BIO kosmetika dieNikolai: Tučná smetana, ghí máslo i šafrán v Demeter kvalitě


Často se mě lidé ptají, jak poznají, že je kosmetika skutečně přírodní neřkuli bio.
Na to odpovídám, že na složitější otázku se zeptat nemohli. Mockrát se totiž setkáváme s klamáním spotřebitele ze strany výrobce - bio se dnes považuje za trend, a tak každý chytrák píše na lahvičku něco o přírodních složkách, které výrobek obsahuje, aniž by dodal, že vám tu super bio levanduli hezky chemicky zakonzervuje, synteticky přivoní a celý výrobek tak dokonale zprzní. 

Klamavé reklamy je všude hodně a je tak extrémně náročné poznat pravdu a to pro každého, kdo není chemikem. Pomocníkem mohou být certifikáty přírodní kosmetiky, i zde je to však odstupňováno a i to je leckdy matoucí.

Za nejpřísnější certifikaci považujeme certifikát Demeter, se kterým se nejčastěji potkáte v německy mluvících zemí. Ale i zde jsou tři stupně, které určují kvalitu surovin a tedy i kvalitu kosmetiky.

Před pár měsíci se mi dostala do ruky nová rakouská značka dieNikolai, ze které jsem si opravdu sedla na zadek. A to se mi u kosmetiky nestává zase tak často. Nejde o olejové bezvodé balzámy, nýbrž o tučné krémy. Tučné říkám schválně: v některých krémech najdete například ghí máslo nebo dokonce smetanu. 


Než vám tenhle svůj Demeter objev představím, pojďme se věnovat samotné certifikaci Demeter a k biodynamickému zemědělství:

Biodynamické zemědělství produkující přírodní suroviny nejpřísnější BIO kvality v souladu s přírodou a udržitelným hospodařením s půdou, nejkvalitnější přírodní produkty splňující nejpřísnější kritéria přístupu k BIO produktů a hospodařením v souladu s přírodou,... to jsou obecně známé přednosti a kvality výroby splňující certifikaci Demeter.

Zjednodušeně můžeme říci, že certifikace Demeter je o úroveň výš než samotná certifikace Bio. Produkty dertifikované Demeter musí splňovat zásady tzv. biodynamického zemědělství. Nejde jen o ekologické a udržitelné hospodaření v souladu s přírodou, ale s celým vesmírem. Svou úlohu zde hraje postavení hvězd, měsíce a slunce v době výsadby, sklizně i produkce. V biodynamickém zemědělství hraje významnou roli např. doba sklizně. Rostliny se sklízí v době, kdy obsahují nejvíce účinných a prospěšných látek. V praxi to vypadá tak, že se některé rostliny sklízí před východem slunce, některé v poledne a jiné naopak večer.


Důležité je rovněž zmínit, že ochranná značka Demeter se dělí na 3 úrovně certifikace v závislosti na množství obsažených biodynamických látek v produktech.

1. stupeňPravý stupeň certifikace Demeter
Naprostou jedničkou je tzv. pravá certifikace Demeter. Produkty musí obsahovat minimálně 95% certifikovaných přírodních složek, z nichž přinejmenším 90% tvoří biodynamické suroviny. Tato certifikace a logo nejsou dosud tolik známé, jelikož nastavené podmínky je velmi náročné splnit.

2. stupeňCertifikace Demeter s upozorněním
Druhý stupeň certifikace Demeter obdrží produkty obsahující opět minimálně 95% certifikovaných přírodních látek, ve kterých musí být alespoň 2/3 biodynamických surovin. Takovéto produkty jsou také označovány logem Demeter, ovšem musí zde být viditelné upozornění, že daný produkt obdržel certifikaci Demeter pouze na určité časové období a že podíl biodynamických látek je nižší než u pravého stupně. Tato informace ovšem bývá obvykle zveřejněna na zadní straně krému, lahvičky nebo krabičky a navíc většinou malým písmem, a proto zákazník, když vidí logo Demeter, může být lehce oklamán (a zklamán) o jaký stupeň certifikace a kvalitu produktů se jedná.

3. stupeňCertifikace Demeter označená na etiketě
Třetí úroveň certifikace Demeter nesou bioprodukty se složením 95% certifikovaných přírodních látek. Tyto látky musí obsahovat minimálně 10% biodynamických surovin. U těchto produktů je možné na etiketě označit biodynamické látky jako Demeter.

Proto je na místě zdůraznit, že je důležité nejen kontrolovat, zda se jedná o produkty s označením Demeter, ale také o jaký druh certifikace se jedná. A právě značka dieNikolai je jedna z mála kosmetických firem na světě (je jich opravdu jako šafránu), jejíž všechny produkty se mohou pyšnit certifikátem 1. stupně.Proč jsem si zamilovala dieNikolai já?  • Správný poměr tuku a vody: jakýkoli krém vyzkoušíte (v nabídce jsou i menší balení), budete jistě překvapeni z konzistence. Nikdy jsem nic podobného nezažila, a tak nechávám testovat i okolí. Vždy se shodneme, že jde z počátku o velice hutný krém, který ovšem není mastný, nezanechává pleť mastnou ani lesklou. Snad bych i řekla, že mají matující finiš. Pokožka je přitom maximálně vyživená a ošetřená i do extrémního počasí. Poměr tuků je tu výrazně vyšší než u běžných značek, pleť tedy přirozeně zvlhčují, regenerují a zpevňují. 
 • Manufaktura. Oblast Wachau, Rakousko. Lokální pěstování surovin a jedna žena za celým procesem: chemička a odbornice na biokosmetiku Mag. Birgit Seyr, která kontroluje kvalitu každé suroviny, ale i výsledných krémů: konzistence, vůně. Míchá krémy, ručně je i plní do skleněných obalů, ručně balí. 
 • Biodynamické zemědělství. Suroviny z biodynamického zemědělství, kdy se jednotlivé bylinky sbírají v to roční období, kdy mají největší sílu, poznáte okamžitě: mají výraznější chuť, vůni i barvu. A i proto obsahují daleko více prospěšných látek než na co jsme běžně zvyklí. 
 • Okamžité výsledky. Zkuste například dieNikolai krém na ruce. Klidně i na velice vysušenou a popraskanou pokožku. Opět hutný, leč nemastný krém okamžitě zvláční pokožku rukou, zregeneruje a ochrání například před tuhými mrazy. 
 • Prvotřídní ingredience. A tady je to veliká radost: krémy jsou složené například z makového, lněného oleje, oleje z divoké růže, z lístkových oříšků, ale najdeme tu i vzácný šafrán, tučnou smetanu, ghí máslo nebo slzy vinné révy. Velká vzácnost. 

Mým největším oblíbencem se stal vyživující krém Šafránové pohlazení, kde je obsažen právě šafrán, ghí i smetana. Smetana přirozeně zmatní pleť, je plná vitamínu A a D, máslo ghí zase obsahuje hodnotné lipidy (tuky) a šafrán je zde použitý jako silný antioxidant. Pleť je dokonale vyživená, chráněná proti vysoušení a dlouhodobě se stává daleko odolnější i vůči slunečním paprskům. Krém je určen pro suchou a velmi suchou pleť a voní opravdu po smetaně. 


Mám ráda i Výběr z hroznů, krém určený pro všechny typy pleti. Obsahuje nejvyšší podíl oleje z hroznových jader (22%), který pleť ošetřuje, hydratuje a posiluje. Zmírňuje rovněž pocity napětí a suchosti a zásobuje pleť potřebnými lipidy. 

O dieNikolai tu neslyšíte naposledy. Jsem ze značky natolik unešena, že doufám, že mé testování tímto nekončí a že se mi do Vánoc podaří uspořádat i soutěž o tyto produkty. Protože vážně stojí za poznání. 

Stejně jako Demeter vína. Ale o tom zase někdy příště...
Znáte Demeter?
LvK

8 komentářů:

 1. Chápu to dobře, že to obsahuje mléko?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Smetanu, ten žlutý krém na hodně suchou pleť. :-)

   Vymazat
  2. Mléčnou smetanu? Neno jinou - ovesnove, kokosovou...?

   Vymazat
  3. Ne, opravdu je to mléčný produkt, teď se tedy bavíme o krému žlutém, Šafránové pohlazení, nicméně značka to není veganská a obsahuje včelí vosk.

   Vymazat
 2. Počkej a ty nejsi veganka? Já měla za to, že jo. Pokud jsi, nevadí ti to? Používat neveganske produkty?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne ne, vegankou nejsem a nikdy jsem nebyla. Nejsem ani vegetarian :)

   Vymazat
 3. Luci a do jakého stupně patří Martina Gebhardt? Díky Luci :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za otázku. Koukám na starší balení Martiny Gebhardt a je to 2. stupeň :-)

   Vymazat