7 tipů na non-toxic domácnostZačínalo to výměnou konvenčních krémů za přírodní alternativu, postupně jsem měnila dekorativku a 
nemusím snad ani dodávat, že nyní už řadu let jedu striktně i v non-toxic pracích gelech a čistících prostředcích pro domácnost. Všeobecně platí, že mnoho výrobků je multifunkčních, a tak není potřeba kupovat spoustu lahviček zvlášť. Pojďme si tak říct, které to jsou a jak fungují.

1.) Svíčky z přírodních vosků


Jak jsem kdysi mívala byt plný gelových nebo parafínových a synteticky navoněných svíček, tak dnes už je to něco, co mě otravuje a ani nemusím koukat na složení. Díky vlně hygge se však čím dál více o slovo hlásí krásné designové svíčky z přírodních olejů, v lepším případě sójového, včelího či certifikovaného palmového, nebo - v případě značky The Greatest Candle on the world -z již použitých a vyčištěných olejů z restaurací. Miluju především svíčky v černém či bílém skle, které jsou vděčné do každého interiéru nebo jejich plechová balení. Během roku také pálím svíčky Jemno, které pocházejí ze Slovenska nebo svíčky Biofficina Toscana podle toho, kterou zrovna potřebuji: očišťující, relaxační nebo na energii. 

Nejvoňavější svíčku, která voní už když vám ji kurýr nese pečlivě zabalenou, vyrábí podle mě francouzská značka L´Odaïtés s vůní neroli. Je to velká síla!

2.) Non-toxic prací prostředky a aviváže


Peru už dlouho v Théophile Berthon víceúčelovém mýdle, které dokonale vypere oblečení, ale lze jej použít na všechny omyvatelné povrchy (dlažba, linoleum, parkety, keramický povch, nerez ocel, mramor, beton, nátěr, koupelny, trubky, mozaiky, sklo, kůže...) Multifunkčnost mám ráda a čím méně toho mohu použít, tím lépe. Je 100% biologicky odbouratelný.

Na bílé prádlo pak používám ještě Prací prášek na bílé prádlo od české značky Yellow and Blue a jelikož miluju vůni čerstvě vymačkaných pomerančů, už léta objednávám od Karla Hadka Orange Sanitol, který rovněž lze použít jako čistící prostředek prakticky na všechno. Nejvíce s ním utírám stoly, myju podlahy - pak celý byt voní po pomerančích. Je to i skvělá aviváž (provoní prádlo), ale tím, jak je sytě oranžový může nechávat na světlém oblečení skvrnky, a tak jej přidávám do bubnu pračky spíš na houbičce.

3.) Čistící prostředky


Poslední dobou zkouším ještě Shadazzle, což je čistící produkt původně určený na leštění stříbra, ale dokonale vyčistí jakoukoli skvrku i na oblečení. Ale i Shadazzle lze použít na čištění čehokoli: oken, zrcadel, sporáků a varných desek, trub, stříbrného nádobí a příborů, měděných hrnců, chromových povrchů, mosazi, stříbra, zlata, nerezové oceli, hliníkových kol, dlaždic, žuly a mramoru, bazénů, vířivek, lodí, karavanů, motocyklů, kůže, tenisek. Obsahuje pouze přírodní a biologicky rozložitelné složky a voní po citrusech. 

Jinak i zde používám Orange Sanitol či Víceúčelové mýdlo Théophile Berthon, viz výše.

4.) Jedna dezinfekce na všechno


Na Srí Lance mě zachránila. Dezinfekci jménem Thymicon od Karla Hadka oceníte nejen v domácnosti, ale i na cestách: můžete ji použít na čištění rukou všude tam, kde není mýdlo a voda, dezinfikovat s ní ložní prádlo (a krom toho jej zbavit roztočů) či cokoli jiného.

Thymicon se mnou projel už kus světa, ale nyní jej přidávám hlavně když peru ložní či spodní prádlo. Nahradí v tomto případě i žehličku, která spálí veškeré bakterie, které při praní na 40C nezničíme.

5.) Lněné povlečení 


Začala jsem postupně obměňovat i výbavu. Ne, že bych okamžitě vyhazovala všechny bavlněné povlaky na polštáře a peřiny, ale snažím se kupovat už jen přírodní materiály. Ručníky miluji lněné z hnst.ly, kde mají i velkou nabídku lněného povlečení. Len je přírodní, 100% rozložitelný a funkční materiál, který v létě chladí, v zimě hřeje, je velice savý a antibakteriální.

6.) Difuzéry a éterické oleje


Nemůžu pochopitelně opomenout interiérové vůně. Momentálně si užívám bytového parfému od Florascent Black de la Neige, který voní po meruňkách a mně už tak evokuje blížící se jaro a léto. Je to velice příjemná a zároveň sofistikovaná vůně a difuzér sám o sobě je krásný designový doplněk do ložnice nebo pracovny. 

Samozřejmě ještě miluji aromaterapii zastoupenou éterickými oleji, a tak v aromalampě neustále něco pálím. Na pracovním stole mám vždy EO rozmarýnu, který, když už se nedokážu koncentrovat, tak mě velice rychle probudí a nakopne.

7.) Vůně na spaní


Od té doby, co jsem objevila Calm and Relax vůni na polštář od české značky Cannor, tak neusnu bez ničeho jiného. Navodí příjemnou atmosféru na spaní či relax a pomalu člověk přepne do režimu klidu a pohody. Vůně je to poměrně intenzivní a pokud jste zkoušeli jakékoli další vůně na provonění lůžkovin, budete asi překvapeni. Velice mile. Jakmile se  vůně nad vámi rozptýlí, vyprchává pomalu, uklidňuje a zmírňuje napětí. Ideální tak pro večerní meditaci nebo k uspání. Co u mě nenajdete: 


Vyhýbám se všemu jednorázovému, tudíž kromě jednorázových utěrek u mě nenajdete igelitky, PETky či igelitové pytlíky na ovoce či chleba. Vše se snažím postupně nahrazovat, a tak nakupovat chodím s Re-Sack sáčky a nahradila jsem i sáček na chleba. Plast či papír jsem vyměnila opět za len. Tam totiž chleba nemá možnost zplesnivět, i kdybych na něj týden zapomněla!

Nějaké vaše tipy pro domácnost bez škodlivin?
LvK

2 komentáře:

  1. Orange Sanitol a Thymicon také používám už několik let. Zaujalo mě použití do pračky, jak prosím používáš ten Thymicon, naleješ k prášku/gelu, nebo rovnou do bubnu jako Orange? Děkuju :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Priliji k pracimu gelu, pripadne po vyprani nastrikam na pradlo. :)

      Vymazat