Když nenávidět, tak na úrovni


Ve světě jsou hate blogy velice populární.
Jenže ve světě se to umí udělat.
Jak tedy vytvořit "hejt" blog, který bude dobrý, zabávný a netrapný?

Musíte znát obor. A souvislosti.


Základem je dobře znát obor nebo prostředí, o kterém píšete a které hodláte kritizovat. Musíte být odborníkem v daném oboru. Pokud chápete jen třetinu z toho, co se děje, brzo vás někdo "sejme" jedním jediným komentářem.

Glosujte. Vtipně a s nadhledem. 


Nešvary, které odhalíte, je dobré vtipně glosovat - s nadhledem, s nadsázkou a ironií. Pokud tohle umění neovládáte, můžete si jej postupně pilovat třeba na Twitteru. Pokud vám ani to nepomůže a ironie a nadhled jsou vám cizí, neblogujte. 

Nejhorší, co se vám může stát, je, že se čtenář nebude bavit a vy místo svých morálních zásad odhalíte maximálně svoje frustrace a komplexy.

  Budujte si jméno.


  V zahraničí je spousta výborných "opozičních" blogů, díky nímž si autoři přišli nejen na spoustu čtenářů, ale i pracovních příležitostí. Blogují pod svým reálným jménem, protože vědí, že když dokážou správně a věcně argumentovat, mohou si vybudovat v branži jméno.

  Pokud jste ovšem naprosto amorální, k tomu neschopní a nezaměstnatelní a jen potřebujete upouštět svým komplexům a stavět na odiv vlastní psychické poruchy, blogujte raději anonymně, jinak je jisté, že už vám žádná pracovní nabídka nepřijde. Nikdy!


  Máte senzaci? Připravte si i důkazy!


  Když přijdete s nějakou senzací, musíte mít i důkazy. Konec konců, kdo tvrdí, že bloger nemůže fungovat jako investigativní žurnalista?

  Nevymýšlejte si.


  Máte odhalovat a přinášet svým čtenářům pravdu, nikoli si vymýšlet báchorky za účelem co nejvíce pošpinit ty, o nichž píšete. Cítíte ten rozdíl? 

  Buďte slušní.


  Když komunikujete příjemně, bez urážek a agrese, hned si u čtenářů získáte aspoň nějaké sympatie a důvěryhodnost. Blog se hned lépe čte, když čtenář ví, že autor dokáže komunikovat v klidu, bez prasklé žilky v oku a když ví, že se dokáže omluvit a udělat si legraci i sám ze sebe.

  Protože co se stane, když hejt blog psát neumíte?
  Inu, příkladem nám budiž Černobílý blog.
  Anonymní uživatel, jenž už v názvu prozrazuje, že všechno vidí černobíle, si hraje na znalce blogosféry.

  Dlouho jsem se jím nezabývala.

  Z principu nečtu nikoho, kdo si dělá hloupou legraci z druhých a nedokáže se zasmát sám sobě. Natož abych sledovala lidi, kteří vědomě a schválně ubližují komukoli na virtuální potkání.

  Celkem dost to odsuzuju.

  Když jsem minulý měsíc byla s Holanďanem na dovolené v USA, Černobílý bloger mě celou dobu obviňoval z toho, a že se živím jako společnice, a jsem tam “pracovně”. Přišel na to po dluhých uvahách poté, co jsem nezveřejnila žádnou společnou fotku s Holanďanem.

  Mám důkaz. Mrkněte na printscreen z Instagramu:


  A mám pro ČB blogera jednoduchou odpověď. Pár fotek z US:

  Times Square
  Společná v New Yorku

  Tento článek vznikl na podporu Petry Lovely Hair a dalších blogerek, které byly Černobílým blogerem křivě obviněné. Byla bych ráda, kdyby se i ony k tomu vyjádřily a kdyby blogerky byly tím, čím by být měly v první řadě - inspirací pro ostatní. 

  Nenávist ještě nikoho neinspirovala.
  Pravda a láska ano.

  Tímto pro mě celé téma končí. Nebudu se k němu už dále vyjadřovat a nikoho nikde osočovat či se obhajovat. Nehodlám si tímto špinit karmu. Ani jiné části vybavení koupelny. Nechám tak na každém, ať si obrázek utvoří sám. 

  Jedno už víme ale jistě: hejt blogy tu v Česku nikdo psát neumí.
  Radujme se tak z blogů, které nám aspoň umějí udělat radost...
  Luc.

  24 komentářů:

  1. Amen!!!! Nemám ráda to psaní hejtů jenom pro to, že nic jiného neumím. Vždyť na světě už je tak dost zla, proč ho produkovat víc. Mě máma vždycky učila, že když nemůžu říct nic hezkého, ať raději mlčím. Konstruktivní kritika je jedna věc, ale výše jmenovaný blog už mi připadá jako bulvární plátek "Blesk" blogové sféry.
   Ps: S Holanďanem vám to moc sluší. :)

   OdpovědětVymazat
  2. Tak o tom blogu/blogerovi slyším poprvé a jestli je to ten samý chudák, který Petě vyhrožuje, tak patří do péče psychiatrů.

   OdpovědětVymazat
  3. On ČB je sice hajzlík, ovšem v něčem měl pravdu, např. kupovaní followers na YT a instagramu, že to ty neděláš a máš čisté svědomí, neznamená, že to nedělají ti druzí. Dělají, ono těch fake účtů na insta je prokazatelně víc než dost. Co se týče Petry, tak ta má k dokonalosti daleko a co vyvádí, štve dost lidí, nejenom Černobílého blogera, ono i to její chování k fanouškům, podporování kyberšikany druhých, ale běda, když jí někdo napíše, jakoukoli kritiku ve smyslu, nesluší ti to, vypadá to, že máš na sobě fleky atp. je označen za hatera, zablokován a poštve na něj své fanoušky. To ti přijde v pořádku? Petra si za to, že ji už spousta lidí nemusí, může sama. Ty tohle neděláš, Petra ano.

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Anonymní. To jako vážně? :D

    Vymazat
   2. A to máme dělat, že Petruška je světice, nic nemaže, nikde anonymně nepomlouvá, v ničem nelže a je jen ubohá oběť, ale ono to tak není, na což jsou důkazy. A že blogerky si po tisících kupují followers je prokazatelný fakt, těch fake účtů jsou tisíce u každé větší blogerky. Ono by si ty růžové brýle naivity a blbosti bylo na čase sundat a vidět realitu takovou jaká je. Blogerky nejsou žádné chudinky, které by ani mouše neublížily, mají ostré lokty. Lucka je jen světlou výjimkou čestného a rovného člověka, Petra ne.
    ČB se nezastávám, myslím si o něm svoje, to mi ale nebrání vidět věci racionálně a i u člověka, kterého nemám ráda uznat, že má nebo by mohl mít v něčem pravdu (ohledně Petry LH, loga, jejích lží a manipulací). Tomu se totiž říká nezaujatý nadhled. Ne jen proto, že má někdo rád Petru hájit vše co udělá a nevěřit nikomu, kdo napíše opak. Já tuhle perspektivu naštěstí mám.

    Vymazat
  4. Ten výmysl o tobě jsem od něj četla v přímém přenosu na jedné diskuzi a nestačila jsem se divit, co si byl schopný vymyslet. Ze začátku jsem měla pocit, že i píše věcně, ale jak já říkám - nikdo se nedokáže přetvařovat věčně.
   Souhlasím s tím, že by blogerky měly být inspirací pro ostatní. Jasně, nejsme dokonalé ale v poslední době mi tohle u většiny chybí. Holky se navzájem snaží potopit, hází na sebe špínu, točí reakční videa na jiná reakční videa, brečí na blogu, youtube, Facebooku, Instagramu...
   Líbí se mi, jak k tomu přistupuješ s grácií a nadhledem. Kéž by to takhle dělalo víc lidí.

   OdpovědětVymazat
  5. Péti je mi neskutečně líto a zároveň ji obdivuju za to, že takovéhle hejty dokázala snášet něco málo přes rok. Vyhrožování, agrese a obviňování rozhodně nepatří do blogového světa, ono to vlastně nepatří nikam...
   Doufám, že tobě se to vyhne. :) A stejně si myslím, že bys toho grázla sejmula jedinou větou :D
   THE WORLD BY MARIA

   OdpovědětVymazat
  6. Péti "kauzu" jsem viděla a je mi ji hrozne lito, doufam ze ro skonci a ona bude moct v klidu pokračovat :/

   OdpovědětVymazat
  7. "Klobouk dolů", ze jako jedna z mnoha holek, ktere drive verejne vystupovaly jako kamaradky Petry a schazely se s ni, ses ji jako jedina dokazala zastat nebo se vubec vyjadrit.

   OdpovědětVymazat
  8. Výborně Lucko, takhle se na ně musí! Jestli si chce hrát na frajera, tak ať odhalí svojí identitu. Nebo je to takový srab a poseroutka, že bude kritizovat známé lidi a on sám radši trapně jako malé dítě zůstane pod rouškou anonymity?

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. ale on už se odtajnil :-) bohužel, nechtěně a uboze

    Vymazat
   2. ale v době, kdy je nejvíce špinil byl pořád anonymní

    Vymazat
   3. A to je tedy Růžový chroust nebo kdo?? Barča

    Vymazat
  9. Napsala jsi to pekne a razim porad heslo, ze kdyz nemuzu rict nic pekneho, tak radeji mlcim, na svete uz je tak zla dost a je rozdil mezi konstruktivni kritikou a urazenim. To by si meli hateri uvedomit.
   S Holandanem vam to moc slusi.:)

   OdpovědětVymazat
  10. Tak na každého se dá vyhrabat něco, čím jde člověk pošpinit. A někdo si to možná i obecně způsobuje i sám. Ale na Černobílém blogu mě štve přesně to, co jsi napsala. Je pravda, že o některých blogerkách a youtuberkách si obecně myslím svoje, ale když mám pocit, že mi za to nestojí, tak je prostě nesleduji nebo to řeknu někomu v soukromé konverzaci a neschovávám se za anonyma, co všechno ví a do všeho vidí. Popřípadě napíšu nějaký rozumný komentář. Tohle přiživování nenávisti na internetu nechápu a nějakou rozumnou kritiku, aby člověk pohledal. S Holanďanem ti to moc sluší a, i kdyby to nebyla dovolená nebo to bylo jakkoliv jinak, tak to všem může být jedno už jen proto, že tenhle blog o tom vůbec být nemusí a články jsou zatím super. Blogerka nemá za povinnost sdělovat všem a všechno, ať dělá nebo nedělá cokoliv. :)

   OdpovědětVymazat
  11. Péťi se zastaly tisíce čtenářek i úspěšné blogerky jako Lucka, černobílého blogera se nezastal skoro nikdo. Tak kdo je tu chudák, kašpar roku? Péťa to rozhodně nebude :P

   OdpovědětVymazat
  12. Rozhodně si myslím, že ten model "investigativního blogera" je dobře vymyšlený. Jen se Černobílákovi moc do všeho montují emoce a zasyslil se na jediném jménu. Což není nic ,co by ještě nedokázal upravit ...

   OdpovědětVymazat
  13. Jenže Lucko tohle je přesně ten rozdíl mezi vámi dvěma. Ty blbej komentář nesmažeš, a ještě na něj vtipně odpovíš. Já Petře na insta napsala, že jí toto líčení moc sluší, ale že je na můj vkus moc tmavé, a za dvě hodiny byl komentář smazaný a já měla blokaci na instagramu. Kdyby nebyla Petra takovej perfekcionalista, nic z toho by se nestalo. Jenže ta tím (s prominutím) nas*ala už tolik lidí, že si na ní začali hledat všechny možný kauzy. Černobílý bloger je debil, o tom žádná. Ale Petra rozhodně není svatoušek, pořádně se do toho sama zamotala

   OdpovědětVymazat
  14. Také myslím, že hodněma lidem už pila krev tím, že mazala i slušné komentáře, které nebyly vychvalovací. To s tím vintedem už byla jen třešnička na dortu.

   OdpovědětVymazat
  15. Uff, zjistila jsem, že černobílý bloger je růžový chroust...Co to je za charakter??:/

   OdpovědětVymazat
  16. Hezky napsané. Klobouk dolů.

   OdpovědětVymazat
  17. Já si naopak myslím, že černobílý bloger má pravdu v tom, že to není Petra, ale Míra, kdo maže všechny ty "špatné" komentáře. Jasně, chápu, když je tam nějaký hodně nenávistný komentář tak ho radši smažou, ale mazat i obyčejné názory, typu, že toho líčení je na můj vkus trochu moc mi přijde zbytečné a až přehnaně perfekcionistické

   OdpovědětVymazat
  18. Tys byla v srpnu s Holandanem na dovolene? Vzdyt ses prece cely lonsky rok vzpamatovavala z rozchodu a rozvodu.

   OdpovědětVymazat