Matikářky


Těžko říct, jestli jsem se matikářek víc bála já nebo ony mě.
Přesto jsem se minulý týden osmělila a k jedné si v metru přisedla.
Zrovna opravovala písemky, čtvrtleky, řekla bych. Stoh mnoha prací jí ležel na klíně a ona pravou rukou zvládala seškrtávat rudou propiskou všechnu lidskou kreativitu, která se nevešla do vzorečku. 

Už na první pohled bylo jasné, že ti nebozí studenti tu zápasili nejen s čísly, ale i s různými závorkami, neznámými, s čísílky nad čísílky a se spoustou dalších hieroglyfů. Jednoduše matematika tak, jak si ji všichni dobře pamatujeme. Nebo spíš nepamatujeme.


A že zrovna tohle učivo si pamatuju živě dodnes. Kvůli tomuhle mi hrozilo, že mě matikářka nepustí k maturitě. Obě čtvrtletky za pět, jedna menší písemka taky za pět a to, co jsem onehdá předvedla u tabule při zkoušení, jen ukazovalo, že jsem reálně skončila někde mezi malou a velkou násobilkou.

Ráda bych tak snad jen podotkla, že jsem nakonec odmaturovala a to rovnou s vyznamenáním, nicméně  skutečnou zkouškou dospělosti bylo právě to, obhájit si puštění k maturitě.

Učitelka v metru koutkem svého soustředěného oka zaregistrovala můj pohled.
Můj vyděšený pohled plný bolestivých vzpomínek.
Zamračila se.

"Pardon," dodala jsem omluvně s úsměvem. "Já jen, že si tohle dost dobře pamatuju. Hrozný, kvůli všem těmhle závorkám mě málem nepustili k maturitě."
"Gratuluju k maturitě, slečno," dodala bez náznaku intonace a zájmu v hlase tak, jak to umějí jen matikářky. "Tohle je učivo osmé třídy."

A tohle taky uměj jedině matikářky - vychutnat si vás s opovržením v hlase klidně ještě desítky let po škole.
OK. Bojím se jich víc já.
LvK

5 komentářů:

 1. :D haha.. přesně si pamatuju větu ,,tohle už dávno musíte umět, to je učivo páté třídy základní školy!" :D. S matikou jsem taky dost zápasila.. díky bohu, že na vysoké už jí nemám.
  RIGHT HERE RIGHT NOW

  OdpovědětVymazat
 2. Zpátky do školy... Uf. už nikdy!

  OdpovědětVymazat
 3. Vidíte a to já z matiky dokonce i maturovala a pohodo. Základní a střední byla pro mě v matice strašná pohoda. Jen na vyské už to taková pohoda nebyla, ale dala jsem 3 semstry - sice někdy s odřenýma ušima, ale zkoušky jsem udělala. Ale už bych ji dělat znovu nechtěla - i když teď musím počítat z Rozárkou matiku třetí třídy a občas je to fuška - sčítat a odčítat trojciferná čísla bez kalkulačky. Jo takže se k matice oklikou zase vracím.
  T.

  OdpovědětVymazat
 4. Matematika základky je problém? :) Až na vysoké to byl problém, třeba plošné integrály.. Nemusím.

  OdpovědětVymazat
 5. Tohle opovrhování exaktními vědami mi je proti srsti. Každý, kdo nečetl Vergilia v originále je automaticky nevzdělanec, zatímco ten, kdo se chlubi neschopností pochopit trojčlenku, je hoden obdivu. Proč?

  OdpovědětVymazat