemůžeme ochutnat (anebo kamarádka nedovolila?)
  A ten kamarád je ještě kamarád po té jedovaté poznámce? Postavil bych k plotně hned jeho! A pak by se vidělo =D

  Michael
  MesHommes.com

  OdpovědětVymazat
 9. Luci, ja te mam strasne rada, ale ty tve posledni clanky jsou uplne strasny. Kam zmizely tve uzasne clanky, u kterych se clovek opravdu bavil. Vzdycky jsem nedockave cekala, co u tebe na blogu noveho, ted kdyz vidim novy clanek, ..." a jeje"...omlouvam se za uprimnost, ale blog opravdu uz nestoji za to.
  Dita

  OdpovědětVymazat