Coco Chanel: Pohled zblízka


Okamžitě odložte veškeré motivační knihy od autorů, co si jen navzájem vykrádají myšlenky a předhánějí se v tom, kdo ze síly pozitivního myšlení dokáže vymyslet srdceryvnější příběh a začněte číst strhující životopis té, která obrátila Evropu i Spojené státy vzhůru nohama. A nikoli válkou, nýbrž módou. Řeč je samozřejmě o Coco Chanel. Návrhářce, která definovala eleganci a francouzský styl. 

Protože Coco Chanel tím, co dokázala, strčí hravě do kapsy veškeré motivační pisálky. Bez nadsázky totiž lze říct, že je to žena, která ovlivnila svět umění 20. století jako málokdo. Nevymýšlela totiž módu, ale poprvé ženám ukázala, co to znamená "mít styl". Svými modely, kde zkracovala délku sukní, dělala z žen nejen elegantní krásky, ale malými, leč výborně promyšlenými kroky se zasadila o emancipaci žen. 


Ona totiž byla ta, co vyrostla u jeptišek prakticky bez rodiny. Maminka ji zemřela, otec opustil. Nikdy se jí nedostalo vzdělání a i v pozdějším věku, kdy už patřila do velkého světa, měla problém s gramatikou, a tak raději nikdy příliš nepsala. A Paříž začátkem 20. století opravdu nepřála chudým děvečkám bez vzdělání. Mohly být v lepším případě oficiálními milenkami bohatých mužů, nebo kurtizány.

Jakmile se ale jednou začtete do Coco Chanel: Pohled zblízka od Lisy Chaney, pochopíte způsob jejího uvažování, kouzlo a sílu její osobnosti a zároveň masku, za kterou se skutečná Gabrielle, jak se původně jmenuje, skrývá.


Coco Chanel nepřicházela každou sezónu pouze s novými modely. Učila lidi využívat nové materiály a hrála si s ženskou postavou, kterou přetvořila k obrazu svému. Vytvořila parfém No. 5, který patří mezi nejprodávanější v historii, dala vzniknout "malým černým", byla múzou mnoha umělců i německého nacisty, byla rovněž závislá na morfiu a nenáviděla svoje dětství.

A kromě vytváření modelů vytvářela celoživotně legendu s názvem Coco Chanel. Vždycky věděla, čím ji přiživit, co si přimyslet, co zatajit a jak použít svůj vliv ve prospěch společnosti. 


Životopisů o téhle legendární návrhářce vzniklo už za jejího dlouhého života celá řada. Posmrtně snad ještě více. Až Lisa Chaney se ale dostává k dosud neuveřejněnému vyprávění a k lidem, kteří ji znali. Osvětluje zcela nová fakta, což tvoří z jejího života zcela jiný příběh, než jak jsme ho znali doposud.

A zatímco žasnete nad tím, jak Coco přemýšlela a tvořila, žasnete rovněž nad úsilím autorky, který si s knížkou dala. Navíc vás Coco Chanel vtáhne do světa tehdejší pařížské smetánky, mezi aristokraty a milionáře a zároveň vám něco předá ze svého estetického cítění. 


Prostě - vybraná společnost na 440 stránkách.
Vydala Eroika.
A teď mi doporučte nějaký fascinující životopis vy!
Lucie


7 komentářů:

 1. Doporučím úryvky z deníků a dopisů Fridy Kahlo v podobě knihy nazvané "Intimní autoportrét", protože tahle malířka je i po takové době od smrti hodně rozporuplná a zajímavá osobnost, trochu jako Coco, ale po svém způsobu: http://www.kosmas.cz/knihy/106787/intimni-autoportret/

  OdpovědětVymazat
 2. Rozhodne Havel - zivotopis roku 2016 podla Guardian... naj kniha ever a hej ta Frida je tiez precitana- z oboch zapisky do mojho dennicka - debilnicka

  OdpovědětVymazat
 3. Taky jsem se na svém blogu inspirovala Coco Chanel. http://marionetasvetu.blogspot.cz/2017_01_01_archive.html

  Doporučuji životopisnou knihu Život sira Alexandra Fleminga, který napsal André Maurois. Popisuje Flemingův život. Jeho pracovní nasazení i to, jak se dostal k objevení penicilínu. Hodně zajímavé. Chystám se na čtení knihy Moje matka Marlene Dietrichová. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Anita Moorjani - Musela jsem zemřít. Skvělá knížka, co má sílu. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Mě osloví snad každý životopis. Momentálně dočítám YVes Saint Laurent.

  LIFESTYLE BOOK

  OdpovědětVymazat
 6. Díky za tip, určitě se ke knize hodlám jednou dostat... Zatím jsem viděla jen film, který mě taky nadchl.
  Ráda bych ti fascinující životopis doporučila, bohužel mě nic nenapadá... :D

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj Lucie, můžu doporučit Žízeň po životě o V. Van Goghovi, je to úžasná kniha, bohužel se dá koupit už jen v antikvariátu, ale stojí za to. Markéta 😊

  OdpovědětVymazat