Téma: Co všechno je na blogu reklama?


Přiznávat spolupráce se značkami, případně na sítích označovat #Ad i barter? To se před pár dny řešilo ve FB skupině Holek z Marketingu. Diskuze to byla obsáhlá, velice slušná, leč smutná. Podle mě je fér na spolupráci přiznat a uvádět #Ad u sponzorovaného příspěvku, nikoli však u barteru.
Média to konec konců také rozlišují:

Inzertní oddělení se stará o to, aby prodalo inzertní plochu a pokud si klient zaplatí tématický článek, je označen  za: "speciální komerční projekt", "reklama" nebo "komerční sdělení." 

A pak je tu redakce, která má na starosti obsah magazínu. Redaktor potřebuje primárně informace, ze kterých bude při psaní článku vycházet. Pokud tak jako novinář potřebujete napsat recenzi na novou knihu toho a toho, vyžádáte si recenzní výtisk u nakladatele. Pokud potřebujete nafotit kompozici letních parfémů, necháte si je od firem poslat. 

Dostat výrobky na recenzi je naprosto nezbytná součást práce, pakliže ve svém oboru máte mít přehled, srovnání a pakliže chcete čtenáři přinést skvělý článek s vlastní zkušeností a názorem. Vidí na tom někdo něco špatného? Nevidí.

Zatímco u novináře čekáme, jak se ke knize vyjádří, u blogera čekáme jen na to, jestli přizná, že tu knížku dostal zadarmo. 


Nebo si snad umíme představit, že by například v titulku každé knižní recenze v novinách bylo uvedené #Ad, jelikož paní novinářka si knížku nekoupila z vlastních peněz a může tak jít o klamavou reklamu? 

Bizár? Ano!
Smutné je, že v době sociálních sítích neustále řešíme jen to, co všechno je reklama, nedej bože jestli je nebo není placená, a přitom zapomínáme na tu jednu věc, která by měla být podstatnou: hodnotu informace. Přestáváme vnímat obsah i práci, kterou si s tím člověk dal.

Pokud mi novinář nebo bloger přinese reportáž, jak v Provence sbíral levanduli a následně ji pomáhal místním zpracovávat pro éterický olej, budu hltat každé slovo a bude mi úplně fuk, kdo mu ten press trip zaplatil. 

Diskutující se však rozohňovali nad lidmi, co si dovolují cokoli doporučit, aniž by uvedli #Ad.  
Pro někoho je dokonce tento hashtag natolik určující, že jej pod příspěvkem hledají ještě dřív, než si přečtou samotný text. 

A to je to smutné. 
Jakkoli chápu, že čtenářům vadí příliš mnoho komerčního obsahu bez větší znalosti daného oboru - to nám blogerům je ostatně vyčítáno pořád a já s tím souhlasím - obsah by měl být tím, podle čeho blogera posuzujeme a proč ho sledujeme. 

Rozhodně by to nemělo být proto, že "propaguje jen to, za čím si stojí." To by měla být samozřejmost a lidská přirozenost, nikoli opěvované hrdinství, co si zaslouží naše lajky. 


Za sebe tak odmítám označovat #Ad věci nesponzorované, které jsou nezbytné proto, abych získala určité know-how a měla přehled ve svém oboru, díky kterému čtenářům vyberu (snad) to nejlepší. Vždycky se ale budu snažit, abych vysvětlila celé téma. 

Na základě toho nechť jsem souzena. 

Jaký je váš názor?
LvK

5 komentářů:

 1. Ahoj Lucie, já žel nedokážu mít tak jednoznačný názor jako ty a taky jej nedokážu přesně vyjádřit.
  Nicméně jsem se zamyslela, na kterých blozích mi jejich obsah a lá reklama začal vadit a kde ho vnímám v pořádku. Ty se primárně věnuješ kosmetice a oblékání, proto nevnímám články o kosmetice jako sponzorovanou záležitost a je mi jedno, jak ses k té které kosmetice dostala a vnímám obsah. Na druhou stranu, pokud sleduji blog o vaření a dostávám po změně stavu blogerky informace, které dětské oblečení je nejvhodnější, jaký kočárek je nejlepší a který nábytek pro dítě je ten nej, tak blog přestávám sledovat, i když i obsah o vaření se pořád občas vyskytne. Pokud ale budu sledovat blog o bydlení a rodičovství, tak mi zas takovýto obsah vadit nebude. Snad je to srozumitelné. Já sama jsem některé blogy přestala sledovat, kvůli příliš častému obsahu reklamy, ať už přiznané nebo ne. Na druhou stranu jsem nikdy neměla potřebu to autorovi nějakým způsobe zazlívat nebo hejtovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Luci. Ano, chápu...koncept blogu a příliš reklamy. To taky nemám ráda!

   Vymazat
 2. Mně je úplně fuk, jestli je to nebo není reklama. Důležité je, jestli se mi to líbí a mám z toho radost a potěšení.

  OdpovědětVymazat
 3. Já s tebou souhlasím, jsem jednoznačně pro označování sponzorovaného obsahu tak, aby to bylo jasné, což hodně lidí pořád nedělá, ale jestli mi někdo do PO BOXu pošle nezávazně rtěnku a já ji pak vyzkouším na videu a měla bych to označit jako reklamu? To je přece blbost, je to pořád ta stejná rtěnka at si ji koupim nebo at mi přistane v poště, tak jaký to má vliv. Mně přijde, že tohle řeší akorát závistivci, kteří se neumí zaměřit na nic jiného, než že někdo něco dostal "zadarmo".

  OdpovědětVymazat