Vážně potřebujeme vitamíny v kosmetice?


V kosmetice se nejčastěji setkáme s používáním vitamínu A, E a C. Skvělé je, že už samotné přidání vitamínů zpomaluje zžluknutí výrobku a jde tak o dobré konzervanty. Co se účinků na pleť týče, je potřebné rozlišovat vitamíny rozpustné v tuku a rozpustné ve vodě tak, jak nás to ve škole učili.

Ano, pleť potřebuje vitamíny. Nedostatek vitamínů v těle se okamžitě projeví jak na našem zdraví, tak kvalitě nehtů, vlasů a samozřejmě i pleti. Vitamíny v kosmetice potom dokáží vymizíkovat mnoho napáchaných škod, regenerovat a zpomalovat projevy stárnutí.

Narozdíl od žaludku, který výživné látky zpracovat umí, pokožka tuhle schnopnost nemá. Látky nemůže zpracovat, jen vstřebat. Nebo nevstřebat. Čímž se dostáváme k tomu, jaké vitamíny mají v kosmetice smysl nejen pro konzervační, ale i pěstící účinky!

Vitamín E (tokoferol)


Je rozpustný ve oleji, a tak je pokožkou vstřebatelný. Chrání před volnými radikály, urychluje drobná poranění, zatímco předčasné stárnutí naopak zpomaluje. Miluje jej především suchá a zralá pleť, napomáhá totiž tvorbě elastinu a kolagenu v pokožce. I proto jej lze koupit samostatně a aplikovat na pleť či přidat do krému/oleje. Jeho regenerační účinky nejvíce pocítí kůže spálená, poškozená od sluníčka.

Vitamín A (retinol)


I vitamín A je rozpustný v oleji, a tak je jeho použití v kosmetice přínosem pleti. Ač jej rovněž koupíme k namíchání do vlastní kosmetiky, je potřeba s ním zacházet opatrně a nechat si poradit od odborníků, nikoli od lidí na diskuzních fórech.

Vitamín A dokáže chránit kůži na buněčné úrovni, čímž se stará o optimální fungování pokožky, rovněž stimuluje produkci kolagenu, který zase zanechává pleť vypnutou. Urychluje hojení ranek, akné i nejrůznějších zánětlivých reakcí. Dlouhodobě si poradí i s pigmentovými skvrnami. 

Ve vysokých koncentracích však umí vitamín A dost podráždit pokožku, včetně olupování, ekzémů a zčervenání. Zvláště v létě je potřebné zdůraznit, že vitamín A reaguje na sluneční záření a může tak způsobit, že pokožka bude více náchylná na spálení. Ve vyšších dávkách exfoliuje a i tím může podle mnohých studií vytvářet citlivost pleti na sluneční světlo.

Pokud chceme pleť proti sluníčku chránit co možná nejlépe, je dobré si budovat zásoby vitamínu A pomocí potravin zevnitř a vitamín A v kosmetice použít jako součást péče po opalování.

Vitamín C (kyselina askorbová)


Vitamín C je - narozdíl od výše jmenovaných - rozpustný ve vodě. Tělo jej snadno vyloučí a nelze se jím tudíž předávkovat. Co to ale znamená pro kůži, která produkuje olejový kožní film? Že ve vodě rozpustné vitamíny se z vnějšku vstřebávat nemohou.

Pokud vám tak výrobce slibuje rozzáření pleti pomocí koncentrovaného séra s vitamínem C, věřte, že céčko tam sice možná obsažené bude, je to konec konců dobrý konzervant, ale místo zázračného séra vsaďte na ovoce, zeleninu anebo si kupte čistý vitamín C v prášku. Prodává ho za pár korun například DMko. Ušetříte a dostatek vitamínu C se projeví jak na pleti, tak imunitě. 


Krásné pleti zdar!
LvK

Žádné komentáře:

Okomentovat