Recenze: Neumím jinak než láskou


Neumím jinak než láskou. Tak se jmenuje divadelní představení o životě a manželství Boženy Němcové, na které jsem vyrazila v sobotu do divadla Viola. To, že půjde o výbornou věc, dala tušit už Táňa Vilhelmová v hlavní roli.

Božena Němcová je tu vyobrazena jako mučednice lásky, po které celý život prahla a kterou vlastně nikdy nepoznala. To, že její manželství s Josefem Němcem, ze kterého vzešly čtyři děti, nebylo šťastné a měla celou řadu nápadníků a milenců, víme ze školy.

Hra Neumím jinak než láskou je pak výbornou sondou do nitra ženy, která v době, kdy manželka byla jen od toho, aby posluhovala muži, toužila jak po manželství z lásky, tak i po životním naplnění. A po osobě, se kterou by mohla sdílet to nejniternější, co se v ní odehrávalo. Místo toho byla doslova udána jako dítě zralému muži, vůči němuž cítila pouze chlad.

On nedokázal "cítit" a ona urputně potřebovala trochu něhy, lásky a vřelého obětí. Dostávalo se jí toho sice vrchovatě od ctitelů a milenců, v jejichž náruči pookřávala. Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, byla pro každého muže možná múzou, nicméně vždy příliš komplikovanou osobou. 

Nebylo těžké ji pochopit, přesto byla těžce uchopitelná. Narozdíl od většiny žen ví bezpečně, co chce. Lásku. Místy však umí jednat chladně a tvrdě. Nenechá si brát své ideály, ale ten největší boj svádí hlavně uvnitř sebe sama. I když Božena Němcová působí jako hromádka neštěstí, Táně se ji podařilo zahrát zároveň jako silnou, osobitou, uznávanou osobnost. Tvrdohlavou a svobodomyslnou zároveň.

Hra vás nadchne poetičností, jazykem vyprávění, dialogy. Úžasná a podstatná je její hádka s manželem, kde konečně odkrývá nejen všechnu svojí bolest, ale i zklamání a pocity méněcennosti.

Přesto nejde o žádné depresivní představení, má to spád a vtáhne vás to do děje. Občas se i zasmějete, dokonce. Občas vám přejede mráz po zádech. Prostě Božena.

Jak řekla Meryl Streep na předávání Zlatých Glóbů: Take your broken heart and make it into art.


A vzhledem k tomu, jak Božena Němcová ovlivnila českou literaturu, se můžeme snadno dovtípit, že její srdce muselo být doslova roztrháno na kusy.

Lucie

Hrají: Taťána Vilhelmová, Tomáš Pavelka, Aleš Procházka
Režie: Miloš Horanský4 komentáře:

 1. Děkuji :) krásná recenze (jistě ovlivněna pocity z představení a to mám moc ráda, proč jinak je psát?). Na jaké představení představení (zvláštní, že) se můžu těšit příště? Už teď se těším :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ajko, díky. Jo, dojmů jsem plná. A v pátek jdu na Fausta, na to se taky těším :-)
   A děkuju!

   Vymazat
 2. Recenze se mi líbila tak moc, až jsem se šla podívat, kdy je další představení :3 a na Fausta jsem taky zvědavá!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo? Stejně taková komplikovaná jako my, že? A kdy vyrážíš :-)?

   Vymazat