Riga, Lotyšsko: Kam zajít za jídlem i kulturou


Statistiky říkají, že Lotyšsko je nejchudší zemí z Pobaltí, což se ale pozná snad jen na venkově. A mezi námi - o to kouzelnější a surovější ten venkov je. Pokud budete projíždět napříč zemí, jako jsme to udělali my, budete okouzleni nedotčenou přírodou, kde na vás uprostřed ničeho vykoukne jedno stavení, hrad nebo kostel.

Místy jsem si připadala jak na anglickém venkově a to i přesto, že v Lotyšsku výjimečně nepršelo a také si potrpělo na teploty nad třicet stupňů. 

Je to právě ale Riga, která je ze všech hlavních měst Pobaltí ta největší a nejzábavnější. Pojďme se na to podívat! 


Riga


Riga je největším městem celého Pobaltí, ale projdete ji za víkend. Pokud si ji budete chtít vychutnat, zůstaňte ještě o pár nocí déle. Město pulzuje v příjemném tempu, není ani příliš hektické, ani příliš ospalé. Pokud chcete potkat místní, nesmíte minout obrovské Riga Central Market trhy. V halách, kde se vyráběly vzducholodě, si teď můžete nakoupit čerstvé ryby, ovoce i zeleninu a ochutnat to nejautentičtější z místní kuchyně.

Riga nabízí obrovské množství restaurací, ale jestli hledáte skvělou lokální kuchyni, kam se chodí místo turistů najíst hlavně místní, pak navštivte Ezitis miglá. Čekají vás rovněž velice příjemné a normální lotyšské ceny, nic předraženého. 

Na Rize vás bude bavit spojení moderní architektury se starým městem, starými domy obchodníků i množství kostelů. V mnoha uličkách se ztratíte, ale nehledejte moc rychle cestu ven. My takto našli kouzelnou uličku Torna iela, která na nás velice zapůsobila. Když jsme ji hledali druhý den, bloudili jsme pět hodin městem a nemohli ji znovu najít. Nepamatovali jsme si název a nevěděli, podle čeho ji najít. Že jsem ale velice digitální a online holka, podařilo se mi ji vyhledat, lokalizovat a najít. 

Pakliže vás v Rize zajímá kultura, navštívit můžete Latvian War Museum, které je pochopitelně dost ponuré a chybí anglické popisky. Daleko víc jsme si užili Latvian National Museum of art, kde je právě velká mezinárodní výstava zpracování textílií IDENTITY. Módní nadšenci si tu přijdou na své: kromě úžasného estetického zážitku si člověk odnese spoustu nových poznatků o materiálech a tradicích (nejčastěji) Pobaltí. 

Navštivte taky Freedom monument a určitě vás ohromí i výhled z Panorama Riga Observation Deck. 

IDENTITY exhibition

Torna iela. Dlouho jsme ji nemohli znovu najít. 

Potkáte tam třeba i ducha!
 
 
 
 


Kromě Rigy jsme ještě navštívili městečko Cesis, kde jsme úplnou náhodou zrovna chytli místní slavnosti, tudíž velice milé zpestření. Je to však město příliš malé na nějaký delší pobyt. Ale pokud byste měli cestu, nadchne vás.

Cesis


Průvodce Rigou tedy právě končí, ale doufám, že maličko pomůže při cestování!
LvK

Žádné komentáře:

Okomentovat