Přírodní lékárnička na cesty!


Na kosmetickou výbavu tentokrát zapomeneme. Na chvilku.
Do své přírodní lékárničky přibalíme jen pár mini lahviček a éteráků pro případy nouze, které se - doufejme - nestanou: boláky od krvelačných komárů, spálení, žaludeční nebo střevní potíže, bolesti zubů, dezinfekce...

Jsou to maličkosti, které vám vezmou i na palubu letadla a přitom udělají tolik užitku!

1.) Éterický olej citronela


Vůně citronely je příjemná nám, komáři mají docela jiný názor. Ne nadarmo je citronela hlavní složkou všemožných repelentů. A takový kvalitní éterický olej ve své nejčistější podobě, to je teprve síla! Neředěný EO na kůži samozřejmě nepatří, a tak je dobré jej přidat v 1% do základního oleje, čímž si vytvoříte jak skvělý repelent, tak úžasně voňavý tělový balzám! 

2.) Éterický olej hřebíček


Člověk neví dne ani hodiny, kdy jej přepadne bolest zubu nebo zubů. Může to být daleko od civilizace, kde nejsou k dostání ani růžové prášky proti bolesti. Ale nebojte, od toho tu je hřebíček. Buď si jej můžete vzít s sebou jako koření a rozkousat, čímž si znecitlivíte celou pusu anebo nakapat pár kapek éteráku na bolavé místo. Obrovské analgetikum. A funguje okamžitě! Můžeme jej rovněž preventivně přidat - jednu kapku - i na zubní pastu a celou ústní dutinu tak maximálně dezinfikovat. To zase pomáhá například při špatném dechu!

3.) Éterický olej tymián červený


Tymián červený je jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik, která příroda dokázala stvořit. Jako u vín, i u éterických olejů platí, že každá šarže (sklizeň) je jiná: trochu víc zaprší a už se nám mění biochemie éterických olejů, a například i vůně. A proto si na to naše tělo jednoduše nezvykne. Tymián červený je velice silný olej, který jsem používala loni na Srí Lance jako záchranu před bakteriema všeho druhu.

Tymián červený jsem užívala po třech kapkách po každém hlavním jídle, tedy na plný žaludek, v kapsli, kam jsem si jej kapala. Jsem přesvědčená o tom, že jsem tak předešla střevním a žaludečním problémům, které trápily prakticky všechny dobrovolníky. Voda z vodovodu se pít konec konců nemohla, občas se jedlo v sirotčincích špinavýma rukama a z venkovní kuchyně nám do jídla často sahaly opice. Než jej však začnete užívat vnitřně - opatrně! Je to velice dráždivá látka - přečtěte si u Karla Hadka o tymiánu podrobně.

4.) Tea tree nebo levandule


Tyhle dva éterické oleje jsou jediné, které lze použít na kůži neředěné. A jelikož oba dva velice dobře dezinfikují, nabízí se k dezinfekci otevřených ran, ale i štípanců od komárů a blech. Bolest vydezinfikují, zároveň urychlí hojení, uleví, ochladí a stejně jako citronela ještě působí proti komárům! Lze jimi rovněž dezinfikovat špinavé ruce, když není v dosahu voda!

5.) Debrisoft


Když už jsme u čištění ran, nesmíme zapomenout na Debrisoft. To je houbička, vždy jednorázově balená, která čistí rány. Stačí si odřít koleno: okamžitě jej začneme dezinfikovat a mazat hojivými mastičkami, ale zapomeneme na ten základní krok a tedy jej dokonale vyčistit tak, aby tam nemohly například zarůstat kamínky. Vznikají tak jizvičky nebo příliš pigmentovaná místa. Debrisoftem vyčistíme od povrchových ran až po ty nejhlubší hnisající rány a teprve potom můžeme dezinfikovat. Levandulí.

6.) Suchý šampon


Přiznám se, že suché šampony přes rok prakticky nepoužívám. Ale v létě je přihodím do kufru a jedu. Mám ráda třeba značku Eliah Sahil - 100g už mám dlouhá léta a přitom tím na dovolené umyji perfektně jak vlasy, tak klidně i celé tělo. A netahám přitom žádné velké a těžké lahvičky. Kávovou lžičku prášku stačí v dlani smíchat s vodou a mycí účinek je zaručen! Jen je potřeba dobře vymýt, aby bylinky neulpívaly na vlasech.

7.) Bambucké máslo


Já sama mám cestovní balení už připravené, ale neztratí se ani to veliké. Bambucké máslo je totiž na všechno: skvěle se tím odlíčíte, vyčistíte pleť, použijete místo tělového krému i místo krému pleťového. Stačí aplikovat na vlhkou pleť. Kromě toho je super i na rozpraskané rty, šupinatou pokožku i do vysušených vlasů. A když kápneme tu citronelu, tak máme repelent. Prostě: bambucké máslo je základ všeho. I státu.

8.) Opalovací krém


Tuto položku jsem původně nechtěla ani zmiňovat, jelikož ji považuji za naprostou samozřejmost. Předchází totiž jak bolavému spálení, tak i trvalejším následkům, které sebou obnáší dlouhodobé slunění. Pokud na dovolenou sháníte přírodní opalovací krém bez nano-částic, který seženete i v BENU lékárnách a je lehký konzistencí, skvěle se roztírá a nenechává bílý film, doporučit můžu mnou adorovaný AlgaMaris. Od pleťových krémů s SPF 30 si můžete vybrat i tělové krémy, spreje a to i pro nejmenší a nejcitlivější až k SPF 50+. A mazat, mazat, mazat!


Jsou to maličkosti. Ale udělají hodně!
Věřím a doufám, že teď bude cestování o dost příjemnější. A voňavější!
LvK

Žádné komentáře:

Okomentovat