10 skvělých regionálních surovin pro pleť, na které jsme zapomněliŽe jsem se zamilovala do dieNikolai, to už říkám dlouho. A hned vám řeknu proč: protože složení.
Složení, které se dá klidně jíst. 
Kromě toho, že až 95% ingrediencí pochází z biodynamického zemědělství, jsou velice lokální a jelikož se kosmetika míchá ve Wachau, Rakousku, jde o ingredience nám velice blízké.

Žádná exotika. Bambucké máslo je nahrazené smetanou či ghí máslem, arganový olej olejem z hroznových jader, místo karnaubského vosku se používá regionální včelí vosk a o palmovém oleji a jeho derivátech ani nemůže být řeč.

Jelikož se suroviny pro výrobu kosmetiky sbírají a nevykupují z celého světa, může se stát, že některé nebudou k dispozici. A pak nebude ani krém. Výrobek je rovněž pokaždé jiný: podle slunečního svitu i množství srážek všechno voní lehce jinak. Pleť tak s každou šarží dostává úplně jiné biochemické složení a jinou "informaci."


Jakých je 10 nejzajímavějších surovin pro pleť, na které jsme docela zapomněli? 


1.) Smetana

Mléčný tuk je velmi podobný kožnímu tuku, což velmi usnadňuje jeho vstřebávání. Smetana nahrazuje bambucké máslo, jemně se stará, regeneruje a zklidňuje podrážděnou pokožku. Je velice tučná a tedy i výživná. Obsahuje tolik důležité vitamíny A a D, oba rozpustné v tuku, tudíž vstřebatelné přes olejový kožní film. Smetana často pomáhá při spáleninách od slunce, podporuje obnovu pokožky a udržuje v ní vlhkost.

Jelikož je smetana v tomto případě z biodynamického zemědělství, splňuje chov dobytku striktní etická pravidla. Dobytek, stejně jako další zvířata a drobná zvěř, jsou součástí vzájemné biodynamiky, tedy zemědělství založeném na respektu veškerých přírodních procesů a cyklů.

2.) Ghí máslo

Ghí máslo všichni známe a milujeme v kuchyni - je oxidačně stabilní, tudíž se nekazí tak rychle jako klasické máslo. Chybět by nemělo ale ani v kosmetice, má totiž silné anti-age účinky: pokožce dodává hodnotné lipidy, čímž podporuje její fyziologické fungování, neničí kožní film a chrání ji před vysušováním. Díky vitamínům A a D je silně regenerační a rovněž si poradí se spálenou pokožkou a hojením ranek. Osvědčil se rovněž na ošetření strií, jelikož výrazně zvyšuje elasticitu pleti. 

V Ajurvédě je ghí máslu říká Elixír zdraví, které přináší i dokonale ošetřené pokožce. Tu navíc zklidňuje, zjemňuje a ocení jej i dětská citlivá pokožka.

3.) Šafrán

Šafrán je nejdražším kořením na světě. V každém květu krokusu, ze kterého se šafrán získává, jsou totiž jen tři malé, drobné nitky a na jeden kilogram šafránu potřebujete více než 100 000 takových nitek. Dodejme ještě, že se vše sbírá ručně, tudíž nemůže jít vůbec o levnou surovinu. Šafrán je považován za relativně silné antidepresivum a lék, který obsahuje vápník, draslík, hořčík, železo, z vitamínů využitelných pokožkou například vitamín A. V kosmetice se používá jako silný antioxidant pohlcující volné radikály. Osvědčil se tak i v boji proti předčasnému stárnutí.

4.) Olej z bezových jader

Olej z bezových jader je pro mě úplná novinka. V červenci a srpnu je sklízena tato regionální "superpotravina." Když z ní uděláme olej lisovaný za studena, který obsahuje vysoký podíl kyseliny alfa-linolové, dostaneme velice uklidňující olej vhodný pro citlivou pokožku.

5.) Olej z hroznových jader

Jelikož se pohybujeme v oblastí Wachau, tedy v oblasti vinic, olej z hroznových jader se nabízí. Říká se mu tekuté zlato (hned po vínu, dodává alkoholička Lucie) a je jedním z nejvzácnějších domácích olejů, protože tvrdá jádra hroznů obsahují pouze 10-14% oleje.

Stejně jako víno obsahuje resveratrol a vysoký podíl Procyanidinu, tedy antioxidanty, které chrání buněčné procesy a zpomalují tím rapidně stárnutí organismu. Říká se tak, že lidé, co si dopřávají denně deci vína stárnou daleko pomaleji. (Povíme si za 20 let, pozn. blogerky.)

V kosmetice olej z hroznových jader dokáže regulovat tvorbu kožního mazu, hodí se tak pro mastnou pleť, a zároveň ale podporuje tvorbu kolagenu a působí tak blahodárně a regeneračně na zralou, suchou pleť.

Jednoduše - olej na vnější použití, víno na vnitřní. Dokonalá anti-age kombinace!

6.) Olej z pelargonie

Pelargonie, neboli také geranium, se od konce 17. století pěstuje v Evropě, kde se stala oblíbenou pro široké využití i v kosmetice. Pro své protizánětlivé účinky je výborným pomocníkem při kožních infekcích, lupénce či ekzémech. Podporuje cirkulaci krve, má stahující účinky a olej je přínosný při suchých a zánětlivých stavech kůže. Samozřejmě nelze opomenout, že blahodárně působí geranium i na psychiku: odstraňuje podrážděnost, frustrace a pomáhá se zase spojit s intuicí.

7.) Rozmarýnový olej

Rozmarýn má silné aroma, které vás okamžitě probudí a vytáhne z netečnosti. Je to veliký životabudič, rozveselující bylina a z ní vyrobený éterický olej napomáhá koncentraci. Použití na pokožku má svůj význam: rozmarýn je velice prokrvující a používá se při chladných končetinách, ztuhnutí svalů a svalových křečích. 

8.) Slzy vinné révy

Slzy vinné révy se získávají v rakouské oblasti Wachau vždy na jaře. Nejprve se naříznou větvičky vinné révy a z nich pomalu a jemně padají malé kapičky – slzy vinné révy. Ty pokožku zpevňují, zásobují řadou minerálních látek a vitamínů a ceněné jsou i díky svým antioxidačním schopnostem. Podporují tvorbu kolagenu, pokožku zklidňují a často se tak používají pro jemnou péči očního okolí, které je hydratované, vypnuté a vyživené zároveň. 

9.) Makový olej

Makový olej nádherně voní a je jeden z nejpřínosnějších olejů pro lidské zdraví i pro zdraví pokožky. Zklidňuje zarudlou pokožku, záněty, ekzémy a ošetřuje pokožku se sklonem k vysychání a praskání. Je opravdu bohatým zdrojem vápníku, fosforu, hořčíku a tolik potřebného vitamínu E. V kosmetice se používá do kompozic krémů pro suchou, namáhanou a zralou pleť. 

10.) Včelí vosk 

V kosmetice se občas setkáváme i s karnaubským voskem a kandelilovým, ale právě včelí vosk je stále tou nejlepší volbou. Má z těchto tří vosků nejnižší bod tání (karnaubský vosk 85C, kandelilový 70C a včelí 62C), na pokožce zanechává tenkou ochrannou vrstvu, čímž ji chrání před extrémním počasím i negativním dopadům životního prostředí. Zároveň pleť vyživuje, zjemňuje, zvlhčuje, obsahuje vitamín A a dobře jej snáší i citlivá pleť novorozenců. 


10 skvělých ingrediencí, které lze použít často i vnitřně, jsem vybrala čistě jen podle vlastních preferencí i podle toho, že se s nimi ve složení kosmetiky málokdy setkávám. Mým milovaným dieNikolai produktem je bezesporu krém na ruce Vinná zahrada a naprosto dokonalé intenzivní sérum Výběr ze zlatých hroznů, které obsahuje 40% oleje z hroznových jader a 44% výluhu z hroznových jader. Pleť je vypnutá, doslova vyžehlená a v tak skvělé kondici, že nepotřebuje už nic dalšího. Ani BB krém. 

Máte vy nějaké oblíbené lokální suroviny, které vám v kosmetice dělají dobře?
LvK
Žádné komentáře:

Okomentovat