Pozvánka: Cats2cats talk show s Františkou Čížkovou!


"Je šílený si myslet, že každý může být umělec. Mohou to být jen lidé, kteří nezatracují minulost a ctí kulturu," řekla má milovaná Vivienne Westwood. 


Tento názor člověk získá i při čtení knížky To jsem já, Františka od české módní kritičky Františky Čížkové. Ač z velké části autobiografie, která je módním světem jen lehce prokládaná, poselství z toho vycítí každý: abyste mohli módu hodnotit, nestačí nám pouze dobrý vkus, nýbrž i vzdělání. 

Móda je umění, což ovšem neznamená, že nemá pravidla a všechno je věcí názoru. Není. Ne nadarmo se studují dějiny umění, včetně dějin odívání. Pak tu svoji roli hraje znalost dress codu, znalost materiálu, jakýsi cit pro estetično a hlavně osobitost.

O tom všem bude Františka Čížková mluvit 19.6. v Cats2Cats talk-show, na kterou vás tímto chci pozvat. Moderovat bude spisovatelka Michaela Dombrovská a já budu zase povídat o kosmetice, o marketingových lží kosmetického průmyslu a o tom, podle čeho si kosmetiku rozhodně nevybírat. 


Za tuhle příležitost, být na "pódiu" s Františkou, jsem velice vděčná. Ač se to mnohým českým hvězdičkám - které si bere na paškál - nemusí líbit, Františka je respektovanou personou české módní scény a ne nadarmo je nazývána českou Annou Wintour. Kdyby se však o ní měl, po vzoru Ďábel nosí Pradu, točit film, vyšla by z toho docela jinak než obávaná šéfredaktorka americké edice Vogue.

"Takže jste se rozešli?" 
"Jo!"
Vzlyk, smrk, vzlyk.
"Na, napij se," dolévá mi Františka vína, "a buď ráda. Vždyť si představ, že bys s ním byla deset dvacet let. Umučil by ti duši!"

Kdyby měl být o Františce natočen film, jistě bychom se bavili nad mnohými trefnými sarkastickými komentáři prokládanými obrovskou vřelostí, srdečností a touhou pomoci. Františka je velice mateřská a krásně tradiční, což je možná to, proč ji v dnešním feministickém světě plném extrémů považujeme za extravagantní. 

Mockrát mi přišla otevřít nenalíčená, vždy však chic. Cit pro krásu má ostatně zabudovaný ve svém DNA. "Taky je ti taková zima?" ptala se mě v lednu. Choulila se v dlouhém šedém svetru, kterému jen ohrnula rukávy, kolem krku omotala stuhu, co našla u kamaráda v ateliéru a vypadala úchvatně. "Obyčejnej svetr," mávla rukou a než uvařila kafe, musela ještě vydrhnout zaschlou kapičku vody na stole. "A to jsem to teď leštila!" 

Být v přítomnosti Františky je vnitřně obohacující, obzory rozšiřující.
A že je osobou více než kontroverzní, tím lépe. Po mainstreamu ostatně nikdy netoužila.
Pokud je vám tak tahle velká osobnost české módy sympatická anebo vám naopak přijde neuchopitelná, přijďte na Cats2Cats večer (FB událost zde). Pokud nemáte možnost jet do Prahy, doporučuju Františku knižně. 


Budeme se velice těšit!
LvK


Žádné komentáře:

Okomentovat