5 značek, o kterých si myslíme, že jsou přírodní. A nejsou.

Ta blond je BIO přírodní melír. A to vám deklaruju! 


Když mi nedávno kamarád posílal SEO analýzu přírodní kosmetiky, vyšlo z toho, že si lidé vydatně googlí informace, ale že za přírodní značky považují nejčastěji ty, které si tento přívlastek vůbec nezaslouží.

Částečně je to podprahové vnímání reklamy, názvu či filosofie značky, ale mnohdy se tak značky samy prezentují - jako přírodní nebo nedejbože bio. A teď nerozebírejme, že mohou, že to není legislativně ošetřené a že nedělají nic nezákonného. To je pravda. Ale záměrně lžou a některé z nich zašly tak daleko, že si samy sobě vydávají jakési certifikáty a ohánějí se slovíčky jako "deklarace bio kvality."

Pojďme mrknout na pár nejznámějších značek, kterým věříme, že jsou čistě přírodní a ony nejsou.

Lush


O Lush se dá říct spousta hezkých věcí: třeba že je vše ručně vyráběno, jsou transparentní a na webu uvádějí komplet INCI a já velice kvituji jejich bezobalovou politiku. Ale...
Lush se prezentuje jako "čerstvá kosmetika" ale zas tak horké to s čerstvostí nebude. Valná většina výrobků (čest výjimkám, které mají taky!) obsahuje syntetické vůně a barviva. V případě pěn ještě SLS, u opalovacích krémů chemické UV filtry.

Na druhou stranu, že Lush nemůže být zcela přírodní ukazují samotné prodejny: svítivě zářivé barvy výrobků, bohaté pěny, třpytky a vůně, ze kterých se až rozbolí hlava.

Přitom by stačilo málo. Ale chápu - Lush je postaven na vůních a na efektu.

Bioderma


Velké plus Biodermy je, že se jako přírodní neprezentuje. Je však podprahově vnímaná jako bio kosmetika - má to přeci v názvu, koupí se to v lékárnách, předepíše mi to doktor, je to relativně dražší značka (takže kvalitka) a ještě je to dermatologicky testované.

A ono bohužel ne.

Bi-Oil


Ani Bi-Oil se přímo přívlastkem přírodní neprezentuje a má k tomu důvod: olejový základ parafín a k tomu syntetická vůně a další ne úplně přírodní "radosti." Přesto se často setkávám s tím, že mi lidé říkají, že si na mé doporučení koupili ten bio olej, z čehož nakonec vyleze Bi-Oil.

Jenže není bio olej jako bi-olej, že ano. Bi-olej s bio nemá nic společného, ale zřejmě bude bisexuální.

Yves Rocher


Co říká výrobce: V roce 1959 na půdě rodného domu v La Gacilly ve francouzské Bretani si pan Yves Rocher zařídil svou první laboratoř. Tam se zrodila rostlinná kosmetika, která se zcela lišila od té konvenční. Pan Yves Rocher začíná zkoumat blahodárné účinky rostlin, na jejichž základě vytváří kosmetické produkty bez kompromisů, jež jsou dostupné všem ženám a jsou šetrné jak k pokožce, tak k naší planetě.

Vzhledem k tomu, že je Yves Rocher běžná "drogerka", ve které nechybí dokonce ani silikony či soli hliníku, už je tohle tvrzení docela #greenwashing. Ano, mívali jednu dobu certifikovanou řadu přírodní kosmetiky, ale od toho celkem záhy upustili. Teď nabízejí řady s údajně 96% přírodního složení, ve zbytku sortimentu se však neštítí prakticky žádné "chemie."

Ale rozevřete si jejich web a všude samé kytičky, "rostlinná kosmetika", oslava přirozené krásy, oslava přírody a maximální zodpovědnost vůči ní. Ale že by tam člověk našel komletní INCI, tedy složení výrobku, to ani omylem. Hlavně nebýt transparentní, ale co nejvíc zelený, že ano.

Bione


Nejdále v #greenwashing zašla česká značka z Ivančic Bione, která si dokonce vystavila vlastní deklaraci BIO kvality. Slyšíte správně. A realita? Prodávají i vazelínu. V emulzních krémech se neštítí PEGů, phenoxyethanolu, chemických filtrů a spousty dalších už poměrně rizikových látek. Velice hezky to zanalyzovala Doktorka se srdcem a i já přidávám aktuální INCI krémů, které jsem dnes nafotila v drogerii.Ono totiž čím více "deklarací" tím méně se dozvíte složení. Od výrobce určitě ne. Ten vám vypráví svůj příběh, svou filosofii o funkčnosti, ochraně přírody a té nejvyšší kvalitě. Přitom se stačí podívat na složení - kolik prospěšných přírodních látek tam vidíte? Moc ne? Tak vidíte!

Krémy Bione stojí v průměru stovku a už to dá tušit, že zde nelze najít žádné kvalitní ingredience. Žádné. Ale budiž. Krémů za stovku jsou plné drogerie a člověk od nich příliš neočekává. Co je u Bione ovšem neomluvitelné, je fakt, že obcházejí jakoukoli certifikaci bio kvality (navíc žádná z ingrediencí žádnou takovou certifikaci taky nemá, překvapivě), ale drze zneužívají toho, že lidé na slovíčko bio slyší.

Jediné ocenění, které by značka Bione zasloužila, je ocenění za nejlepšího copywritera. Ten to celé napsal moc hezky. Zvláště když na každém krému stojí: "vyroben v BIO formulaci."

Jop. BIO formulace.
Už i formulace musí být BIO.

Abych ale jen nebyla negativní, je tu i 7 českých přírodních značek, kterým opravdu můžeme věřit.
LvKŽádné komentáře:

Okomentovat