Litva a Vilnius: Tipy na lokální módu, dobrou kávu, jídlo a další romantiku.


Vzali jsme auto a v tropech, které panovaly po celé Evropě, jsme vyrazili na sever v domnění, že se trochu zchladíme. Lehké ochlazení přišlo až v Tallinu, kde to od moře příjemně foukalo. Pobaltí spalovaly stejné teploty jako Česko, a tak jsme na procházky chodili vyzbrojeni opalovacími krémy jak do tropů.

Přesto jsme denně nachodili vždy tak deset kilometrů. Ve Vilniusu, kde jsme ve finále strávili nakonec tři dny, určitě. Přitom je to malé zelené a chtělo by se říct trochu nudné město. Oproti jiným evropským metropolím určitě. Vilnius (a propos Užupis) má ale svoje kouzlo.

V Litvě platí, že se anglicky domluvíte snad jen v hlavním městě, kde je rovněž slušný servis. Jakmile vyjedete z města, pomůžete si spíše ruštinou. A o co je horší servis mimo turistická místa, o to krásnější příroda vás čeká. To je možná na Pobaltí vlastně to nejhezčí.

Takže pokud plánujete výlet autem, nebo klidně jen víkend ve Vilniusu, snad vám pomůžou tipy kde co objevit, zkusit, ochutnat a co kde koupit.

Avšak překvapivě - Pobaltí, kde je jen přeci o něco nižší životní úroveň než u nás, není levnější než Česko. Naopak bych řekla, že ceny jsou o fous vyšší.

Vilnius


Hlavní město Litvy je maličké, projdete ho za víkend. Zajděte si na zvonici, na hrad, pakliže už nebude v rekonstrukci, na Horu tří křížů a kochejte se výhledem na krásné zelené město. V téhle části určitě navštivte kavárnu Knyga ir Kava, kde si pochutnáte na dobré kávě v prostorách knihkupectví a s výhledem na jednu z hlavních nákupních tříd.

Pokud zavítáte do Vilniusu, určitě vás ohromí Užupis, neboli mini republika a přitom nádherná umělecká čtvrt, ve které to žije, skvěle se tam tlachá v kavárnách (doporučuji Užupio Kaviné), v Prie Angelo dostanete naprosto dokonalé zeppeliny a pierogy. Je to čtvrť intelektuální smetánky a pobavit se můžete i u tabule se zákony téhle země bohémů. Například: "Každý má právo žít u vody."

A pakliže se budete po Vilniusu toulat tak, jako jsme se toulali my, zavítejte do všech kostelů, kterých ve městě opravdu není málo. Každý průvodce vám nabídne ty nejpozoruhodnější a nejkrásnější, ale zavítejte do všech. Například i do kostela Pany Marie Nanebevzetí, který je vlastně v dost zuboženém stavu.

První a zároveň poslední večer, kdy jsme si k večeři ještě dali víno. Další večery už se degustovala piva! 


Umělecká čtvrť bohémů - Užupis a jeho zákony. 


Trakai


Nedaleko Vilniusu navštivte vodní zámeček Trakai a projděte si i vesničku okolo. Je to kouzelný kus země.


Kaunas


Stejně jako všechna městečka Pobaltí, i Kaunas je malinký a stačí vám jeden den nebo možná i večer na to, abyste ho prošli křížem krážem. Je to univerzitní město s nádherným centrem, velice příjemnou atmosférou a oblázkovou pláží, kterou dojdete až k soutoku dvou řek, ve kterých se můžete smočit. Je až s podivem, že na to, jak je to ojedinělé místo - až kýčovitě romantické - nikde skoro ani živáčka.

Řeka nalevo křišťálově čistá, řeka napravo bahnitá. Která to asi vyhraje? 

Billboard na centrum města. 

Na co pozor!


V Litvě vám v obchodech po osmé hodině večerní už neprodají žádný alkohol. V neděli tohle omezení platí už od tří hodin. Zřejmě jako podpora barů a restaurací, kde vám nalijí dle libosti. Pakliže ale plánujete oslavu nebo piknik, máte smůlu!

Každopádně platí, že v Pobaltí je blbost pít víno. Jsou to země piva, které je však dobré ochutnávat postupně a pomalu. :-)

Co nakoupit v LitvěŘíká se, že jantar. Ano, je to na každém kroku. Bohužel orientace na bohatou ruskou klientelu dělá ze šperků z jantaru extrémně nevkusné kusy, které vás budou ještě ve snech strašit. Pokud si jantar chcete z Pobaltí přivést, doporučuju hodně trpělivosti a hledat spíše na místních trzích než v kamenných obchodech.

Za sebe ale ráda doporučím len, který je tu rozšířen asi jako u nás bavlna. 100% lněné věci od lokálních firem jsou přitom krásné a kvalitní. Len je velice pevný a funkční materiál, vzdušný, chladivý, antibakteriální, velice dobře drží vlhkost těla a na povrch tak nepustí ani kapku potu. A je plně recyklovatelný.

Pokud si chcete odvést fakt nějakou designovku od místních umělců a návrhářů, doporučuji navštívit v obchodním centru G09 krásný concept store Locals.lt.  Je to ve stejné ulici jako Knyga ir Kava a prostor plný zajímavého designu, nádherných kabelek i home decoru si jistě užijete.

Pakliže jste v Litvě objevili další věci, které já ne, dejte mi prosím vědět.
Třeba jsem tam nebyla naposledy!
LvK

Žádné komentáře:

Okomentovat