Nedat chřipce šanci: 5 potravin, které mi pomáhají na imunitu!


Že řádí chřipková epidemie jsem nezjistila ze zpráv, ale podle toho, že mi za poslední dva týdny vždy odpadly tři pracovní schůzky. Ze tří.

Každý den děkuji svému tělu, že existuje a že mi zatím odpouští to všechno, čeho se na něm dopouštím: nesportuji, pestrou stravu si nehlídám, ponucuju a s vínem nekončím u jedné skleničky. Přesto jsou věci, které neporušuji: nejím (příliš) smažené, tučné, uzené a aspoň dvakrát ročně si dopřeju velkou antibakteriální, antivirovou a protiplísňovou kúru pomocí éterických olejů. A pak se starám o imunitu. Těchto 5 dobrot mi k tomu dopomáhá!

Tekutý chlorofyl


Chlorofyl má podobnou molekulární strukturu jako hemoglobin, který rozvádí kyslík po celém těle.  Pomáhá nejvíce v dobách po úrazu, zranění, porodu či silné menstruaci - bojuje totiž proti chudokrevnosti, kterou jsem kdysi podchytila na poslední chvíli a že jsem přišla tenkrát o všechny vlasy, tak můžu mluvit o obrovském štěstí. Od té doby preventivně beru zelené potraviny a i když už mi nevadí, mívám období, kdy už je prostě nesnesu.

Tekutý chlorofyl mě zachraňuje, protože chutná po mátě. Stačí jedna čajová lžička do skleničky vody, takže balení vydrží zhruba na 3 měsíce a člověk to dobere bezbolestně a bez přemlouvání. Přidat ještě plátek citronu a je to vynikající nápoj na léto. 

A kromě toho, že podporuje tvorbu červených krvinek ještě detoxikuje střeva a krev a obohacuje tělo o množství vitamínů a minerálů. Mně výborně funguje i proti padání vlasů (ale vždy záleží na příčině) a na překyselený žaludek.

(PS: Do 28.2. můžete na chlorofyl použít slevový kód lucievankoten15 s 15% slevou!) 

SugaVida


Zdravý cukr. Vypadá jak třtinový, chutná po karamelu, má velice nízký glykemický index, je jediným vhodným přírodním sladidlem pro diabetiky a pozor - obsahuje veliké množství minerálů jako je např. železo, hořčík, zinek, draslík, fosfor...

Cukr jsem doma neměla nikdy. Ani ten třtinový. Nápoje zásadně nesladím, tam mi cukr ani nechyběl, ale každé ráno si vařím ovesné kaše, kam jsem nikdy žádný cukr přidávat nechtěla. Stačily mi rozinky, které jsou už tak dost sladké. Přesto SugaVida hodila moje snídaně na úplně jiný level požitku a dochutila i případnou absenci sušeného ovoce. Vločky + Sugavida + mléko + máslo a víc ke štěstí nepotřebuju.

Ženšen pravý


O ženšenu už jsem tu psala mockrát, a tak se zákonitě musí objevit i v tomto článku. Protože pravdou je, že zásoby ženšenu doplňuju neustále. Ráno už mě z postele nezvedne ani kafe, jen ženšen. Je to silný antioxidant, adaptogen a právě v období chřipek je nepostradatelný pro své účinky na imunitní systém.

Chrání buňky lidského organismu, čímž zpomaluje stárnutí a rovněž vstřebává až 50% alkoholu v krvi, takže ideální terapie před spaním po náročném večeru. Ač dokáže nabudit a doslova rozhýbat mozkové závity, ještě se mi nestalo, že bych po něm neusnula. Popíjím ho tak celodenně.

Zambroza


Zambroza - nejsilnější antioxidant rozhodně neberu celoročně, ale menšího panáka si dávám hlavně v období chřipek, které se mi - ťuk, ťuk, ťuk - zatím vždy zdárně vyhýbaly. Případně sahám do lednice po Zambroze pokaždé, když někde prochladnu a bojím se následků. Je to veliká vzpruha a navíc velká dobrota - sladký koncentrát exotických ovocných šťáv neutralizující volné radikály a s vysokou dávku živin. Pomáhá všude tam, kam nemůže slunce, dostatek kyslíku, čerstvého vzduchu a kde lenost vítězí nad sportem! 

Skořice


Skořici všichni milujeme, všem nám voní a dokonce i víme, jak úžasné benefity našemu tělu přináší. V kosmetice se používá jako éterický olej, který je velice prohřívací, dráždivý a dokáže i popálit. Skořice jako koření dokáže výborně čistit i trávicí ústrojí od plísní a virů, ALE!

Většinou se u nás dá koupit skořice z Číny. Nevím, jestli jí lze označovat za "nepravou", ale obsahuje vysoké množství toxického kumarinu. Když ji koupíte vcelku, je tvrdá, dobrá ledatak na dekorace adventního věnce. Oproti tomu skořice "pravá", cejlonská, se sama drolí mezi prsty. Je úplně jinak aromatická a lehce pálivější a obsahuje kumarinu jen stopové množství.

A protože skořici miluju ve všem, využila jsem loňské cesty na Srí Lanku k tomu, abych si nakoupila zásoby. Dovezla jsem ji i přátelům a známým, protože společně s čajem je to to nejlepší, co ze Srí Lanky přivést. Doma mám ještě slušné zásoby a to jím skořici v ovesné kaši denně! Dezinfikuju!

Ptáte se, kde cejlonskou skořici v Česku najít? Těžko říct, já zatím narazila jen na firmu Sonnentor, která uvádí místo původu Cejlon.

Jaké vychytávky na imunitu/kurýrování užíváte vy?
LvK

4 komentáře:

 1. No vidíš a já si skořici ze Srí Lanky nepřivezla. Minulý rok jsem přivezla z Dominikánské republiky a popravdě jsem ji ještě ani neotevřela, protože je v celku a jak říkáš tvrdá.

  OdpovědětVymazat
 2. Mě nejvíce pomáhá čaj z čerstvého zázvoru :)

  http://xoxoronnie.blog.cz/

  OdpovědětVymazat
 3. Přidávám tip na zdroj cejlonské skořice - obchod Cardamom v Praze na Vinohradech :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Super, děkuju moc. Až mi zásoby dojdou, naběhnu tam :-)

   Vymazat