Reportáž: Slavnostní premiéra filmu Hastrman


"Ondřej Havelka má ještě zelenější boty než já," byla Milošova první věta, co mi řekl, když dorazil s celým týmem do Lucerny, aby zahájili slavnostní premiéru filmu Hastrman. Herci včetně Karla Dobrého a Simony Zmrzlé, režisér Ondřej Havelka, producent Čestmír Kopecký a autor románu Hastrman Miloš Urban se rychle vraceli z předchozí projekce filmu pro novináře a po zahájení filmu v Lucerně běželi ještě na premiéru do Světozoru. Nebylo moc času Milošovi ke zfilmování díla ani pogratulovat, natož se na cokoli ptát.

Jedno ovšem bylo jasné a bylo to děsivé: Jak autor, tak režisér měli stejný nápad - doplnit formální oblek dle dress codu hastrmansky zelenými botami. Miloš outfit doladil ještě zelenou kravatou, Ondřej Havelka zase zeleným kapesníčkem. Jestli chtěli originálně rozbít černo-šedou nudu obleků, pak tu stáli na pódiu dva a oba stejně zelení. 


Tak nějak se uvedl Hastrman do českých kin. Předcházela tomu bitka o lístky, jelikož jestli se stejnojmenného románu, za který dostal v roce 2001 Miloš Urban Magnesii Literu, ujal Ondřej Havelka, obsadil do hlavní role charismatického Karla Dobrého a krásnou Simonu Zmrzlou, bylo jasné, že půjde o filmovou událost roku. Dlouho tu nic podobného nebylo. 


Karel Dobrý celou roli hastrmana odehrál především svým obličejem a grimasami, což bylo v jeho podání natolik úchvatné, že nám trvalo několik dní, než jsme se z některých scén vzpamatovali. Simona Zmrzlá v roli Katynky byla taky naprosto boží, však ji hned druhý den v bulváru označili za jednu z našich nejkrásnějších hereček. Pěkná role byla napsaná i Jiřímu Lábusovi, který - jak jinak - ve filmu působil jako ten vtipný element. 

Proč si zajít na Hastrmana? 


Je to jeden z těch filmů, co ve vás zůstává. Je tam spousta touhy, spousta lásky a spousta emocí. Režisér Ondřej Havelka přidal filmu humor, a tak ač jde o romantický thriller, najde se rovnou několik scén, při nichž se od srdce zasmějete. Především je to pak příběh jedné lásky a jedné krajiny 19. století. 

Hastrman, napůl ryba a napůl člověk, přijíždí do Severních Čech, pod Vlhošť, aby tam našel tolik vytoužený klid. S Lábusem ho mít sice nikdy nebude, ale ještě víc než Lábus ho bude rozptylovat krásná a na tu dobu emancipovaná Katynka. Miluje ji. Ukrutně po ní touží. Ale snaží se v sobě zkrotit to zvíře, které možná čas od času někoho utopí. Musí utopit.

V neposlední řadě chcete vidět Karla Dobrého v hlavní roli. Karel totiž vůbec není dobrý. On je výborný. Můžete se ostatně podívat na trailer:


Proč si přečíst Hastrmana


Už proto, že se z filmu nedozvíte, jak to bylo dál.
Kniha má dvě části - první se odehrává v 19. století a druhá začátkem 21. století, kdy se hastrman vrací zpátky pod Vlhošť a zjišťuje, že hora, rybníky i příroda jsou člověkem zničeny. A začne se mstít. Nebo snad bojovat za přírodu...?

Hastrman s filmovou obálkou.

Druhá půlka knihy je tak velice ekologická a mně, bio blogerce, jsou tyhle myšlenky samozřejmě velice blízké. 

Jak se píše: Hastrman je korektiv lidské pýchy. To vám dojde až zpětně, kdy si uvědomíte, že hastrman ctí nevinné, ale poradí si s každým, kdo se nedokáže poklonit přírodě. 


Jestli mě pak nějaká z myšlenek knížky ovlivnila, pak ta, že přihlížet a zavírat oči před zlem nelze. Že mlčení je tichý souhlas a tichý souhlas z nás dělá spoluviníky. 

Hastrman je vlastně obrovský dobrák. Snaží se být věrný svým zásadám, ale jelikož je napůl člověk a napůl netvor, často neví, jestli se přidat na stranu přírody nebo na stranu člověka. 

Slavnostní premiéra 


Tři premiéry za den, do toho křest a autogramiáda nového vydání knihy Hastrman s filmovou obálkou. Byl to náročný den. Pro ně. Já byla pouze v roli partnerky autora, a tak jsem si mohla dopřát ten luxus a celý den se nechat hýčkat v OliOla studiu, kde premiéru pojali ve velkém a kromě barvení se mi postarali i o večerní líčení a wet look. 

Za wet look a make-up děkuju OliOla studiu.
Za sáčko pak La Femme MiMi

Jelikož měl Miloš boty zelené, bylo jasné, že moje boty musejí být červené, abych se nezpronevěřila hastrmanskému zadání. K hastrmanovi rovněž patří frak, který jsem žádný dobře padnoucí nenašla. Naštěstí mě zachránila La Femme MiMi, která má ve své kolekci i delší šedé sako s rafinovaným zapínaním tak, aby z něj opravdu nic nevykouklo a perfektně lemovalo postavu. Mnoho lidí mi říkalo, že je to model velice odvážný - jen přeci se nosí nejčastěji s kalhotami, ale zde absence kalhot byla myslím odůvodnitelná - přesto působil velice decentně a umírněně. Šedé sako, červené botky a mokrý look jsem pak už jen doplnila měděným psaníčkem a rudou rtěnkou. 

After party se pak nesla ve znamení rybího rautu, což měl být vtípek, jelikož se z rybích dobrot vyklubaly dobroty veganské. My, co jsme však horlivě diskutovali nad filmem, jsme se však spokojili se skleničkou (či dvěma) vína. 

Hastrman byl náležitě oslaven a zapit.
Zelené a červené boty odcházely až dlouho po půlnoci...
Hastrman je jeden z nejlepších filmů posledních let a věřím, že si získá srdce mnoha diváků.
Tak ať si získá i to vaše! :-)
LvK

Žádné komentáře:

Okomentovat