Přírodní niche parfémy: Luxusní a jedinečné kompozice bez syntetiky!


Dostanou vás z postele, zkoncentrují i po těžkém obědě, pomůžou psychicky i fyzicky a bát se jich nemusíte ani v těhotenství, ani při kojení. Řeč je o organických, přírodních niche parfémech, které se dostávají k podstatě aromaterapie, jsou vyrobené bez chemie a pokud narazíte na tu správnou parfumérskou dílnu, tak vás čekají unikátní (a netěžké!) kompozice a jedinečnost, kterou běžně v ulicích nepotkáte! 

INCI: Parfum. Co to je? 


V první řadě výrobní tajemství. "Parfum" je vlastně dost záhadné slovíčko ve složení, přitom jej obsahuje valná většina kosmetických výrobků. Vůně, kterou vám voní krém, lak na vlasy, tělové mléko nebo parfém je výrobní tajemství a může tak obsahovat (a obsahuje) i několik tisíc synteticky vyrobených látek. 

Vadí syntetika? 


Ne všechna. I slovo "chemie" může být zavádějící. Už proto, že v chemických laboratořích vznikají i látky a sloučeniny, které nejsou nijak závadné, nebezpečné, toxické. U parfémů a vůní nám ale vadí hlavně složka jménem ftaláty. 

Ftaláty jsou kvalifikovány jako toxiny druhé třídy, které podle mnoha výzkumů narušují produkci testosteronu i u dospělých mužů, podobně negativně mohou narušovat vývoj reprodukčních orgánů ještě u plodu. 


A to, že výrobek obsahuje ftaláty výrobce na lahvičce uvádět nemusí. Je to přeci výrobní tajemství a to si střeží jako oko v hlavě. Syntetické vůně pro vás také neudělají to, co vůně přírodní, jakkoli se mohou zdát autentické. 

Aromaterapie? 


Až se vám budou klížit oči a padat hlava, zhlubova si přivoňte k lahvičce rozmarýnového éterického oleje. Na účinky nemusíte čekat dlouho, budete hned dokonale probraní. Také to, že se procházíte po lese, kde stromy vyprodukují obrovské množství různých silic, je vlastně velký aromaterapeutický zážitek a všichni víme, co dokáže: uvolnit, uklidnit a dobít baterky. 

Vůně éteráku je tak důležitou složkou jeho léčivých vlastností. Působí na psychiku i na tělo: éterický olej se dostává do těla totiž nejen dýcháním. V kosmetice projde povrchem kůže, dostane se do škáry, kožní vrstvy zásobované kapilárami a tím do krevního řečiště těla. 


Každý éterák, dle svých vlastností, působí na jiný orgán: může prokrvovat, prohřívat, ochlazovat, stahovat horkost...

Ale zůstaňme u přírodních parfémů...


Přírodní parfémy zdaleka nemusí být jen směs éterických olejů a základu (alkoholu či oleje). Přiznávám, že s tím mívám většinou problém a v málokterém bio obchůdku najdu vůni, která by mě oslovila. Často jsou příliš těžké nebo naopak citrusové nic. Uznávám, že na mě je těžká i růže, spíše mě ale nebaví jednoduché a prvoplánové kompozice. 

Zajímavou výjimkou mi přijdou jednodruhové vůně Balm Balm, ze kterých si můžeme umíchat svou oblíbenou vůni, nebo používat jen tu jednu milovanou. Za sebe mám nejradši Pettitgrain, ač vím, že to většině nevoní, na mužích mi pak často voní Bergamot. 

Niche parfémy? 


Slovíčko "niche" se používá pro parfémy netradiční, které vybočují z davu a nemá je každý. Jsou mistrně poskládané z prvotřídních přírodních surovin - občas nechybí ani pravá ambra a to je velká vzácnost - a bez použití syntetiky. Často tahle voňavá umělecká díla mají na svědomí rodinné podniky s tradičním parfumářským řemeslem, které dokonale chápou chemii přírodních vonných látek. 

Mezi mé oblíbence patří...O dvou Walden parfémcích mohu s klidným svědomím říct, že jsou to lehké vůně, neotřelé a přitažlivé. Jednou je Castles in the Air, kde se právě můj tolik oblíbený bergamot mísí s ylang-ylang, který postřehnete prakticky až na konci. Citrusová vůně, rovněž upozaděná, dodává na svěžesti. Druhým parfémem, ze kterého je unešena většina mých známých je Two Eternities. Tahle vůně je prudce květinová, je to jak zahrada plná nejrůznějšího kvítí. Výrobce navíc prodává Dárkový set mini vůní, kde si všech pět kousků můžete ovonět a vyzkoušet, co se na vás jak rozvoní. 
Parfémy Florascent znám léta, ale nadchnout mě dokázaly až s novými (v Česku dříve nedostupnými?) kolekcemi parfémovaných vod. Roland Tentunian, zakladatel značky, musí být regulérně šílenec. Šílenec, co dokáže objevit a dát dohromady nespojitelné tak, že budete fascinovaně stát u regálu s parfémy a nebudete vědět, který dřív. 

Jeho kompozice jsou odvážné, divoké, těžko charakterizovatelné. A nenapodobitelné.

China White z Olfactive art Collection je jednou z těch nenapodobitelných: já bych ji zařadila mezi vůně pudrové či mýdlové, leč skládá se například z růže a bílého čaje. Základ tvoří skořice, cedrové a santalové dřevo. 


En Eté z Classic Collection je velice lehká letní vůně, zároveň dřevitá a květinová. Citrusy jsou tu skvěle doplněny například jasmínem, bílou růží či frézií. Opět jde o kombinaci, která je velice specifická, což jedině oceňuji. 


Vůně Yuzu z Les Exklusives řady je vůní opravdu exkluzivní a maximálně sofistikovanou. Je to ten typ vůně, kterou budete chtít mít spojenou s významnými okamžiky svého života, ačkoli se dá nosit kdykoli a na jakoukoli příležitost. Za sebe říkám, že jsem dosud neměla lepší, zajímavější a zářivější vůni. Je to jednoznačný vítěz dnešního článku. 

Yuzu je inspirovaná Japonskem, japonskými zahradami, kompozice mandarinkových tónů, zelených listů, jasmínu a náznaků modrého lotosu je nevtíravá, zaregistrují ji ale všichni široko daleko. Je ovocná a dokonale navozuje pocit smíření, štěstí, klidu a ticha. Proto flakónek mívám na pracovním stole a ne v kabelce - konec konců, vůně na kůži vydrží vonět po celý den! 


Dočetli jste až sem? Wow! Tak soutěž!


Abyste se přesvědčili na vlastní smysly, že přírodní parfémy jsou naprosto boží, uspořádala jsem na svém Instagramu giveaway. 
Jedině na Instagramu se dá soutěžit, tady vám ovšem hodím odkazy, kde a z čeho vybírat: 


Pražští mají výhodu: mohou si parfémy jít ovonět do kamenné prodejny Wonderful Na Slupi 17 a jen mi napsat své favority, které chtějí dostat.
Držím palce!
LvK 


Zdroj: Gabriel Mojay - Aromaterapie, Stacy Malkanová - Doba jedová

Žádné komentáře:

Okomentovat