Krásy Estonska: Tallinn a Tartu


Estonsko. Z celého Pobaltí mě tahle země bavila snad nejvíc - člověk tu nepotřebuje ruštinu, jako v Litvě či Lotyšsku, naopak se všude jednoduše domluví anglicky. Snad i proto, že estonština nepatří mezi slovanské jazyky, nebo snad, že místo ruského vlivu, tolik citelného v Litvě a zvláště Lotyšsku, se tu člověk cítí spíše jako ve Skandinávii. Architektura je toho důkazem.

Zamilovala jsem si městečko Tartu s obrovskou a volně přístupnou botanickou zahradou, kam jsme zabloudili zcela omylem a to jen díky tomu, že jsem si chtěla nafotit její bránu. A tak jsme vešli dovnitř. Do úplně jiného světa. Botanická zahrada tu slouží pro vědecké účely, ale kochat se jí může  kdokoli. Malé univerzitní městečko je navíc plné dřevěnic a my na jedné takové obytné půdě na chvilku bydleli. Bylo to kouzelné. Velice severské, dobové a stylové. 

Tartu v obrazech


Hlavní město Estonska, Tallinn, je zároveň městem přístavním a trajektem se z Tallinnu dostanete za dvě hodinky do Helsinek. To už jsme bohužel nestihli, ale já se stejně jednou vrátím. Kouzlo Tallinnu je nepopsatelné a nedá se srovnat ani s Rigou nebo Vilniusem. Země mohou být vedle sebe, naprosto rozdílná mentalita je však cítit na každém kroku. Lidé se na vás sice neusmějí ani při pozdravu v obchodě, servis ale funguje dokonale. Tallinn je rovněž město vintage obchůdků, bleších trhů a obrovských tržnic s místním designem nebo vintage decor věcmi do domácnosti. 

Asi ani nechci vyjmenovávat množství tlustých velkých vlněných svetrů, které jsem si z Tallinnu dovezla, nicméně je potřeba si říct, že věci na zimu, které skutečně zahřejí, je vždycky dobré dovést si ze severu. Chci věřit, že letošní zimu přežiju a neumrznu jak Brouček s Beruškou a nezůstane po mě chudobka. 

Co v Tallinnu navštívit? 


Jestli milujete architekturu Skandinávie, zajděte si do Estonského muzea architektury. Bleší trhy najdete prakticky na každém rohu, je však potřeba vypravit se na ně včas. Staré centrum si projdete za pár hodin a jistě neminete několik vyhlídek na město, přístav a moře. Přístav je jen pár desítek minut od centra pěšky, minout ho tak nemůžete.

Ať jste v Tallinnu z jakéhokoli důvodu, musíte (prostě musíte) navštívit jejich vyhlášenou, ba přímo legendární středověkou restauraci Olde Hansa, která si získala věhlas všude po světě. Kromě vynikajícího jídla tu najdete celou řadu unikátních piv (a to například i skořicových, medových či bylinných) a výborně tu připravují mořské plody. Vše samozřejmě v dobových kostýmech, s dobovým nádobím a přitom s vynikajícím servisem: personál je úžasně sarkastický! 

Dobře se rovněž najíte v Munga Kelder, kde si pečou vlastní chleba, stloukají vlastní máslo a rovněž servírují vynikající dary moře. Hned vedle restaurace najdete lokální design obchůdek ZIZI, kde najdete veškerý home decor (povlečení na polštáře, peřiny, prostírání...) dělaný ze 100% lnu. Omamný výběr všeho, co potřebujete do bytu, vám možná trochu zahýbe s rozpočtem, ale hezčí suvenýry v Tallinnu prostě najít nemůžete.

A protože Tallinn není velké město, jistě objevíte i krásný kostel Toomkirik. Toulat se centrem je působivé, už proto, že si zachovává svůj původní ráz a moderními stavbami se vůbec nenechává rušit. Tallin je tak pro mě jedno z nejzajímavějších míst celého výletu a návnadou na Skandinávii, kterou ještě potřebuju celou projet. Tak snad zase někdy příště... 

 

LvK

1 komentář:

  1. moc hezky napsáno, po přečtení mě to láká k návštěvě Talinu :-)

    OdpovědětVymazat