Přečtete si: To jsem já, Františka


Františku Čížkovou známe všichni jako módní kritičku českých celebrit a zároveň jako extravagantní osobnost, jejímuž stylu čtenáři Blesku, pro který píše, často nerozumí. I přesto však všichni hltáme každé slovo, které Františka svým svérázným způsobem napíše.

Nemusíme rozumět módě, abychom chápali, že ona je jednou z mála českých žen, která jí rozumí (i za nás). A místo strohého popisování róby daných celebrit vždycky získáme spoustu informací o střihu, materiálu, značkách a samozřejmě kýči!

Františka baví! Je velice sečtělá a svými edukativními texty povýšila módu na úroveň umění - umění se odprezentovat tací, jací jsme za pomoci toho, co na sebe oblékáme.


A tahle módní kritička, která má s Annou Wintour společného víc než mikádo s ofinkou, napsala knížku To jsem já, Františka. Spousta lidí od ní žádalo průvodce stylem, knihu o módě, příručku do společnosti. Mnoho jí blízkých lidí, jak sama píše, zase navrhovalo, ať napíše o svém životě. A tak to Františka propojila a vám se tak do rukou dostane zajímavá směska informací.

Příhody z showbyznysu prokládá vlastním životním příběhem a kdo umí číst mezi řádky, najde si tam leccos i o tom, jak si vytvořit vlastní styl, aniž by porušoval dress code. Každá kapitola vás hodí do úplně jiného světa a zavede k jiným problémům.

Františka Čížková je další ze silných žen, o kterých tu ráda píšu. Desítky let neviděla svého prvorozeného syna, prožila si velice bolestivé vztahy i rozchody, byla vyhledávanou návrhářkou, samoživitelkou a nikdy zlomenou ženou.

Knížka je osvěžující i tím, že z řádků cítíte, že Františka, která tu vypráví svůj životní příběh, je nejen velice inteligentní, ale úžasně vyrovnaná a moudrá. O svých mužích tak mluví bez ublíženosti a zášti, ba dokonce laskavě a mile. "Většina lidí volí - a nejen v módě - stádnost, neboť je pro ně bezpečná. Džíny mnohdy dosud předpotopně nazývané texasky či rifle jsou stále stavebním kamenem šatníku. Koktejlky, nemožné nohy zkracující legíny, na tělo upnuté skinny džíny v dámském i pánském vydání. Mikiny, trika, dlouhé topy, separátní saka a do společnosti do nich oblékané bílé košile...Je to těžká nuda, deficit osobitosti. Kreativity."

Františka Čížková 

A proto vám tuhle knížku s čistým svědomím doporučím. Obohatí vás. A to nejen názory na módu.
Lucie

4 komentáře:

 1. Děkuju za tip, upřímně se musím přiznat, že pro mě je to žena nově objevená.

  OdpovědětVymazat
 2. Já asi patřím k tomu, co je v úryvku označeno za stádnost, přesto mě kniha zaujala, třeba se k ní někdy dostanu :)

  OdpovědětVymazat
 3. Františku mám už léta moc rada. A na knížku mám zacileno.

  OdpovědětVymazat
 4. Ač nerada, musím souhlasit. Těch pár neustále se opakujících kousků je vážně docela nuda. A co hůř, často tomu podléhají i naše módní blogerky, takže není valná naděje na změnu.

  OdpovědětVymazat