Stres vepsaný ve tváři: čím zklidnit vystresovanou pleť a uvolnit napětí v obličeji


Stres se podepisuje nejen na zdraví těla, ale i na zdraví pokožky.
Vystresovanou pleť považujeme většinou za zašedlou a bez života, ale pravdou je, že problém může být daleko závažnější, stejně jako napáchané škody. Dlouhodobý stres se nám může na obličeji nesmazatelně podepsat i předčasným stárnutím, tmavými kruhy pod očima a dokáže změnit i rysy obličeje. Tudíž je to poměrně rychlá cesta ke strhanému výrazu, který ani sebelepší make-up nezachrání.

Jak dokáže stres změnit kůži? 


Stres oslabuje naši imunitu a potažmo tedy i kůži. Při stresu se v pokožce uvolňuje hormon kortizol a pokud je dlouhodobě ve větším množství, pleť se stává propustnější a náchylnější. A zde záleží i na genetické výbavě, k čemu je náchylná: k akné? K ekzémům? K podrážděnosti? K otokům? Ke pnutí a dehydrataci?

Jednoduše řečeno: kůže zrcadlí naše zdraví, ale i vnitřní nepohodu. A rysy v obličeji pak ukazují na naše dlouhodobé rozpoložení. Pokud půjdete na masáž obličeje ke kosmetičce, zeptejte se jí, kde máte zatuhlá místa. Zatínáte čelisti, když musíte hodně věcí překousnout? Nebo nedokážete uvolnit a úplně povolit koutky rtů od neustálého křečovitého úsměvu? Nebo se vám z mračení rýsuje pořádná rýha mezi obočím? 


lymfatická masáž obličeje mě naučila pozorovat, kam si kdo "ukládá" stres a napětí. Já například měla dlouhá léta nateklé čelisti. Projevovalo se to velkými bolestmi a otoky. Až zpětně vidím, jak moc se to projevilo i na tvaru a výrazu obličeje. Samozřejmě mám tendence i dnes zatínat zuby, ale jakmile se při tom přistihnu, vědomě povoluji celý obličej, promasírovávám bolavé části a zacvičím si sestavu jógy obličeje.

Obrovská změna ve výrazu tváře nastane taky pokaždé, když zcela uvolníme a promasírujeme koutky rtů. Konec konců, i obličej má svaly a náš výraz nám ukazuje, které svaly používáme nejvíc a na které zapomínáme.

Vystresovaná pokožka se ovšem dokáže projevit kdekoli po těle. Ve vypjatých situacích se nám může rozjet i lupénka, rosacea nebo vitiligo.

Jak se můžeme bránit? 


Teorie je jednoduchá, praxe horší. Základem je pochopitelně pitný režim, jelikož je to jediný zdroj vláhy a hydratace pleti. Vitamíny, minerály a strava bohatá na antioxidanty je samozřejmostí. Do kosmetické výzbroje proti stresu řadíme produkty bohaté na vitamín E a A a antioxidanty v podobě přírodních extraktů a bylinek. Velkým pomocníkem v náročném období budou samozřejmě i oleje, jelikož právě ty dokáží zabránit ztrátám vody v pleti.

Takže...? 

Weleda, certifikovaná přírodní kosmetika, přichází s celou mandlovou řadou, která spojuje veškeré potřebné látky dohromady a stará se tak o pleť vystresovanou, citlivou až podrážděnou. Základem je vždy mandlový olej z BIO farmy ze španělské Valencie, který je nabitý vitamínem E, A a F a množstvím minerálů. Právě mandlový olej používáme při svědění kůže na zklidnění. Je naprosto nedráždivý, určen pro všechny typy pleti, vhodný i pro nejmenší. Právě mandlový olej je dobrým nosičem dalších látek - v tomto případě švestkového oleje obsahující karoteny a řasu puchratku kadeřavou, která je velice protizánětlivá, hojivá a je rovněž silným přírodním antioxidantem.


Už řadu týdnů testuji celou mandlovou řadu - btw: po mandlích voní nikoli díky mandlovému, leč díky švestkovému oleji - a vybrala jsem vám tak svoje 3 nejoblíbenější produkty:

Mandlový pleťový olej:


Co by to bylo za Lucii, kdyby nedoporučila olej na všechno. Zde se ovšem nenechme mýlit - nejde o jednodruhový mandlový olej, jak bychom se mohli domnívat. Jde o velice funkční synergickou směs mandlového a švestkového oleje a výtažek z květů trnky. Upřímně nejsem příznivec používání jednodruhových olejů na pleť, vždy je pro pleť přínosnější mít více látek, které vzájemně zvyšují svou účinnost. Weleda olej je velice jemný, nemastný a příjemně voňavý.

Tip: Lze jej použít i k odličování, kápnout jej do krému, použít jako masku nebo klidně i pod make-up.

Mandlové čisticí mléko: 


Je to právě odličování, kterým můžeme vystresované pleti ulevit nejvíc a tedy: jemnou masáží pokaždé, když se odličujeme. Zde naneseme trošku mléka (krému) na vlhkou pleť a krouživými pohyby masírujeme pleť a klidně i okolí očí. Mléko nedráždí a bez podráždění vyčistí jak pleť hloubkově, tak odstraní i oční make-up. Vždy pak kroužíme od vnějšího do vnitřního koutku oka a nikoli obráceně! A už vůbec ne agresivně tahat víčko tamponkem!

Mandlové tělové mléko:


Že miluju po sprše olejová másla, tak pokaždé, když potřebuju okamžitě vklouznout do šatů, sahám po tomhle mandlovém mléce: je lehké, vstřebává se okamžitě, zároveň je však příjemně krémové konzistence a kůži zahalí do jemné vůně mandlí.

Vystresovaná pleť může mít mnoho příčin, leckteré ani nedokážeme ovlivnit. Vždy však můžeme aspoň částečně zmírnit tempo, dbát na prevenci a pomáhat si kosmetikou, která neničí (naopak podporuje) obranyschopnost kožního pláště. 

LvK


1 komentář:

  1. Z toho článku jsem dostala akorát tak chuť na mandle. :D
    Ale s jedním jsem si jistá, že mně při dlouhodobém stresu pne čelo a vnímám, jak je automaticky stažené a mračím se, aniž bych si to uvědomovala. Přes léto jsem se toho zbavila, no uvidíme, co nám přinese další období. :D

    OdpovědětVymazat