#LucieVypráví: Mezi telaty v kravíně


Nic není víc než prožít dětství v JZD. O tom, jak jsem jezdila s babičkou krmit prasata do prasečáku, už jsem tu psala. Ale pozor! Ono těch zvířat bylo daleko víc. To máte ještě kravín, bejkárny, kanceláře...

Začalo to celé tím, že mě babička v létě brávala za telátkama. Ono mezi námi - když žijete na vesnici, tak je JZD ještě to lepší kulturní vyžití, které svým dětem chcete dopřát. Taky je totiž můžete brát pravidelně na hroby nebo do hospody. Ale protože ze mě babička chtěla mít veselé děvče a zdatnou hospodyni, vyhrál kravín. 

Byly mi tři roky a babička mi říkala, že nemám na telátka sahat, jakkoli jsou roztomilá. Což znamenalo, že to jediné, co jsem tam mohla dělat, bylo je mlsně sledovat, jak sajou z lahví mléko. Naprosto mě to fascinovalo. Byla to zábava, na kterou jsem dokázala v klidu koukat dlouhé hodiny. Konec konců dodnes platí, že kam mě postavíte, tam mě najdete. 

Ale jednou, když babička jen na chvíli odběhla s mým odkýváním, že budu na telátka zase jenom tupě civět, jsem sice dostála slibu, že je nebudu hladit, zato jsem se nepozorovaně vydala rovnou k nim do ohrady, abych mohla konečně cumlat s nima. 

Nebyla jsem potrestána, na to mě babička měla moc ráda. Ale musela jsem slíbit, že to neřeknu mamince. "Maminka by se zlobila," řekla. 

Popadla mě za ruku a šly jsme domů. Já celá zahnojená, takže mě čekala vana, a babička v šoku. 
Sotva jsme ale vyšly z areálu kravína, skočil na mě rozzuřený a dost agresivní kohout. I podobné týpky v JZD najdete, to jste nevěděli? Byl skoro větší než já, drápal a kloval. "Ty hajzle jeden," odhodila ze mě má rázná a nebojácná babička divokého a zákeřného kohouta, který se jen otřásl a uraženě se rozeběhl na druhou stranu. 

"Babi a co je to hajzl?"
"Jéžiš, to jsem zase něco řekla. Hlavně to neříkej mamince, jo?"
"A co je to?"
"To je ošklivý slovo, to hodný holčičky neříkaj. Zlý zlý kohout to byl. Hajzl jeden," zaklela znovu. 

To, že jsem něco nesměla někomu napráskat, se mi už z principu líbilo, protože zákonitě musela přijít nabídka nějakého milého úplatku. V případě mlčení o mém dobrodružství s telaty slibovala babička lívance. U kohouta jahodový pohár. A za toho hajzla jsem si mohla něco vybrat v Bavorově. 

Ovšem pozor - na koblihu jsem se nenechala utáhnout ani tenkrát!

Jaké bylo vaše dětství?
LvK


2 komentáře:

  1. U babičky na vesnici za kasou v místní Jednotě, za odměnu vyskladavani cigaret z kartónů...jako bonus příchody domů až se stmivanim, a ne, umyvat nebudeme, stačí ruce pusa...aaaaach

    OdpovědětVymazat
  2. Lucie, moc dobře vím o čem píšete. Moje dětství také byl kravín, dávali jsme telátkám.
    Největší odměna jít s kozou na pastvu. Navečer vysedávat na lavičce s kamarády.

    OdpovědětVymazat