Velikonoce jsou peklo na každý vesnici


Velikonoce jsou peklo na každý vesnici.
A čím menší vesnice, tím větší peklo.
Moje teorie.
Ale prověřená léty. A to mi věřte, že z menší vesnice než jsem já, můžete být jen stěží.

Tenhle článek je z roku 2014, na Velikonocích se toho však příliš nezměnilo. A velké množství komentářů poukazuje i na traumátka ostatních. Tak si na to pojďme ukázat!

Taťka:

Každoročně největší zábava svoje dvě nebohé dcery zmrskat, aby neuschnuly a nezůstaly mu náhodou na ocet. Každoročně k nám rovněž zve veškeré mužské pokolení v okolí a koledníky vítá s otevřenou náručí a tuzemákem v ruce. "Mám dvě dcery a ženu, těžko říct, která si ten výprask zaslouží víc," láká své kamarádíčky i zcela neznámé koledníky, pakliže do našich končin nechtěně zabloudí. Tajně ho podezříváme, že si celoročně šetří křivdy na Velikonoce.

Holanďan:

Jsou jen dvě věci, které Holanďana děsí na ČR - český prezident a Velikonoce. Obojí je prý jasným důkazem krutosti a bůh ho ochraňuj před národem, který si tak krásný ženský dobrovolně a beztrestně mlátí.

Máti:

Má pocit, že už je dost stará na to, aby se na téhle taškařici jakkoli podílela. Odjakživa nesnáší vetřelce v baráku, nečekané a nezvané návštěvy a už vůbec ne v nekřesťanskou hodinu, jak to na Velikonoční pondělí bývá. Vždy tak má připraveno pár krásně nabarvených syrových vajíček, které nabízí těm nejzákeřnějším koledníkům s velkým škodolibým úsměvem, který si pak šetří zase celý rok!

Sestra: 

Sestra bývá vyslána ke všem skupinkám koledníků v rámci svého pedagogického studia místo praxe.
Kdy jindy má příležitost uplatnit své vědomosti z psychologie, než na vzorku pětiletých lotrů, co stydlivě odříkávají koledu jenom proto, aby dostali malovaná vajíčka, po kterých už dávno nikdo z nich netouží. I to je něco, co má sestra - budoucí učitelka - musí umět vykomunikovat. Tedy že i přes veškerou snahu a dálku, kterou k nám na konec světa táhli (jejich blbost!), jim nebudeme dávat žádné peníze.
 
Velcí agresivní koledníci jsou pak zástupci za velké agresivní a nasrané rodiče, s nimiž si zase budoucí učitelka bude muset umět poradit na rodičovských schůzkách.

Já:

Už dlouhá léta odmítám na podobných "akcích" participovat. Mám svoje zásady. A to prosím nejsem ani feministka. Mám vždycky oči pro pláč, jak naše domácí vajíčka (u kterých se klidně zaručím, že jsou bio i bez ceritikátů, když vidím, jak si naše slepice žijou nad poměry. Dokud je teda nezakousne kuna), končí ve spárech všech těch týpků, co se u nás na mlácení zadků zastaví. 

Zadek je na Velikonoce vůbec to nejdůležitější, co ženská má.
Tady mi to dobré srdce nepomůže. Tady mi nepomůže nic!

Jak slavíte Velikonoce vy?
LvK


34 komentářů:

 1. Doma (na polo-vesnici) po léta úspěšně unikám, ale v Praze si mě nějaký opožděný koledník vždycky najde a dá mi co proto.. Velikonoce nesnáším od té doby, co mě můj učitel (Američan) vzbudil v 7 ráno a honil mě ještě napůl v pyžamu po zahradě. Ale zas jsem si kvůli němu obohatila slovník.. přejmenoval pomlázku na beating stick :D

  OdpovědětVymazat
 2. sprostý zvyk.nechať sa zmlátiť,pár krát premočiť ladovou vodou a potom sa usmievať,zaplatiť,pohostiť.naša bránka si už zvykla,že je zamknutá..

  OdpovědětVymazat
 3. Přidávám se, také nenávidím Velikonoce.
  Přestaly mě bavit od té doby, co už brácha nechodí mrskat a nepřináší domů koš plný čokolád (které jsem mu kradla) a těžce vydělaných drobných, které důkladně počítal :D Navíc už to není co dřív, moc kluků nechodí, dnes teda už 8, ve většině případech ani nevymrskají, řeknou hody hody doprovody a dál to neumí...no konec :D
  O Velikonocích bych mohla psát hodiny, ale kdo by to četl že :D Tak si dnešek užij a přežij a za rok zase!

  OdpovědětVymazat
 4. taky jsem z vesnice :(
  Veselé Velikonoce!:)

  OdpovědětVymazat
 5. Já mám zásadu, že do deseti spím. Takže pokud přijdou nějací koledníci dřív, tak tam jde jenom ségra.:-D Většinou se takhle úspěšně vyhnu skoro všem.:-D

  OdpovědětVymazat
 6. Taky je nemám ráda. >.< Jenže mám bráchu, přítele a hodně bratránků. Ale jinak koledníky přenechávám mamce a děkuju za domeček na kopci, na který se málokomu chce. :D

  OdpovědětVymazat
 7. tak u nás se pomlázka bere ryze symbolicky... ještě se mi nestalo, ťukťuk, že by mě někdo řezal jako nezralé žito... naopak, lehké polaskání (doslova) pomlázkou, pár veršů a hotovo... panáček, kafíčko, pohoda pokec :) jo, mě to baví

  OdpovědětVymazat
 8. Taky jsem z vesnice, jako malí jsme to slavili, mamka doted dělá hezkou výzdobu ale nepečem, poustime jen rodinu kdyz prijedou a jinak to neresime vubec.. nastesti uz k nam nikdo nechodí :-) ale kdyz mi bylo 10 let a min tak jich chodilo i 30 (počítala jsem to:D) .. Nemám ráda Velikonoce. :-)

  OdpovědětVymazat
 9. Tak to já kopu za ten druhý tábor ;-) Velikonoce mám ráda a to jsem taky z vesnice :-) sem tam se sice najde nějaký šílenec, který řeže hodně.. ale tomu se dá utéct. Jinak se k nám sejde ale spousta lidí, které jinak většinu roku nevidím..pokec..kafíčko.. prostě super :-) běžně děláme kolem 50ti vajec.. a kolem 11hod hledáme nějaké zásoby, či buchtu, páč už nemáme co dávat.. :-D

  OdpovědětVymazat
 10. Byly doby, co k nám na Velikonoce chodili všichni moji spolužáci a všichni spolužáci (a kamarádi) mé starší sestry, nebo experti, kteří místo pomlázky šlehali Jalovcem, to bylo, já po sobě modřiny ještě 14 dní a nepomohlo si ani obléci rifle. A teď k nám zavítají pouze moji bratranci se svými synky a já jsem vděčná, že ti malí koledníci nejsou tak krvelační, šak jsem také jejich oblíbená tetička :D

  OdpovědětVymazat
 11. Krutě výstižné :-) Velikonoční zvyky vymyslel magor.
  Na tyhle svátky jsem ochotná vzít na milost jen nákup mazance. Zbožňuju ho! A dokážu sežrat za dva dny celý... ehm :-)
  Jinak celé Velikonoce statečně ignoruju a vyspávám do oběda :-)
  Bebe

  OdpovědětVymazat
 12. Já si Velikonoce užívám, už k nám chodí jen rodina a kamarádi, se kterými jsem se většinou dlouho neviděla, tak jsou to taková milá setkání :)

  OdpovědětVymazat
 13. U nás sa to už zlepšuje! Každý rok chodievali aspoň 12, tento rok boli len 2! Tento trend sa mi začína páčiť :D

  OdpovědětVymazat
 14. Velikonoce neslavíme, beru to jen jako svátky jara, kdy si nazdobím byt a případně upeču něco dobrého. Každý rok se nám zdárně dařilo uniknout někam na výlet. Letos jsem však musela "synovcům" udělat radost a tak jsem jim nabarvila alespoň pár vajíček. Jinak mi nikdo přes práh domu nesmí :-)

  OdpovědětVymazat
 15. Někde jsem četla, že původní význam vyšlehání ženského pohlaví je, aby nebyly hřéšné po celý rok :D A to bych jako důvod uznala :D ale kecy typy, abych neuschla? Jsem snad nějaká větev?!
  Jinak já již několik let bydlím ve městě a sousedi nejsou nikterak kamarádští, aby k nám chodili. Takže se tomu úspěšně vyhýbám... Ovšem dneska mě jeden oprsklouš zaskočil na chodbě, tak jsem mu odvětila, že stejně žádné vajíčko nemám :D a on, že mu jde jen o princip. Má kliku, že to bylo opravdu jen symbolické! :o)

  OdpovědětVymazat
 16. já jako městské dítě moc trauma z Velikonoc nemám, naštěstí :D ale domácí násilí probíhá, letos už ho mám za sebou a divím se, že teď dokážu sedět :D

  OdpovědětVymazat
 17. Jsem si naprosto jistá, že uschnu. Ale upřímně, není pro ty, kdo nemaj rádi Velikonoce, oslvavovanej první máj?? Protože po tom, co jsme se s mamkou jednoho vesana, který Velikonoce uctíval celoročně, zbavily, jsme si našly chlapy, kteří jsou na ně alergičtí stejně, jako my.

  OdpovědětVymazat
 18. U nás to bylo něco podobného. Dřív nás koledníci vzbudili v 7h ráno, aby stihli obejít celou ves + ještě blízké okolí. Přijeli jsme k našim v 9:30 a ještě u nás nikdo nebyl. Před barákem jsme potkali "velký koledníky", kteří si mě nevšímali a k nám domů nedorazili. V 11:56 u nás někdo zvonil a přišel bratránek s kamarádama. Takže jsem jim dala 5 sušenek a trošku jim nastavila zadek. Pak mi došlo, že byli asi jen 4 a že bych měla s tou svou matikou něco dělat! =oD

  OdpovědětVymazat
 19. Já nějaký řezání neznám. Od muže dostanu jen decentně, koledníkům jsem se letos vyhla, v minulosti jsem je upozornila, že jestli to přeženou, tak dostanou na p*del a ne koledu, jo a mám klid. Navíc přijít dřív někdo dřív, jak v devět, tak mu nikdo neotevře, tou dobou spíme. :)
  To se pak člověk nemůže divit, že Velikonoce nesnášíš. To bych na tom byla úplně stejně.

  OdpovědětVymazat
 20. Velikonoce mám ráda pouze kvůli tomu sladkému :D a mlátit se nenechám!

  OdpovědětVymazat
 21. Doted mam trauma z podlitin na zadku a z toho, ze jsem si nemohla jeste tyden po tom sednout. Obvykle se u nas v 7 rano stavilo cely fotbalovy druzstvo od nas z vesnice (samozrejme v silne podnapilem stavu), rodice je moc radi pustili do myho pokoje a jeste mi bylo receno, at nedrzkuju, ze je to tradice.
  Nesnasim Velikonoce.

  OdpovědětVymazat
 22. Taky Velikonoce nemám ráda. Vůbec tento typ slavení neschvaluju a velikonoce zdárně ignoruju :)

  http://estrella-2012.blogspot.cz/2014/04/my-fragrance-collection.html

  OdpovědětVymazat
 23. Hlásím z Brna, že tady to vymřelo taky :)

  OdpovědětVymazat
 24. Velikonoce jsou zvrhlost a i v Olomouci to naštěstí uvadlo :)

  OdpovědětVymazat
 25. Já jsem Velikonoce slavila hlavně s dědečkem v Čechách, taky v malinkaté vesnici. Hrozně se mi líbilo pletení pomlázky a barvení vajíček, ale nesnášela jsem, že všichni chodili vyšlehat mě. Někdy to fakt bolelo a děda ač miláček mě vždycky vyhnal tou pomlázkou z peřin na mráz a tam to teprve štípalo :D

  OdpovědětVymazat
 26. Holanďan a tvoj taťka ma dostali :D
  Neznášam Veľkú noc a nehanbím sa k tomu priznať. Nemám nič proti tomu, ak sa blízka rodina pooblieva vyšibe, ale aby ma prišli oblievať ľudia, ktorých ani nepoznám za vidinou zárobku, no to už kde sme?
  Neznášam, keď smrdím ako nejaká cestná pracovníčka, aj tie hádam voňajú lepšie ako ja. Vždy ma z toho boli hlava a už sa teším, keď všetci vypadnú nech sa môžem ísť okúpať. A to ani nehovorím o celodennom prezliekaní, keďže kúpači chodia asi na dohodu. Jedna skupinka odíde, druhá príde. Tento rok som sa nato vykašlala a bola v jednom mokrom oblečení. Neznášam blbé nápady strčme ju do vane. Hlavne, keď má baba kramy alebo je nachcipaná.
  A ja ako sprostá sa dám každý rok mlátiť a oblievať, len aby som bola zdravá a načo to je dobré, keď každý rok som nachcipaná a prd mi je to platné?
  Ale pri tvojom článku som sa dobre pobavila :D A Holanďanovi by som za takú rozumnú myšlienku poslala aj pusu, ale odovzdávať musíš ty.
  Povedala som si, že budúci rok idem na Veľkú noc na výlet a kašlem na ňu. Šibači nech sa vyšibu navzájom a mne stačí, keď ma obleje frajer :)
  Inak tento rok som kúpačov dostala, keď ma strkali do sprchy prepla som sprchu na dážď a okúpali sa so mnou :D Aspoň jedno pozitívum toho dňa.

  OdpovědětVymazat
 27. :D:D Taky jsem letos čekala, jestli mě někdo přijde vzbudit, ale asi si zvykli, že jim každoročně neotvírám.. :D:D letos jsem vstala v 11:30, vedle mě ještě ležel Tom a pochopitelně mě do 12 vyšlahat nestihl .. ani potom. :D Jediný, kdo se odvážil byl děda, ale den před tím, tak fakt nevím, jak na tom jsem. :D

  OdpovědětVymazat
 28. To že dostanu mě ani moc neštve a strašně ráda chlapovi připravuju balíček:) ale tak obecně je to úplná hovadina a jsem ráda, že nikdo za mnou nechodí, protože jsem nikdy ani neotvírala.

  OdpovědětVymazat
 29. tenhle rok se mi to fakt povedlo) zvonili u nás jen jednou a to jsem díkybohu ještě vstala) když jsem vstala bylo mi oznámeno, že bych se měla "převléct z pyžama a nalíčit" haha :D takže za posledních pět dní jsem měla už asi 20 vajec a jsem spokojená :D vajíčka totiž miluju, v tuhle chvíli musí jít cholesterol stranou :D

  OdpovědětVymazat
 30. Tak, tak.. taky jsem z vesnice, takže vím o čem mluvíš. Naštěstí jsem si poslední dva roky dala vždycky na tento den práci.. :D

  OdpovědětVymazat
 31. Bydlím v pidi moravské vesničce u lesa, kde je max. 20 baráků a na Velikonoce naprostý klid. Velikonoční tradice bohužel dost upadají i v těch trochu větších vesnicích, kde koledovat chodí jen školáci nebo se chodí po příbuzných.

  OdpovědětVymazat