Co je pro mě toxické? Palmový olej!
Problematika palmového oleje budí stejné emoce jako Miloš Zeman. Ale narozdíl od Miloše Zemana to s ním není ani zdaleka tak jednoduché.


O palmovém oleji jsem se rozhodla napsat pro soutěž LOHAS Bloger 2016, protože se s celou problematikou díky své práci setkávám dennodenně. Palmový olej máme dnes i ve věcech, kde vůbec není potřeba. Nikdo přesně neví, kdo nebo co za tímto náhlým nárůstem spotřeby PO stojí, vždycky však existují alternativy.

A zatímco u jídla si hlídat složení můžeme, u kosmetiky si člověk nemůže být jisti nikdy. A tak tedy v článku Ekologická katastrofa jménem palmový olej přidávám i pár tipů na kosmetické značky, jež se PO vyhýbají úplně (včetně jeho derivátů), anebo si aspoň hlídají, odkud PO pochází. I to je vodítko, které nám pomůže v tom, co změnit můžeme. 

Když jsem předloni psala pro Lohas Bloger článek Šetřím sebe i přírodu. Používám přirozenou antikoncepci, zvedl se o téma tak obrovský zájem, že mi z toho dodnes chodí spousta emailů. Palmový olej tolik pozornosti bohužel zřejmě nevzbudí, přesto doufám, že splní účel a najde si ty čtenáře, kteří po alternativách pátrají. 

Pokud mezi ně patříte i vy, pak doufám, že si nenecháte ujít Green Beauty Market 12.11., kde má být jak spousta workshopů na téma udržitelnost, tak i prodejní akce toho nejlepšího z přírodní a BIO kosmetiky. 


Děkuji za pozornost a prosím, teď článek o palmáči si vážně přečtěte. Potěšíte mě.
Luc.


5 komentářů:

 1. Ahoj Lucko, máš nějaké tipy na sladkosti bez PO prodávané v běžných řetězcích? Nedávno jsem hledala a ne a ne nic najít, když jsem konečně našla jedny plněné tyčinky, nedalo se to jíst. Takže PO dál vesele konzumuju ve velkém a mrzí mě to.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Se sladkostmi je to těžké. Já kupuju buď čistou čokoládu, většinou hořkou, tam PO nebývá. Plus některé zdravější sladkosti jako proteinovky nebo muesli tyčinky jsou leckdy bez PO. Ale taky se musí hledat...:-(

   Vymazat
  2. Na Facebooku jsou skupiny, které se touhle tematikou podrobně zabývají a jsou tam seznamy všech možných jídel (včetně sladkostí) bez palmového oleje, např.: Stop palmovému oleji https://www.facebook.com/groups/368400029877833/?fref=ts, Život bez palmového oleje https://www.facebook.com/groups/1645875052320043/?fref=ts, a seznamy jsou i na stránce www.stoppalmovemuoleji.cz, kde je i spousta dalších informací k tématu.

   Vymazat
 2. V jídle se PO vyhýbám, pokud má něco zdravotně horší následky než vepřové sádlo, tak se tím cpát nebudu. V kosmetice mi tak nějak nevadí, ale ty letecké společnosti - to mně dorazilo. Letadla konstruovaná na použití kerosinu nalévají rostlinným olejem?!?

  OdpovědětVymazat
 3. Palmáč je zlo. Ale mám připomínku... když už chodím k tobě na blog, abych si něco přečetla, tak nechci odkaz na tvůj článek, který si mám přečíst někde jinde. To už můžu rovnou chodit někam jinam.

  OdpovědětVymazat