Úklid v kosmetické taštičce: Jak roztřídit kosmetiku a čemu se raději vyhnout úplně


V sobotu ráno jsem se probudila s tím, že se celý den mohu poflakovat.
Poflakování je velká sláva!
Vzbudila jsem se ovšem s tím pocitem, který mě neodbytně doprovází celým rokem: že musím vyhazovat, dělat čistku ve svých věcech, uklízet v životě, v šatníku, v kosmetických taštičkách i zásuvkách.

Zasedla jsem tak doprostřed místnosti a zvesela vysypávala jeden šuplík po druhém.
Zaměřila jsem se především na kosmetiku. Už léta se snažím řídit heslem, že nesmím otevřít lahvičku, dokud nespotřebuju tu předchozí a to platí jak u krému, tak i sprchového gelu.

Protože zbytky kosmetiky - jakkoli může být bio - se nedají zrecyklovat a to v žádném obalu. Žel, ani tuba od pasty nepatří do tříděného odpadu, pakliže je nevymytá, znečištěná zbytky pasty. To samé platí i o papírových a skleněných obalech. Papírové obaly navíc bývají často navoskované. 


Snažím se tak předcházet nevypotřebované kosmetice, nedejbože prošlé. Přesto jsem u sebe objevila spoustu neřestí, za které se stydím!

 • Milion vzorečků. Zařekla jsem se, že už je od firem nebudu brát. Vzorečky jsou lákavé: poznáme vůni, konzistenci a nula účinků. Recyklovat se nedají. Vždy je s sebou vozím na dovolenou v dobré víře, že je na cestách použiju a hle: našla jsem jich po kosmetických taštičkách v takovém množství, že kdyby byl jeden vzoreček koruna, už mám vilu.
 • Rtěnky. Rtěnky jsou mor. I já mám pocit, že s každou sezónou potřebuju nový odstín, leč mé nálezy v šuplících ukazují, že mám od každého odstínu aspoň tak tři kusy. Zařekla jsem se tedy, že než je vypotřebuju, nebudu brát ani kupovat další. Pro mě vrchol sebekontroly. 
 • Kosmetické tamponky. Všude. V každé kapse každé taštičky. Přitom opět: nelze recyklovat. Nakoupila jsem tak odličovací tamponky pratelné i ty z bio bavlny. 
 • V jedné z nenošených kabelek jsem objevila zcela nový nepoužitý pudr. Zřejmě jsem jej koupila a dokonale na něj zapomněla. V prosinci mu bude končit expirace. Vážně jsem si pořídila pudr, aniž bych ho potřebovala? 
 • Krémy s ucpanými pumpičkami. Pumpičky u krémů jsou všeobecně dobré z hygienických důvodů, oleje zároveň chrání před oxidací. Na druhou stranu: pokud je pumpička napevno, nikdy nevymyjeme zbytky krému a lahvička tak poputuje do směsného odpadu. Naučila jsem se na klasická balení, kdy krém nanáším pomocí špachtliček.
 • Našla jsem rovněž pár kusů běžné konvenční kosmetiky, se kterou si příliš nevím rady. Dokonce jsem našla micelární vodu nejmenované značky. Tu jsem uvítala: odmašťuje tak dokonale, že na některé flíčky na oblečení bude parádní! 
 • Mimo kosmetický svět jsem tu našla stovky debilních reklamních předmětů všeho druhu: firemní klíčenky, píšťalky, placky, sluneční brýle, balonky a další zbytečnosti, které už rovněž odmítám přijímat. Mně je vážně příjemnější odcházet z akce s prázdnýma rukama než s taškou plnou nicneříkajících kýčovitých firemních předmětů. 

Do debordelizace jsem se pustila s takovou vervou, že jsem se už po hodině bála, aby mi tu zbyl nějaký nábytek. Zbavila jsem se i mnoha kabelek, bot a oblečení, respektive poslala to dál. Už mě nebaví přeplněný prostor a věci, které raději schovávám na dně šuplíků. 

Výsledkem byly další dva pytle tříděného odpadu, taška s oblečením a čtyři volné police, které snad už nezaplním shromažďováním.

Tímto bych měla komplet debordelizaci bytu úspěšně za sebou. Pro tento rok. 
Chci věřit, že až se na ni vrhnu zase na jaře, situace nebude už nebude až tak zlá.
Protože chci věřit, že tímhle jsem vyhodila život do vzpomínek za posledních pět let. 
Ulevilo se mi. 
Šla jsem to oslavit. 

LvK

3 komentáře:

 1. Musím říct, že jsem doma měla třeba takovou zásobu balzámů na rty, že jsem si žádný nový už tak 3 roky nemusela pořídit :D

  OdpovědětVymazat
 2. Jak se díváte na používání prošlé kosmetiky? U krémů to třeba jakž takž hlídám, ale například u očních stínů nebo na tužkách už žádné datum nevidím a co se týče nového pudru, přiznám se, že bych ho asi nevyhodila v okamžiku expirace. Díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za záludnou otázku :-)

   Pudrové věci bych unesla, to jsou primárně jen minerály, které nezžluknou, nicméně časem ztvrdnou a pak už z nich člověk ani žádnou barvu nedostane. Bála bych se u krémových konzistencí, byť třeba stará rtěnka se pozná podle vůně hned - ta zžlukne. Podobně na tom může být i olejová konzistence, která - pokud je na přímém slunci - rychle zoxiduje.

   Ale také už to hlídám. Jakmile něco otevřu, vím, že to musím vypotřebovat, abych otevřela lahvičku další :-)

   Vymazat