Proč si nemíchám vlastní kosmetiku? Mám z toho strach!

Fotil: Vojtěch Resler


Dostávám občas dotazy, zda nechci připravit pár vychytaných receptů na vlastní kosmetiku, kterou si člověk může umíchat doma. Odpovídám vždycky stejně: doma si umíchám základní věci, to složité, co by stálo za pozornost, už jako laik nezvládnu. Nemám šanci.

Součástí mé práce je mimo jiné ptát se odborníků a prosit je o vyjádření k nejrůznějším otázkám ohledně složení kosmetiky. Jde často o kožaře, chemiky, aromaterapeuty, toxikology. Nemusím asi dodávat, že co člověk, to názor a nic na tom nezmění ani vysokoškolský titul. Čím víc ale tyhle lidi poslouchám nebo čtu, tím víc si uvědomuju, jak je důležité znát všechny souvislosti. Konec konců...

Čím víc toho vím, tím víc zjišťuju, že vlastně nic nevím. A tím větší respekt z toho mám. 


Opravdu se těchto věcí bojím.
Pokud mluvíme o míchání olejů: rostlinný olej + éterický olej, je to pohoda. Na tom se dá zkazit jen to, že si éterický olej spletu s olejem vonným, případně ho přidám ve větším procentu a podráždím si pleť. Není ani problém namíchat si doma pleťové masky z čestvých ingrediencí. Snad bych ještě zvládla z jedlé soli udělat ekologické čističe domácnosti nebo deodorant, ale děsí mě představa, že bych například své oční okolí svěřila krému, který si umíchám bez hlubší znalosti chemie, nedej bože z návodu na internetu.

Díky mé práci mi došlo, že: 


 • Některé kompozice, kde už jsou složitější emulgátory, dělají fakt jen machři. 
 • Kde je voda, musí se konzervovat. A to je leckdy kámen úrazu. S konzervanty to ne každý umí. 
 • Jako laik nedokážu upravit konzistence. 
 • Výrobci, za kterými jsem mohla zavítat do provozu, ladí všechno možný a každá surovina má ve složení hned několik funkcí.
 • Je těžké míchat bez vlastní laboratoře, díky které mohu zjistit, zda v olejích nejsou plísně, zbytky pesticidů apod.
 • Někteří výrobci si dokonce při míchání zkušební emulze volají na pomoc ty, od kterých suroviny nakupují. Jop. 
 • Jinými slovy: bezpečnost kosmetického produktu. 

A vím, že nevím, jak každá jednotlivá ingredience působí v krému, na pleť a v reakci s dalšími látkami. Zato vím jednu věc: že si nic tak skvělého, na co jsem zvyklá od výrobců, sama namíchat nedokážu. Ale to je v pořádku, od toho tu nejsem, od toho tu jsou lidé študovaní, vzdělaní a s praxí. To, o co se snažím, je snad osvěta, boření mýtů o přírodní kosmetice a předávání know-how od těch, od nichž se učím.

A proto se na mě nezlobte, že vám žádné návody předávat nebudu.
Přenechávám to povolanějším.
LvK2 komentáře:

 1. Naprostý souhlas. Proč míchat něco, co jiní už dovedli takřka k dokonalosti. Třeba Inlight nebo Bioaroma. A o dekorativku bych se už vůbec nepokousela. Ať žije Zuii! :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Také souhlasím. Bývalá kolegině neustále něco zkoušela - tělové krémy atd. Na internetu je spousta blogů z touto tématikou např. blog Home-made, kde najdete recepty od výroby domácí zubní pasty, přes výrobu prášku na praní až po třeba opalovací krém. Ještě prací prášek nebo spíš mýdlový sliz jsem zkoušela, ale na další výrobu si netroufám. Nemám doma sterilní prostředí a pak vyrobit něco, kam bych si zanesla bakterie a pak si to patlala na obličej - nikdy. Beru to z pohledu např. výroby marmelády - tam také potřebuji dezinfikovat sklenice a použít nějaký konzervant. No a občas se to nepodaří a nějaký ta sklenička je plesnivá - prostě v některé skleničce bylo něco co tam být nemá. No a většinou to člověk vidí a nejí, ale pokud máme krém, tak tam to vidět není. Takže kosmetiku raději kupuji. Inlight jsem neukoušela, ale u mě vede sice né zrovna přírodní, ale na mou pleť výrobná kosmetika z Yves Rocher. Každý svého štěstí strůjce. Jestli chce, ať si každý kosmetiku vyrábí, ale když se něco nepovede, tak ať nehledá viníke všude možně né jen u sebe.
  T.

  OdpovědětVymazat