Co chci od ježíška: Pletený svetr od babičky!


Že mám tu nejlepší babičku a dědu, to už čtenáři knihy moc dobře vědí.
Tihle dva se naší rodině vážně povedli.

Protože nikdy nevíme, co si dávat k Vánocům, tak mám letos přání jediné: aby mi babička upletla svetr. Vlněný svetr. Spoustu vlněných svetrů. Vyhlídnuté mám střihy i merino vlnu a vyhlídnutou mám i svou babičku, které komunisti nedovolili, aby se vyučila švadlenou, a tak aspoň šila a pletla celý život pro rodinu a známé.

Kolik mě toho v dětství ušila a upletla! Jenže pak přišla snadno dostupná a hlavně velice laciná móda a od pletení se upustilo: nevyplatilo se to a lidé začali toužit po nových syntetických vláknech a neustále se měnících trendech.

Ale já chci pořádný teplý vlněný svetr, který nebude podléhat žádným trendům, jen typu mé postavy a v barvách, které mi lichotí. Klubko vlny přitom vůbec není drahé. Merino vlna už dražší je, stále však dostupná. Nejdražší je pochopitelně lidská práce a čas strávený pletením. Naše babička má sice program nabitější než já, nicméně jsem přesvědčená, že bude ráda, když mi svetr bude moc uplést a já ho budu tahat ještě pěkných pár (desítek) let.

Často se mě lidé na módu ptají a považují mě za propagátorku udržitelné módy, což je pravda jen do určité míry. Málokdy si totiž v buticích s udržitelnou módou vyberu. Líbí se mi však myšlenka přírodních materiálů, nehromadění, nadčasovosti a správné péče o oblečení, díky které vydrží i několik desetiletí a my tak předejdeme zbytečnému textilnímu odpadu. Jsem také odpůrce nesmyslných instagramových trendů, kopírování a přizpůsobování se módním sezónám.

Nic z toho totiž není originální, osobité a už vůbec se to nevyrovná svetru, který vám někdo blízký uplete. 


Už teď však můj šatník vlněnými svetry přetéká. Je mi pořád zima a umělé vlákno mě příliš nezahřeje. Vlnu tak kombinuji s mohérem či kašmírem.

Kašmírový kabát: MněNaMíru, vlněný svetr: AndOtherStories, kalhoty: DenisaDovala, klobouk: Tonak, kabelka: vintage

Na letošní Vánoce se tak těším o to víc! Babička koukla na mou vybrané střihy, řekla, že by to zvládla a já teď vybírám barvy a příze. Barev se opravdu neštítím, a tak jen doufám, že babičku nezahltím.

Nosíte vlněné svetry? Plete vám babička?
LvK

Žádné komentáře:

Okomentovat