Jak Holanďané přicházejí o iluze


Holanďan navštívil komunistickou část Evropy, když mu bylo asi osmnáct.
Škola se tehdy (píší se 80. léta) rozhodla, že vezme své studenty mimo demokratickou domovinu a procestují pod dozorem pedagogů některé země, v čele s Československem a Maďarskem.

Všichni nebozí Holanďani i jejich rodiče byli vyplašení, jelikož o komunismu neslyšeli nikdy nic dobrého. Ale měl to být výchovný a poznávací zájezd, což ovšem vzalo za své už při první zastávce v Drážďanech.

Ukázalo se totiž, že ještě zajímavější než pohnutá historie Drážďan byly tehdejší kavárny.

"Šli jsme na kafe a ukázalo se, že to byla dobrá volba. Němci v kavárnách prodávali na 20 druhů zmzrliny, z čehož pouze 3 z nich byly nealkoholické. Takže zatímco doma slyšíte, jak je Západ oproti Východu vyspělý a plný vymožeností, tady lidi měli zmrzliny s příchutí vodky, vaječného koňaku nebo rumu."


Holanďan už si nevzpomíná, co se dělo poté.
Dodneška si však vybaví to vzrušení, kdy objevil rumovou zmrzlinu. Bylo dokonce natolik silné, že když jsme jeli do Drážďan před pár lety, pořád si pamatoval, kde ta kavárna byla.

Pokud si turisté v Drážďanech užívají nádherného centra nebo levných nákupů, tak my běželi tam, kde jako student ztratil veškeré ideály o demokracii. Daná kavárna tam ještě skutečně byla. Dokonce s širokou nabídkou kopečkových zmrzlin. Holanďan se usmíval a zdravil personál tak vřele, jakoby si jej snad i po těch 20 letech pamatovali a očima jezdil po nápisech u zmrzlin.


Všechny nealko.
"Čokoládová a vanilková? Vidíš to? Demokracie!"
Podala jsem mu kapesník a nastavila rameno, aby se mohl vyplakat a cítil dostatečnou podporu. Aby věděl, že jsem tu pro něj za všech okolností.

A tohle byl přesně ten moment, kdy to potřeboval vědět.
Nicméně jsme to ustáli. Jen už asi není důvod jezdit do nějakých Drážďan.
Luc.


10 komentářů:

 1. Jee tak to je zklamání. Rumová zmrzlina by mi totiž taky chutnala :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Měla jsi mu koupit pohár a k tomu jednu lahev rumu :D Chudák, takhle přijít o smysl všeho bytí haha

  Diary of M

  Díky za pobavení, M. ♥

  OdpovědětVymazat
 3. Můžete zkusit zmrzlinový krámek ve Stráži pod Ralskem, tam mají všechny možné druhy zmrzliny včetně těch alkoholových ;)

  OdpovědětVymazat
 4. Bude to chtit udelat nejakou domaci konakovou :-D

  OdpovědětVymazat
 5. A my, co jsme komunismus nikdy neochutnali, jsme tu rumovou ani olíznout nemohli... Jen klejeme na adresu kapitalistů, co vykořisťují alkoholické příchutě.

  OdpovědětVymazat
 6. Myslím, že rumovou zmrzlinu už najde těžko, ale určitě se najde příchuť jako je Mojito, Piňa Colada a Punč, ale u alkoholu asi nikdy neležely...no jo ta demokracie :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Tak to je fakt smůla! :D U nás teda mají zmrzlinu s příchutí vaječného koňaku, ale myslím, že to alkohol nevidělo ani z vlaku. :D

  Days of Daysy

  OdpovědětVymazat
 8. Tak já se tolik těšila na konec článku, že dostanu tip na to, kde se opít zmrzlinou, a ono nic :D ale opět super jako vždy!

  OdpovědětVymazat
 9. hahaha :D škoda že jsem tak mladá, že si to nepamatuju, ale můžete napsat do Angelata třeba vám ji vyrobí! :)

  OdpovědětVymazat