6 módních ikon, které hluboce obdivuji


Často narážím na to, že různí lidé v různých rozhovorech říkají, že žádný "vzor" nemají, protože jsou originál, ale myslím, že zrovna originál vzejde předně tím, že se učí od ostatních. Že naslouchá a vnímá. Já jsem člověk, co má spousty vzorů a to jak mezi módními ikonami, tak mezi běžnými lidmi. Přišlo by mi zkrátka škoda nevzhlížet k těm, co mají/měli co říct. 

A tak jsem sepsala 6 módních ikon, které mě ovlivňují jak stylem, tak osobností. 

Coco Chanel


Málokdo měl tvrdší osud než Gabrielle Chanel, ale málokdo (nikdo?) neovlivnil svět odívání tak zásadně, jak to dokázala ona. Sirotek vyrůstající v kláštěře mezi jeptiškami. Pokud si vezmete do ruky jakoukoli knížku na téma: jak být stylová jako Pařížanka, věřte, že základní myšlenky stylu vycházejí právě od legendární Coco Chanel. A celá Paříž z toho těží dodnes...

Coco Chanel dala světu malé černé, zkrátila ženám sukně, ukázala slušivost a univerzálnost kostýmku a umělé perly rozšířila napříč společností. Vždycky dokázala předběhnout dobu a i během chudých časů válek oblékala stovky zákaznic. 

Coco Chanel údajně neuměla psát. Někdo ji označoval přímo za negramotnou, což nebyla, ale s francouzskou gramatikou si příliš nerozuměla. Nedostalo se jí žádného vzdělání. Přesto se vypracovala mezi pařížskou smetánku a podlehl jí každý - ženy i muži. A možná proto, že její dětství a začátky kariéry byly velice traumatizující, vymýšlela si sama svůj životní příběh.

Vytvářela si kult osobnosti a dodnes nikdo přesně neví, co všechno z jejího života je pravda. Snad jen to, že trpěla pocity nedostatečnosti pro svůj původ, trpěla tím, že nemohla mít děti a že v moment, kdy se jí zabil údajně jediný muž, kterého kdy milovala, Boy Capel, ztratila veškerou radost ze života. A že byla závislá na opiu. Pokud mají lidé tendence zahánět bolest a samotu prací, pak se opět okazuje, že málokdo měl tvrdší osud než Gabrielle Chanel. 


Jackie Kennedy


Jackie neobdivuju jako osobnost, ač respektuju její trauma z brutální smrti manžela. Když se s jeho smrtí nesrovnala ani po deseti letech, stal se z miláčka Ameriky úhlavní nepřítel. Lidem začala vadit i proto, kolika benefitů jako neustále-zhroucená-bývala-první-dáma využívala. Její manželství s Onassisem jí na popularitě rovněž nepřidalo. 

Přesto to módní ikona byla a její styl - milovala Chanel pochopitelně - byl vždycky perfektní, elegantní, nenucený a cokoli na sebe vzala, dokázala "vynést" a bylo jedno, jestli šlo o oficiální návštěvu státníků či charitativní akci. Nikdy v "dress codu" nesáhla vedle a ukázala národu, že ač v depresích a v slzách, tak přesto na podpatcích a za dámu.

Audrey Hepburn


"Bylo to v roce 1953, když Audrey Hepburn požádala o návštěvu ateliéru Givenchy. Návrhář byl zaměstnán prací na své nové kolekci, ale v domnění, že se jedná o slavnější Hepburnovou - Katharine - souhlasil." Úsměvná historka z knihy Legendární módní návrháři. Nebýt milého omylu, tihle dva by nikdy nestvořili "styl Audrey Hepburn", ani kultovní snímek "Snídaně u Tiffanyho."

"Takhle vypadáš přesně jako Audrey Hepburn," řekl mi po sklence vína přítel.
"Ježiš, ty jseš milej, děkuju."
"Takhle vypadáš úplně jako Angelina Jolie," řekl mi druhé sklence.
"Ty jseš zlato. Klidně pij dál."
"Už jsem ti říkal, že se mi vždycky líbila Audrey Hepburn? Jen byla vždycky tak dětsky roztomilá, neměla ten ženský sexappeal. Ale byla krásná. Taková Angelina Jolie, tu jsem nikdy neměl rád...." řekl po třetí skleničce. A já šla domů.

Ano, Audrey byla vlastně víc roztomilá než sexy. Ale stylová byla vždycky a vždycky věděla, po čem sáhnout, aby tím potvrdila svůj status módní ikony. 

Grace Kelly


Další milovnice Coco Chanel. Byla andělsky krásná, měla úžasně chladné oči a vřelé srdce. Byla si dobře vědoma své krásy, což ženě vždy pomáhá, přitom ji používala primárně pro dobrou věc. Jako monacká kněžna vrátila Monaku lesk, zasadila se zásadně o jeho kulturní rozvoj a všemu, co se od ní žádalo, dodávala svým myšlením jak smysluplnou (charitativní) myšlenku, tak noblesu. Byla údajně velice sociálně inteliegentní, dokázala logisticky vyřešit a vykomunikovat i nenadálé těžkosti a měla jedinečný smysl pro humor. 

Grace jsem vždy vnímala jako méně prvoplánovou a kultivovanější verzi Marylin Monroe, a tudíž se tu musela objevit. 

Vivienne Westwood


Aby tu té elegance nebylo moc, musíme to okořenit jednou z nejlepších a nejuznávanějších britských návrhářek - Vivienne Westwood, která svůj první butik nazvala mimo jiné S.E.X. (dnes World´s End), kde si v návrzích pohrávala s prvky fetišismu, SM a punku. Ne nadarmo se jí přezdívá "Matka punku." 

K VW však neodmyslitelně patří i jméno Malcolm McLaren, který ji propojil se Sex pistols, jimž dělal manažera a přišel s nápadem měnit umělcům image s každým albem a oblékat je na turné do extravagantních kostýmů naržených právě Vivienne. Jeden bez druhého nemohli existovat, aspoň ne v začátcích. Jak to zní všechno skvěle, až ve své biografii Vivienne vypráví o tyranii ze strany Malcolma a dost děsivě o něm mluví i jejich syn, u kterého Malcolm nikdy nechtěl přiznat otcovství. Vivienne živila své dva syny, často platila i nákladné Malcolmovy výlety, úniky z reality a i mnohé jeho aférky. 

Společně se však účastnili mnoha společenských protestů 70. let, pobuřovali svými SM modely a stvořili punkovou uniformu. Vivienne tvořila nápisy na trička například z kuřecích kostí, vždy však vycházela z dějin umění, které vystudovala. Jakkoli se nám tak může zdát šílená (a ona je!), můžeme si být jisti, že jednak přesně ví, jaká pravidla chce porušit a i tím, že vytvoří zase něco ikonického. 

Po patnácti letech spolužití a spolutvoření ji Malcolm beze slova opustil a ona začala pracovat sama na sebe. Inspirace neodešla, naopak se stala nejen slavnou (to byla už dávno), ale i bohatou. Dnes je značka Vivienne Westwood módním impériem a ona zapálenou aktivistkou bojující za životní prostředí!

Victoria Beckham


Zásadně se na fotkách neusmívá, i po čtyřech dětech nosí oblečení velikosti nula, s každým těhotenstvím nosila až do devátého měsíce jehly, má vlastní značku oblečení, kterou obléká půlku Hollywoodu a v posteli nejžhavějšího fotbalistu planety. Ale nezáviďme jí, má to vydřené. 

Victoria, která nejraději používá jen svoje iniciály VB, je podle mě novodobou Coco Chanel. Navenek chladná až na půdu a nepříliš sdílná, avšak nesmírně talentovaná, zásadová, chic a systematicky si tvořící rovněž tolik důležitý kult osobnosti. 

Může nám být nesympatická právě tím, jak vystupuje. Mně podobné osobnosti - navenek chladné a uzavřené - fascinují. I přes veškeré nesympatie jí ale nemůžeme upřít jak obrovský cit pro módu a estetično, tak pro byznys. Její přehlídky bývají dokonalé. A nesmíme zapomínat ani na tu obrovskou dřinu, kterou za svůj "pohádkový" život zaplatila. A platí dnes a denně.

Jinými slovy - miluju silné ženy, co se za sebe umějí postavit, mají své zásady, nespokojí se s málem a u všeho, co dělají, jsou ještě navíc brutálně stylové.
Jaké módní ikony obdivujete vy?

LvK

7 komentářů:

 1. Jacklin stojí za to obdivovať aj ako osobnosť.bola to dáma po všetkých stránkach,nielen čo sa obliekania týka.

  OdpovědětVymazat
 2. Je skvělé, když někdo nebere módu jen jako věc značek a trendů, ale zajímá se i o její historii a filosofické pozadí (sebevyjádření, sebeúcta, etiketa...).
  Palec nahoru za podobné články :)

  mihalcikova.com

  OdpovědětVymazat
 3. Že zajímavosti tě občas čtu, protože na me pusobis jako můj pravý opak a zde se to potvrzuje. Coco nemám ráda, naopak miluju Christiana Diora, který byl jejím módním protikladem, to s Audrey vystihl onen muž také přesně - raději tu Angelinu, Grace byla před svatbou celkem kurvi.ka, zadna noblesa. Většinu těch žen spojuje nevalný původ a nutnost vytlouct z nouze ctnost, což je dnes in. Mám ráda akorát Jackie, ale hlavně jako osobnost, a Victorii. Přesto díky za článek. Je zajímavé podívat se z jiného úhlu.

  OdpovědětVymazat
 4. Myslím si, že je báječné mít vzor(y), pokud se na ně člověk příliš neupne. Jinak to vidím jako skvělý seberůst a dobrou práci sama na sobě, pokud před sebou jasně vidíme verzi někoho, kým bychom sami chtěli být (nebo spíš jací bychom chtěli být), myslím, že je k cíli snažší cesta. :) Sama se velmi ráda nechávám inspirovat ženami (známými i neznámými) a ohromně mi to pomáhá srovnat si svoje priority i emoce. A když člověk kombinuje a není posedlý jen jednou osobou, k tomu dodá své vlastní úžasné "já", tak kdo může říkat, že kopíruje, ne? :)
  Moc si mi dodala chuť se trošku do těhlech ikonických osobností ponořit a zvelebit svoje vědomosti, protože přestože jména samozřejmě znám všechna, o mnohých nevím skoro nic. Máš nějaký tip na film/dokument? Děkuju!

  Infinite treasure

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anet, děkuju moc za komentář, naprosto souhlasím.

   Film/dokument...vůbec nevím, já mám životopisy nejraději knižně. Ale možná se po filmu jen přeci porozhlédnu, abych trochu změnila kulisy :-)

   Vymazat
  2. Já jsem tenkrát koukala na film o Coco Chanel, kde hrála herečka z Amelie z Montmartu, ale vůbec neumím posoudit, jestli to bylo zcela podle pravdy.

   Vymazat
 5. Před lety jsem v televizi viděla snímek Snídaně u Tiffanyho a od té doby je Audrey Hepburn mým miláčkem. Postupně koukám na její další snímky a je pravdou, že je krásně roztomilá, ale její život byl dost trnitý a prošla si těžkými životními situacemi.

  Kačka ze SISTERSHOODS

  OdpovědětVymazat